Explore Scientific 24mm 82st

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Explore Scientific 24mm 82st

#31

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Příspěvek netýkající se tématu byl odstraněn.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Explore Scientific 24mm 82st

#32

Příspěvek od rys »

Zdravím,nemá někdo praktickou zkušenost s tímto okulárem na Newtonu f5 co se obrazu a komy týče? Potřebuji něco na přehlídku a špatný sening, který je u mě bohužel velice často. Mám zkušenost s ES 24mm 68°,a s panopticem 24mm. A ani jeden mi ergonomicky nevyhovoval.Děkuji Tomáš.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Explore Scientific 24mm 82st

#33

Příspěvek od michal.b »

Je velký a je těžký :) Ale jinak je na deep-sky super, příjemně se do něj kouká, je dobře korigovaný i v f/4 - rozhodně lepší než ES 24/68. Koma ve vnějších částech pole samozřejmě vidět je, jak moc to vadí je dost individuální záležitost. V f/4 už vadí i mě; v f/4.7 je dost patrná, ale žít se s tím dá; v f/5.3 je vidět, ale není to žádná tragédie a dá se obejít i bez komakorektoru. S komakorektorem bez problémů i v f/4.
Jedinou zásadnější připomínku mám k barevné vadě ve vnějších částech (a zejména u samotného okraje) zorného pole - u jasných hvězd, planet nebo Měsíce je dost nápadná a nehezká, takže objekty tam dost ztrácí kontrast. Na přehlídky, deep-sky to nevadí, tam si toho člověk nevšimne, ale pak se podívá třeba na Vegu a vidí jí hrát všemi barvami. Vnitřní část zorného pole je bez problémů.
Kupoval jsem ho za 5000,- z druhé ruky jako okulár pro nejširší pole / nejmenší zvětšení a za tu cenu je podle mě super, pohled do Mléčné dráhy, na skupiny galaxií nebo třeba s filtrem na Řasy je pecka. Rozhodování jestli ho koupit mi trvalo asi 5 vteřin :lol:
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Explore Scientific 24mm 82st

#34

Příspěvek od rys »

Ahoj, děkuji za info.Tak to vypadá že ho koupím. Prože jsem ES 24 mm68°,a Panoptic 24mm prodal, se kterými jsem sice měl, o proti Delosu 14mm o zhruba polovinu širší zorné pole.Ale realita byla taková, že jsem s Delosem viděl větší kus oblohy bez komy a lepším obrazem,a velice pohodlným pohledem než s ES a Pan.Ale protože jsou často podmínky kdy nezaostřím ani Delose, tak se musím k malému zvědšení vrátit.Děkuji Tomáš.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Explore Scientific 24mm 82st

#35

Příspěvek od michal.b »

Koma je vlastnost zrcadla, nezávislá na okuláru (obvykle). Okulár k tomu pouze přidává další vady. Ty nejlépe korigované okuláry dalších vad přidávají velmi málo a to co je vidět je právě koma primárního zrcadla. Hůře korigované okuláry pak vnášejí typicky astigmatismus nebo zklenutí pole a to co vidíš je mix všech těchto vad.
ES 24/68° je o něco hůře korigovaný než Panoptic 24 a oba dva jsou o něco horší než Delosy, proto se ti zdál obraz v Delosu lepší - to ale není primárně způsobené komou, ale právě těmi dalšími vadami. Delos má z nich nejširší zorné pole, takže by tam té (skutečné) komy mělo být vidět paradoxně nejvíc.

Co se komfortu pozorování týče, tak jsem s ES 24/82° spokojený, je to mnohem lepší než třeba ES 11/82°, kde musí mít člověk nalepené oko až na čočce, což není úplně příjemné. Každopádně nejlepší by bylo ten okulár vyzkoušet - každému může sedět něco jiného.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Explore Scientific 24mm 82st

#36

Příspěvek od rys »

Že je koma vlastnost zrcadla samozřejmě vím. Omlouvám se, blbě jsem to napsal, měl jsem na mysly vady okuláru cca ve vnější polovině.Protože skutečná koma mě neruší, narozdíl od vad okulárů např. Seťáku 28 mm. Ale jinak, na moje účely jako jsou deep-sky, a brouzdání oblohou by mohl vyhovovat. Pak už zbývá jenom Nagler 22mm.Děkuji Tomáš.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Explore Scientific 24mm 82st

#37

Příspěvek od MilAN »

Tak Newton , kromě komy, také nakreslí na rovinu. Takže záleží i na tom, jestli okulár koresponduje s tou světelností. Třeba výborný Erfle na 1:10, je na 1:5 takřka nepoužitelný. A zrovna tak komakorektor nekoriguje jen komu, ale i rovná pole. Pak jsou na místě okuláry s rovným polem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět