Zenitová zrcátka

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Zenitová zrcátka

#76

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Dnes jsem si domů přinesl na testování T2 zrcátko od Baadera s nově vyvinutou stříbrnou vrstvou - "BBHS" ( Breitband Hart Silber ). A protože se vyčasilo, tak jsem po setmění porovnal s hranolem několik zrcátek v refraktoru F7,5. Byl i slušný seeing, na test posloužila dobře Vega. Po prvním seznámení mohu konstatovat, že pokrok tam zcela určitě vidět je, protože vytvořené slabé halo kolem hvězdy je, oproti dielektrickému zrcátku Baader Maxbright méně než poloviční... Stále však platí, že co se týče onoho rozptylu světla, tak na prvním místě je Baader T2 hranol. Nicméně BBHS zrcátko je opravdu jen nepatrně horší. Takže to je dobrá zpráva pro majitele světelnějších APO refraktorů, kde by hranol už moc ovlivňoval barevnou korekci.
Uživatelský avatar
kerubin
Příspěvky: 52
Registrován: 13. 05. 2014, 02:25

Zenitová zrcátka

#77

Příspěvek od kerubin »

zdravim mohol by som pouzit  toto zenitove zrkadlo na moj dobsom 10" http://www.supra-dalekohledy.cz/hranol- ... -4384.html? budem mat s nim normalny vyhlad a nie prevrateny? dakujem
Sky Watcher Dobson 10"
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Zenitová zrcátka

#78

Příspěvek od wizard_Kysi »

Ahoj, četl jsi celý popis na Supře? Viz tamtéž.. "Hranol není vhodný pro použití v zrcadlových systémech typu Newton."

Z jakého důvodu chceš mít správně orientovaný obraz?
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
kerubin
Příspěvky: 52
Registrován: 13. 05. 2014, 02:25

Zenitová zrcátka

#79

Příspěvek od kerubin »

ano cital som ze neni to vhodne ale chcel by yosm vediet kvoli comu ? ja ze ci tu nema niekto s tym skusenost ... chcel by som to kvoli tomu ze by sa mi lepsie orientovalo po oblohe
Sky Watcher Dobson 10"
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Zenitová zrcátka

#80

Příspěvek od wizard_Kysi »

Důvodem je, že pro Newtony nemá tento hranol dostatečný back focus. Je proto použitelný jen pro refraktory a SC / MAK (použí v ose dalekohledu)

Po obloze se orientovat dalekohledem? I při použití dlouhoohniskového okuláru řekněme 30 mm vidíš ve výsledku velmi malou část oblohy a kde se v ní chceš orientovat? Kdybys mluvil o vzpřímeném hledáčku, tak bych tomu rozuměl..
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
kerubin
Příspěvky: 52
Registrován: 13. 05. 2014, 02:25

Zenitová zrcátka

#81

Příspěvek od kerubin »

chcel som to cisto len nato aby som si pozrel stanicu iss a ked mam prevrateny obraz tak vtedy sa to skutocne zle naviguje
Sky Watcher Dobson 10"
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Zenitová zrcátka

#82

Příspěvek od wizard_Kysi »

Ano to je pravda, ale ISS ti nad hlavou proletí tak rychle že vizuálem to je jak když blikne.. to uvidíš max. jen jak se mihne zorným polem a je pryč..
Pro vzpřímený obraz newtonem jedině toto
http://www.supra-dalekohledy.cz/barlow- ... 25930.html
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zenitová zrcátka

#83

Příspěvek od Psion »

Testoval jsem, jak dalece vadí zaprášené zrcátko, které jsem léta nečistil a mělo na sobě již takový lehký mlhavý potah. Měl jsem to slušným Luxmetrem, ve stejné poloze vůči světlu a se stejným úhlem. Na začátku testu jsem naměřil 51 Lux, po odfouknutí prachu stlačeným vzduchem jsem naměřil 53 Lux a po důkladném vyčistění 56 Lux, takže je znečištění zrcátka docela znát na jeho odrazivosti.

Ještě jsem se dostal k porovnání odrazivosti HRANOL BAADER #01B T2 a ZRCÁTKO BAADER #01A T2 MAXBRIGHT oba 90°. Odrazivost je hranolu i zrcátka je identická.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Zenitová zrcátka

#84

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Naskytl se čas na experimentování a slušné podmínky na obloze ... a tak jsem pokračoval na 2.dílu recenze " Zrcátka a hranoly ". Ještě to chvilku potrvá, než článek na POSECu zveřejním, nicméně může být pro někoho důležitá informace, kterou jsem už naznačoval před vánocemi - nové Baaderovské vrstvy "BBHS" jsou skutečně vynikající a vlastnostmi zcela určitě to nejlepší, co se dá teď pořídit. Takže pokud si teď někdo hodlá pořizovat T2 zrcátko z Baader stavebnice, tak vřele doporučuji právě toto nové - cena je už příznivější a je pouze o 10 € vyšší, než starší, klasické dielektrické..

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... aeche.html

Cena velkého 2" zrcátka "BBHS" zatím bohužel zůstala hodně vysoká - 425 €

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... aeche.html

Mezitím na americkém fóru CN zveřejnil podobnou recenzi zkušený W.A. Paolini - jeho zajímavým závěrům můžete věřit, neb jsem o něco dřív a nezávisle dospěl ke stejným zkušenostem.. ;)

http://www.cloudynights.com/page/articl ... onal-r3038
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Zenitová zrcátka

#85

Příspěvek od SIRIUS_758 »

... a to, co popisuje "Psion" kousek výše, je závažnější, než si myslíte - při velmi pečlivém porovnávání rozptylu světla u různých zrcátek a hranolů, jsem se sám přesvědčil o tom, že maximálních výsledků se dosáhne pouze u absolutně čistých optických ploch - ať už odrazných nebo vstup. a výstupních čoček okulárů... ;)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Zenitová zrcátka

#86

Příspěvek od vla »

Podle mé zkušenosti je to stejně závažný problém i na primáru.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zenitová zrcátka

#87

Příspěvek od Psion »

Myslím, že na tom primáru se to znečištění projeví méně v porovnání se sekundárem. Musíme totiž uvažovat, že sekundární zrcátko je nakloněné v úhlu 45° a veškeré znečištění na vlnoploše se projeví 1,4x více než u zrcátka kolmého. Tedy odrazivost je dána vztahem odrazivost = %Prim x %Sek a oba členy se podílejí stejnou měrou, nicméně díky naklonění bude chyba vlnoplochy na sekundáru 1,4x větší, než na primáru, samozřejmě odrazivost to nemění.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Zenitová zrcátka

#88

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Konečně jsem se dostal k dopsání slibované recenze :

ZRCÁTKA A HRANOLY - 2. díl

http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... oly-dil-ii
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Zenitová zrcátka

#89

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Omlouvám se návštěvníkům AF, kteří už četli avizovaný 2. díl recenze - až teď jsem si všiml, že při ukládání článku mi vypadly poslední dva odstavce, v podstatě jen závěrečné shrnutí...
Uživatelský avatar
Hovnič
Příspěvky: 50
Registrován: 09. 04. 2013, 23:54

Zenitová zrcátka

#90

Příspěvek od Hovnič »

Mé zkušenosti jsou takové, že funguju na refraktoru s 90° 2" dielektrickým zrcátkem od WO a rozhodně nemůžu nadávat. chová se "neviditelně". oproti hranolku co byl automaticky u dalekohledu velký rozdíl a nedám na něj dopustit.
Meade 12" ACF , Dobson SW 200/1200
Odpovědět