Baader Astro Solar folie - prosím o radu

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Baader Astro Solar folie - prosím o radu

#31

Příspěvek od Cztwerec »

Martine, to je tak trochu tajemství dobré fotografie které je veřejné, fotit přes ND 3,8 - jedině!

Nemám ještě žádnou folii, ale s SCT a tou ND 5 to byla úplná kravina.

Já jsem viděl krásné snímky i třeba s intes MN 68 a Sluneční skvrny byli perfektní. Ale čočka je čočka.

Ještě doufám v pátek - modlím se k TS aby přišlo - jedna kamerka a budu mít na Venuši připraveno. Stejně bude ch..t :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 511
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Baader Astro Solar folie - prosím o radu

#32

Příspěvek od PetrK »

Nemáte nějaké praktické rady ohledně omezení odlesků AstroSolar fólie u refraktoru/binokuláru? Značně mi snižují kontrast. Slunce je jakoby v mlze a když fouká vítr a fólie se třepe, tak je pro pozorování téměř nepoužitelná. Experimentoval jsem s nakloněním vůči čočce, ale pořád to není ono. Rozdíl kontrastu mezi filtrem na reflektoru a refraktoru je obrovský.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11574
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Baader Astro Solar folie - prosím o radu

#33

Příspěvek od Psion »

Něco podobného jsem již viděl se skleněným filtrem. Filtr se musel dát těsně k čočce, jinak byl obraz neostrý. Důvod jsem nikdy nezjistil. Pokud přes folii proniká ostré světlo Slunce, které způsobují nějaké odlesky, pak je ještě chyba někde jinde.
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Baader Astro Solar folie - prosím o radu

#34

Příspěvek od Peťa »

Mně pomohlo důkladné utěsnění okolo fólie, z boku atd. Taky Solar Continuum filtr je super, úplněmstačí ten jednoduchý.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Baader Astro Solar folie - prosím o radu

#35

Příspěvek od MilAN »

PerK: zkus dát fólii co nejblíže k objektivu. Reflexů mezi filtrem a objektivem se sice nezbavíš, ale pokud tam je i dlouhá rosnice a filtr teprve na ní, tak světlo odražené od objektivu ta fólie rozptýlí na rosnici a od ní se osvětluje znovu objektiv a je to více "zamlžené"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 511
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Baader Astro Solar folie - prosím o radu

#36

Příspěvek od PetrK »

Fólii mám nasazenou přímo na binokuláru 10x50 bez rosnice. Zkoušel jsem i 7x40 s úplně jinými antireflexními vrstvami, ale odlesky byly i na něm. Od hrany tubusu k čočce mám maximálně devět milimetrů plus dva milimetry lepenka ve které je uchycena fólie. Kdybych se chtěl dostat o pár milimetrů blíž, tak bych musel fólii nacpat do tubusu. Nemám představu, jak bych to udělal technicky, aby mi kolem ní neprocházelo světlo.

Ještě zkusím utěsnit fólii kolem lepenkové objímky. Mám sice přesah jeden a půl centimetru na každé straně, ale z boku by teoreticky nějakou štěrbinkou mezi lepenkou něco mohlo projít.

O filtru Solar Continuum uvažuji k reflektoru. Ono je víc druhů?
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
jirka899
Příspěvky: 18
Registrován: 22. 12. 2007, 03:16

Baader Astro Solar folie - prosím o radu

#37

Příspěvek od jirka899 »

Na AstroSolar fólii je ještě tenká krycí folie, máš ji sundanou ? Já jsem si ji všiml teprve až jsem ji zalepoval do objímky.
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 511
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Baader Astro Solar folie - prosím o radu

#38

Příspěvek od PetrK »

Ano, sundal jsem papírovou i průhlednou z druhé strany. Díky astro-fóru jsem o ní věděl. Nevěřil jsem, že tam je, hledal jsem ji i silnou lupou a je opravdu neviditelná; nakonec se mi povedlo jeden roh rozdělit skalpelem.

Je ta AstroSolar fólie ze všech stran stejná, nebo záleží na orientaci?
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
Nitramcz
Příspěvky: 5
Registrován: 15. 06. 2010, 15:59

Baader Astro Solar folie - prosím o radu

#39

Příspěvek od Nitramcz »

Zdravím,
koupil jsem si Astro Solar ND5 fólii na zítřejší pozorování zatmění Slunce a při důkladném zkoumání fólie proti silnému zdroji světla jsem narazil na velký počet světlých "teček". Povrch fólie vypadá přitom neporušený (až na takové ty mikrodůlky, které většinou světlo nepropouští), žádná z teček není fyzická dirka, alespoň při pohledu očima.
Googlil jsem a našel jsem toto PDF ze stránek výrobce, kde se uvádí:
Before each solar session carefully inspect your AstroSolar filter for mechanical damages, broad scratches, streaks, extensive whipe marks and other quality degrading influences. Small pinholes do not degrade the eye safety or image sharpness of AstroSolar!
Hold the filter at arms length towards the daylight sun to detect dangerous defects. Small pinholes may become visible but will not
be dangerous, because the light going through will be disperseal across a wide area like in a “camera obscura”.Pak jsem našel stránku výrobce slunečních filtrů využívající Baader folie, kde je uvedeno:
Unlike glass filters, Baader film does not have a perfect cosmetic surface. Wrinkles, folds, kinks, pinholes and other imperfections in this film are normal and will be present on any Baader film solar filter purchased from us. These do not affect the image quality or safety of the filter. Pinholes, even at full solar intensity, work as a camera obscura.
Tyto dva zdroje mě celkem uklidňují, že výskyt světlých teček je u fólie normální, ale přecejenom zrak mám jen jeden, tak se chci co nejvíce ujistit, že s fólií opravdu není nic špatného.

Udělal jsem foto své fólie naproti silné zářivce, aby tečky vynikly. Tak bych se chtěl zeptat nejlépe někoho, komu už víc fólií prošlo rukama, zda je takovýto výskyt teček normální, nebo mám smůlu na kus, který vybočuje z normálu? Protože se mi zdá, že jich tam je opravdu hodně. Navíc tam lze vidět takové tři slabší prosvítající pásy tvořené z velkého množství opravdu miniaturních teček. (foceno s expozicí 2s, takže ty velké tečky na fotce vypadají o něco větší než ve skutečnosti)


Dobson SW 200/1200
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Baader Astro Solar folie - prosím o radu

#40

Příspěvek od MilAN »

Je to naprosto normální. Plocha těch průsvitných teček ( ne těch rozzářených bodů!) je možná 1-2 mm2( ???) a porovnej to s plochou fólie. Takže jestli bude propustnost fólie ovlivněna na 5 desetinném místě a bude místo 1:100 000 zeslabení 1: 99 999, tak to nemá na bezpečnost pozorování žádný vliv. Ta fólie je technická fólie s napařovanou vrstvou a kde jsou miroskopická zrnka prachu, nenapaří se kov.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět