USB ASCOM Focuser

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: USB ASCOM Focuser

#16

Příspěvek od MMys »

Pokud to dáš až na točítko převodovky 1:10 (nebo co tam máš) tak téměř jistě ano. Ještě menším motorkem tahám na výtahu s převodem 1:10 velkou G3-16200 s 8-pozičním externím kolem a velkým 3" Wynne korektorem. A vytahne to i do kopce.

Na přímo na hřídel fokuséru ale ani náhodou. Na to to ani není stavěné. Na to je ten systém z TS s krokáčem s připojenou převodovkou.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: USB ASCOM Focuser

#17

Příspěvek od FunTomas »

Ja mám mierne inú skúsenosť. Tu je zoznam motorov aj orientačnými krútiacimi momentami.
https://www.pololu.com/category/87/stepper-motors
Na kamarátovom výťahu sme použili motor NEMA 14 s 1,4kg/cm upevnený remeňovým prevodom 1:3 na osku jemného pohybu (to je tá sprevodovaná 1:10). Toto nie je problém utiahnúť. Myslím,že tento motor by si poradil aj s pohonom osky napriamo.
Preto som skúsil použiť motor NEMA 11 s momentom 0,6kg/cm a tento po pripojení priamo na osku jemného pohybu (1:10) žiaľ už nedokáže otočiť výťahom ani naprázdno. Pritom samotná oska ide otáčať prstami úplne bez problémov. Výťah ide tak hladko ako žiaden iný.
Preto som objednal motor s prevodovkou 1:5, ktorý dám priamo na túto osku.
https://www.omc-stepperonline.com/nema- ... d-pg5.html
Ten má na výstupe krútiaci moment 20kg/cm. Toto hravo zvládne aj výťah naložený > 3kg techniky.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: USB ASCOM Focuser

#18

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

storno77 píše:Takový pohled by mě nenapadl, takže díky za to a jsem zvědavý, co ti odpoví.

Tak jsem si s Pavlem (https://deepskydad.com/autofocuser) chvíli psal a jdu do toho jeho řešení. Je to řešené převodem na mikroostření takže jemnost pohybů a síla motoru by měli být v pohodě, váha je taky v pohodě (moje zátěž je 1,3kg max), tak uvidím až se mi to dostane do ruky. Ještě se domlouváme na výrobě adaptéru pro FeatherTouch, protože to bude jeho první. Až to vše dorazí, vyzkouším a podělím se o zkušenosti. Dobré je, že má zdrojáky ovladače na GitHubu, takže se to dá ladit kdyby něco, programovat jsem snad ještě nezapoměl :)
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: USB ASCOM Focuser

#19

Příspěvek od hades »

Jak to dopadlo? Už to máš doma? Uvažuji o něčem podobném
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: USB ASCOM Focuser

#20

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

Už je doma, testoval používal jsem ho celé léto. Funguje bezchybně, chvíli mi trvalo najít správné nastavení parametrů jak na ASCOM ovladači, tak v SGP Pro, ale pak už to šlo. z 95% zaostří perfektně, zbylé problémy jsou ve špatném vyhodnocení HFR ve SGP Pro. Rozhodně můžu doporučit, za tu cenu oproti komerčním modelům je to skvělé. Vyrobí ti i adaptér na konkrétní typ focuseru. Adaptér tiskne na 3D tiskárně, můj není úplně dokonalý - chce to pevnější plast, ale funguje to. Kompenzaci backlashe na focuseru jsem ani nemusel řešit, to je spíš dané tím, že FeatherTouch je top focuser (alespoň z mého pohledu).
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: USB ASCOM Focuser

#21

Příspěvek od hades »

Paráda, díky. Chápu to teda správně že si v APT vyberu focuser, a nastavím s ho tak že mi mezi expozicema překontroluje zaostření a v případě nepřesnosti přeostří?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: USB ASCOM Focuser

#22

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

S APT jsem nikdy nepracoval. ale předpokládám že to bude podobné jako u SGP Pro. Akorát v SGP se nedělá kontrola ostrosti, ale natvrdo se spustí sekvence ostření (alespoň já to tak mám nastaveno). V rámci sekvence je SGP schopné přeostřit když:

- se změní filtr (pokud je připojený EFW)
- se změní teplota (nevyzkoušel jsem, nemám teplotní čidlo)
- po určitém definovaném počtu snímků
- po určitém definovaném čase

Já to mám nastavené na změnu filtru a/nebo po definovaném čase.

