Planetární okulár

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 343
Registrován: 24. 03. 2008, 23:44
Bydliště: Mohelnice - Zábřeh
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Planetární okulár

#106

Příspěvek od kesi »

Ohniska Eudiaskopik f=5mm a f=3,8mm užívájí barlow, který evidentně změkčuje kresbu stejně tak, jak je tomu u Takahashi Hi-LE (měl jsem půjčen f=5mm a 3,6mm). Je zajímavé, že málokdy bývá celá řada ohnisk dokonalá...Ehm, jen abych si něco ujasnil, okuláry 5 mm a 7.5 mm jsou označeny jako LE. Ostatní okuláry na této stránce > http://www.optcorp.com/productList.aspx ... +5+mm&st=2 mají označení HI-LE.

Skrývá se pod rozdílným označením nějaký podstatný rozdíl? Krom velikosti pole pochopitelně (LE mají větší pole podle specifikace).

(Také jsem narazil na Takahashi UW tuším 90°, to nejsou zrovna levné okuláry). :o

Ano, i já považuji (nejen) odpověď #95 od Sirius_758 za více než správnou a přínosnou.

Jsem tedy stále ve fázi hledání. Mám informace, že Vixen NLV "jsou stále staré dobré LV, jen dostaly místo gumové očnice plastovou šroubovací. Oproti ortho mají LE okolo 20mm, čili se do nich pohodlněji kouká, na druhou stronu mají více členů, budou mít (ale fakt pro amatéra neznatelně) horší kontrast. Navíc jsou laděny více k červené barvě takže trochu eliminují i barevnou vadu. Podle měření doc. Řehoře, jejich rozlišení je asi 85 čar/mm, dobrá ortha mají okolo 115, na druhou stranu běžné Plössly mají 40-50 čar na mm."
V hledáčku mám i zmíněný Takahashi 5 mm 52°.

Pokud máte další tip na vhodný planetární okulár (ne Orto), budu moc rád. Cena do 7.000,-Kč. Explore Scien. 4.7mm 82°? Jen těch 82° bych trošku bál a taky by šlo o častější využití, takže spíše ohniska 5 nebo 6 mm.
Zeiss Victory SF 10x42
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Planetární okulár

#107

Příspěvek od g »

oprava, půjčen jsem měl Tak. 2,8mm a 3,6mm.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Planetární okulár

#108

Příspěvek od MilAN »


Podle měření doc. Řehoře, jejich rozlišení je asi 85 čar/mm, dobrá ortha mají okolo 115, na druhou stranu běžné Plössly mají 40-50 čar na mm."
Myslím, že takhle obecně napsáno to neplatí. Nevím, co je to běžný prášek, a už vůbec ne, co je to běžný Plössl. Bez uvedení citace to je informace spíše zavádějící, matoucí
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 343
Registrován: 24. 03. 2008, 23:44
Bydliště: Mohelnice - Zábřeh
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Planetární okulár

#109

Příspěvek od kesi »

Nevím, zda-li mohu veřejně uvádět jména a citovat, takže posílám SZ.
Zeiss Victory SF 10x42
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Planetární okulár

#110

Příspěvek od MilAN »

Pokud někdy čte ještě AF Zdenek, určitě se ozve, když je tu citován jako autor
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 343
Registrován: 24. 03. 2008, 23:44
Bydliště: Mohelnice - Zábřeh
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Planetární okulár

#111

Příspěvek od kesi »

Tož mám na výběr:
Kasai Astroplan, Brandon (235 Eur :o) nebo Kasai HC Ortho...
Jaký planet. ok.  zvolit pro ED100?


Ze všech "planetárních" okulárů, kterými jsem se díval je opravdu nejlepší Pentax XO (SASA3, Pentax f=5mm). Astroplany jsou velmi dobré okuláry, ale nevím proč na newtonu f/6,4 byly lepší než ortho, u ED120 jsou ortho lepší...Kasai HC Ortho vs Brandon?

Edit: a také se omlouvám ve vedlejším vlákně uživateli Sasa3 a děkuji uživ. seminko3 za zasloužených pár facek!  ;)
Edit2: jen tak na okraj, dost dobře mi není jasné, proč v práci vidím fotky a doma na PC ne: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 07/210#210 , co je špatně?
Zeiss Victory SF 10x42
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Planetární okulár

#112

Příspěvek od Sasa3 »

Myslim, ze z tech moznosti je to temer jedno, s ani jednim Kassaiem neudelas chybu (Brandona neznam), bud astroplan 5mm nebo "klasiku" HC ortho. Ber ten, ktery se ti podari sehnat. Rozdily budou minimalni, a stejne jeste nevis, jestli ti ty "klicove" dirky budou vyhovovat. Tyhle okulary nestoji majland, jsou velmi kvalitni a aspon si to na nich vyzkousis.

Dalsi vec je, jake ohnisko. Opet jsou lidi ruzni a preferuji pozorovani stejneho objektu pri jinych vzetsenich. Ja jsem mel ze zacatku pro 100ED dva hlavni "planetarni" okulary 5.1mm (180x) a 7mm (130x). Nekdy je to zvetseni 180x proste moc (a nekdy zase malo, v zaloze byl jeste 4mm Kassai otrho). Pokud te tedy planety chytnou, tak pocitej s tim, ze sadu asi budes rozsirovat.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Planetární okulár

#113

Příspěvek od seminko3 »

to Kesi:astroplan 5mm mám a můžu potvrdit,že je to vynikající planetární okulár.Je to (snad se dá říct)ortho s přidaným pátým členem,který by měl mít za úkol jen mírně rozšířit pole.Toto je užitečné u dobsna,kdy objekt "uteče"pomaleji.Jenže to má háček - širší pole už je na krajích zkreslené,či sklenuté a tak se planeta jeví trochu šišatoidní.Prostě na ose paráda,u kraje trochu horší. ;)
Na poháněné montáži není problém.
Na mém dobsnu dává 320x a není často využíván,ale pokud to jde jsem z něj nadšený.Na Jupitera už je to příliš,takový seeing je 1-3x do roka,ale na Saturnu,popř.Marsu lze využít častěji a pohled je to skvělý.
Zkoušel jsem ho na i na N200/1000 (zv.200x)a obraz byl ostrý jako břitva.Pokud astroplány seženeš,budeš s nimi spokojen.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Planetární okulár

#114

Příspěvek od g »

..a ještě jeden okulár od SASA3 musím ocenit tím nejlepším hodnocením - TMB SuperMonocentric f=7mm. V ostrosti mezi ním a ortho HC Kasai není rozdíl, v rozptylu světla ano..
Je naprostá škoda, že se nevyrábí!
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Planetární okulár

#115

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Pánové, už potřetí tady opakuji, že "Kesi" je naprostý začátečník, v podstatě neviděl ještě nic..Zkušení se tady ohání záležitostma kolem okulárů, které on vůbec neví, kam zařadit, jakou jim dát váhu..Takže je logicky zmaten.. Sám jsem mu v SZ leccos vysvětlil a nabídl téměř 10 kombinací okulárů.. Výsledkem je, že místo, aby dal přednost osvědčeným okulárům, které tady někdo má, tak uvažoval o Takahashi, atd..
Málo platné tady zdůraznovat, že má AZ4, nikoli paralaktiku - pořád je to o klíčových dírkách na velká zvětšení a ještě se tady nadhodí TMB Monocentric se 30° polem, ještě navíc mimo osu rychle se zhoršující..
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Planetární okulár

#116

Příspěvek od SIRIUS_758 »

To "Kesi" :

P. Matoušek vyprodává Radiany 5mm za 5 tis., můžeš se vrátit k původní verzi..
..a to je k tomuto ode mne poslední příspěvek..
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Planetární okulár

#117

Příspěvek od g »

ad Sirius_758, ...ano, ale můj příspěvek nebyl radou pro "kesi" - jen příspěvek ve vlákně se svým názvem. Členovi "kesi" jsem také odpovídal na jeho dotazy přes soukromé zprávy. Nerad doporučuji, řekl jsem jen, co používám sám, výběr je na každém osobně..
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Planetární okulár

#118

Příspěvek od Sasa3 »

  Pánové, už potřetí tady opakuji, že "Kesi" je naprostý začátečník, v podstatě neviděl ještě nic..Zkušení se tady ohání záležitostma kolem okulárů, které on vůbec neví, kam zařadit, jakou jim dát váhu..Takže je logicky zmaten.. Sám jsem mu v SZ leccos vysvětlil a nabídl téměř 10 kombinací okulárů.. Výsledkem je, že místo, aby dal přednost osvědčeným okulárům, které tady někdo má, tak uvažoval o Takahashi, atd..
 Málo platné tady zdůraznovat, že má AZ4, nikoli paralaktiku - pořád je to o klíčových dírkách na velká zvětšení a ještě se tady nadhodí TMB Monocentric se 30° polem, ještě navíc mimo osu rychle se zhoršující..
Presne tak, Kesi si musi sam osahat, co mu bude vyhovovat. V tomhle duchu se (snad) nesla i ta moje odpoved. V mem pripade, nez jsem se do tech drazsich "klicovych direk" pustil (tj. nez jsem si koupil Pentaxe XO5 a TMB 7mm mono) , tak jsem si na 4mm ortho (Kassai), odzkousel, jak se s takovym okularem pozoruje a jestli mi to vubec bude vyhovovat. Muj zaver byl, ze na planety a Mesic je okular docela dobre pouzitelny, DSO (zvlaste planetarni mlhoviny s UHC filtrem) jsou opruz a na hranici me (docela velke) trpelivosti.

Pokud jde o ten TMB 7mm monocentricky okular, tak zrovna ED100 mu docela slusi (coz nejde rict o apochromatu 80/480 a byvalem Newtonu N250/1600). Pri tehle svetelnosti je "uz" ostry do kraje. Take v naproste vetsine pozoruji planety na alt-az montazi a v ED100 jsem s nim nikdy nemel problemy (ale ta moje ma jemne pohyby, ktere hodne pomahaji). Samozrejme, ale takovy okular neni pro zacatecnika.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 343
Registrován: 24. 03. 2008, 23:44
Bydliště: Mohelnice - Zábřeh
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Planetární okulár

#119

Příspěvek od kesi »

Mám minidotaz. Okuláry Kasai HC Ortho už se také přetaly vyrábět? (stejně jako BGO?)
Zeiss Victory SF 10x42
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Planetární okulár

#120

Příspěvek od SIRIUS_758 »

...viz příspěvěk #97 v tomto vlákně..

Tím, že ortho okuláry skončili + - ve stejnou dobu, dokladuje to, že optika skutečně pocházela ze stejné výrobny v Japonsku. Malé odlišnosti byly pouze v AR vrstvách a montovalo se to do dvou druhů těl. Baader, který používal pouze klasické tělo, si dával jiné vrstvy, než Kasai, a nepoužíval krajní ohniska, tedy 4 a 25mm. Kasai postupně použil obě těla. Američani - University Optics - byli pouze překupníci.

Já jsem přesvědčen, že drobné rozdíly, které se během dlouhých let výroby těchto okulárů sem-tam objevovaly, byly způsobeny ne úplně dokonalou standardizací výroby, hlavně ne vždy bezchybnou mechanikou, než, že by Kasai byl lepší Baaderů, či obráceně.. Měl jsem v ruce těchto okulárů mraky a hlavně od Baaderů bylo před koupí vhodné detailně prohlédnout několik kusů a z nich vybrat.. Ale postupně se to lepšilo.
Odpovědět