Sluneční fólie

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Sluneční fólie

#1

Příspěvek od Pepek »

Chtěl bych pozorovat i Slunce a k tomu potřebuji sluneční filtr. Ten bych chtěl zhotovit z k tomu nabízené fólie. Mám však dva dotazy.

1. Slyšel jsem, že existuje několik typů. Který je nejvhodnější?

2. Mám dalekohled 150mm. Četl jsem, že je možné pro pozorování Slunce zastínit objektiv na menší hodnotu a tím snížit spotřebu fólie. Chci se tedy zeptat, jak to je. Zda je vhodné zastínit či zda je lepší využít plnou plochu objektivu.

Děkuji za odpovědi
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

Sluneční fólie

#2

Příspěvek od koca »

Pepek napsal:
1. Slyšel jsem, že existuje několik typů. Který je nejvhodnější?
Nevím, jestli nemáš na mysli některé specializované filtry pro pozorování v určité oblasti spektra, ale pro vizuální pozorování se amatéry asi nejčastěji používá sluneční fólie fy.Baader. Pro tebe jako ostraváka nejrychlejší způsob, jak ji získat je v Tescu v Třebovicích ve fotoobchodě.Levněji pak přes internet u Matouška nebo Celestronu.

2. Mám dalekohled 150mm. Četl jsem, že je možné pro pozorování Slunce zastínit objektiv na menší hodnotu a tím snížit spotřebu fólie. Klidně můžeš zastínit, světla je habaděj, o nějakém omezení kvality zobrazení zastíněním mi není nic známo.Jinak běžně se Baader folie prodává v rozměru A4, takže to ti bude stačit i na celou plochu.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Sluneční fólie

#3

Příspěvek od Pepek »

1.ano, chci to na vizuální pozorování. Jiné filtry jsou daleko za hranicí mých možností a co víc, ani bych je nevyužil.

2. Jde mi o to, že např. ATC (http://web.quick.cz/atc-astro/filtry/index.html) nabízí filtry různých velikostí za nižší cenu (v tom Tescu chtějí tisíc korun). Pokud by tedy zastínění nevadilo, pak bych koupil menší velikost toho filtru. Pokud by však bylo lepší využít celý průměr, koupil bych větší. Ale nechci zbytečně utrácet, tak se ptám, co je vhodnější.
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Sluneční fólie

#4

Příspěvek od SKLP »

Fólii BAADER AstroSolar jsem si objednal u firmy DALEKOHLEDY Miroslav Matoušek. Jedná se o fólii s velmi kvalitními optickými vlastnostmi, dosahuje optické kvality planparalelních skleněných filtrů. Snižuje intenzitu slunečního záření o 99,999%. Fólie je silná jen 0,012 mm, odolává mechanickému poškození! Vrstvy na obou stranách fólie zajišťují velmi homogenní filtrování a přitom neutralizují jev mikroskopických otvorů. Rozptyl světla a namodralá barva Slunce byla již u nového typu fólií zkorigována. Ostrostí a kontrastem předčí skleněné filtry.

Barva Slunce je bílá, obraz je ostrý, kontrastní, jdou krásně vidět detaily slunečních skvrn a fakulových polí. Lze používat i větší zvětšení (175x umého 60/700) obraz je stále dobrý! Tady spíše už vadí seeing! Fólie by se neměla napínat! Musí být volná.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Sluneční fólie

#5

Příspěvek od SKLP »

Podívej se na moje stránkywww.sklarp.wz.cz v sekci Foto galerie........tam najdes nekolik fotek Slunce právě přes tuto fólii.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Sluneční fólie

#6

Příspěvek od SKLP »

Matoušek ji nabízí za 595 kč A4.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Sluneční fólie

#7

Příspěvek od Libor »

U vetsich dalekohledu se pouziva filtr mensiho prumeru, umisteny mimo osu (aby nestinilo sekundarni zrcatko), ale u takto maleho dalekohledu bych moc nespekuloval a koupil tu folii A4 a udelal filtr pres cely prumer. Vysledek je jisty a mensim prumerem bys uz asi stejne moc neusetril.
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Sluneční fólie

#8

Příspěvek od Tomkk »

Tohle mi není úplně jasné. Pro zvýšení kontrastu newtona bývá doporučována maska ze čtyřmi otvory. Tak jsem si ji kdysi taky udělal, ale s tím rozdílem, že jsem otvory udělal tři, protože mám pavouka třínožkového (pak že octopodia :)).
Výsledkem bylo, že i po zaostření jsem viděl tři obrazy planet a Měsíce a ještě jsem je mohl různě prolínat, podlo toho z jakého úhlu jsem koukal do okuláru.
Když jsem ještě neměl solární folii, tak jsem zkusil to těch otvorů vlepit kolečka z diskety, ale výsledek byl stejný. V čem byla chyba?
Udělat jeden menší otvor uprostřed jsem nechtěl, abych nezvyšoval centrální stínění. Jeden otvor umístěný mimo osu jsem nezkoušel
Folii jsem nakonec koupil raději přes celých 150 mm a je to samozrejme OK.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Sluneční fólie

#9

Příspěvek od zdenek »

Tak zejmena vice otvoru na vstupu je az to posledni v cele rade opatreni. Pokud mas napr. tubus standardne "pocerneny" (nebo spise sedivy) z vyroby, zadna maska ti prilis nepomuze atd ... .
 Jinak to co popisujes je primo charakteristicke pro pouziti masky. tato metoda je totis velmi citliva na presne zaostreni a rovnez na presnou polohu oka na ose. Kazde rozostreni je tu hned videt (mj. obdoba teto metody se prave protopouziva pro spravne zaostreni). Zkratka to chce trosku discipliny a hlavne treninku s tim ci onim okularem. Pro nezvykleho pak je jednoduzsi jediny otvor mimo osu tak, aby nedochazelo k stineni central. zrcatkem. tam samozrejme potize s polohou oka nevznikaji.

Vice informaci nejen o teto metode naleznes na mojich strankach v sekci "Optika".
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Sluneční fólie

#10

Příspěvek od vasek »

To Pepek: určitě kup celou A4. I když si uděláš filtr přes celých 150mm, tak ti ještě zbyde kousek pro hledáček i refraktor.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Sluneční fólie

#11

Příspěvek od Pepek »

zdenek napsal: Tak zejmena vice otvoru na vstupu je az to posledni v cele rade opatreni. Pokud mas napr. tubus standardne "pocerneny" (nebo spise sedivy) z vyroby, zadna maska ti prilis nepomuze atd ... .
 Jinak to co popisujes je primo charakteristicke pro pouziti masky. tato metoda je totis velmi citliva na presne zaostreni a rovnez na presnou polohu oka na ose. Kazde rozostreni je tu hned videt (mj. obdoba teto metody se prave protopouziva pro spravne zaostreni). Zkratka to chce trosku discipliny a hlavne treninku s tim ci onim okularem. Pro nezvykleho pak je jednoduzsi jediny otvor mimo osu tak, aby nedochazelo k stineni central. zrcatkem. tam samozrejme potize s polohou oka nevznikaji.

Vice informaci nejen o teto metode naleznes na mojich strankach v sekci "Optika".
Jaký způsob použití sluneční fólie tedy doporučujete s ohledem na cenu a kvalitu - využít otvoru v deklu o průměru cca. 5 cm nebo vytvořit filtr přes celou plochu objektivu?
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Sluneční fólie

#12

Příspěvek od zdenek »

Pepek napsal:
Jaký způsob použití sluneční fólie tedy doporučujete s ohledem na cenu a kvalitu - využít otvoru v deklu o průměru cca. 5 cm nebo vytvořit filtr přes celou plochu objektivu? Urcite  folii pres cely (nebo alespon vetsinu) vstupu. Priclonit clonou z vyrizlym  mimoosovym otvorem o vhodnem prumeru pro vetsi pristroje  lze prece vzdy i pres tento filtr (to plati samozrejme pro klasicke zrcadlaky ala Newton, pro refraktory plati trosku jina pravidla). Pro mensi pristroje to pak nema s ohledem na jejich rozlisovacku ani smysl clonit.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Sluneční fólie

#13

Příspěvek od Pepek »

zdenek napsal:
Urcite  folii pres cely (nebo alespon vetsinu) vstupu. Priclonit clonou z vyrizlym  mimoosovym otvorem o vhodnem prumeru pro vetsi pristroje  lze prece vzdy i pres tento filtr (to plati samozrejme pro klasicke zrcadlaky ala Newton, pro refraktory plati trosku jina pravidla). Pro mensi pristroje to pak nema s ohledem na jejich rozlisovacku ani smysl clonit.

Děkuji - jeden problém mám tedy vyřešený. Koupím A4 - 600 Kč není zase tak moc a snižovat si kvalitu kvůli pár korunám rozhodně nemíním. Nyní však mám ještě jeden dotaz. U ATC (http://web.quick.cz/atc-astro/filtry/index.html) jsem našel dva typy fólií - ATC Black 1 a Baader AstroSolar. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a který je lepší či vhodnější.
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Sluneční fólie

#14

Příspěvek od SKLP »

To už záleží na Tobě, kterou si vybereš. Obě fólie jsou kvalitní a svůj úkol bezpečně splní.
Rozdíl je v barvě zobrazeného Slunce. S černou fólií má Slunce přirozenější oranžovou barvu, u BAADERU je Slunce bílé.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Sluneční fólie

#15

Příspěvek od MilAN »

SKLP napsal: S černou fólií má Slunce přirozenější oranžovou barvu, u BAADERU je Slunce bílé.
Proč by měla být přirozená barva Slunce žlutá ? Protože to píše prodejce? Sluneční světlo je bráno přeci jako standard bílé (i když je to samozřejmě jen konvence, čemu jak řekneme )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět