Sluneční fólie

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Sluneční fólie

#31

Příspěvek od Karell »

Sem jsem to ale přesunul ze sekce Koupím z vlákna "Koupím sluneční fólii fy Baader ASTRO SOLAR FOTO ". A máš tam vzkaz.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Sluneční fólie

#32

Příspěvek od Regulus »

Vlákno už je v pořádku, moderátoři zapracovali...
Tak to by hrozit nemělo, vizuální typ folie je na to prostě stavěný. Navíc si nejsem úplně jist jak je to s tím jasem protože při menším zvětšení roste výstupní pupila... Mě osobně ale třeba přijde slunce dost jasné i v 80mm refraktoru, většinou používám alespoň jeden polarizační filtr, ale to je spíš o komfortu než bezpečnosti. Jak ale říkám, pozorovat při hodně malém zvětšení moc nemá smysl, protože na slunci toho člověk moc neuvidí :)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Xeňák
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 03. 2013, 19:47

Sluneční fólie

#33

Příspěvek od Xeňák »

Chci se zeptat kolik je průhledných ochranných folií na pokovené folii? Z jedné strany je slaboučký papír a z druhé je snadno snímatelná průhledná folie. Někde jsem se dočetl, že by z druhé strany měla být navíc další průhledná folie, která se hůře sundavá. Co mám sundat a co ne?
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Sluneční fólie

#34

Příspěvek od Regulus »

Já teď nevím, jestli ty průhledné folie byly z obou stran, z jedné strany byla určitě, z druhé ten papír, myslím že už tam na sundání nic nebude :)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 630
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Sluneční fólie

#35

Příspěvek od Jacquess »

i na straně s papírem folie je, jde trošku hůře sundat (najít).
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
Xeňák
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 03. 2013, 19:47

Sluneční fólie

#36

Příspěvek od Xeňák »

Když bych ji tam nechal projeví se to na kvalitě obrazu nebo ne? To by pak bylo lepší ji nesundavat. :-?
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Sluneční fólie

#37

Příspěvek od Karell »

Nijak zásadním způsobem určitě ne. Taky ji tam nechávám z důvodu větší pevnosti a tím vyšší bezpečnosti při pozorování.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Sluneční fólie

#38

Příspěvek od stana »

Chci se zeptat kolik je průhledných ochranných folií na pokovené folii? Z jedné strany je slaboučký papír a z druhé je snadno snímatelná průhledná folie. Někde jsem se dočetl, že by z druhé strany měla být navíc další průhledná folie, která se hůře sundavá. Co mám sundat a co ne?Myslíš Bááder fólii?
Jestli jo, tak když jsem ji koupil a zapomněl tu jednu fólii sundat /druhá upadla sama/ , tak obraz byl o dost horší..
Nevím, jak je to teď a jak to balí...
8-)
To Karell, z hlediska větší pevnosti nevím, ale ta tenká navíc fólie ti stejně nepomůže proti kočičím drápům...a proti povětrnosti vypadá odolně a i po letech funguje..Jiná věc je, když ti to z lavky odložený Baader filtr vítr sebere na tuje  a pak máš po filtru...
:o
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Sluneční fólie

#39

Příspěvek od mitovka »

ale ta tenká navíc fólie ti stejně nepomůže proti kočičím drápům...
Vidím že nie som jediný komu mačky zničili fóliu. K môjmu filtru s 31cm fotografickou fóliou sa nejak dostali (do krabice) a dodriapali fóliu na tenké rezance. Jeden člen AF mi poradil mačky ihneď zabiť, ale deti by ma možno nepochopili.

Ja som si istý že po kúpe som mal priesvitnú fóliu len na jednej strane, na odstrihnutých rožkoch som tu skúšal a nič tam nebolo z druhej strany.
mitovka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Sluneční fólie

#40

Příspěvek od MilAN »


Ja som si istý že po kúpe som mal priesvitnú fóliu len na jednej strane, na odstrihnutých rožkoch som tu skúšal a nič tam nebolo z druhej strany.Mám tutéž zkušenost. Vždy, když si tady čtu, že tam musí být, tak se na zbytcích přesvědčím, že tam nic není Nevím, kolik je výrobců, asi se některé série od sebe liší. Ale co je správně, netuším.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Sluneční fólie

#41

Příspěvek od stana »

I tak silně osobně doporučuji "kupcům fólie" to prověřit, aby nemuseli po slavnostním slepení celého krámu z kartonu zjistit, jako já,  po blbém obraze a dvou dnech, že zapomněli sundat nebo lépe řečeno "odlepit" z Bááderky "š...ku"  ?
Ale moje zkušenost je snad 5-let stará, ale i tak třeba moje rada pomůže.. ..Prostě sundat tak jak ochrannou fólii na mobilu nebo tak něco..

3266
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Sluneční fólie

#42

Příspěvek od Regulus »

Já jsem tedy sundal všechno Hlavní ale je, aby z té folie před dalekohledem pak něco zbylo :D
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Xeňák
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 03. 2013, 19:47

Sluneční fólie

#43

Příspěvek od Xeňák »

Zkusil jsem kousek folie (Baader) dát mezi dva pásky izolepy a ty od sebe odtrhnout a žádná druhá folie tam nebyla. :-/ Tak ji tam asi už nedávají.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Sluneční fólie

#44

Příspěvek od zdenek »

Posledni folie zakoupena loni na podzim (2012). Kryci folie tam byla (a co vim, tak ji tam stale davaji). Z jedne strany slaby papir ala pausak, z druhe pak ona slaba folie, takrka neviditelna/tezko sejmutelna (drzi tam obcas opravdu dobre; je jakoby prilepena). Pokud ji tam tedy nekdo nema, je bud stastlivec (na necem se setrit musi) nebo si udelal filtr i s ni a nevi o tom (resp. nevedel o tom a pak se zaklenim cely filtr predelaval).

 Ostatne "nachytanych" je asi povicero, protoze na vlastnim obalu je od urcite doby (minimalne tak rok) reflexni nalepka s textem
"Dispose tthe clear plastic film, because ...".  :)
//Odstrante cirou plastovou folii, protoze ...  //
Uživatelský avatar
pepasafa
Příspěvky: 10
Registrován: 24. 08. 2011, 18:55

Sluneční fólie

#45

Příspěvek od pepasafa »

Cau,

trochu z jineho soudku, na svuj Dobson 10' si taky chci koupit tuto folii, jaky prumer mam zvolit? Kdyz vemu v uvahu ze u slunce se svetlem opravdu asi problem nebude, nestacilo by proste prelepit folii tu malou diru (cca 50 mm) co je excentricky na krytu tubusu? Nebo je to jako temer vzdy - cim vetsi tim lepsi (vic detailu)?

S kamosem planujem koupit tu Baader A4 a podelit se o ni s prumerem zhruba 150 mm - je to v poho?

Dik

Pepa
SW 10' Dob., Plosl 10; 25; Pentax XW 5; 7; 10; T6 13; Celestron 15x70
Odpovědět