Komakorektor

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Komakorektor

#121

Příspěvek od zuzi »

Pokud mas parafokalni okulay, melo by to fungovat pro jednu vzdálenost. Nicméně ja HRk pouzivam jen pro 24mm. U kratších mě to moc neruší.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Komakorektor

#122

Příspěvek od nosuh »

jestli jsou parfokalni netusim, ale mam komplet serku 1,25" 82° (20/14/11/8,8/6,5/4,5) a 68° 24mm, okularu Explorer Scientific a na nich to chci provozovat..nejvic to samozrejme rusi na te 24mm a 20mm, takze to asi nastavit podle nich co
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
ufonek
Příspěvky: 158
Registrován: 02. 01. 2015, 03:14
Věk: 44

Re: Komakorektor

#123

Příspěvek od ufonek »

Ahoj potreboval bych poradit jaky komakorektor k ts photo newton 150/600,fotím zrcadlovkou, diky

J.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Komakorektor

#124

Příspěvek od Bill »

Pokud to chceš na focení, tak mrkni tady: viewtopic.php?f=27&t=15595
M:736 750 113
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 812
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Komakorektor GSO na vizuál.

#125

Příspěvek od PetrŠ »

Tak si zase jednou po skoro třiceti letech u dalekohledu připadám jako naprostý začátečník a je čas požádat o radu. Pořídil jsem si svůj první komakorektor, protože mi začala u mého newtona 150/750 dost vadit koma. Na cloudynights si poměrně dost chválili optiku komakorektoru od GSO tak jsem si ho koupil. Ale tady začíná ten problém. Okulárová šachta u něho má délku 46mm. Backfocus je ale 75mm. Takže jsem postupoval přesně podle údajně blbuvzdorného návodu zde: https://www.cloudynights.com/topic/4629 ... corrector/.
Přidal jsem redukci na 1,25´, ta má 10 mm takže to dává 56. K tomu jsem vložil mezi tělo korektoru a okulárovou šachtu prodlužovací tubusek od TS, nastavitelný na 17-23mm. Takže teď mám správně 75mm backfocusu.
Nicméně to nefunguje. Testuju to s okulárem SW planetary 25mm 58 stupňů. Zkoušel jsem tu vzálenost ještě měnit v rozmezí 65-85mm a prostě koma ve vnější třetině zorného pole je tam stále. Je tak mizerný ten okulár, nebo co dělám špatně? :|
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 812
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Komakorektor

#126

Příspěvek od PetrŠ »

Díky adminovi za přesun na správné místo.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 812
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Komakorektor

#127

Příspěvek od PetrŠ »

Záhada vyřešena. Komakorektor funguje uspokojivě, jen nemá rád okuláry SW Planetary. :lol:
Odzkoušeno s ES 24mm 68 stupňů a vše v pořádku. Děkuji Vaškovi za zapůjčení.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3299
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Komakorektor

#128

Příspěvek od michal.b »

Skoro bych si tipnul, že to nebude nesnášenlivostí komakorektoru vůči okuláru, ale tím, že ten okulár prostě světelnost f/5 nedává ;)
Uživatelský avatar
saros
Příspěvky: 138
Registrován: 25. 10. 2011, 21:08
Bydliště: Studnice u Hlinska
Věk: 59

Re: Komakorektor

#129

Příspěvek od saros »

