Pentax XF 6,5mm-19,5mm zoom

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Pentax XF 6,5mm-19,5mm zoom

#16

Příspěvek od PetrV »

To SIRIUS 758 - Děkuji za užitečné info. Pouvažuji tedy o něčem kratším, buď ten Vixen, nebo WO SWAN 40, popř. Hyperion Aspherical - to už je ale OT - najdu nebo založím vhodnější vlákno.
Díky
Petr
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Pentax XF 6,5mm-19,5mm zoom

#17

Příspěvek od zbignieww »

Tak uz mam pentax zoom 6,5 - 19,5 mm a prvni svetlo bylo od Jupitera. A byl jsem zklaman... Nejedna se o seeing, protoze pozoroval jsem z otevreneho okna, ale o...barevnou vadu! Cim vetsi zvetseni, tim samozrejme huř a ukazuje se uz na zacatku pozorovani pri zvetseni 61,5x / 1200:19,5/ a i ve stredu pola okularu

Pro newton 250/1200 je to minimalni zvetseni, pro Spotting Scope 65 ED se kterym ten zoom je spojovan - je to maximalni zvetseni...

Srovnal jsem też z naglerem 13 + barlow ultima 2x , barevna vada byla zanedbatelna vcetne okraji pole. Pri takovem zvetseni a na okraji pole v zoomu to uz byla duha !!!! zvyraznena k tomu komou.

Stejne dopadlo pozorovani a srovnavani za denniho svetla na dalekem objektu osvetlenym Sluncem.

Navedlo mne to na myslenku, ze nebo mam nahodou spatny kus / coz je velmi malo pravdepodobne /, nebo je tu nejaka finta v optice.
F-ma Pentax prezentuje okulary xf jako prislusenstvi monokularu Spotting Scope samozrejme s kratkym ohniskem. Ze by hod paprsku to ovlivnoval ? V tom jsem uz kratky... :-[

Samozrejme budu opakovat pozorovani a srovnavani, uz v terenu. Prozatim na mini test v POSEC -u divam se ted trosku neduverive...

Jinak po strance mechanicke a ergonomicke - bezvadny !

:)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Pentax XF 6,5mm-19,5mm zoom

#18

Příspěvek od daghtus »

Tiez som prave docital clanok na POSEC a som mierne rozcarovany z toho, aku si mal prvu skusenost s Pentaxom. Ak ta farebna vada je naozaj pritomna v takej miere, potom nema zmysel kupovat drahsi zoom okular ako Baader. Nebudem predsa platit vela penazi za malo muziky.
AlesU
Příspěvky: 226
Registrován: 30. 05. 2007, 17:37
Bydliště: Přelouč
Věk: 50

Pentax XF 6,5mm-19,5mm zoom

#19

Příspěvek od AlesU »

Tento okulár mám,používám ho povětšinou u Lunt H-alfa 35mm, též jsem s ním koukal přes Megreze 72/432mm. S barevnou vadou jsem problémy neměl, to bych si pamatoval.
Můžu ho ještě vyzkoušet na svém CPCčku s ohniskem 2500 mm.

Mj. u Luntu jsem s ním velmi spokojen, dá se jít i na zvětšení 50x, např. protuberanční trávníček je bez problémů viditelný.
Celestron CPC 1100; LUNT H-alfa 35mm; Megrez 72; Triedr KOWA Genesis 8x33, okuláry Vixen LVW 41, Hyperion Aspheric 31, Hyperion 24,Hyperion 13,Morpheus 17,5 Morpheus 9.
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Pentax XF 6,5mm-19,5mm zoom

#20

Příspěvek od zbignieww »

Můžu ho ještě vyzkoušet na svém CPCčku s ohniskem 2500 mm.
Jsem zvedav na Tvoje postrechy !

Moje opakovane pozorovani / ale zase jen pres otevrene okno / potvrzuje to, co jsem napsal. Zajimave je, ze obraz Jupiteru v okularu pentax xf 8,5mm je prakticky volny od barvy, jen mini - minimalne na okraji pola okularu. A prece ten okular tez je "spojovan" ze Spotting Scope...

:)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pentax XF 6,5mm-19,5mm zoom

#21

Příspěvek od MMys »

Tento okulár mám,používám ho povětšinou u Lunt H-alfa 35mm, též jsem s ním koukal přes Megreze 72/432mm. S barevnou vadou jsem problémy neměl, to bych si pamatoval.
Můžu ho ještě vyzkoušet na svém CPCčku s ohniskem 2500 mm.

Mj. u Luntu jsem s ním velmi spokojen, dá se jít i na zvětšení 50x, např. protuberanční trávníček je bez problémů viditelný.
No ale to se není čemu divit. U chromosférického dalekohledu baravná vada rušit nemůže, i kdyby byla ohromná. Pozoruješ přeci ve velmi úzce monochromatickém rozsahu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Pentax XF 6,5mm-19,5mm zoom

#22

Příspěvek od PetrV »

Taky už mám Pentax XF Zoom nějakých 14 dní. První pozorování bylo teprve před týdnem. Barevné vady jsem si taky všimnul (používám ho s SCT), ale jen v kraji pole. Ve středu pole to bylo O.K. Co se týká mechanické stránky, je potřeba dát si pozor na zdrsněnou gumovou objímku zoomu. Není tam na pevno a když jsem ukládal okulár do kufříku (nastojato), odchlípla se a ohnula. Snad se to srovná.

Celkově jsem s ním ale spokojen. Při všech zvětšeních ukazoval pěkně (objektivního hodnocení je dost na POSECu) a příjemně se do něj kouká.
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Pentax XF 6,5mm-19,5mm zoom

#23

Příspěvek od PetrV »

Tak jsem podniknul druhé pozorování s Pentax XF Zoom 6,5 - 19,5 mm, tentokrát zaměřeno na Jupiter a Měsíc a posouzení barevné vady okuláru.

První pozorování (viz níže) bylo hlavně v oblasti DSO, zatímco Jupiter byl nízko a střídavě jej kryly mraky, což dovolilo jen letmý pohled. Proto jsem na poprvé význam BV dost podcenil.

Včera jsem ještě s kolegou "vla" asi 2 hodiny srovnával Pentaxe s jinými okuláry a výsledek je, že BV je skutečně neúměrně velká vzhledem k deklarované kvalitě okuláru a jeho ceně.

Okulár jsem zkoušel v SCT 127/1250.

Při ohnisku 19,5 mm byla BV znatelná jen u samého kraje pole. Ve zbytku pole byl ovšem okulár citlivý na polohu oka a při vychýlení oka z osy se nějaké barvy objevovaly. Těžko ale říct, jestli šlo o klasickou BV.

Směrem ke kratším ohniskům, a tedy větším zvětšením se barevná vada projevovala výrazněji i směrem ke středu pole. Samotný střed pole byl ještě čistý zhruba u 10 mm ohniska, zde však už šlo skutečně jen o nějakých 20 stupňů ve středu pole. Pod 10 mm už byla BV dost vlezlá a u 6,5 mm šlo i ve středu pole jen těžko docílit dojmu, že tam barva není. Po okrajích to pak byla klasická duha. BV samozřejmě byla zřejmá u Měsíce - okraj namodralý a hlavně na výrazných kontrastech na měsíčním povrchu - do červena a do modra. U Jupiteru pak byla barevná vada ještě víc rušivá.

Zomm se proto osvědčil jen u DSO, tam jsem byl spokojen, líbí se mi dobré antireflexy, žádné vnitřní odrazy, slušná ostrost a pěkná ergonomie.

Protože jsem ho ale chtěl hlavně na Měsíc a Planety při větších zvětšeních, jsou mi naposledy uvedené výhody slabou útěchou.

Co se týká recenze na POSECu, doporučil bych recenzentům, aby důsledně uváděli, v jakém dalekohledu okulár testovali a případně zkusili více optických systémů.

Nejspíš to bude tak, že ten Pentax bude vynikat v kratších optických systémech, zejm v ED refraktorech (pro něž je nakonec určen) - jinak si pozitivní hodnocení na POSECu neumím vysvětlit.

Tak, a teď jsem zvědavý, jak se mi bude tento okulár prodávat v Bazaru. Šup tam s ním.

PetrV
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Pentax XF 6,5mm-19,5mm zoom

#24

Příspěvek od zbignieww »

Tak jsem se Petre usmal, je to presne tak , jak pises !!! Na Jupitera nebo Venuse nema smysl se tim okularem divat ! Jsem zvedav, jak to bude z Saturnem a Marsem. Ten prvni stejne smeruje k letnim souhvezdim a na dlouhe roky bude pozorovani mizerne...

