EXPLORE SCIENTIFIC 62° okuláry

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

EXPLORE SCIENTIFIC 62° okuláry

#1

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ohledně diskuze kolem prvního objevivšího se zástupce této nové řady okulárů...

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 0&start=30

... máme už trochu více jasno. Zveřejněna a na trh ohlášena je už celá řada těchto 62°okulárů. Že jen "trochu více" je na místě, protože výrobce neuvedl některé podstatné parametry - jako je počet čoček - a jiné parametry, konkrétně vzdálenost výstupní pupily ( VVP ), jsou zvláštně nehomogenní :
Řada čítá tato ohniska - 5,5, 9, 14, 20, 26, 32 a 40 mm...
... a těm odpovídají tyto VVP - 13, 12, 11, 15, 20, 22 a 28 mm.

Je logické, že dvě nejdelší ohniska okulárů jsou ve 2" provedení, fotografie všech zástupců novinkové řady - viz. odkaz na stránky ES :

http://www.explorescientific.de/Okulare ... mm-Ar.html

Má původní domněnka, že patrně půjde o převzatou řadu okulárů MEADE s označením "5 element Plössl" nebo "60° Plössl series 5000"...

http://www.opticsplanet.com/meade-serie ... cs125.html

... nebude aspoň z části pravdivá, protože okuláry dvou nejkratších ohnisek jsou oproti starší řadě teď viditelně vyššího provedení. V již nevyráběné řadě byla pouze u nejkratšího ohniska přidána 6tá čočka, zde to na větší počet čoček dozajista vypadá i u ohniska 9 mm. Ale nelze vyloučit, že některé okuláry s delší ohnisk.vzdáleností budou opticky totožné. Každopádně ta starší řada byla velmi povedená. Doufejme, že tak tomu bude i zde... Některá ohniska určitě přijdou vhod do binohlav, hodit se budou, především do katadioptrů, i ty okuláry 2".
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EXPLORE SCIENTIFIC 62° okuláry

#2

Příspěvek od MilAN »

Celkem by mě zajímalo, proč tedy používají označení LER -zřejmě proto, že to je teď moderní reklamní označení :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: EXPLORE SCIENTIFIC 62° okuláry

#3

Příspěvek od SIRIUS_758 »

ES 62°okuláry jsou už komplet v prodeji. Potvrdily se předem deklarované opticko-mechanické parametry, včetně ne zcela standardní vzdálenosti výstupní pupily některých ohnisek ( vzhledem k označení celé řady jako "LER", tedy "Long Eye Relief" ), jak o tom píši v prvním příspěvku.
ES62.JPG
ES62.JPG (66.3 KiB) Zobrazeno 4654 x
Už jsou k dispozici na CN první ohlasy majitelů nejkratších ohnisek, kteří hovoří pozitivně o jejich ostrosti, atd. Toto zjištění dává velkou naději, že za podstatně levnější obnos jsou k dispozici velmi slušné náhrady okulárů TV DeLite se stejně velkým zorným polem. Zatímco většina okulárů ES ( řady 68°, 82° a 100°) kopíruje optický design okulárů Tele Vue ( Panoptiky, Naglery a Ethosy ), tak v případě řady ES 62°se o kopii TV DeLite určitě nejedná. Potvrzuje se prvotní domněnka, že optický design vychází ze starší řady 5ti čočkových Plösslů MEADE, kdy u nejkratších ohnisek je počet čoček navýšen na šest. Pozitivní zprávou je, že 26 mm zástupce této řady skutečně je vtěsnán do 1,25" barelu, takže bude velmi zajímavou alternativou pro velké binohlavy a tedy dalším soupeřem TV Panoptiku 24 mm ( jeho zatím jediným přímým sokem je rovněž ES okulár - 24 mm s polem rovněž 68°). Při bližším pohledu na jinak elegantní, a už standardně nadprůměrně kvalitní, provedení okuláru 26 mm si ale také všimneme méně vhodné provedení očnicové části z pohledu použití v binohlavě, které bude s téměř s jistotou některým uživatelům činit problém s umístěním nosu - díky zbytečně velkému průměru, podobně jako u TV DeLitů. Provedení 24mm Panoptiku je v tomto bezproblémové.
TVPanop.24.png
TVPanop.24.png (208.31 KiB) Zobrazeno 4654 x

Zajímavé je i to, že 26mm ES 62° má i o něco vyšší hmotnost ( 235g/200g u Panopt.). Vlastně to moc zvláštní není, protože přímý ekvivalent k Panoptiku 24mm od ES, tedy 68°24mm okulár, váží poctivých 300g.

