Komakorektor

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Komakorektor

#1

Příspěvek od johnik »

Prosím o rady, návrhy, názory jaký použít korektor pro newton 350/1700 f/5, ok. výtah je crayford od baader planetarium.Děkuji.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

komakorektor

#2

Příspěvek od Pavuk_ »

johnik napsal: Prosím o rady, návrhy, názory jaký použít korektor pro newton 350/1700 f/5, ok. výtah je crayford od baader planetarium.Děkuji....ale je tam nalepka William Optics ? je tak ?
(jose tiez kupil baadera a prisiel william )

MPCC:
opt. vzdialenost 55+/-4mm
jednoduchsi typ (dvojclenny), hovori sa, ze zanasa malilinku farebnu chybu (ale este som ju nevidel)
vyhoda: predlzuje (posuva) ohnisko o cca 10mm, velmi priazniva cena (hlavne ked ho kupis z bazaru ako ja)
nevyhoda: ma prirubu, ktora nedovoluje zasunutie celeho MPCC do 2" vytahu (tym ma fakt nastvali spominam si, ze som mal chvilky, kedy som ju chcel odfrezovat, ale nakoniec som to vyriesil nedestruktivne - s inym vytahom)
Ja som s nim maximalne spokojny splnil ucel a neviem si bez neho uz pozorovanie predstavit :)

Paracorr:
opt. vzdialenost 55+/-4mm
predlzuje ohnisko o faktor 1,15x (ako barlow)
(vdaka tomu vinetuje menej oproti MPCC) zaujmave iba ak by si planoval Naglera 31mm (to je hranica pouzitia Paracorru, kde vinetuje prave na ~75%).
nevyhoda: predlzovaci faktor (posuva vsetky naplanovane zvecsenia o 15%) => treba o 15% dlhsie ohnisk. okularov pre dosiahnutie rovnakeho efektu (zvacsenia/skut.pole),
vysoka cena


zdroj: http://www.televue.com/ask_al/Ask_Al_Fr ... ic=barlows
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

komakorektor

#3

Příspěvek od Pavuk_ »

Pre uplnost pripajam par zazitkov pri first-light s MPCC:

... Akurát som zabudoval komakorektor (MPCC) do okulároveho výťahu a dokončil posledné úpravy na ďalekohľade. Konečne hotový, ale nič som nechcel nechávať na náhodu, tak sme ho išli hneď overiť na hviezdach. Počasie sa umúdrilo, i keď podmienky neboli ideálne MHV tak max. okolo 6. Pozorovali sme od 0h30 do 2h30. Test na otvorenej hviezdokope x a h Per viditeľne ukázal zlepšenie kvality obrazu. Hlavne na okraji poľa bol poznať rozdiel. Chvostíky hviezd, ktoré boli badať od 1/3 šírky poľa zmizli a na okraji hviezd nápadne pribudlo množstvo hviezd. Predtým som si ani poriadne neuvedomoval, že tie hviezdy tam skutočne chýbajú, skrátka som si to nevšimol. Ak som si to aj všimol, považoval som to za vplyv vinetácie poľa (ašak výpočtom som si overil, že zorné pole 1,1° je prakticky bez vinetácie). S MPCC korektorom sa hviezdokopa rozprestierala po celom zornom poli a hviezdy boli úplne (to zdôrazňujem) bodové ako špendlíkové hlavičky až po samotný okraj zorného poľa (testované s okulárom TeleVue Panoptic 24mm). Takýto pohľad sa mi doposiaľ ešte nikdy nenaskytol. Toto považujem za hlavný prínos komakorektora. Potlačenie vizuálneho prejavu komy t.j. chvostíkov hviezd sa mi javí ako druhoradý avšak nie menej dôležitý. Cieľom pozorovania bolo overiť ďalekohľad v novej zostave s novými okulármi TeleVue v kombinácii s komakorektorom Celestron MPCC a niektoré konštrukčné vylepšenia (zvýšenie tuhosti justáže sekundáru, zlepšenie vyčiernenia tubusu čiernou matnou samolepiacou semišovou tapetou). Test dopadol nad očakávanie. Ešte sme stihli pár deep-sky evergreenov, kým sa prihnali mraky a mohli sme ísť konečne spať. ...:
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

komakorektor

#4

Příspěvek od MP »

Pavuk_ napsal:
...ale je tam nalepka William Optics ? je tak ?
(jose tiez kupil baadera a prisiel william )
Ten vytah vyrabi WO a nalepky si na nej dava Baader i Telescope Service ( a asi i leckdo jiny ).

Jeste jsem se dnes dozvedel, ze Baader zacina dodavat MPCC bez pevne priruby, vrsek je sroubovaci na M48 ( 2" filtrovy zavit ). Takze se da i "utopit" ve vytahu. Blizsi informace J. Zahajsky, SUPRA. Ale predpokladam, ze u elbiho 350ky je mista pred ohniskem dost, takze to nebude potreba a vyhovi i puvodni provedeni MPCC.

A jeste dodam, ze MPCC je optimalizovany pro f/4.5 a funguje dobre od f/4 do f/6. Pro Tvuj dalekohled je jako stvoreny.

Pokud chces MPCC pouzivat i na pozorovani ( je urceny hlavne na foceni a ma T2 zavit na vystupu ), potrebujes jeste redukci T2->1.25", napr. "T2 focuser" od Baadera.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

komakorektor

#5

Příspěvek od MilAN »

Pokud bys uvažoval o Paracorru, je potřeba jet blíže o 18 -20 mm. S tím je již potřeba počítat ři konstrukci dalekohledu. Pokud je zaostření uprostřed chodu Crayfordu, nepůjde tam Paracorr bez úpravy dalekohledu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

komakorektor

#6

Příspěvek od johnik »

MilAN napsal: Pokud bys uvažoval o Paracorru, je potřeba jet blíže o 18 -20 mm. S tím je již potřeba počítat ři konstrukci dalekohledu. Pokud je zaostření uprostřed chodu Crayfordu, nepůjde tam Paracorr bez úpravy dalekohledu.
zaostření 26mm okuláru mám 1-2 mm od nejbližší polohy crayforda, kratší okuláry jdou dál
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

komakorektor

#7

Příspěvek od johnik »

MP:chci ho hlavně na vizuál, před ohniskem právě moc místa není (tedy při uaostřeném 26mm okuláru).
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

komakorektor

#8

Příspěvek od MP »

Pavuk_ napsal:
myslis M48 nie ?
Ano, tedy aspon doufam, ze 2" filtrovy zavit M48/0.75. Byl to preklep, hned to opravim.

johnik napsal: MP:chci ho hlavně na vizuál, před ohniskem právě moc místa není (tedy při uaostřeném 26mm okuláru).
Pak bych doporucoval ten MPCC v nove verzi s odmontovatelnou prirubou a T2 zavitem. Na 2" okular nasroubujes korektor primo na filtrovy zavit, redukce na 1.25" mivaji vpredu take zavit na 2" filtry, takze korektor nasroubujes na redukci. V obou pripadech bude korektor uvnitr vytahu, neubere ani milimetr, naopak prida cca 8mm, o ktere MPCC posouva ohnisko. Jen si u te redukce musis dat pozor, aby byla dost dlouha a tubusek okularu nenarazel do zadni cocky korektoru. Vzdalenost MPCC od ohniska by mela byt tech 55 mm. Takze mozna bude potreba prodluzovaci mezikrouzek M48 ( napr. krouzek z 2" filtru bez skla ).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

komakorektor

#9

Příspěvek od johnik »

MP napsal:

Ano, tedy aspon doufam, ze 2" filtrovy zavit M48/0.75. Byl to preklep, hned to opravim.


Pak bych doporucoval ten MPCC v nove verzi s odmontovatelnou prirubou a T2 zavitem. Na 2" okular nasroubujes korektor primo na filtrovy zavit, redukce na 1.25" mivaji vpredu take zavit na 2" filtry, takze korektor nasroubujes na redukci. V obou pripadech bude korektor uvnitr vytahu, neubere ani milimetr, naopak prida cca 8mm, o ktere MPCC posouva ohnisko. Jen si u te redukce musis dat pozor, aby byla dost dlouha a tubusek okularu nenarazel do zadni cocky korektoru. Vzdalenost MPCC od ohniska by mela byt tech 55 mm. Takze mozna bude potreba prodluzovaci mezikrouzek M48 ( napr. krouzek z 2" filtru bez skla ).