Třeba to bude někoho zajímat:
Pořídil jsem si vytoužený a zde opěvovaný Full- frame Canon Eos-6d a začal řešit, přes co ho připojit k dalekohledu (NWT GSO 300/1200). Původně jsem uvažoval o 3" TS 0,85x reduktoru - komakorektoru, ale nejsou na něj teď peníze. Proto jsem připojil 6D ke stávajícímu 2" komakorektoru Baader RCC-I, přesto, že to zde na AF nikdo nedoporučuje. I výrobce mi na můj dotaz odpověděl, že na to není určen. O to víc jsem byl překvapen výsledkem:
Obrázek
Můžete vidět, že tvary hvězd nejsou všude stejně kruhové, směrem ke kraji jsou trochu kapka a ještě dál pak spíš fazole :) . (Nejlíp je to vidět v pravém horním rohu.) Taky už jsem nekolimoval ani nepamatuju, na APS-C mi to nepřišlo nijak choulostivé na kolimaci. Možná by to šlo ještě zlepšit. Používám DSS (kalibraci DF A FF jsem udělal) ale bohužel patřím taky k těm, co neumí pořádně zpracování. O tom, že bych uměl použít něco jako masku hvězd, abych nevyrobil strečnutím takové knedlíky z hvězd, si nechám zatím jen zdát :( . Montáž mám samo-domo výroba (šnekové kolo řezané závitníkem do kola od šicího stroje, šnek závitová tyč M8) a nepravidelnost jejího chodu taky ledacos schová. Přes to všechno jsem čekal šílenou vinětaci. Canon je připojen přes závit M42 a redukci, ale flat nebyl nic hrozného:
Obrázek
Myslím, že pokud děláte astrofotky pro radost a na začátečnické úrovni jako já, tak je to použitelný korektor i pro Full-frame.
Refraktor 6" F/15 (objektiv Jaegers) , Celestron C-80ED, Newton 300/1200 GSO a 152/600 TS, Canon EOS20D, EOS650D, EOS6D modifikovaný, Triedr 20x80
Uživatelský avatar
saros
Příspěvky: 138
Registrován: 25. 10. 2011, 21:08
Bydliště: Studnice u Hlinska
Věk: 59

Re: Komakorektor

#130

Příspěvek od saros »

Po dalších testech RCC-I ve spojení s Canon EOS6D musím sám se svým prvním příspěvkem nesouhlasit :) . Objevil jsem několik problémů, kterých jsem si v prvním nadšení nevšiml.

1. Obrazové pole korektor zejména v rozích čipu mírně deformuje a to vede k problémům při skládání v DeepSkyStackeru. Nejlíp ještě dopadlo použití bilinear. Při biquadratic a bicubic to bylo ještě mnohem horší a to jsem doufal, že si s tím DSS poradí naopak lépe. Navíc se odchylka zhoršuje ne od středu ke kraji, ale od jednoho rohu k druhému. Přitom jednotlivé snímky byly relativně ostré až do rohů, i když nebyly tvary hvězd v rozích dokonale kruhové.
Je to vidět na mém dalším snímku (nejvíc vpravo nahoře):
Obrázek
Pokud bych použil jiný SW, který si každý snímek kromě posunů i adaptivně rozměrově deformuje, tak aby je napasoval na sebe na všech hvězdách v poli, tak by se tenhle problém nemusel vůbec projevit. Je v tomhle třeba PixInsight lepší?

Oprava: tenhle problém se podařilo skoro vyřešit výběrem referenčního snímku (někde uprostřed posunů) a pak to DSS složil už lépe - takže je to možná spíš chyba moje, nebo algoritmu DSS (ne korektoru, jak jsem si myslel).
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=S ... 031446.jpg

2. Nerovnoměrné osvětlení pole (úbytek intenzity až o 50% v rozích) vede při extrémnějším strečnutí intenzity jasu ke gradientům barev pozadí, protože kalibrace Flatem už nedokáže takové velké odchylky opravit přesně, nebo je neopraví pro všechny barevné kanály stejně. Flaty fotím do oblohy a bývají tedy většinou do modra a DSS to už nezkoriguje. Nejvíc se to projeví, pokud je světlá obloha a je potřeba hodně odečíst pozadí oblohy (složeno, neoříznuto):
Obrázek
Tady se zase kupodivu neprojevuje nijak výrazně problém 1. :)

