Planetární okulár

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Planetární okulár

#166

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Jo, Pepo...

...když je špatnej seeing, jsem v OMC 200 se čtyřmetrovým ohniskem rád za tyhle TV Plossly - jak 40 mm, tak 32ky. A ve VMC 260 stejně tak, protože kvůli optimální poloze ohniska používám v binohlavě 1,25x násobič. Jsou to oba brilantnější a ostřejší okuláry, než jinak velmi povedené Baader Eudiaskopiky 35 mm.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Planetární okulár

#167

Příspěvek od g »

Takahashi Hi-LE 3,6 a 2,8mm jsem měl v minulosti půjčen a obraz mi připadal mdlý (možná mají zabudovaný barlow člen, stejně jako krátko-ohniskové Eudiascopic). Přes Takahashi 32mm ortho jsem se díval u Sasa3 a připadl o chloupek lepší než TV Plössl s eyeguider extenderem. U F9 není asi ten rozdíl patrný u F7.8 ano, Ortho má mírně lepší okraje v trochu užším poli. Na ostatní ohniska jsem zvědav na porovnání. Těším se hl. na 18mm TAK ortho oproti Delite 18.2mm (který považuji za báječný). Na ortho okulárech se mi nejvíce líbí zřetelné zaostření - dobré je i u TV plösslů. Delite i Delos mají jako-by širší hloubku ostrosti (hlavně kratší ohniska <=10-11mm), resp. vykazují úzce exaktní bod zaostření. Porovnávali jsme Delite 5mm vs Pentax ortho 5mm a Delite se zdál dosti pozadu, ale při nalezení přesného zaostření zaostával za XO mírně. Zatím jsem neviděl ostřejší okulár než Pentax ortho (Vixen HR 3.4mm jsem měl a připadal mi na stejné úrovni jako Delite 3mm a 4mm, bohužel nerovnost ohnisek). Kupodivu snadno dosažitelné přesné zaostření mají i Naglery (F=16mm, 9mm, 7mm, 3.5mm).
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Planetární okulár

#168

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Já už teď začínám mít trochu jiný pohled na věc, jsem i víc opatrný v některých soudech, protože po dlouhých letech zjišťuji, že některé okuláry se chovají o dost jinak v různých dalekohledech a také v různých podmínkách, než jsem kdysi připouštěl. V tomto směru jsem rád, že kvalitní okuláry rád "syslím", neboli nepatřím mezi ty, kteří naopak zase rádi okuláry střídají, resp. i z rozumného důvodu nechtějí mít doma přehršel věcí. A tak se po čase vracím k některým kouskům a porovnávám je i v jiných situacích a jiných dalekohledech, a tu a tam dojde k tomu, že se dočkám zajímavého překvapení.
Nevedou mě k tomuto postoji jen mé zkušenosti, ale i zajímavé poznatky z dřívějších MHV v Zubří, kde jsme porovnávali spousty okulárů a kde se ukazovalo, jak různé pocity a pohledy na problematiku mají i zkušení pozorovatelé. Jsou záležitosti, které jsou celkem jasně dané a zkušení jedinci je rychle odhalí - např. odlesky, rozptyl světla, barevné lemy... Ale co se týče rozdílu v ostrosti a v kontrastu, také v barevném podání, tak jsem rychle zjistil, že to, co jsem např. já pokládal za naprosto zřejmou věc, tak jiný dotyčný mi v tomto oponoval. Největším, dle mého názoru psychologickým, aspektem je zdánlivá velikost zorného pole okuláru. Jsem jednoznačně přesvědčen o tom, že velký rozdíl u okulárů v tomto parametru způsobuje u různých pozorovatelů různě velkou schopnost posouzení klíčových parametrů - neboli dotázaný jedinec bude např. brilanci okuláru vnímat jinak u pole 70° a jinak v momentě, kdy tentýž okulár zacloním na 40°. Myslím, že většině lidí vyhovuje větší pole a v něm se jim zdají okuláry brilantnější. Někteří jedinci si zase pochvalují úzké pole, ve kterém je prý neruší okolí a mohou se soustředit na vybrané detaily. Já osobně preferuji širší pole, které pro mne znamená především prostor a tudíž úplně jiný zážitek z pozorování. Je to samozřejmě i o velikosti zvětšení, čili jak velkou část pole vyplní planeta a její měsíce, ale pro mne je např. Saturn s rodinou měsíčků umístěný v prostoru širokého zorného pole úplně jiný level, než když mi zaplní většinu pole ortho okuláru. O monocentrickém okuláru s polem 30°, kde je navíc ostrá akorát jeho středová třetina, se ani nebavím...
Stejně tak jsem nikdy nepřilnul k Pentaxům XO - měl jsem je dvakrát půjčené k porovnání ( poprvé ještě když neexistovaly TV DeLite ) a vždy bylo možné je porovnávat i na MHV. Vůbec neříkám, že jsou tyto okuláry nějaké špatné, naopak jsou špičkové, ale vzdálenost výstupní pupily 3,6 mm u XO 5 mm pokládám už za hranicí použitelnosti, protože pohled do takového diskomfortu je už po chvíli unavující a navíc je zcela nereálné udržet oční čočku čistou, protože nutně koliduje s očními řasami a snadno se zamlží. Ne nadarmo jde původem o okulár projekční. Na MHV jsme osedlali dvě Vixení ED 81S, s obrazem ostrým jako břitva, a právě v nich jsme testovali XO 5 a 2,5mm versus Nagler 5 a 2,5 mm. Nepamatuji se, že by někdo zajásal, že v Pentaxu přečte víc písmenek, než v Nagleru. Většina zvědavců nepoznala žádný rozdíl, včetně kontrastu, jen někteří se domnívali ( tedy nebyli si tím jisti ), že Nagler je o něco měkčí.