Fajn, díky za radu, zkusím se dohodnout s H.Zahajským, popřípadě ho prosím aby se k tomu zde rovnou vyjádřil až dorazí opět do ČR
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

komakorektor

#10

Příspěvek od Pavuk_ »

Vyrobca MPCC doporucuje standardne riesenia pri pouziti T2 stavebnice:
napr. MPCC+T2/2"zavit + 2" sachta so 2"zavitom (pozor nie je filtrovy to M48) + redukcia 2"/1.25"
po zratani komponentov som si to rozmyslel (T2 je velmi draha, to uz som si mohol kupit rovno paracorr s tunable top t.j. vizual verzia)

Mozes si zhotovit vlastnu redukciu T2/M48 (takato sa v T2 stavebnici nenachadza ) , nasrobovat "rozbite" M48 filtre (napr. UV po 20Kc) ako medzikruzky a to nasrbovat na redukciu 2"/1.25" so M48 zavitom. Pridavanim a uberanim kruzkov si nastavist opt. vzdialenost 55mm.

Mal by si si rozmysliet ake okulare budes v buducnosti pouzivat (koli parafokalizacii). Inak budes pre kazdy typ "zonglovat" s medzi kruzkami alebo budes nuteny si zhotovit nieco ako TeleVue TunableTop.
Problem je, ze (okrem TeleVue) som nevidel detailny popis a geometricky nakres okularov (vyzitka znacky).

Moznosti je viacero.
Ja som si nechal na mieru zhotovit okularovy vytah, kde je narezany T2 zavit a pre TeleVue okulare (paraf.skup B) s pouzitim TV redukcie 2"/1.25" mam vzdialenost od MPCC presne 55mm od ohniska. (aj takto som to skusal)

Urcitym "vykupenim" je kupa celeho kompletu Vizual Paracorr (pozostava s FotoParacorr+TunableTop).
Potom sice jednotlive polohy TunableTop nebudu korespondovat s okularmi (ak nemas TeleVue) ale mozes si to "nacvicit" pre lubvolne okulare.

Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

komakorektor

#11

Příspěvek od MP »

Pavuk_ napsal: Vyrobca MPCC doporucuje standardne riesenia pri pouziti T2 stavebnice:
napr. MPCC+T2/2"zavit + 2" sachta so 2"zavitom (pozor nie je filtrovy to M48) + redukcia 2"/1.25"
Reseni s T2 stavebnici uz leta pouzivam, je to prakticke na foceni i pozorovani 1.25" okulary, ale nehodi se to na 2" okulary ( hlavne na foceni pres ne s vyuzitim sirokeho pole ) - T2 zavit zbytecne zuzuje vytah, muze vinetovat a je nutna "rozsirovaci" redukce, na kterou nemusi byt misto. Pokud je malo mista pred ohniskem, nemusi toto reseni byt vubec proveditelne. Proto povazuji za uzitecnou tu novou verzi MPCC, kde budou reseni jednodussi, korektor muze byt nize ve vytahu a pritom take muze fungovat stejne, jako ten puvodni typ, kdyz nechate nasroubovanou prirubu s T2 zavitem.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

komakorektor

#12

Příspěvek od Janek »

Markovi (MP) něco ukázat je lepší než dávat avízo na náš web. Nové verze MPCC jsou skladem.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

komakorektor

#13

Příspěvek od Libor »

Zdravim, mel bych prosbu: Mohl by mi prosim nekdo zmerit delku komakorektoru Baader MPCC? Zavit T2 nepocitejte, jedna se mi o delku, o kterou vycniva po zasroubovani do redukce. Nejak se mi tento rozmer nepodarilo nikde najit. Diky Libor
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

komakorektor

#14

Příspěvek od MMys »

23.5mm. Z toho 21.5mm je utopeno ve 2" šachtě, a 2mm je tlousťka osazení, které zůstane venku a přičte se k tloušťce T2 kroužku-redukce.

U výše avízované nové verze to ale bude o něco asi jinak.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

komakorektor

#15

Příspěvek od Libor »

Dekuji za rychlou odpoved, ale tu starsi verzi uz asi nekoupim, takze by me zajimal spis ten novy typ. Asi se pozeptam v Supre. Mam totiz komakorektor ATC, ten je dlouhy 36mm a resim problem, ze mi vycniva do tubusu Newtona a stini cast paprsku. Tak zjistuji, jestli bych si nepomohl zakoupenim MPCC a vypada to ze ano.
Odpovědět