Takže závěr: RCC-I s full frame čipem občas trochu funguje, ale vnáší tam problémy, které se na APS-C neprojeví.
Refraktor 6" F/15 (objektiv Jaegers) , Celestron C-80ED, Newton 300/1200 GSO a 152/600 TS, Canon EOS20D, EOS650D, EOS6D modifikovaný, Triedr 20x80
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Komakorektor

#131

Příspěvek od Jackxl »

Je na obrázku problém s komou nebo jaká je to chyba ? Zdá se mi, že hvězdy jsou směrem od středu více protáhlé než uprostřed. Kolimace se zdála být OK. Mám komakorektor ES HR, ale když ho zasunu celý do výtahu, tak nezaostřím a když ho povytáhnu tak aby se dalo zaostřit, tak mi to dává takovýto snímek. Jak jinak tam ten korektor strčit, aby to bylo OK ?
Přílohy
Střed
Střed
KomaDetail_center.png (1.1 MiB) Zobrazeno 3259 x
Levý roh
Levý roh
KomaDetail_border.png (494.5 KiB) Zobrazeno 3259 x
Koma.JPG
Koma.JPG (1 MiB) Zobrazeno 3259 x
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: Komakorektor

#132

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

Jak to vypadá v ostatních rozích? Je to souměrné, nebo jenom na jedné straně? Ono i ve středu jsou ty hvězdy oválné. Nejlepší tvar hvězd se mi zdá napravo od objektu v cca 2/3-2/4 pole. Těch příčin může být víc, to může být náklon korektoru (vyosení) nebo nedokonalá kolimace, případně i příliš malý malý nebo velký backfocus.

Tady bych se ještě pohrál s kolimací.

A není už ten rozměr chipu na tento korektor trochu moc? To ale neumím posoudit, používám stejná korektor, ale já mám diagonálu pouze 11mm.
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Komakorektor

#133

Příspěvek od hades »

Mě to připadá, jako že tam máš něco nakřivo:
Koma_eccentricity.jpg
Koma_eccentricity.jpg (9.59 KiB) Zobrazeno 3258 x
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2176
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Komakorektor

#134

Příspěvek od astar »

ES HR potřebuje vysunutí o 32 mm. Mně nestačilo plné vytažení výtahu . Musel jsem si nechat udělat prodlužovací tubudek v celkové délce 45mm(9mm závit) a s vůli menší než cca 0,05mm . Musí se také dodržet vzdálenost čipu od korektoru a to 55mm.
Podle obrázku co jsi vystavil je to podle mne jednoznačné naklonění korektoru . Jistě to bude vůlí v zasunutí korektoru. Potřebuješ něco jako mám já, dlouhé vedení s malou vůli, poměr by měl být tak 1/1000 , viz jak jsem napsal výše. Udělej si mírně rozostřené snímky k dalekohledu, na velikost hvězd tak na 10pixelů , tam to bude nejlépe vidět. Zaměř se na to, jak je to natočeno , aby si identifikoval ,kde dojde k odklonění vlastní vahou.(pozor obraz je stranově i výškově převrácený ) .
Já už tento korektor nepoužívám , měl trochu barevnou vadu (barvené rozjetí v jedné ose).
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Komakorektor

#135

Příspěvek od Jackxl »

Ale co nakřivo ? Do výtahu jsem nacpal planžetu, takže korektor je tam tak na těsno, že mám problém ho tam vůbec narvat. To vysunutí vyzkouším. Nevím, kolik to mám přesně vysunuté. Foťák a korektor má těch 55mm. Přikládám ještě pravý horní roh a levý dolní roh. Kolimace by snad způsobila zmršení hvězd všude stejně, ne ?
Přílohy
Pravý horní roh
Pravý horní roh
PravyRoh.png (1.55 MiB) Zobrazeno 3224 x
Levý dolní roh
Levý dolní roh
LevyDolni.png (548.23 KiB) Zobrazeno 3224 x
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Odpovědět