BAADER HYPERION nečistoty?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Milos1111
Příspěvky: 9
Registrován: 22. 07. 2014, 21:38

BAADER HYPERION nečistoty?

#1

Příspěvek od Milos1111 »

Zdravim Vas,
dostal sa mi do ruk okular Baader Hyperion 13mm, v takom "vselijakom" stave. Optika nevyzera byt poskriabana. S cim si neviem rady, su artefakty (vyzera to ako zahmlene casti) na vrchnej casti okulara.
Je to mozne s niecim vycistit?
Alebo co s tym mozem robit?

Vdaka za rady.
Milos

Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

BAADER HYPERION nečistoty?

#2

Příspěvek od cocky »

Hyperiony lze snadno rozšroubovat. V dolní části je barlow, v horní vlastní okulár. Podívej se na jeho spodní čočku.
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

BAADER HYPERION nečistoty?

#3

Příspěvek od MilAN »

Teď už tu obrázek není vůbec nijak přístupný. Ale včera jsem ho viděl, a pokud ten okulár opravdu vypadá jako na tom obrázku, tak to je dost devastovaný a to by měl rozebrat a vyčistit někdo, kdo se v tom opravdu vyzná. ( pokud už tam nejsou navíc dřívější nějaké zásahy "čištění" - což z té folky nejde identifikovat)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Milos1111
Příspěvky: 9
Registrován: 22. 07. 2014, 21:38

BAADER HYPERION nečistoty?

#4

Příspěvek od Milos1111 »

No pozorovat som s nim este neskusal, takze neviem, ako to vyzera pri pozorovani.

Len ci sa najde niekto, kto by to vedel vycistit.  :)

A otazka je, ci sa to oplati aj financne.
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

BAADER HYPERION nečistoty?

#5

Příspěvek od Peťa »

Mně se zdá, že to jsou zbytky nějaké čistící vodičky, jako kdyby někdo okulár důkladně navlhčil a na krajích neotřel. Zkusil bych to odstranit pomocí nějakého prostředku typu optical wonder - myslím že by tím stačilo navlhčit vhodný hadřík (určený k čištění optických ploch), a setřít ten humus...

Finanční náročnost v podstatně nula, neboť to co k tomu potřebuješ se hodí mít doma v každém případě a zůstane ti na později.

Na obrázku který je v příspěvku vložený teď nevidím důvod okulár rozebírat. Kromě zakroužkované špíny vidím pouze znečištěnou gumovou očnici, ta by měla jít stáhnout, vyčistit a vrátit na místo. Jakoby někdo okulár nosil v kapse nebo nějak brutálně čistil kusem hadru.
Uživatelský avatar
Milos1111
Příspěvky: 9
Registrován: 22. 07. 2014, 21:38

BAADER HYPERION nečistoty?

#6

Příspěvek od Milos1111 »

Vdaka za odpoved, skusal som to cistit LensPenom - viackrat, no nezislo to dolu.
Skusim si zaobstarat este ten pripravok.
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

BAADER HYPERION nečistoty?

#7

Příspěvek od Buby »

Mě to spíš připadá, že ten okulár měl ošklivou nehodu a původní majitel ho opravoval. Není ten bazmeg zbytek nějakého lepidla? Mám totiž hyperiona a abych řekl pravdu moc se s ním nemazlím, když je špinavý, otřu ho klidně tričkem, ale přesto není optická plocha nijak poškozená.
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

BAADER HYPERION nečistoty?

#8

Příspěvek od MilAN »

Na mě to z té fotky dělá dojem, že to není na povrchu, ale uvnitř . Ale to snad Milos1111 vidí lépe, fotka může velmi klamat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Milos1111
Příspěvky: 9
Registrován: 22. 07. 2014, 21:38

BAADER HYPERION nečistoty?

#9

Příspěvek od Milos1111 »

No pravdupovediac, neviem, ci je to zvonku alebo zvnutra, ale vycistit to nejde a neviem, do akej miery sa da hyperion rozobrat.
Odsroboval som len spodnu cast, ta je bez necistot.
Lepene to nevyzera byt, ale to je moj laicky pohlad.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

BAADER HYPERION nečistoty?

#10

Příspěvek od Dansemacabre »

Hyperion se dá rozebrat do poslední čočky (ideál v rukavicích a na stole pod tím třeba utěrku nebo ručník) - oddělej gumu očnice a opatrně odšroubuj objímku (okruží nad tím barevným kovovým proužkem), dostaneš se k obnažené čočce, která půjde vyndat (resp. VELMI opatrně vyklepnout) - dávej hodně bacha, abys to nevysypal všechno (ostaní okuláry a ohniskové kroužky) a abys to tam pak dal zpět ve správné orientaci. To jsem takhle neopatrně rozebral 24mm okulár a pak ho zpátky skládal skoro dva dny, než jsem našel správnou kombinaci... Když takhle půjdeš čočku po čočce, zjistíš, kde je to zaprasené.
(nechci strašit, ale přesně takhle vypadá na skle zaschlé vteřinové lepidlo - dá se naštěstí vyčistit)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

BAADER HYPERION nečistoty?

#11

Příspěvek od vla »

Možná kacířská rada, ale pokud je to na oční čočce, šla by zaclonit na menší průměr. Někteří špičkoví výrobci to takhle dokonce i dělají, dodávají s okuláry s velkou oční čočkou ještě clonu na její zaclonění na menší průměr.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Milos1111
Příspěvky: 9
Registrován: 22. 07. 2014, 21:38

BAADER HYPERION nečistoty?

#12

Příspěvek od Milos1111 »

Dnes som s tym bol za odbornikom.
Vycistenie trvalo 25 minut a 10€.

Vdaka za Vase rady.
M.
Uživatelský avatar
asadin
Příspěvky: 215
Registrován: 05. 01. 2010, 19:23
Věk: 68

BAADER HYPERION nečistoty?

#13

Příspěvek od asadin »

Dnes som s tym bol za odbornikom.... a neptal jsi se co to bylo a kde to bylo? Jestli zvenku nebo zevnitř? A čím to vyčistil?
SW 150/750 na CG-4; okuláry 3,5; 5; 8; 13; 21; a 28 mm
Uživatelský avatar
Milos1111
Příspěvky: 9
Registrován: 22. 07. 2014, 21:38

BAADER HYPERION nečistoty?

#14

Příspěvek od Milos1111 »

Co to bolo som sa zabudol opytat, ale bolo to vnutri.
Cistil to denaturovanym liehom.
Odpovědět