Chvíli jsem laboroval s nastavením velikosti kroku, aby počet kroků na zaostření nebyl příliš malý nebo velký, teď už to je nastavené optimálně a jsem většinou schopen zaostřit v 7 krocích. Dobrou vlastností SGP (opět, nevím jak je na tom APT) je, že se dá nastavit výchozí poloha focuseru pro každý filtr (vhodné jak pro různé barvy, tak pro různou tloušťku filtrů).

Samozřejmě je vždy potřebné alespoň předběžně zaostřit, ať se má algoritmus ostření od čeho odpíchnout. Já jsem to původně dělal přes bahtinovou masku, pak jsem ale zjistil že postačí pomocí ArtemisCapture, nebo Infinity software (mám ATIK) najít snímek s nejmenším FWHM. Pak to už nechám jít celou noc samo. Díky tomu mám za léto nasnímáno cca 40hod, které čeká na zpracování.

Samotné ostření na LRGB je hotovo do 1-2 minut. Na Ha a OIII filtry je delší expoziční doba pro referenční snímky, tam to trvá 5-8minut.
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: USB ASCOM Focuser

#23

Příspěvek od hades »

Díky za odpověď, už jsem to u něj objednal, v pondělí bude posílat
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: USB ASCOM Focuser

#24

Příspěvek od nosuh »

A jak urcit, jaky timing belt je potreba prave pro ten ktery focuser? Mam Steeltrack ale tenhle udaj v jeho parametrech nikde nevidim..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: USB ASCOM Focuser

#25

Příspěvek od hades »

Dobrá otázka. Já jsem si psal přímo s Pavlem, poté, co jsem mu poslal fotky fokuséru, mi odpověděl, že pro takový už adaptér dělal, a z toho usuzuju že mi pošle i správný timing belt... snad :) Nejlépe se zeptat přímo jeho, reaguje docela svižně
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: USB ASCOM Focuser

#26

Příspěvek od nosuh »

Ok, zkusim ho kontaktovat..diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: USB ASCOM Focuser

#27

Příspěvek od nosuh »

Nezkousel ten focuser nekdo ovladat i pres APT, z tech co bud uz testuji nebo prave montuji?
https://deepskydad.com/autofocuser
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: USB ASCOM Focuser

#28

Příspěvek od hades »

Ano, používám ho s APT a mám lepší výsledky než se Sequence generatorem
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: USB ASCOM Focuser

#29

Příspěvek od nosuh »

Super, ja sem mu prave tedka psal o objednavce na muj focuser (Baader Steeltrack), ale nema ho v nabidce, tak mu to musim promerit. Kazdopadne me zajimalo, jestli uz to nekdo zkousel, diky HAdes!
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: USB ASCOM Focuser

#30

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

hades píše:Ano, používám ho s APT a mám lepší výsledky než se Sequence generatorem
Jake mas problemy s SGP? Ja jej pouzivam s SGP pro to funguje v pohode, prakticky vzdy mam temer dokonalou V-krivku. Nekdy ale mam problem s merenim HFR kdyz mi mezi hvezdy zapocte i objekty (navztekal jsem se hlavne u M57 a centralni hvezdu Iris-e). Nepodarilo se mi najit zatim spravnou konfiguraci aby to fungovalo. Ale to bych spis pricetl metode vyhodnoceni.
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Odpovědět