Planetární okulár

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Planetární okulár

#151

Příspěvek od Regulus »

Už se to tu probíralo mockrát, Omegon je lepší.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
marshalx
Příspěvky: 147
Registrován: 27. 11. 2008, 03:45
Bydliště: Otrokovice
Věk: 43
Kontaktovat uživatele:

Planetární okulár

#152

Příspěvek od marshalx »

Ahoj.
Má někdo zkušenost s okulárem OKULÁR BAADER 3.8mm EUDIASCOPIC 1.25”
http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4212.html

Chtěl bych jej k 150/750 na planety, zvětšení 197x
Jak se s ním pozoruje a jaký je?
Dík
Celestron XLT Newton 150/750mm / CG-4 s pohonem / Hyperion 25, 17, 8, 5 / UHC profi Astronomik / GSO moon filtr / Solar filtr
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Planetární okulár

#153

Příspěvek od Peťa »

No hlavně je vyprodaný a už se nevyrábí...
Uživatelský avatar
marshalx
Příspěvky: 147
Registrován: 27. 11. 2008, 03:45
Bydliště: Otrokovice
Věk: 43
Kontaktovat uživatele:

Planetární okulár

#154

Příspěvek od marshalx »

Aha, sakra, ten by se mi akorát hodil No musím najít buď 4mm (188x) nebo max. 3,5mm (214x) na planety. Abych zase hledal :-D
Celestron XLT Newton 150/750mm / CG-4 s pohonem / Hyperion 25, 17, 8, 5 / UHC profi Astronomik / GSO moon filtr / Solar filtr
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Planetární okulár

#155

Příspěvek od wizard_Kysi »

Ahoj Zdeňku,
proč nezkusíš TS HR planetary třeba ohnisko 4 mm? Já jsem s 5 mm velmi spokojen. Za ty peníze výborná ostrost na ose..
Mirek

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... oated.html
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Planetární okulár

#156

Příspěvek od Peťa »

Vezmi 2.25 Q-Turret Barlow a k tomu třeba 10mm Baader Classic Ortho. Za vcelku ještě obdobné peníze na ose jen těžko porazitelný....
Uživatelský avatar
Honza_K
Příspěvky: 157
Registrován: 29. 12. 2014, 19:24
Bydliště: Brno
Věk: 36

Planetární okulár

#157

Příspěvek od Honza_K »

planetární zvětšení 400x u dalekohledu 254/1600 - někdy v budoucnu jít cestou koupě přímo 4mm okuláru (Vixen SLV 4mm, WO Ortho 4mm, Kasai Ortho 4mm...) nebo kvalitního barlow členu a spojit ho s již vlastněným Vixenem LV-W 8mm (více skla mezi planetou a okem, ale větší variabilita s ostatními okuláry)?!

Orion Optics UK VX10L f/6,3 Dobson; ES 68°Series Ar 24, Vixen LVW 13/8, Omegon LE Planetary 6/5; BDP Moon&Skyglow/Double polarising, Lumicon UHC/Comet
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Planetární okulár

#158

Příspěvek od Sasa3 »

Je to ale na zvazeni, pokud mas pocit, ze takovy okular budes pouzivat casteji, tak si ho porid. Pokud ne, tak kombinace s barlow taky neni spatna. Powermate 2.5x funguje velmi slusne.

Takovy Dobson jsem mel. Nejpouzivanejsim planetarnim okularem byl TV Plossl 8mm. Ja jsem spis na klicove dirky, takze vetsi zvetseni jsem daval Pentax XO5 - prakticky jen na Mars. Pozorovat se s tim dalo, ale byl to velky opruz. Dokonce jsem na dvojhvezdach a malych planetarkach zvladal Pentax XO2.5, ale to je opravdu uz jen pro nejvetsi nadsence. Kdyz se na to divam s odstupem, tak by na tech nekolik pozorovani Marsu pri 400x a onech dvojhvezd/planetarek urcite stacil barlow.

Pokud finance nejsou problem, tak muzu s klidnym svedomym doporucit Delos, kratsi ohniska. Mel jsem 10mm a na planetach byl vynikajici. Nebo pockat, az bude vyrabet Televue kratsi ohniska DeLite (ten se mi libi svymi rozmery vic).

ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Honza_K
Příspěvky: 157
Registrován: 29. 12. 2014, 19:24
Bydliště: Brno
Věk: 36

Planetární okulár

#159

Příspěvek od Honza_K »

Ptám se spíše ze zajímavosti, když jsem bezcílně brouzdal po okulárech a prohlížel si 4mm ohniska. Vím, že podmínky pro využití zvětšení 400x jsou vyjímečné a i na můj 5mm Omegon (320x) musí být již dobré podmínky.
V současné době žádný okulár kupovat neplánuju a se svou řadou jsem spokojený, ale je dobré být informován, kdyby se našlo něco dobrého v bazaru nebo mě popadly ty dvojhvězdy.

ps. Těmy 2,5mm jsi ještě něco viděl? nejni už to za teoretickou hranicí zrcadla? Ještě když jsem měl 200/1000, chtěl jsem koupit omegon LE 3mm, ale s tímhle dalekohledem jsem od toho ustoupil s tím, že 533x zvětšení by už nemělo význam.
Orion Optics UK VX10L f/6,3 Dobson; ES 68°Series Ar 24, Vixen LVW 13/8, Omegon LE Planetary 6/5; BDP Moon&Skyglow/Double polarising, Lumicon UHC/Comet
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Planetární okulár

#160

Příspěvek od Sasa3 »

Jasne, rozlisil jsem v 2.5mm dzeta Boo

http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/www ... a_Boo.html

Jinak nic jako teoreticka mez neexistuje. S uspechem pouzivam 2.5mm okular v 82/1670mm refraku, kde dava zvesteni 650x, ale jenom na planetarni mlhoviny

http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/201 ... GC7027.jpg

Kdyz uz mas 5mm, tak bych na planety ty 4mm moc neresil.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Honza_K
Příspěvky: 157
Registrován: 29. 12. 2014, 19:24
Bydliště: Brno
Věk: 36

Planetární okulár

#161

Příspěvek od Honza_K »

teoretickou mezí jsem myslel tu zažitou poučku, že do zvětšení 2D to většinou ještě jde, ale nad už se může obraz výrazně horšit
Orion Optics UK VX10L f/6,3 Dobson; ES 68°Series Ar 24, Vixen LVW 13/8, Omegon LE Planetary 6/5; BDP Moon&Skyglow/Double polarising, Lumicon UHC/Comet
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Planetární okulár

#162

Příspěvek od Sasa3 »

Ta je jen orientacni, odvozena z rozlisovaci shopnosti oka pro kontratni objekty za plneho svetla. Bocni videni ma mnohem horsi rozliseni.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Planetární okulár

#163

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Po vzoru VIXEN HR okulárů ...

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=38&t=20310

http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... ch-ohnisek

... uvedla podobné okuláry na trh i firma TAKAHASHI SEISAKUSHO Ltd. Nesou označení "TOE" a k mání jsou ve třech ohniskových vzdálenostech - 2,5 - 3,3 a 4 mm. Zvolená ohniska, která začínají tam, kde VIXENy HR končí, jsou možná vhodněji vybraná, tedy pro většinu astroamatérů praktičtější a více využitelná.

https://www.skypoint.it/en/search?order ... it_search=


Stejně jako VIXEN se i TAKAHASHI u svých TOE okulárů chlubí téměř dokonalými křivkami Strehlu :

TAKAHASHI-TOE.JPG
TAKAHASHI-TOE.JPG (44.98 KiB) Zobrazeno 6508 x
TAKAHASHI-TOE-1.JPG
TAKAHASHI-TOE-1.JPG (29.15 KiB) Zobrazeno 6508 x
VIXENHR-GRAF.JPG
VIXENHR-GRAF.JPG (53.67 KiB) Zobrazeno 6508 x
Cena 330€ je o skoro 20% vyšší než u konkurentů od Vixena. Že budou TOE kvalitní nepochybuji, ale osobně by mne zajímalo přímé srovnání s TV DeLite 4 a 3 mm.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Planetární okulár

#164

Příspěvek od SIRIUS_758 »

takahashi-abbé-ortho - u.jpg
takahashi-abbé-ortho - u.jpg (90 KiB) Zobrazeno 3834 x

