Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#16

Příspěvek od g »

předělával jsem mnoho výtahu, prioritní je - podívej se:
-na rozteč šroubků k uchycení
-zaoblení podložení
-potřebný zdvih k příslušenství, okulárům, korektoru
-pevnost /nosnost
Konzultuj s dodavatelem
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#17

Příspěvek od MilAN »

Z OV v podobné cenové úrovně bych preferoval 2 rychlostní Crayford pro Newton od Sky Watcher.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#18

Příspěvek od nou »

Skusil by som pritiahnut skrutku ktora pritlaca osku k vytahu. Moj vytaz tiez nedrzal pri nasadenej kamere.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#19

Příspěvek od nosuh »

Ja narazil u meho dobese taky na problem, ktery nevim jak vyresit..jak byly ty studeny noce, tak pri ostreni bud ostreni nejde vubec a nebo jde tak lehce, ze s kazdym dotekem si posunu ostrost. Pri vyndavani okularu beru cely tubusek s sebou az na konec..
Zkousel jsem utahnout ten jediny sroubek na spodku, ale nenasel jsem takovou polohu, kde by to zaroven ostrilo a zaroven bylo utazenejsi..Proste to zabrzdi..tak ted taky spekuluju, jestli ho vymenit (zatim sem nenasel ty samy roztece der, nechci nic prevrtavat) a nebo zkusit nejak lip postelovat..
mam tento..
_MG_4920.jpg
_MG_4920.jpg (466.42 KiB) Zobrazeno 5113 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#20

Příspěvek od MilAN »

Ten šroubek tam je přeci proto, aby se to celé po zaostření utáhlo.
K seřízení přítlaku jsou ty imbusy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#21

Příspěvek od Lisa »

V tomto PDF: Flex250_Skywatcher_Crayfor-Auszug_justieren.pdf -- (adjusting the Skywatcher 1:10 refractor crayford focuser) je popsáno který šroubek je na co....
https://www.google.cz/imgres?imgurl=x-r ... ce=sh/x/im
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#22

Příspěvek od nosuh »

Aha, ziju leta v domneni, ze slouzi prave k serizeni vule :D
jinak skvelej navod, dikes!
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#23

Příspěvek od pedrosanchez »

Dobrý večer, chtěl bych se vás dotázat....mám tento okulárový výtah, ale když na něj nasadím DSLR, tak občas mi jakoby pak nejde vysunout, prokluzuje a zajíždí zpátky. Když mu trochu pomohu, tak vyjede a pak už to zvládá v pohodě. Zkrátka to působí tak, že je na něj zrcadlovka těžká, ale proboha musí něco zvládnout. Aretační šroub mám v tu chvíli volný.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#24

Příspěvek od nosuh »

MilAN píše:Ten šroubek tam je přeci proto, aby se to celé po zaostření utáhlo.
K seřízení přítlaku jsou ty imbusy.
mas to hned pod tim obrazkem - az zaostris, tak zaaretuj ten sroubek dole..otázka je, co s tim udela ta vule v tom sroubku. JA když ho utahnu, tak se ostrost lehce posune, coz na vizual nemá tak dramatickej efekt, jakej bude mit na foceni..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
duri_jk
Příspěvky: 183
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#25

Příspěvek od duri_jk »

pedrosanchez píše:Dobrý večer, chtěl bych se vás dotázat....mám tento okulárový výtah, ale když na něj nasadím DSLR, tak občas mi jakoby pak nejde vysunout, prokluzuje a zajíždí zpátky. Když mu trochu pomohu, tak vyjede a pak už to zvládá v pohodě. Zkrátka to působí tak, že je na něj zrcadlovka těžká, ale proboha musí něco zvládnout. Aretační šroub mám v tu chvíli volný.
Neviem, ktory focuser presne mate, ja som teraz montoval na synov Bresser 150/750 jednorychlostny Skywatcher vytah z 10'' dobsona. Na spodnej strane ma 2 sroby.
Ten co je blizsie k okularu je aretacny - ak ho zatiahnem, neda sa vytah vobec posuvat. Ten co je dalej od okulara, ten nastavuje pritlak zaostrovacieho mechanizmu na ten vysuvny tubus. Ak ho moc uvolnim, tubus viem volne rukou vytiahnut do najvyssej polohy, ale zaroven nie je tam dostatocny pritlak na zaostrovaci mechanizmus a tocenim kolieska zaostrenia sa nic nedeje - to je zrejme vas pripad.
Ked ho dotiahnem (nie moc) tak sa pritlak zvysi, uz sa volne rukou tubusom neda manipulovat, ale pekne zabera koliesko zaostrovania.

