Okuláry Televue

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Re: Okuláry Televue

#616

Příspěvek od Stratus »

Jenom malou poznámku. Okuláry TeleVue začala prodávat i SUPRA.
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Re: Okuláry Televue

#617

Příspěvek od Medved »

No, přemýšlím co napsat, navíc nevím jak začít a jestli to bude mít hlavu a patu.

Takže...

rys: "Ta koma není tak hrozná ale na dvojitou hvězdokupu už to není"

Když to na ni není (na dvojitou), tak je (tak hrozná - ta koma).

Prošel jsem asi podobnou cestou (malý newton, 250ka, úkrok stranou na 150ku a nyní 400ka, 150 a 400 užívám nejvíce, 250 nyní vůbec).

Subjektivní zkušenosti z SW newtona 400/1800.

Ke 400ce jsem začal pořizovat slušné vybavení. V tomto případě od TV - Panoptic, Radian a Delos plus nějaké Plössly).

Proti předchozím okulárům (směs kde čeho) radikální zlepšení, zejména v krajní třetině-polovině zorného pole - "koma" zmizela. Ovšem jenom zdánlivě - proto ty uvozovky. Ve skutečnosti se jednalo o vady okulárů. Koma se nadále projevuje a subjektivně je to nejvíc vidět třeba právě na té dvojité hvězdokupě a jiných plošně rozlezlejších objektech při užití nižších zvětšení.

Paraccor (mimochodem od Billa - díky za obchod) používám ve spojení s okuláry Panoptic 27 a 19 mm. Tady je jednoznačným přínosem. Pokoukání třeba na dvojitou, nebo na plošně větší mlhoviny ve spojení s UHC filtrem nemá chybu. Zlepšení viditelnosti detailů v krajích pole (polovina-třetina a dál) jednoznačné.

Při použití s Delosem (180x, resp. 207x se zápočtem prodloužení ohniska) už je to takové jak kdy, jak na co. Přijde mi, že začíná být vidět, že je tam další sklo. U kulových hvězdokup a otevřenek je v okrajích vidět zlepšení, ale subjektivně v max. cca v krajní čtvrtině-pětině pole. Ve zbytku se mi zdá "neutrální". U planetárních mlhovin a zejména planet, za dobrých podmínek (lepší než průměrný seeing), už se to sklo navíc projevuje a v centrální polovině pole je, hlavně u planet, obraz lepší bez Paraccoru. Při použití velkých zvětšení za velmi dobrého seeingu (zvětšení 300x, 450x, výjimečně 600x) už je sklo navíc poznat a obraz je lepší bez Paraccoru. Říká se, že Paraccor "není vidět", že nezhoršuje obraz na ose, ale moje subjektivní zkušenost je taková, že při zvětšeních 200x a více (za seeingu, který jejich použití umožňuje), je obraz lepší bez Paraccoru než s ním i za cenu častějšího šťuchání dobsonu (nevyužití cca čtvrtiny-třetiny pole při okraji). Prostě zlepšení v kraji nestojí za zhoršení v centru.

Abych uklidnil majitele Paraccorů - mám i MPCC II a ten jsem prakticky nepoužíval, protože zlepšení kvality zobrazení na okraji mi nastálo za zhoršení v centru. Na planetární použití a jemné detaily při větších zvětšeních (neklame-li mě paměť cca 120x a víc) MPCC II určitě není.

Prostě u nižších zvětšení, do okolo 100x,jednoznačně přínos a určitě jo, střední okolo 200x jak co, jak kdy a tam kde záleží na detailu při 300x a víc už ne. Tolik moje subjektivní poznatky k Paraccoru.

No a z toho asi vyjde moje další subjektivní rada - než barlow 2x, raději Delos 8 mm. Škoda Delos "kazit" dalším sklem.
Toš tak na světě...
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Okuláry Televue

#618

Příspěvek od Rekmarik »

Medved píše:Prošel jsem asi podobnou cestou (malý newton, 250ka, úkrok stranou na 150ku a nyní 400ka, 150 a 400 užívám nejvíce, 250 nyní vůbec). ...
Při použití s Delosem (180x, resp. 207x se zápočtem prodloužení ohniska) už je to takové jak kdy, jak na co. Přijde mi, že začíná být vidět, že je tam další sklo. U kulových hvězdokup a otevřenek je v okrajích vidět zlepšení, ale subjektivně v max. cca v krajní čtvrtině-pětině pole. Ve zbytku se mi zdá "neutrální". U planetárních mlhovin a zejména planet, za dobrých podmínek (lepší než průměrný seeing), už se to sklo navíc projevuje a v centrální polovině pole je, hlavně u planet, obraz lepší bez Paraccoru.
Mám podobnou cestu - od 250ky ke 400ce akorát já mám u 400ky F4 což je rozdíl oproti F4,8 u 250/1200 - u 250ky jsem komu neřešil a nijak zvlášť mě nerušila.
S 400kou pozoruju přes Paracorr 1 typ a rozdíl je znát k lepšímu.
Jen si tak říkám, jestli to tvoje pozorované zhoršení obrazu s Paracorem není dáno tím rozdílem zvětšení, který paracor přinese - tedy mírné zhoršení kontrastu.
Jinak samotný paracorr je prostě kus skla a třeba v zimě se začne zamlžovat a tak podobně, takže to má i své nedostatky ... Ale jinak s ním pozoruju pořád.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 501
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Okuláry Televue