Dalším zajímavým okulárem této řady je nejdelší ohnisko - 40mm. To proto, že oproti 68°sourozenci ze stáje ES, má pouze poloviční hmotnost ( 650g/1235g ), přičemž hmotnost TV Panoptiku 41mm činí 945g. Ovšem poměrně kvalitní SW AERO ED 40mm se zorným polem 68°( TS Paragon, TMB Paragon ) váží "jen" 549g. Bylo by velmi zajímavé zmiňované okuláry porovnat...

Okuláry ES 62°jsou k dispozici i u p. Matouška :

http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... sp?idk=531
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: EXPLORE SCIENTIFIC 62° okuláry

#4

Příspěvek od g »

zde jsou specifikace ES: technická data
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: EXPLORE SCIENTIFIC 62° okuláry

#5

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Když už Gabo oživil toto vlákno, tak přidám pár poznatků...

Před půl rokem jsem si koupil z této řady tu 40ku... Požadavek byl na dlouhoohniskový okulár, který mi nebude vinětovat v OMC 200, kde na výstupu není moc velká díra - TV Plössl 40 mm je zbytečně malý, 68°ES, či dokonce Vixen LVW 42 už vinětují. Tohoto úkolu se tento 62°okulár zhostil výborně a i ostatní podstatné vlastnosti, tedy zobrazovací, jsou velmi dobré. Okulár má výbornou brilanci a ostrost, jen se do něj hůře dívá - musí si člověk zvyknout na přesnou polohu. Je výborně mechanicky provedený.
Ovšem jak se brzy ukázalo, velmi dobrá ostrost až u kraje pole, je k mání jen v tom Maksutovu, tedy v F/20. Už ve Vixenu VMC 260 ( F/11,6 ) je znát, že ostrost dále od středu pomalu klesá s viditelným astigmatismem. Jinými slovy - ve světelném Dobsonu to bude k ničemu... V těchto případech doporučuji většího sourozence s 68° polem. Já se v mém VMC pokorně vrátil k LVW 42, který se mimochodem začal opět vyrábět. Je velmi kompaktní a s velmi dobrým komfortem pohledu. Kresba se zhoršuje viditelně až v poslední čtvrtině pole.
Naopak okulár Paragon ED 40 mm ( = SW Aero ED ) se přestal vyrábět ( zůstaly ohniska 35 a 30 mm ). I když jsem tento okulár neměl vedle sebe spolu s ES 62°, tak mohu s jistotou prohlásit, že v běžných světelnostech je onen Paragon určitě lepší...
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 432
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: EXPLORE SCIENTIFIC 62° okuláry

#6

Příspěvek od LaH »

Před časem jsem upravil Explore Scientific 62 stupňů - 40 mm - obětoval jsem očnici z bídného setového SW 28.
Prostě jsem tu očnici na ES40 narval a nastavil v provozu přesně výšku očnice, to je dost podstatné. A rázem je z toho pohodlný okulár, u kterého není třeba hledat polohu oka a potom se snažit ji udržet.
Zvlnění očnice ničemu nevadí, navíc se to časem srovnalo. Na občasné!! použití dlouhého ohniska je ES40 62st s touto úpravou přijatelný okulár.
Při častějším použití podobného dlouhého ohniska bych ale určitě investoval více a jinde.
ES4062.jpg
ES4062.jpg (43.12 KiB) Zobrazeno 1949 x
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 272
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: EXPLORE SCIENTIFIC 62° okuláry

#7

Příspěvek od bobek »

Po krátkém vyzkoušení můžu potvrdit, že ES 62°LER 26 mm a Meade 5 Element Plössl 26 mm se opticky chovají naprosto identicky - stejná velikost zorného pole, stejná kresba hvězd, stejné barevné podání ve dne. Dokonce jsou parfokalizované a dají se spolu použít v binohlavě. Problém je jen větší průměr stavitelné očnice u Meade.

Díky vlastní nepozornosti jsem nechtěně vyzkoušel odolnost konstrukce ES - binohlava se mi otočila vzhůru nohama a ES vypadnul z výšky kolem 1 m na beton. Naštěstí měl na sobě krytku, která náraz ztlumila. Okulár pád přežil naprosto bez úhony.

Zkoušel jsem i letmé porovnání s okulárem ATC f 26P - ATC má obraz mírně do žluta, jinak je obraz velmi podobný.

Použití v binohlavě je díky 19,3 mm výstupní pupile bezproblémové. Mám oči od sebe 62 mm a stačí se kořenem nosu opřít o neohrnuté očnice.

Pokud tedy někdo potřebuje bytelný Plössl s ohniskem 26 mm, můžu ES 62° 26 mm doporučit.
Přílohy
Meade a ES 26 mm.jpg
Meade a ES 26 mm.jpg (415.22 KiB) Zobrazeno 601 x
Odpovědět