Ve vlákně o revolverových hlavicích jsem avizoval, že jsem zatoužil prozkoumat už druhou generaci Takahashi Abbé Ortho okulárů a udělat si jasno v tom, o čem se vedou sáhodlouhé diskuze, především na fóru CN. Někdo tvrdí, že jde o totožný optický design, kde jsou jen jiné vrstvy a mechanika okolo, jiní jsou přesvědčeni, že soustava čoček u Takahashi okulárů je naopak od té početné skupiny různých klonů, které se dlouhodobě vyskytovaly a vyskytují, odlišná. Jde především o několik řad od japonských výrobců v minulosti, jejich aplikace v okulárech Baader Genuine Ortho ( dále jen BGO ), ale také Edmund Optics Ortho, a dnes v nejnovější verzi v podobě Fujiyama HD Otho. Pozorní uživatelé časem vyzkoumali, že všechny jmenované klony jsou skutečně opticky identické a odlišují se jen více, či méně povedenými AR vrstvami.
A tak jsem většinu z řady Takahashi Abbé Ortho ( dále jen TAO ) zaobjednal a některé ( co měli ve Francii skladem ) už mám doma - jde o některá delší ohniska. Venku nevlídno a tak jsem jen krátce ráno stihl v exteriéru něco málo vytestovat a před chvílí jsem pěkně v teploučku obýváku provedl jeden z nejdůležitějších testů, který odhalí důležité vlastnosti planetárních okulárů - rozptyl světla uvnitř okuláru a odolnost vůči odleskům. K tomuto velmi dobře poslouží aspoň trochu bodový zdroj světla v podobě vhodné žárovky. Současně jsem dle odlesků na čočkách zjistil, že např. u 18mm ohniska TAO je provedení čoček přeci jen mírně odlišné. A ku prospěchu věci - odlišný rádius oční čočky výrazně omezil u TAO pravděpodobnost odlesků od vlastního oka, což se u BGO stejného ohniska stává. Takahashi okulár má jednoznačně kvalitnější AR vrstvy, než jsou "phantom" od Baaderů, a lepší bude i mechanické provedení vnitřku, neboť TAO ve výsledku vykazuje menší rozptyl světla a méně parazitních odlesků.
Okuláry TAO se v řadě nedělají u krátkých ohnisek tak hustě, neboli je zde příliš velký koeficient 1,5x - ohniska 4, 6 a 9 mm - starší řady obsahují v optimálním případě ohniska 4, 5, 6, 7 a 9 mm, což je u velkých zvětšení podstatně příznivější... Ohnisko 4 mm pokládám už pro mne za neúnosné sebetrýznění, takže jsem objednal až od 6 mm výše. A onu velkou mezeru mezi 6 a 9 mm jsem vyplnil tak, že jsem riskl a objednal bratrský okulár Takahashi LE 7,5 mm ;) . I přesto, že tento okulár má o jednu samostatnou čočku navíc, tak jsem dnes ráno v rychlém testu v SD 115-ce Vixenu zjistil, že poskytuje lepší brilanci, než starší BGO 7 mm. Na druhou stranu je tento LE okulár viditelně laděn do žlutohněda.
Zajímavý souboj jsem si užil u porovnávání dvojice TAO 32 mm a TV Plossl 32. TeleVue okulár je velmi povedený a vyniká především úžasným kontrastem. Právě proto ho velice rád zasouvám do binohlavy... Soupeření to bylo napínavé a hodnocení vlastností velice těsné - TAO je řezavě ostrý, stejně brilantní a s komfortnějším pohledem. Rozptyl a odlesky jsem ještě nezkoumal.

Budu se těšit, až dorazí krátká ohniska TAO. Samozřejmě zplodím podrobnou recenzi na POSECu.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární okulár

#165

Příspěvek od Psion »

Nedávno jsem koupil do binohlavy TV Plossl 40 a bez extendru očního reliéfu se do toho moc nedá koukat, je to už extrémní ohnisko, nicméně pro dlouhá ohniska na větší FOV je to fajn. Pravda už to není planetární okulár i když s 3 metrovým ohniskem....
Odpovědět