Ja ten muj presto ne prodam! Vyuziju ho predevsim na SCT 6" a planeta bude se tam drzet ve stredu pole. Jak jsem psal, bude pouzity predevsim pro "doprovod " , pozorovani Mesice, kulovek...

No, skoda, że na POSEC-u se p.Rehor toho ne vsiml...a k tomu popsal ho jako nekorunovaneho krale klasickych zoomu...

Zdravim  :)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Pentax XF 6,5mm-19,5mm zoom

#25

Příspěvek od PetrV »

Svoje příspěvky v tomhle vlákně završuji poděkováním prodejci azfoto, který mi vyšel vstříc s možností výměny u nich koupeného XF zooma za Pentax XW 7 (s drobným doplatkem). Pokud je to nepřípustná reklama, ať to moderátor smaže, chtěl jsem se ale podělit o dobrou zkušenost.

Petr
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Pentax XF 6,5mm-19,5mm zoom

#26

Příspěvek od stana »

Svoje příspěvky v tomhle vlákně završuji poděkováním prodejci azfoto, který mi vyšel vstříc s možností výměny u nich koupeného XF zooma za Pentax XW 7 (s drobným doplatkem). Pokud je to nepřípustná reklama, ať to moderátor smaže, chtěl jsem se ale podělit o dobrou zkušenost.

Petr
Potkali se u Kolína..
Toš už máš po problému a určitě budeš spokojen..Ono ty zoom okuláry jsou asi kompromis a ne 100% spokojenost.. 8-)
P.S. Já bych si zoom okulár osobně nekoupil... :)
http://www.optcorp.com/product.aspx?pid ... 3&kw=&st=0
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Pentax XF 6,5mm-19,5mm zoom

#27

Příspěvek od daghtus »

Svoje příspěvky v tomhle vlákně završuji poděkováním prodejci azfoto, který mi vyšel vstříc s možností výměny u nich koupeného XF zooma za Pentax XW 7 (s drobným doplatkem). Pokud je to nepřípustná reklama, ať to moderátor smaže, chtěl jsem se ale podělit o dobrou zkušenost.

Petr
A ja som sa cudoval, preco si jeho predaj v bazari zrusil. Poviem ti pravdu, bol som na dovolenke a uz som ti isiel pisat, ze by som ho kupil. Ale asi to je takto lepsie. Zhanam teraz radsej Hyperion zoom 8-24, co som aj povodne planoval.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pentax XF 6,5mm-19,5mm zoom

#28

Příspěvek od MilAN »

Raduješ se, že jsi nekoupil Pentaxe a jdeš kupovat Hyperion ??????
Nechceš se jím nejdříve podívat?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
AlesU
Příspěvky: 226
Registrován: 30. 05. 2007, 17:37
Bydliště: Přelouč
Věk: 50

Pentax XF 6,5mm-19,5mm zoom

#29

Příspěvek od AlesU »

Porovnával jsem tento okulár s ostatními, které mám k dispozici. Díval jsem se na Jupiter přes Megrez 72/432mm. Takto jsem to viděl:
BV se u Pentaxe projevuje ve středu zorného pole minimálně ale je tam.Jak někdo psal níže-záleží na poloze oka. Cca od poloviny zorného pole k okrajům je již znatelná. Bohužel nemůžu srovnat s kvalitnějšími okuláry.

Srovnání s Hyperiony 8 a 13mm při cca stejném zvětšení (ve středu pole):  BV na stejné úrovni, subjektivně se mi u Hyperionů zdála větší.

Srovnání s Omni Plössl 20mm+ levný barlow 2x: U Omni byla BV VÝRAZNĚ větší.
Celestron CPC 1100; LUNT H-alfa 35mm; Megrez 72; Triedr KOWA Genesis 8x33, okuláry Vixen LVW 41, Hyperion Aspheric 31, Hyperion 24,Hyperion 13,Morpheus 17,5 Morpheus 9.
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Pentax XF 6,5mm-19,5mm zoom

#30

Příspěvek od PetrV »

To AlesU:

Díky za info. Měnila se intenzita BV výrazně v závislosti na aktuálním ohnisku toho zoomu?
Odpovědět