Sluneční fólie

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4501
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Sluneční fólie

#61

Příspěvek od dvader »

V ohnisku tříkila lze pécti buřta..
SmileyJak v praxi mohli na vlastní oči shlédnout účastníci Litického Hvězdobraní před cca 2 roky... :D

P.S.:
Pokud se udělá ten papírový límec přes tubus dostatečně dlouhý (cca 4 cm a více) a má akorát průměr, tak vám to už samo nespadne a ani vítr to nedokáže shodit. Protože pokud se za to netáhne rovnoměrně ze všech stran, tak se to vzpříčí a "kousne" - vlastní zkušenost z mého předchozího dobsonu. :)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Fry
Příspěvky: 70
Registrován: 27. 12. 2012, 16:37

Sluneční fólie

#62

Příspěvek od Fry »

ono sa to tak trocha stratilo v kontexte ale pýtal som sa pretrhnutie fólie vzhľadom k tmu, že mi pripadá dosť krehká, užívateľ Boramyr mi dôrazne vysvetlil, že sa toho nemusím obávať, odfúknuknutie alebo zhodenie krytu z teleskopu v mojom prípade nehrozí, drží to tam dobre...
| Triéder: Bresser 10x50 |
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4501
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Sluneční fólie

#63

Příspěvek od dvader »

Přetrhnutí fólie asi opravdu nehrozí ale protržení o něco ostrého ano. Při převozu a skladování je dobré ji chránit právě před ostrými předměty. Drobné dírky nevadí...

Pozor, fólie ve filtru nesmí být napnutá ale volná! Jinak hrozí zásadní zhoršení obrazu.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Thrax12
Příspěvky: 93
Registrován: 26. 01. 2013, 20:01

Sluneční fólie

#64

Příspěvek od Thrax12 »

cawte, dnes som si vsimol na mojej folii 2 dierky, mozu mat priemer 1-2mm, dost ma to rozhodilo, kedze je folia nova a dnes som ju pouzil druhy krat, co by ste odporucili? diery su na miestach, kde bola folia prehnutejsia odvtedy, ako som ju dostal, cize moja chyba to nieje, dakujem
Sky Watcher Dobson 200/1200
Celestron Polarizing Filter, Baader Hyperion 5mm, TS Erfle 30mm
Uživatelský avatar
Xeňák
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 03. 2013, 19:47

Sluneční fólie

#65

Příspěvek od Xeňák »

V návodu je napsáno, že pár mikroskopických bodů bez stříbrného povlaku z hlediska bezpečnosti není na škodu. Ale pro lepší kvalitu obrazu je doporučeno překrýt je černým lakem.
Uživatelský avatar
Xeňák
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 03. 2013, 19:47

Sluneční fólie

#66

Příspěvek od Xeňák »

Moje zkušenosti s Astro Solar folií Baader je vcelku pozityvní.

Mám refraktor o průměru 60 mm, zvětšení asi tak 30 až 70.

Při konstrukci jsem použil tlustostěnou lepenkovou rouru na kterou se navíjí koberece. Protože jsem měl strach, aby se mi folie neuvolnila zajistil jsem ji v rozích chemoprénovým lepidlem. Dá se lepit celkem dobře a i drží. Problém, ale nastává, když filtr nasazuji nebo sundavám. Filtr jsem udělal celkem těsný, takže při nasazování nebo sundávaní filtr funguje jako píst. Při sundávaní se mi prohne dovnitř vlivem podtlaku a vytvoří tak celkem pro oči nebezpečný oslepující soustředěný světelný kužel.  8-) Udělal jsem po stranách dírky, ale i tak filtr sundavám, když je dalekohled otočený směrem od slunce.

Napadla mě myšlenka vzít folii, připevnit ji na nějakou vhodnou kruhovou nádobu a v té nádobě udělat podtlak. Folie by tak vytvořila duté zrcadlo, takový superlehký newton.  :D

Nejvíce při pozorování vadí chvění vzduchu. Doporučuji udělat okolo dalekohledu stínítko. Sníží se chvění vzduchu, přímí sluneční svit neruší při pohledu do okuláru. Zdá se mi, že pokud nemám stínítko a koukám do dalekohledu, který je od slunce rozpálený tak je to trochu cítit v oku.  :-?

Co se týká namodralého obrazu slunce. Pokud se dívám jedním okem a po chvíli se dívám druhým okem, které jsem měl zavřené, jeví se obraz slunce modrý. Po chvíli koukání se mi jeví jako šedivý.



Uživatelský avatar
Yany
Příspěvky: 64
Registrován: 11. 12. 2012, 11:41

Sluneční fólie

#67

Příspěvek od Yany »

Zdravím.
Mám dotaz. Jde přes pozorovací Baader ASTRO SOLAR FOLII i fotit? Nebude obraz moc tmavý, bez detailů? Nebo musím použít
Baader SOLAR FOTO FOLII.
Díky
Yany
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Sluneční fólie

#68

Příspěvek od MilAN »

Jde použít celkem dobře. Expoziční doba vychází při normální citlivosti někde na 1/200s. Vzhledem k turbulenci vzduchu je žádoucí expoziční dobu co nejvíce zkrátit, proto se využívá foto fólie, která umožňuje zkrátit expozici zhruba na 1/15 doby oproti vizuální fólii. Někdy je ale potřeba ( vzhledem k nejkratší expoziční době a citlivosti foťáku )zase trochu ztmavit obraz slabým neutrálním filtrem, nebo více zvětšit obraz Slunce.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Sluneční fólie

#69

Příspěvek od Vykuk »

U nalepené folie jsem proti žárovce zjistil drobné světlé body - je to velká závada ? Přímo na dírky to nevypadá, při posvícení od pozorovatele není vidět na folii žádné poškození - je v tom místě naprosto hladká. Má smysl to nějak řešit ? Velikost bodů je možná o tloušťce vlasu - a nachází se různě po ploše folie o průměru cca 280 mm. Nemůže se jednat o nepokovené body ? Díky.
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Sluneční fólie

#70

Příspěvek od ladis »

U nalepené folie jsem proti žárovce zjistil drobné světlé body - je to velká závada ? Přímo na dírky to nevypadá, při posvícení od pozorovatele není vidět na folii žádné poškození - je v tom místě naprosto hladká. Má smysl to nějak řešit ? Velikost bodů je možná o tloušťce vlasu - a nachází se různě po ploše folie o průměru cca 280 mm. Nemůže se jednat o nepokovené body ? Díky.
Já jich mám spoustu přesně jak popisuješ a roky se už přes to dívám 200kou a žádný problém  8-)

Toto nemůže ničemu vadit! Souhrnná plocha těch desítek/stovek "ničeho" je nic.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4501
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Sluneční fólie

#71

Příspěvek od dvader »

Moje příprava na zatmění...  8-)
https://www.icloud.com/photostream/cs-c ... 9DB3A6FB27
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět