Stránka 1 z 1

Pentax XF 8.5 mm nebo Omegon či TS ED 8 mm?

Napsal: 15. 07. 2019, 13:14
od sofram
Dobrý den. Rozšiřuji své portfolio okuláru než ho budu redukovat. ;) Potřebuji ale (myslím) k Svému Cassegrainu zvětšení kolem 220x. Mám s Pentaxem XF 12 mm 154x a až pak s TS planetary 264x. Ale ty opravdu nejsou nic moc. Mám ještě 5 mm (téměř nevyužitý). Uvažuji tedy mezi Pentaxem 8,5 mm a tím Omegonem či TS 8 mm ED. Cena nehraje roly. Prosím o názor. Milan Drbohlav

Re: Pentax XF 8.5 mm nebo Omegon či TS ED 8 mm?

Napsal: 15. 07. 2019, 16:39
od Artaban
sofram píše:Uvažuji tedy mezi Pentaxem 8,5 mm a tím Omegonem či TS 8 mm ED. Cena nehraje roly. Prosím o názor.

Tak když na ceně nezáleží, tak proč průměrný okuláry pro celkem solidní dalekohled. TS nemám, ale mám Pentax 8,5mm a ikdyž to není špatný okulár, tak špička to taky ale není.
Zalovil bych ve vodách TV a koupil asi 8mm Delos.
Delite 8mm není škoda. 7mm dá už celkem hodně zvětšení. Nebo 9mm Delite a Nagler.
Zvětšení 205x by asi dalekohledu sedělo víc. Jak na Saturn, tak hlavně na Jupiter.
Nejlepší by byla ale kombinace s binohlavou.

Re: Pentax XF 8.5 mm nebo Omegon či TS ED 8 mm?

Napsal: 15. 07. 2019, 18:07
od sofram
Dekuji za nazor. Vazim si vasich nazoru tady na foru. Tim ze mi nezalezi na cene berte s rezervou. Nezalezi v tomto pripade. Ale naucilo me podnikani ze je blbost koupit drasi vec kdyz druha je stejne dobra a je to jen kvuli znacce. Brouzdal jsem na internetu ( cert nam ho byl dluzen) a tam jsem hledal srovnani. A napriklad na www.stargazevslounge.com jsem nasel clanek : Pentax XF 8.5mm vs Radian 8 and 10mm. A Pentax vysel v obou pripadech o neco lepe!!! Nevim zda Delite, Delos ci Nagler jinde nez Radian. No jeste k tomu Pentaxu. Sam mam tu dvanactku. A nevim. Mam z ni divny pocit. Az tak ze si s tim Cassegrainem nerozumi. Ostrost, kontrast ergonomie vynikajici. Jen ta barva. Lepe nebarva. Proste se mi napr na mesici to zda takove nemastne neslane. No nebarevne. Proste v tom mem TAL 100/ 1000 s Vixeny LV byl obraz nejak jiny prijemnejsi. Mam ten pohled pres nej nejak v hlave zafixovanej. A nevim ktery ten obraz je realistictejsi. No souhlas s tim zvetsenim. Tech 205x je asi to spravne. Mate vice napozorovano. A je pravda ze s tim Pentaxem to na Saturn bylo malo. A na Jupiter jsem citil ze by to chtelo o neco vice. Protoze jsem zkusil ten Omegon SWA 20 mm s barlovem GSL 2x. To je 185x A bylo to lepsi. Jako by to kukru vic sedelo. No ale obraz horsi mam pocit ze tam barlov hazel barvu. Ostrost mensi, kontrast mensi. Presto jsem mel pocit ze s dobrym okularem bez barlova by to bylo skoro to prave.

Re: Pentax XF 8.5 mm nebo Omegon či TS ED 8 mm?

Napsal: 16. 07. 2019, 07:46
od Artaban
sofram píše:Tim ze mi nezalezi na cene berte s rezervou. Nezalezi v tomto pripade. Ale naucilo me podnikani ze je blbost koupit drasi vec kdyz druha je stejne dobra a je to jen kvuli znacce.

Já tušil, že záleží :) , ale co je psáno, to je dáno. Co se týče okulárů s trochu širším polem, tak myslím, že Delite moc konkurence nemá. Určitě né v ceně do 8tis. kč. Mám PENTAX XW 7mm ale radši mám Delite.
Když jsem si koupil binohlavu, tak jsem chtěl používat Meade Series 5000 HD-60. https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _no_23205/ Bohužel jsou pro bino a mojí rozteč očí moc velké. Musel jsem je dát pryč, ale dodnes vzpomínám na Měsíc zvětšením 138x. Za tu cenu velice povedené.
Jinak Pentax XF 8.5mm mi taky moc nesedí a třeba solidní Omegon LE taky ne.
Kratší okuláry jak 8mm budou snad použitelný příští rok na Mars.
Nejlepší to je vyzkoušet. Ani drahý okulár nemusí sednout oku, nebo taky dalekohledu.