#619

Příspěvek od rys »

Díky,konečně to tu někdo napsal na rovinu.takže MPCC nechám plavat.Protože u Delose zv.(85x),je to ZP dost velké takže není problém přejet na osu,a u zv.(170x)jak jsem pochopil tak už ten přínos není takový. Barlow koupím,ten se nikdy neztratí a kdyby ten obraz byl opravdu horší tak časem Delos 8mm.Díky.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okuláry Televue

#620

Příspěvek od MilAN »

Tak o komakorektorech se tu píše minimálně přes 10 roků a to celkem pravidelně vždy tak po roce :)
Vždy se najde někdo, kdo napíše, že vliv komakorektorů nic nepřináší a že se bez něj obejde a potom je různě dost dlouhou dobu citován .
Jenže skutečnost je trochu jiná.
Pokud si vezmu Dobson 1:4,5 , namířím na Jupitera a nechám ho odjet 5-6s ze středu ( o cca 1,5 průměru Jupitera) je již vidět, jak se mění kontrast a viditelnost detailů. Je to evidentní, a je to bezpečně vidět ! Naproti tomu s Paracorrem projíždí Jupiter nějakých 3/4 pole ( Nagler) bez viditelného ztrátu kontrastu a detailů. Pokud budu porovnávat Jupitera na ose s a bez Paracorru, potom je cítit nepatrnou ztrátu kontrastu u Paracorru, ale ta je menší, než když Jupitera bez Paracorru přesunu o jeho průměr mimo osu.
Není rozdíl v rušení komou podle velikosti zvětšení a zrovna tak podle objektů - netuším, z čeho vycházejí některé z příspěvků. To nemůže napsat zkušený pozorovatel.
P.S : o tom, že MPCC není vhodný na vizuál, tu snad píše každý, kdo to alespoň jednou zkusil - a najdeš to tu mnohokrát !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 501
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Okuláry Televue

#621

Příspěvek od rys »

Já jsem nemyslel že je paractorr zbytečný,tam jde o tu cenu,když někdo pozoroje už tak dlouho a má vybavení jako někteří z vás, tak se bez něj neobejde,to je mi jasné.Ale když jsem volal p.Matouškovy tak mi řekl že by byl pro mě ideální MPCC,a že Paractorr je dražší než celý můj dalekohled.Takže s toho jsem vycházel.A když už bych ho koupil, tak zase možná zjistím že by to chtělo zase třeba dobson 400mm a to je prřád dokola.Těch pár co ho tu vlastní je samozřejmě přínosem,ale pro mnoho je těch 15k pořád dost.Tak prominte jestli jsem se někoho vás dotkl,jen se snažím zjisti co nejvíce abych nekoupil blbost.Všichni zkušenější jste pro mě velikou autoritou.Díky.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okuláry Televue

#622

Příspěvek od MilAN »

Pokud jsme tě odradili od koupi MPCC, tak je to jedině dobře - ten se opravdu nehodí k žádnému vizuálnímu dalekohledu. A nedá se to ani brát tak, že k lacinému dalekohledu tedy laciný komakorektor. K lacinému dalekohledu je určitě lepší ŽÁDNÝ komakorektor . Smířit se s tím, že od zhruba 1/2 pole začíná koma viditelně rušit, ale střed je vykreslen na úrovni , kterou dá svojí kvalitou zrcadlo. Ono na ty okraje pole jsou potom kromě dobrého komakorektoru ještě potřeba i dobré okuláry ( a čím širokoúhlejší, tím lepší komakorektor i okulár !)Komakorektor bych osobně neřešil do průměru 200-250 mm ( už i z poměru cena dalekohledu vs. cena korektoru), od 300 mm už je to na zvážení a náročnosti uživatele. Ale přeci jen, drahý velký dalekohled lze dobrým komakorektorem pozdvihnout o úroveň výše, zrovna tak , jako dobrými filtry i okuláry.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 501
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Okuláry Televue

#623

Příspěvek od rys »

Ok, díky to jsem potřeboval vědět,takže už ho nebudu rešit a raději koupím okulár,to bude asi lepší přínos.Děkuji.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Okuláry Televue

