Okuláry Omegon Oberon

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
milonda78
Příspěvky: 224
Registrován: 18. 02. 2017, 11:55

Okuláry Omegon Oberon

#1

Příspěvek od milonda78 »

Nemáte někdo zkušenosti s těmito okuláry, hlavně se třemi nejkratšími ohnisky s 1,25" uchycením? Výrobce uvádí spoustu reklamních sdělení ale například vzdálenost výstupní pupily jsem nikde nedohledal...

https://www.astroshop.de/okulare/omegon ... 5-/p,52937
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Re: Okuláry Omegon Oberon

#2

Příspěvek od zbignieww »

Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okuláry Omegon Oberon

#3

Příspěvek od MilAN »

Ne, tam vzdálenost výstupní pupily není uvedena.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milonda78
Příspěvky: 224
Registrován: 18. 02. 2017, 11:55

Re: Okuláry Omegon Oberon

#4

Příspěvek od milonda78 »

Prošel jsem spoustu stránek a tento parametr nikde. Nikde se ani nedá zjistit jestli je tato řada okulárů parfokální. Jediné na co jsem na CN narazil, je názor, že by snad mohlo jít o klony oklulárů Celestron Luminos. Přijde mi zajímavá jejich cena, ale to že je nikdo nezná mi zase přijde minimálně zvláštní až podezřelé :)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Okuláry Omegon Oberon

#5

Příspěvek od vla »

A je nutné se honit za něčím, co nikdo nezná, jen kvůli ceně? Solidních okulárů za rozumné ceny a s dostupnými parametry jsou mraky. Pokud dodavatel, či výrobce nezveřejní běžné technické parametry, vůbec se takovou nabídkou nezabývám, nevidím důvod.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
milonda78
Příspěvky: 224
Registrován: 18. 02. 2017, 11:55

Re: Okuláry Omegon Oberon

#6

Příspěvek od milonda78 »

No ono to tak úplně jdnoduché není. Chtěl jsem ES14/82 a bylo mi řečeno, že nebude rychleji než v červnu. Mám nový dalekohled, čekat se mi nechtělo a jelikož mám okulár 20 mm SWAN Omegon 70 st. a kouká se mi s ním nádherně, tak mě ty Oberony zaujaly. Ale nechám si rád poradit. Jaké okuláry byste mi poradili v ohnisku 10 a 15 mm k mé C6 v ceně 3-5 tis.? Začínám a víc investovat se mi pozatím nechce. N větší zvětšení mám Celestron X-cel 7 mm.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7204
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Okuláry Omegon Oberon

#7

Příspěvek od Artaban »

milonda78 píše:Jaké okuláry byste mi poradili v ohnisku 10 a 15 mm k mé C6 v ceně 3-5 tis.?
Vzhledem k tomu, že jsi asi spokojený s Celestronem X-cel 7 mm, což není zrovna špička v okulárech a chtěl jsi ES14/82, tak bych doporučil kvalitní Morpheus 14,5 a 9mm.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
milonda78
Příspěvky: 224
Registrován: 18. 02. 2017, 11:55

Re: Okuláry Omegon Oberon

#8

Příspěvek od milonda78 »

No já toho s tím x-cel moc nenapozoroval...ale o Morpheusech jsem přemýšlel. Znám Hyperiony, je velký rozdíl mezi Hyperiony a Morpheusy?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7204
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Okuláry Omegon Oberon

#9

Příspěvek od Artaban »

Řekl bych, že rozdíl je větší než rozdíl v ceně ;) Další meta jsou pak např. od TV nebo Pentax XW. Tam už je cena přibližně dvojnásobná.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
milonda78
Příspěvky: 224
Registrován: 18. 02. 2017, 11:55

Re: Okuláry Omegon Oberon

#10

Příspěvek od milonda78 »

To třeba časem, až si budu jistý, že mě pozorování vydrží bavit až do důchodu :) Zkusím Morpheuse, děkuji za radu. A kdyby někdo zjistil něco k těm Oberonům, prosím o napsání zkušeností s nimi...třeba sem...
KoMar
Příspěvky: 604
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Re: Okuláry Omegon Oberon

#11

Příspěvek od KoMar »

Vzdálenost výstupní pupily by měla být:
ohniska 7 a 10mm … 12mm
ohnisko 15mm … 17mm
ohnisko 19 a 23mm … 20mm
ohnisko 32mm … 27mm

Bude se pravděpodobně jednat o klony okulárů Celestron Luminos, mají uvedeny velmi podobné parametry a řada ohnisek je taky stejná.

přehled parametrů nejen těchto okulárů:
https://www.cloudynights.com/index.php? ... id=1032999
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okuláry Omegon Oberon

#12

Příspěvek od MilAN »

Proč sem zavádíš tyhle spekulace? Prostě to nevíme - nedá se nic dělat.
Protože to, že by to mohly být klony Luminosů jsou hodně uváděné spekulace a zrovna tak hodnoty vzdálenosti výstupní pupily vycházejí z analogických spekulací. Dovedu pochopit, že tyhle 6ti čočkové 82°okuláry budou mít podobnou charakteristiku , ale pokud mám odpovědět na konkrétní dotaz, tak snad ne spekulací
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milonda78
Příspěvky: 224
Registrován: 18. 02. 2017, 11:55

Re: Okuláry Omegon Oberon

#13

Příspěvek od milonda78 »

Tak já se tedy přiznám, mám doma 15 mm Oberon :) Mám ho od pátku a z denního pozorování jsem byl dost zklamaný. Jednak jsem nemohl srovnat oko k okuláru a poté jsem nějak nemohl doostřit. Problém se mnou je, že nevím jak se okulár testuje, zkusím tedy popsat co jsem zjistil večer. Při pozorování měsíce jsem viděl ostrý obraz ve středu okuláru, ale při pozorování okraje měsíce, kde ještě bylo patrné zastínění, jsem musel jemně doostřit. Nic hrozného, ale nevím jestli to tak má být nebo ne. Kvůli svitu měsíce jsem zkusil z DSO pouze M42. Viděl jsem struktury mlhoviny a všechny hvězdičky, co tam jsou. Obraz byl podobně ostrý jako ve 20 mm Omegonu SWAN, mlhovina kvůli měsíci celkově slabá. A potom už jen Uran (krásná špendlíková hlavička) a nakonec Venuše. Když jsem ji měl v okraji okuláru, tvořily se takové obloučky směrem ke středu okuláru. Stačilo Venuši posunout do středu a doostřit a bylo to v pohodě. Nevím jestli to bylo okulárem či dalekohledem (C6). Vyzkoušel jsem ještě ten X-cel, kde mě překvapil celkově o dost tmavší obraz. Více jsem kvůli úplňku nehledal. Nepotvrdily se moje obavy, že by se do okuláru špatně koukalo, naopak, když srovnám s ES 11/82, který jsem jednou měl, tak pohled do Oberonu je daleko příjemnější, hlavně tedy nezháší a nebylo nutné lepit oko k okuláru. Bohužel si ale nejsem jistý, že z takovéhoto pozorování je možné dělat nějaké závěry. Okulár mi přijde kvalitně vyroben, má tři závity, ale přiložená dokumentace s parametry veškerá žádná. Mám dohodu s prodejcem, že pokud s okulárem nebudu spokojen (a chybějící parametry, původně jsem chtěl ES14/82), že ho mohu vrátit. Ale teď nevím, na co bych se měl ještě zaměřit a co ještě vyzkoušet abych věděl, že jsem nešlápl úplně vedle? Musím taky brát v úvahu cenu, kvůli které jsem si říkal, že to risknu a také to, že začínám...Díky moc za odpověď.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1480
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Okuláry Omegon Oberon

#14

Příspěvek od Yarkho »

Tu je hodne veľa vecí pomiešaných, a je možné, že to nepôjde ľahko rozpliesť. Skúsim svoje pochopenie problematiky nejak zhrnúť.

Testovanie samotného okuláru je ťažké, lebo pri použití s ďalekohľadom sa dá posúdiť len systém objektív+okulár (+ ďalšie členy, ako zenitové zrkadlo, na ktorých tiež záleží), alebo sa dá posúdiť kvalita okuláru voči iným okulárom (pri rovnakom objektíve +zenitovom zrkadle).

Pri kúpe testujem okuláry "na oko" bez objektívu tak, že ich proste odkrytkujem, priložím k oku, a sledujem, ako je náchylný na polohu oka - či nevzniká efekt "čiernej fazule", kedy nie je časť zorného poľa vidieť (sférická aberácia výstupnej pupily). Tiež, či je viditeľná celá poľná clona bez zmeny polohy oka. Tá by mala byť vidno ako ostrý okraj, najlepšie bez výrazného farebného lemu. Zistí sa tak komfortnosť okuláru voči oku, nie však kvalita obrazu, ktorý okulár vykreslí. Vnútrajšok okuláru by nemal byť svetlý, a ani by na ňom nemali vznikať výrazné odrazy.

Následne pri použití známeho ďalekohľadu (voči ostatným okulárom). Nie som síce ani zďaleka na takej úrovni ako kolega SIRIUS_758, ale niekoľko vecí sa posúdiť dá: Ostrosť v na osi vs. mimo osi, prítomnosť vlastnej farebnej chyby okuláru, prípadne iné aberácie, najmä mimo osu. To urobiť vieš.

V prípade objektívu SCT C6 nastáva tá komplikácia, že SCT nemajú rovné, ale sklenuté obrazové pole. Pri zaostrení na osi tým vzniká neostrosť mimo osu, ktorá sa navyše násobí s ostatnými zbytkovými aberáciami (astigmatizmus, prípadne koma, kde môže výrazne prispievať okulár). Pokiaľ to ide kompenzovať preostrením, ide o sklenutie poľa.

Samotné SCT má navyše ten problém, že trpí eliptickými odleskami od objektov mimo zorného poľa, viz napr. foto M42 tu: http://www.scopeviews.co.uk/CelestronC5XLT.htm
Pokiaľ však vidíš odlesky od objektu v zornom poli, tie môžu vznikať i odrazmi vnútri okuláru, prípadne na iných optických častiach (zenitové zrkadlo).
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Odpovědět