Okuláry Televue

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okuláry Televue

#601

Příspěvek od MilAN »

A jakou má výhodu ten Newton proti refráku při pozorování DSO, když má prakticky stejný dosah ? Co přinese navíc ? Kdyby měl o 100 až 150 mm větší průměr, tak chápu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Okuláry Televue

#602

Příspěvek od Rekmarik »

Ungaro píše:u refraku budu mit nejvetsi zvetseni 130,
O to mi právě šlo - že ti tam chybí ta zvětšení - ono mi to moc pak nedává smysl, proč bys měl refrák na tak malá zvětšení (a zároveň 150/1200) - na planety, dvojhvězdy, planetárky je to málo - a to mi připadá , že právě může být silná stránka refráku - všechno ostatní, tedy DSO, komety, hvězdokupy hravě zvládne a průměrově předčí ten Dobson 150mm.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Okuláry Televue

#603

Příspěvek od Artaban »

Rekmarik píše: všechno ostatní, tedy DSO, komety, hvězdokupy hravě zvládne a průměrově předčí ten Dobson 150mm.
Marku, já nemyslím, že ten Dobson 150mm ten refrák hravě předčí. Bude to hodně podobné a já bych snad radši pozoroval tím refrákem. Opravdu taky nevidím důvod, mít výkonem v podstatě dva stejné dalekohledy. Ikdyby šlo třeba o hmotnost, tak ani 250mm Dobson, taky není problém na přenášení.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Okuláry Televue

#604

Příspěvek od Rekmarik »

Artaban píše:Marku, já nemyslím, že ten Dobson 150mm ten refrák hravě předčí.
Nene, já nepsal/nemyslel že hravě předčí refrák, ale že to hravě zvládně stejně jako ten refrák - a tím že je to 150mm místo 120mm tak ho v tomto směru - konkrétně na DSO a těch kometách předčí zvláště při takových zvětšeních 100-200x.
Já bych taky asi pozoroval raději tím trefrákem, kdybych je měl vedle sebe, ale využíval bych větší zvětšení ...
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Okuláry Televue

#605

Příspěvek od SIRIUS_758 »

"Ungaro" :

Vzhledem k tomu, že nemáš s optikou skoro žádné zkušenosti, řešíš tady kolem okulárů zbytečné věci... Tedy ve smyslu "Nagler vs. DeLite". Pokud Ti mohu poradit dobrou věc, dej přednost Naglerům, kup si pár kousků a ta nejkratší potřebná ohniska pořeš tím, že si pořiď i TV Powermate 2,5x. Jde o to, že ty rozdíly mezi těmito okuláry jsou malé a pro Tebe těžko detekovatelné...
Dnes jsem kolegovi ukazoval rozdíl mezi Vixenem HR 2 mm a Naglerem 5mm + Powermate 2,5x. Seeing je u nás dnes nadprůměrný a na Měsíci jsme měli krásně ostrý obraz ve Vixenu ED 103S i při zvětšení 300 až 400x. Kamarád se musel hodně snažit, aby nějaké rozdíly vůbec viděl... Odešel s dobrou náladou, že nebude místo Naglerů pořizovat ani DeLite, natož HR Vixeny.
Pořízením několika Naglerů T6 získáš univerzální řadu okulárů, jak pro DSO, tak i solární systém. Jako začátečník oceníš to velké pole i při vyhledávání a nutné popojíždění u Dobsona. A budou se ti pak hodit k jakémukoliv budoucímu dalekohledu. Neznám žádnou jinou řadu okulárů, která má tak úžasně vyrovnané vlastnosti všech zástupců. Pokud si to finančně můžeš dovolit, tak místo Panoptika 24mm si kup 2" Naglera 26 mm. Je to vynikající okulár a pro ta nejmenší zvětšení je velkou výhodou mít takto velké zorné pole, což oceníš jak v Dobsonu, tak v tom refraktoru. Pokud už je tato investice přespříliš - kup si 2" ES 24mm 82° za 260€, což jsou 2/5 ceny toho 26 Nagleru.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Okuláry Televue

#606

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Co se týče rozdílu mezi 150mm Dobsnem a 130mm refrákem, ve smyslu světelného zisku, tak zrcadlo určitě viditelně lepší nebude... Centrální zástin a pavouk nám zmenší plochu na cca 140mm a dva odrazy od běžného pokovení ( 0,91 ) nám to zredukují na 126mm. Triplet má samozřejmě taktéž průchozí ztráty, bude záležet hodně na AR vrstvách ( ale s nimi dnes nebývá takový problém ) a bude i tam zrcátko nebo hranol. Zde ovšem už máme možnost volby a můžeme použít odrazivost i téměř 99%. Takže nám nakonec zůstane všeho všudy jen pár procent ve prospěch Newtona, což bude neviditelné, protože ten refraktor bude mít lepší kontrast - už jen tím, že na rozdíl od nedokonale vyčerněného tubusu Dobsona má naopak v tubusu v podstatě dokonalý clonový systém.
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Okuláry Televue

#607

Příspěvek od martin b »

SIRIUS_758 píše:Centrální zástin a pavouk nám zmenší plochu na cca 140mm...
To není úplně přesný odhad, centrální zástin je u tohoto dalekohledu je 5%, a ekvivalentní průměr tedy dělá 149 mm oproti původním 153 mm.
Nicméně to na věci nic nemění, ten dosah skutečně bude pořád dost podobný a pokud nemá ten dobson plnit úlohu jakéhosi cestovního dalekohledu, tak mi taky nedává moc smysl ho mít.
Jestli to měl být doplňkový dalekohled na DSO, tak to určitě chtělo výrazně větší průměr.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Okuláry Televue

#608

Příspěvek od SIRIUS_758 »

martin b :

Když už chcete tu přesnost, tak se nejdřív podívejte, jak vypadá každé zrcadlo... Skutečný optický průměr je menší, protože každý optický kotouč má zbroušený okraj - fazetu, což je technologická nutnost před frézováním-broušením. A ta může být 1,5 až 2mm, takže skutečný optický průměr je díky tomu o ty 3-4mm menší.
Uživatelský avatar
Ungaro
Příspěvky: 13
Registrován: 27. 07. 2015, 20:57

Re: Okuláry Televue

#609

Příspěvek od Ungaro »

Pro Sirius_ 758 diky za radu uz jsem objednal od Televue Powermate 2,5x, Nagler 26mm, 13mm a 7mm .Tak mi to snad pro zacatek bude stacit! A pro Milana Newton jsem si koupil i z duvodu ne kvuli porovnani, ale ze si muzu dovolit ho nechat na zahrade pres noc, kdezto refrak ne, uz mi byl jednou totiz vykraden zahradni domek, tak zas ztrata u dobsonu v pripade odcizeni nebude tak velka oproti refraku. Jinak zvazuji ze dobson odvezu na chatu do jiznich Cech kde je vyrazne lepsi obloha. Vidim tam okem nejslabsi Hvezdy cca 6,5 mag.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 501
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Okuláry Televue

#610

Příspěvek od rys »

Ptám se zkušenějších, bude lepší k Delosu 14mm na f4,7 barlov 2x od TV nebo jiný,nebo ES 6,7mm?Jde mi o kvalitu obrazu.Je mi jasné že nejepší by byl Delos 8mm,nebo Powermate 2x ale na to už není financ.Děkuji za každe info.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Okuláry Televue

#611

Příspěvek od SIRIUS_758 »

TV Barlow 2x nezbytný není... Na druhou stranu ten cenový rozdíl zas tak moc velký není - TV stojí 136€ a slušné jiné Barlowy kolem 100€. U Barlowů se ale může při použití širokoúhlejších okulárů tu a tam vyskytnout problém s vinětací, takže pokud Ti tady někdo nedá tip - že má Delose a k tomu určitý typ Barlowa - tak to chce raději předem vyzkoušet . Já Delosy nepoužívám, tak neporadím ...

Jinak kvalitní je Celestron X-Cel, já bych vzhledem k bytelnosti Delose použil i 2" barlow - tento ED od GSO je velmi slušný :

http://www.supra-dalekohledy.cz/barlow- ... 17854.html

Tím 2" provedením se pravděpodobnost vinětace sníží na minimum.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 501
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Okuláry Televue

#612

Příspěvek od rys »

Díky moc,tak ten barlov 2" mě vůbec nenapadl.A ještě otázku jak by to bylo s komakorektorem MPCC,jaká je tam potřeba redukce na klasický výtah na N250x1200.Nebo výkres na redukci,jsem schopen si udělat jakoukoliv?Díky.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okuláry Televue

#613

Příspěvek od MilAN »

Pokud to chceš na vizuál, tak bych tam určitě MPCC nedával. Ta degradace obrazu na ose nestojí za ten přínos v kraji
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 501
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Okuláry Televue

#614

Příspěvek od rys »

Díky,ano mám to na vizuál,už jsem to tu četl že to zkazí obraz v ose, ale myslel jsem že to není tak hrozné u menších zvetšení.jen mi bylo líto tak ostrý obaz nechat kazit komou.Ta koma není tak hrozná ale na dvojitou hvězdokupu už to není.TeleVue je dadra.Nejhořší na tom je že kyž si člověk projde tu cestu pres lídlskopy pres N150,a když si dopřeje 250tku a jeden pořádný okulár tak zjistí že toho potřebuje mnohem a mnohem více.Díky.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Okuláry Televue

#615

Příspěvek od Bill »

rys píše:TeleVue je dadra
No musíš mít štěstí na starší - já jsem svůj prodal za 6kKč (za podobnou cenu jsem ho kdysi koupil) a letos se prodal starší za tuším 4.5 kKč (asi bez té nadstavby na okuláry) - ale to by se dalo určitě nějak "ubastlit"
M:736 750 113
Odpovědět