Pri GSO dvojrychlostnom vytahu je funkcia tych skrutiek vymenena (spodny aretuje, horny reguluje pritlak)

Juraj
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#26

Příspěvek od pedrosanchez »

duri_jk píše:
Neviem, ktory focuser presne mate, ja som teraz montoval na synov Bresser 150/750 jednorychlostny Skywatcher vytah z 10'' dobsona. Na spodnej strane ma 2 sroby.
Ten co je blizsie k okularu je aretacny - ak ho zatiahnem, neda sa vytah vobec posuvat. Ten co je dalej od okulara, ten nastavuje pritlak zaostrovacieho mechanizmu na ten vysuvny tubus. Ak ho moc uvolnim, tubus viem volne rukou vytiahnut do najvyssej polohy, ale zaroven nie je tam dostatocny pritlak na zaostrovaci mechanizmus a tocenim kolieska zaostrenia sa nic nedeje - to je zrejme vas pripad.
Ked ho dotiahnem (nie moc) tak sa pritlak zvysi, uz sa volne rukou tubusom neda manipulovat, ale pekne zabera koliesko zaostrovania.
Pri GSO dvojrychlostnom vytahu je funkcia tych skrutiek vymenena (spodny aretuje, horny reguluje pritlak)

Juraj[/quote]

Juraj, děkuji vám za zprávu. Já mám tento výtah: https://opu.peklo.biz/p/20/04/08/1586329464.JPG
Nevím přesně, co to je "dvojrychlostní", ale vygooglil jsem, že můj dalekohled má zpravidla tento (tedy asi Crayford).
A mám tam jen jeden šroub, kterým lze hýbat a to je evidentně ten aretační. Dalekohled si zítra ale pozorněji prohlédnu, jestli vážně nejsem tak blbý.
Já už to od někoho koupil, je tam např. motorové ostření.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
duri_jk
Příspěvky: 183
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#27

Příspěvek od duri_jk »

pedrosanchez píše:
Juraj, děkuji vám za zprávu. Já mám tento výtah: https://opu.peklo.biz/p/20/04/08/1586329464.JPG
Nevím přesně, co to je "dvojrychlostní", ale vygooglil jsem, že můj dalekohled má zpravidla tento (tedy asi Crayford).
A mám tam jen jeden šroub, kterým lze hýbat a to je evidentně ten aretační. Dalekohled si zítra ale pozorněji prohlédnu, jestli vážně nejsem tak blbý.
Já už to od někoho koupil, je tam např. motorové ostření.
Na tych fotkach to nie je moc dobre vidiet, ak mate len jeden srob, Je mozne, ze nizsie pod nim je cervik (na inbus) ktorm sa nastavuje ten pritlak. Pozrite si navod co sem dala "Lisa" je to tam na obrazku.
Vas focuser ma vymenenu tu spodnu platnicku aby drzala motor. Ak ten cervik nenajdete, teoreticky este moze byt pod tou platnickou.
Velmi by pomohlo keby ste sem dali lepsiu fotku spodnej strany vytahu. Nech je vidiet co vsetko tam dole je.
Neviem si predstavit Crayford bez nstavenia pritlaku. Ak by to bol vytah tipu rack&pinion tak tam by ho nebolo treba.
Dvojrychlostny znamena, ze ma dva prevody 1:1 a 1:10 (napriklad) na jemne zaostrenie. Na pohlad sa to zdjednodusene da povedat, ze ak obe zaostrovacie koliecka vyzeraju rovnako, tak je to jednorychslostny, ak je kazde ine (jedno je jednoduche, druhe vyzera ako keby malo este jeden valec navyse) tak je dvojrychlostny.

Juraj
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#28

Příspěvek od pedrosanchez »

Juraj, děkuji vám za zprávu. Já se do toho nechci moc vrtat, protože v zásadě mi to funguje a pozici drží, resp. to praktikuji tak, že tomu na začátku rukou trochu pomohu a pak už to jde dobře. To víte, nechápal jsem jak dvojrychlostní, když pořád kroutím jedním kolečkem :)
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 65
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#29

Příspěvek od madcat »

Tak mi nedávno ze Supry přišel a dnes jsem namontoval ten základní okulárovej výtah SkyWatcher, co jsem se tu na něj nedávno ptal, a zaujala mě jedna věc: když jsem to rozbalil, tak ta pravá část, co je dvourychlostní, měla na sobě nasazenej takovej plastovej kryt, vystlanej jakoby neoprenem nebo něčím takovým. Zatím jedinej efekt, kterej jsem objevil že to má je ten, že když to tam je nasazený, tak se nedá zaostřovat, protože ten neopren obě ty kolečka drží, takže se nemůžou vůči sobě otáčet. To je ono, nebo to má ještě nějakej jinej smysl? Díky.
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#30

Příspěvek od biker.fm »

Na zaaretovani pohybu vytahu slouzi ten stribrny sroub co muzes s nim kroutit rukou. Ten plastovy kryt s mirelonem/molitanem/cert vi co to je, slouzi k tomu aby se vytah nehybal a nedoslo k pripadnemu nejakemu poskozeni pri ceste od vyrobce k zakaznikovi. Aspon tak si ja to vysvetluji.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět