VIXEN HR - high-endové planetární okuláry

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

VIXEN HR - high-endové planetární okuláry

#1

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Vixen uvádí na trh velmi neobvyklé planetární okuláry - s ohniskovými vzdálenostmi 1,6 - 2,0 a 2,4 mm - a nešetří přitom superlativy o jejich kvalitě. Garantuje dokonce vysokou hodnotu Strehl i na kraji 42° pole. Optická stavba čítá 5 čoček ve 3 skupinách a vzdálenost výstupní pupily je relativně příznivá - 10 mm. Méně příznivá je cena - zatím 290 €.

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbt ... ost1211078

http://www.vixen.co.jp/product/at/acc/hr.html
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4505
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

VIXEN HR - high-endové planetární okuláry

#2

Příspěvek od dvader »

Hmm,
zajímavé, hezký a jednoduchý design!
Ale mé Berty se to netýká... ;D
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

VIXEN HR - high-endové planetární okuláry

#3

Příspěvek od MilAN »

A designem se vrací k původním Lanthanům
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

VIXEN HR - high-endové planetární okuláry

#4

Příspěvek od Sasa3 »

Hmm,
zajímavé, hezký a jednoduchý design!
Ale mé Berty se to netýká...  ;D
Proc ne... V f/20 docela casto pouzivam Pentax XO2.5 (stejne zorne pole jako Vixeny, jen neexistujici vzdalenost vystupni pupily).

Ted vazne, tohle jsou okulary pro velmi specificke pozorovani a to jeste ve specifickych dalekohledech. Rekl bych tak male svetelne apochromaty tak do 80-100mm. V nich je 3D jeste na Marsu prinos (aspon u me v AS80/1200 tomu tak za dobrych noci je). Mozna si je jeste nekdo poridi pro pozorovani dvojhvezd, kde se vyjmecne hodi i 5D (opet ale jen v malych prumerech).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

VIXEN HR - high-endové planetární okuláry

#5

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Přesně tak ...  ;)

Když jsem před lety kupoval Nagler 2,5 mm, tak jsem netušil, jak často ho budu používat ... Pravda ale, že já tato ultra krátká ohniska používám nejčastěji při testování optiky. Spousta pozorování a porovnávání, teď naposledy pro dokončení článku " Zrcátka a hranoly II. ", mne utvrdila v tom, že používání krátkých ohnisek v podobě Plösslů a Ortho je kvůli malé vzdálenosti výstupní pupily velmi problematické... A to z toho důvodu, že díky očním řasám se oční čočky takovýchto okulárů velmi snadno znečistí - při testování rozptylu světla zrcátkama a hranolama jsem se s tím docela potýkal. I sebemenší mastný film na optice je okamžitě vidět a v tuto chvíli perfekcionistická honba za brilantním obrazem za co nejjednodušším okulárem je rázem vniveč ...  :o  Takže místo např. 5 mm Ortho už radši používám delší Plössly v kombinaci s TV Barlovem 3x nebo rovnou Nagler 5 mm.

Takže já se na tyto nové Vixen okuláry těším, ohniska 2 a 2,4 mm budou nejenom pro má testování užitečná. Takový Vixen ED 81 zvládá zvětšení 260x zcela excelentně, no a těch 312x s 2 mm ohniskem mu taky nedělá žádný problém. Zájemci se mohli o tom přesvědčit na posledním MHV ( kde jsme koukali přes Nagler 5 + Powermate 2,5x ) a další si to už zamluvili na letošní jaro ..  8-)
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

VIXEN HR - high-endové planetární okuláry

#6

Příspěvek od Stratus »

Vixen North America nabízí nyní 2,5mm okulár za 79 dolarů:

http://www.vixenamerica.com/Products/De ... =Lanthanum
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

VIXEN HR - high-endové planetární okuláry

#7

Příspěvek od MilAN »

No jo, doprodej stařičkého LV okuláru
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

VIXEN HR - high-endové planetární okuláry

#8

Příspěvek od SIRIUS_758 »


... tak už se testují ... A nevedou si špatně ... ;)



Brzy na POSECu ...
Odpovědět