Revolverové hlavy

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Revolverové hlavy

#1

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Takovéto vlákno tady ještě nemáme, tak jsem ho právě založil, protože několik produktů tohoto typu dlouhodobě na trhu je...

Nějakou dobu pokukuji po vyhovující revolverové hlavě. A to nejen pro pohodlí při pozorování, ale i jako významnou pomoc při testování - porovnávání okulárů. Na trhu je stále 5-ti násobná hlava TEC ( myslím ale, že se už nevyrábí ) :
Okularrevolver_TEC.jpg
Okularrevolver_TEC.jpg (31.54 KiB) Zobrazeno 1860 x
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ieces.html

Hlava pojme 5 ks 1,25" okulárů a k odklonu paprsků je použito zrcátko. Vhodná pro velké refraktory a především katadioptry.


Jinou koncepci nabízí bratři Baaderové s jejich plastovým, tedy velmi lehkým 4-násobným Q-Turretem :
Baader Q-turret.jpg
Baader Q-turret.jpg (132.15 KiB) Zobrazeno 1860 x
https://www.baader-planetarium.com/en/b ... .25x).html

Vyhoví i pro menší dalekohledy, prodává se jak samotný, tak v sadě s ortho okuláry Baader. Uchycení okulárů je velmi kompromisní a nevyhoví pro těžší kousky. Výhodou je možnost implementace velmi dobrého originálního Barlowa.


Pokud by někdo trval na této koncepci a přitom požadoval lepší mechanické provedení, tak může sáhnout po výrobku od Lacerty z Rakouska :
OkRev 5x LACERTA.jpg
OkRev 5x LACERTA.jpg (6.99 KiB) Zobrazeno 1860 x
https://teleskop-austria.at/OkRevLA5#m

Revolver je celokovový, 5-ti místný, nicméně aretace okulárů je rovněž kompromisní. Překvapila mne i poměrně velká hmotnost - 700g. Takové "železo" už potřebuje bytelné 2" zrcátko. Takže když to všecko sečtete i s 5-ti okuláry, tak nevím, nevím...


Rovněž celokovové, ve stejné koncepci a podstatně lehčí, je revolver od Geoptiku :
Geoptik-30A229-Okularrevolver.jpg
Geoptik-30A229-Okularrevolver.jpg (23.64 KiB) Zobrazeno 1860 x
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... hluss.html

Aretace okulárů je lepší v tom, že je přes pero, nicméně hloubka 1,25" tubusků je hodně malá... Tak aspoň 330g hmotnost opravdu potěší.


Já jsem se po zralé úvaze rozhodl pro revolverovou hlavu od japonské firmy TAKAHASHI :
OkRevTak-1.jpg
OkRevTak-1.jpg (55.3 KiB) Zobrazeno 1860 x
https://teleskop-austria.at/OkRevTak#m

Hlava je velmi kompaktního provedení s velmi dobrým uchycením okulárů. Samozřejmě celokovová a další výhodou je, že 90° odklon je realizován hranolem.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Revolverové hlavy

#2

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Revolverovou hlavu TAKAHASHI jsem objednal u firmy ATC, která je pověřená dovozem produktů této japonské firmy pro Českou a Slovenskou republiku. Dovoz a transakce se zrealizovala během pracovního týdne ( evropské zastoupení sídlí ve Francii ). Dnes už mohu popsat první dojmy, zatím po vyzkoušení za denního světla.
Takahashi revolver - uo.jpg
Takahashi revolver - uo.jpg (394.89 KiB) Zobrazeno 1853 x
Provedení revolverové hlavy je očekávaně vynikající, včetně matného vyčernění uvnitř. Uchycení okulárů je výborné a jednoznačné, včetně u aplikace okulárů, které na barelu disponují drážkou ( velmi často takovéto okuláry nepříjemně zadrhávají a dokonce i vaklají.. ). Hlava má přiměřenou hmotnost, takže i s okuláry cca velikosti 1,25" Naglerů nebude problém u refraktorů běžné velikosti. Přítlak kuličky, která slouží k aretaci správné polohy okuláru při změně pozice, je regulovatelná, což je také velká výhoda.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4460
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Revolverové hlavy

#3

Příspěvek od dvader »

Super nápad Borisi!
Jen jsem si dovolil změnit název na malá písmena - mezi ostatními vlákny to vypadalo divně...

A není něco i pro 2”? Stačila by asi jen “kývačka” pro 2 okuláry...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Revolverové hlavy

#4

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Je vidět, že výrobce dobře věděl, co potřebuje špičkový refraktor a tedy i zanícený "refraktorián" :D :lol: Hlava je přednostně určena právě pro takovéto nasazení a tedy předpokládá, že se v ní mohou zabydlet stejně tak špičkové planetární okuláry.
Na obrázku výše jste si všimli, že hlavu TAKAHASHI jsem osadil Abbé ortho okulárem.. ;) Ano, objednal jsem je spolu s revolver. nástavcem, v očekávání, že přepracované Takahashi Abbé ortho okuláry dostojí své pověsti a ukáží se lepší, než všechny dosavadní běžné výrobky stejného typu, se kterými jsme se i v našich končinách setkávali a setkáváme. Tím mám na mysli především starší produkci okulárů Baader Genuine Ortho a současnou řadu Fujiyama HD Ortho, případně některé jiné klony těchto pravých Abbé okulárů.
Při objednání ortho okulárů se vyskytl menší zádrhel, v době koronavirové bokužel v tomto odvětví dost častý - většina okulárů bude k dispozici v lepším případě na konci března. Mám zatím něco z delších ohnisek, včetně 32 mm, který se jinak moc nevyskytuje a pro mne je v dlouhooniskových katadioptrech žádoucí. Ale o tom popíšu v jiném vlákně, případně v recenzi na POSECu.

Revolverovou hlavu jsem zatím po ránu vyzkoušel v refraktoru Vixen SD 115 - počasí mizerné, leč seeing vynikající... Zatím jsem nadmíru spokojen, včetně špičkové kvality hranolu v nástavci..
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Revolverové hlavy

#5

Příspěvek od Janek »

Pokud by ses odhodlal udělat velké srovnání, tak by Ti tam neměly chybět ještě tyto dvě:
https://www.npae.net/product/6061-turret/
https://www.astronscientific.com/astronomy-products/
Ale bys je musel pověsit na VC260, nevím, co by jim řekly refraktorové výtahy.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Revolverové hlavy

#6

Příspěvek od SIRIUS_758 »

To teda vypadá efektně a monstrózně, ale troufám si tvrdit, že v obou případech se jedná ve výsledku o soustavu, kterou nepůjde vyvážit... A jak píšeš, chudák výtah... Myslím tím především ty případy v těch odkazech, kdy tam navěsili binohlavu i s foťákem, atd.
David1
Příspěvky: 185
Registrován: 17. 07. 2021, 16:20

Re: Revolverové hlavy

#7

Příspěvek od David1 »

Zdravím, dovolím si oživiť toto vlákno, pretože ma zaujala revolverová hlava Takahashi. Toto riešenie sa mi veľmi páči na rozdiel od riešenia typu Q-turret, ktoré bez úpravy dĺžky vlastne nefunguje, nehovoriac o plastovom prevedení. Verím, že s úpravou funguje dobre, ale.....plast. Mám otázku na Siriusa. Aké máš prosím ťa skúsenosti s hlavou Takahashi a funguje táto hlava aj bez úpravy dĺžky? Ja si myslím, že ohľadom na konštrukciu by to malo fungovať veľmi dobre, ale človek nikdy nevie. A ešte jedna otázka, dá sa v tejto hlave použiť Barlow Tele-vue?
Ďakujem za odpoveď.

David
TS Optics 125/975 SD APO, Vixen SD 103S, SW ED100/900, TS Optics 72/432 SD APO, SW 150/750 achro, okulare TV Plossl, Baader Classic Ortho, Explore Scientific, Fujiyama HD Ortho, Barlow Takahashi 2x a TV 2x,3x
Odpovědět