Za nejuniverzálnější okuláry, i z pohledu planetárního pozorování, pokládám jednoznačně TV DeLite, které jsou dle mého názoru tím nejlepším možným kompromisem v klíčových parametrech, které požadujeme pro detekci těch nejjemnějších detailů. Ale o tomto a o výše zmíněných rozdílech mezi okuláry v různých podmínkách napíšu zase příště.. ;)
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 388
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Planetární okulár

#169

Příspěvek od sofram »

Souhlasim s tim ze i ja dnes na okulary koukam jinak. Mnel jsem jich hodne a skoro vsech znacek. Jen je nehromadim. Ale koupim prodam koupim. Pan Zahajsky by mohl vypravet. Vzdy jsem resil tri veci. Vzdalenost vystupni pupily, velikost zorneho pole a kontrast. No a samozrejme ergonomii. Ale ta je subjektivni.
Ja patrim k tem co jim nevadi mensi zorne pole. Mam odzkouseno ze mi 70 stupnove pole vadi. Vyjimkou byl Omegon SWA 20 mm a prave 70 stupnu. Jenze do 10 mm okularu stejne rady uz jsem se nemohl divat. Oko mi bloudilo. Maximum je pro me cca 60 stupnu. Navic mi vyhovuje divat se na Mesic tedy na nektere misto s tim ze se na nej v mensim zornem poli jakoby primo koukam nez kdyz mam treba pri 150x cely Mesic v zornem poli. Nakonec jsem u planetarniho pozorovani dal prednost kontrastu. Tedy v uvozovkach co nejmin cocek. Mam vyhodu ze muj Cassegrain ma f/12. Muzu tedy pouzit Plossly. A to TV. Pouzivam je spolu s Barlowy TV. O upravach jsem uz psal. Tedy k pohodlnemu pozorovani. Opravdu lepsi kontrast jsem u zadnych jinych okularech nemel. A to i s Barlowem. Stale je to jen 6 cocek. Tedy kontrast u DeLite je podobny. A zorne pole mi jeste vyhovuje. Jenze mi nejak nesedi. To ja ergonomie. Nejcasteji jsem pouzival u Cassegrainu 154 mm prave TV Plossl 32 na beznou prehlidku a TV Barlow 2x na DeepSky a TV Barlow 3x kdyz to seeing dovolil na Mesic a planety. Popripade TV Plossl 25 mm a 3x TV Barlow na Mars. Delka vystupni pupily s TV Barlov cca 20 mm bez nej cca 17 mm. U toho soucasneho Cassegrainu 203/2436 pri prvnich kouknuti zase pro prehled TV 32 mm a s Barlowem TV 2x zvetseni 152x Mesic, kulovky. Pro me uzasne pohodlne koukani do nej a opravdu kontrast ktery jsem v zadnem nemel. MD
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Planetární okulár

#170

Příspěvek od Artaban »

Já to mám tak, že u planet trochu menší zor. pole nevadí, ale u Měsíce mám radši široké zor. pole a to i při velkém zvětšení a pozorování detailů. Měsíc je hodně o kochání se a když jsou solidní okuláry s trochu širším polem (a v binohlavě se to ještě umocní) tak to je jako let na Měsíc.
Jako základní zvětšení na planety a taky Měsíc mám okuláry Baader ortho (18mm) a v binohlavě je zvětšení asi 175x. Zvětšení už trochu detailní a přitom do zor. pole se vejde větší část Měsíce. V refráku 172mm to je krásný pohled a kresba je ostrá téměř v celém zor. poli.
Jak se blížím k Měsíci, tak nabíjím Delite 15 ( zv. 210x) a zor. pole téměř stejné. Pak Delite 13mm (zv. asi 245x) a zor. pole jen trochu menší. Přitom detailů značně přibývá. Blízko oběžné dráhy kolem Měsíce dávám do bina Delite 11 zv. asi 285x. Zor.pole stále celkem široké asi třetina Měsíce. Světla dostatek a detailů zase přibylo. Ten pohled je až dech beroucí.
Když byl na hvězdárně v Benátkách ještě starý dobrý Zeiss Cass. 150/2250 a k němu ortho okuláry, tak jsem skoro až trpěl :) při pozorování Měsíce tou klíčovou dirkou.
Jen chci tím říct, že každý to máme trochu jinak. Podstatné je, aby obraz byl vždy co nejvíc detailní a kvalitní okuláry jsou taky důležité.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Planetární okulár

#171

Příspěvek od SIRIUS_758 »

DSCF3705 - u1-45.jpg
DSCF3705 - u1-45.jpg (1.91 MiB) Zobrazeno 5374 x
Recenze bude.. :-)
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4460
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Planetární okulár

#172

Příspěvek od dvader »

Hmm,
to jsem zvědavý! SUPRA ani Teleskop Service je v nabídce nemají, tak jsem se kouknul na optcorp.com. Cenově se tam pohybují dle ohniskové vzdálenosti od 150 do 200 dolarů, takže žádné extra drahé kousky to nejsou...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární okulár

#173

Příspěvek od Sasa3 »

Taky se tesim na recenzi. Z Japonska mam O-32, jak psal g, je pekne ostry. Me se do nej trochu hur kouka, oko je potreba drzet o par milimetru dal od ocnice. To mi trochu vadi pri pozorovani od nas ze zahrady, kde je kolem plno poulicniho svetla a zeleznicni lampy. Hur se od nich stini oko. Jeste jsem tady z bazaru poridil O-12.5. Opet velmi slusny ortho, rekl bych tak na urovni Baader Genuine ortho, se kterym muzu primo porovnat.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Planetární okulár

#174

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Recenze okulárů Takahashi Abbe Ortho :


http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... ch-okularu
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4460
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Planetární okulár

#175

Příspěvek od dvader »

Budeš je mít na MHV?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Planetární okulár

#176

Příspěvek od SIRIUS_758 »

...může být.. ;)
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Planetární okulár

#177

Příspěvek od g »

opět pěkná recenze, na vulkanické Kasai okuláry rád vzpomínám, do krátkých ohnisek =<6mm se dívalo lépe než do BGO nebo Univ.Optics HD. Navíc byly velmi ostré a měly menší tendenci než BGO vytvářet kolem jasných hvězd slabý zákal. Na CN fóru to připisují jednoduchým antireflexním vrstvám na rozdíl od UO nebo dokonce BGO. Je pravdou, že všem ortho kratších ohnisek chyběl kontrast (vyjma až neskutečného Pentax ortho 5mm).
Měl jsem úplné řady BGO, Kasai a Kasai HD (+některé kusy jako např. Antarex, Fujiyama HD..), nejlepší mi vždy asi připadalo ohnisko 12,5mm a 18mmm výborné bylo i 9mm. Do delších (=>25mm) se už hůře dívá - na mne už příliš velká oční vzdálenost. Ne každé ortho je však dobré, vyloženě pod kladívko se hodí např. Kson
Při použití 2x TV barlow (i okulárů s delším Smithovým členem - např. Delite 3-5mm) se mi zdá, že rozšiřují hloubku ostrosti. Při testu Pentax Ortho 5mm oproti Delite 5mm se zdálo, že náskok Pentaxe je zřejmý, ale stačilo doťuknout zdánlivé zaostření Delite a najednou byl rozdíl velmi mírný na hranici dojmu (takové "diamantové" jiskření slabých hvězd/brilance).
Těším se na test Vixen SD115s
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární okulár

#178

Příspěvek od Sasa3 »

Diky Borisi za recenzi. Pak kousku TAO mi proslo rukama, 9mm jsem si nejprve dovezl z Japonska (ted uz je ztracen Ceskou postou), pak mam z Japonska jeste 32mm a tady na AF jsem dokoupil 12.5mm (protoze to je ohnisko, kde jej muzu primo porovnat s BGO12.5mm pripadne starsim CZJ O-12.5). Jsou opravdu vyborne, velmi se mi libi ten dlouhoohniskovy 32mm okular. V mych mene svetelnych refracich je pekne ostry, ma jen jednu vadu. Na me je ta gumova ocnice mala, potrebuji dat oko jeste dal od okularu. To je trochu problem pri pozorovani z nasi zahrady, kde je prilis moc svetla a okolni lampy me pak oslnuji. Takze nakonec radeji pro sirsi pohledy volim ATC 40mm Kellner, do ktereho muzu oko uplne zaborit.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 575
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární okulár

#179

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj chci se zeptat na okulary Ts ed konkrétně 5 mm a 3,5 mm zajímá mne ostrost obrazu v refraktoru Ts Sd 102/714 Ts uvádí že poskytuje ostrost obrazu až ke kraji a že je pro tento refraktor vhodný , s ostatními okuláry Sky Watcher planety 7 mm je obraz ostrý asi tak v polovině zorného pole,scháním okulár který vykreslí zorné pole až do krajů , abych mohl pozorovat Planety, Měsíc při větším zvětšení 142 a 204 na azimutalní montáži . Díky
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Planetární okulár

#180

Příspěvek od g »

Měl jsem celou řadu TS HR planetary 58° - v dané kategorii průměrné okuláry, SW Planetary jsou jen o chloupek horší, ale neměl jsem je. Díval jsem se několika ohnisky a pochybuji, že už od poloviny pole neukazují bodově. T-S NED Flatfield 60° nejsou žádný zázrak, testoval např. Sofram. na fóru CN máš celé vlákno (klon Astro-Tech Paradigm) - ke chvále to má hodně daleko. Rozhodně bych je nenazval planetární. TS HR planetary ani NED Flatfield nemají ohnisko 3,5mm (f=3,2mm).
Máš tady celé vlákno, které říká, že slušnými okuláry jsou Omegon 55° planetary LE:
http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4191.html
Ani zde nejde o žádný zázrak, ale jsou lepší než ty výše uvedené. Všechny zřetelně předčí Nagler Zoom 3-6mm:
http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4297.html
a pokud si uvědomíš pohodlnost, rozměry a celkovou cenu pro ohniska 3-4-5-6, tak ani ne tak drahý.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Odpovědět