#624

Příspěvek od g »

Vyzkoušel jsem celé řady nejrůznějších okulárů, samozřejmě pro rozdílné typy dalekohledů. Původně jsem směřoval k jednoduchým ortho okulárům (genuine Baader, HD a Kasai ortho). Po čase, ale ze všech okulárů za nejvíce univerzální, kvalitní a ergonomické považuji Nagler typ 6 a Panoptic 19 + 24mm. Nedávno jsem pozoroval přes Delos f=6mm a DeLite 5mm vs Nagler f=5mm ve zvětšení 200-240 (8'' f/6 newton a ED80) za poměrně dobrého seeingu a nenašel jsem zřetelné rozdíly, mimo právě ergonomii, hmotnost, rozměr a šířku pole - vše ve prospěch Naglera. Když už jsem srovnával DeLite a Delos.. Delos mi připadal lepší až na obludné rozměry. DeLite je lepší než mé bývalé Radiany..
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Okuláry Televue

#625

Příspěvek od SIRIUS_758 »

2.díl recenze okulárů TV DeLite :

http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... il-recenze
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 481
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Okuláry Televue

#626

Příspěvek od Honza OV »

Borisi děkujeme za skvělou recenzi.Musím potvrdit že TV delite jsou za mě jedny z nejlepších okulárů,ne-li nejlepší..Já osobně hledal top okuláry do binohlavy pro denní pozorování které mají aspon 60°.S Borisovou a Honzovou(p.Zahajský)pomocí ,za což jim mnohokrát děkuji,jsem měl možnost vyzkoušet spousty okulárů a když už jsem málem označil pentaxy XW (s drobnými úpravami použitelné do binohlavy)za krále okulárů pro denní použití,tak jsme zjistili, že TV Delite mají lepší ostrost i brilanci a to ceklem výrazně.A kdo má oči blízko sebe,jako já,tak je může jednoduše odstrojit a dát jim gumové očnice,které mimochodem stály na ebay cca 50kč pár ,jsou pak komfortem pozorování podobné malým Pentaxům xf ,a to je pecka.Takže nejen že jsou výborné pro planetární pozorování,ale jsou to jednoznačně nejlepší okuláry pro pozorování ptáků a přírody vůbec.Tolik můj názor.
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 432
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Okuláry Televue

#627

Příspěvek od LaH »

Jsem rád, že už se konečně za používání zoom okuláru nemusím stydět někde v koutě. :D
S Naglerem Zoom 3-6mm jsem byl vždy spokojen až na malou vzdálenost výstupní pupily = 10mm. To znamená častější čištění. Možnost nastavit si bleskově optimální zvětšení dle momentální situace je prostě fajn. Potvrzuji i perfektní parfokalizaci v celém rozsahu. Výborně se snáší s TV Barlow 2x (a dobře i s TV Barlow 3x).
Ale dokud s ním z Prahy 6 v SW ED100 neuvidím slušně brázdu ve Vallis Alpes (zatím byly max. jakési náznaky), má u mne jen čtyři hvězdičky!
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okuláry Televue

#628

Příspěvek od MilAN »

SIRIUS_758 píše:2.díl recenze okulárů TV DeLite :

http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... il-recenze
Jak bys porovnal brilanci a ostrost ve srovnání s TV Plössl - někde na příjemném ohnisku 15 - 20 mm ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Okuláry Televue

#629

Příspěvek od FrantaB »

Tak tohle jsou skvělé zprávy-a jestli je ve dne lepší než Pentax XW, tak jenom :shock:

Pokud by byla možné požádat o možnost vyzkoušení na Jupiteru v ohniscích 9, 11 a 13mm do cca. 100km od Prahy, s radostí přijedu. Při svých očích (a brýlích) si po nějakých zkušenostech už prostě netroufnu koupit okulár bez toho, abych se přes něj podíval....
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Okuláry Televue

#630

Příspěvek od SIRIUS_758 »

MilAN :

DeLite 15 mm je mírně lepší TV Plösslu 15 mm v podstatě ve všech směrech, jen transmise je tak nastejno... TV Plössl 20 mm je spolu s 11 a 8 mm, co se týče brilance,vynikající okulár, takže v porovnání s DeLite 18 mm je tak na stejné úrovni. Celkově si myslím, že DeLite mají lepší hranovou ostrost. TV Plössly nejsou úplně dokonale barevně neutrální, jako DeLite, ale ten rozdíl je nepatrný. Takže ten Plössl má v tomto určitě blíže k DeLite, než k Nagleru. Suma-sumárum tedy rozdíly nepatrné, vybíral bych s ohledem na velikost pole, velikost celkovou, poměr výkon/cena...
Odpovědět