Herschelův hranol

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 691
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Herschelův hranol

#16

Příspěvek od armichael »

Polarizák ti do Herschelloho hranolu stačí jeden a potom len otáčaš mierne povoleným okulárom. On ten hranol mierne polarizuje aj keď nemá Brewsterov uhol. Mám 1.25" Lunt, ten má pravý uhol, Lacerta bude polarizovať úplne, takže bude väčší rozsah regulácie jasu.

V každom prípade mne viac vyhovuje filter Baader solar continuum - odporúčam, samozrejme vždy v kombinácii s ND3! . Obraz je kontrastnejší a prostý akejkoľvek chromatickej vady, takže je to použiteľné aj na achromáte f/5. Ale hlavne ten kontrast je lepší.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1245
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Herschelův hranol

#17

Příspěvek od Zbych »

Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Herschelův hranol

#18

Příspěvek od Alnitak »

Na Baader herschel jsem se díval, vyrábí pouze verzi o průměru 2 palce , herschel budu pořizovat 1,25” s filtrem continuum počítám , všiml jsem si že se dá pořídit i dvojitý, údajně s ním ještě lépe vynikne granulace, penumbra a fakule .
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1245
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Herschelův hranol

#19

Příspěvek od Zbych »

Tuším Zahajský říkal, že dva continuum filtry hází odlesky, ale bylo by fajn to ještě ověřit. Samotného by mne dva, resp. dvojité také zajímaly.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Herschelův hranol

#20

Příspěvek od Cztwerec »

Po všech testech při Herschel hranolu mohu na to říct dvě věci. Dva filtry Baader continuum jsou k ničemu a při pozorování je to jen jakýsi pocit, že tam je něco jako double stack (což je), který ale praktický význam tady nemá. Plus na focení je zajímavá kombinace, když už tak continuum + UV/IR. Kdysi jsem to testoval při stejných podmínkách na focení skvrny v porovnání s různými filtry, ale nevím jestli to dohledám.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Herschelův hranol

#21

Příspěvek od MilAN »

Co by měly 2 identické filtry na sobě přinést ? Pološířka se nezmění, zhorší se celková propustnost , takže se o něco zmenší kontrast. Navíc vložené 2 skoro planparalelní desky mohou jen něco zhoršit a vyvolat vzájemné odrazy - určitě nic nezlepší.
To že výrobce uvádí pološířku u dvojitého 8 nm a jednoduchého 10 nm, je způsobeno jen tolerancemi jednotlivých filtrů a po složení jejich náhodnou kombinací
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 691
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Herschelův hranol

#22

Příspěvek od armichael »

Toto som skúšal. mal som dva filtre Baader Solar continuum.
Výrobca uvádza, že ten doublestack je používa špeciálnu objímku, kde sú tie filtre uložené tak aby nevytvárali odlesky. Keď som teda zobral dva BSC filtre, normálne ich zašroboval do seba, nejaký odlesk tam bol. Potom som ich opatrne na štvrť až pol závitu zošroboval tak aby boli nerovnobežné, odlesk samozrejme zmizol, ale hlavne - pre pozorovanie mi to nič neprinieslo.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Herschelův hranol

#23

Příspěvek od Yarkho »

Zaujímavé riešenie 2" Herschelovho hranolu od Lacerty - pohľad zospodu napovie, kam odchádza prebytočné svetlo.
Lacerta_herschel.jpg
Lacerta_herschel.jpg (551.23 KiB) Zobrazeno 2536 x
Inak hranol obsahuje ND3,0 filter a 2" okulárový tubusok. Zakúpením vhodného 2"/1,25" reduktoru bolo možné do reduktoru našroubovať Solar Continuum a urobiť porovnávačku s 2" Herschelovým hranolom od Baadera. Seeing nebol dobrý (test sme robili poobede), na Slnku bola iba jedna zapadajúca škvrna AR 12882 a štyri drobné fakule na opačnom okraji. I tak ale test Herschelových hranolov vyšiel 50/50 - veľmi podobný obraz v oboch dvoch; rozdiely som nezaznamenal.
Lacerta_herschel_test.jpg
Lacerta_herschel_test.jpg (1.27 MiB) Zobrazeno 2536 x
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Herschelův hranol

#24

Příspěvek od Cztwerec »

Tohohle Herschela díky Bedovi znám už několik let. A přijde mi na focení kvalitnější než od Baaderů. Nechal jsem si udělat drážku do toho tubusku s přítlakem přes pero, který tam nebyl. Líbila se mi ta plná polarizace...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Herschelův hranol

#25

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše:Tohohle Herschela díky Bedovi znám už několik let. A přijde mi na focení kvalitnější než od Baaderů. Nechal jsem si udělat drážku do toho tubusku s přítlakem přes pero, který tam nebyl. Líbila se mi ta plná polarizace...
Neporovnával jsem tyhle dva Herschely- ale celá jejich funkce je závislá pouze na jedné rovinné ploše- nic víc tam na kvalitu obrazu nemá vliv. Ta plná polarizace má význam v případě, že ji využíváš s k regulaci světla ve spojení s druhým polarizákem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Herschelův hranol

#26

Příspěvek od Cztwerec »

Je to tak, a proto mě z praxe přišel na focení lepší, dostatečně kvalitní a jednoduchý... Ostatně ten můj bývalý Baader máš doma :D

Tahle Lacerta mě skutečně svojí kvalitou (i cenou) přijde lepší. A výstupy mi prostě z Baaderu nevycházeli takové jaké bych si představoval.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2002
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Herschelův hranol

#27

Příspěvek od Beda »

Nikdy jsem sice neměl oba hranoly vedle sebe, ale vím jistě, že u Lacerty se provádí pečlivé interferometrické měření odrazné plochy, což je důležité, jak zmiňuje Milan. Ovšem takové měření nevypovídá o tom, jak se sklo zachová v ohnisku slunečního grilu. Důležitý bude proto asi použitý materiál a jeho hmotnost. Větší, 2" provedení, bude asi ve výhodě a dal bych mu při výběru přednost, zvláště u apertur nad 4". Kdo má ERF filtr pro H-alfa, tak stojí za pokus ho umístit před objektiv. Myslím, že někde na AF se o tom velmi krátce zmínil Honza Z. v souvislosti s jeho 180mm APO refraktorem. Ty moderní D-ERF filtry propouštějé poměrně široké spektrum, ale IR blokují spolehlivě ;) .
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Herschelův hranol

#28

Příspěvek od dvader »

Já mám tu malou Lacertu na vizuál pro malý refraktor a s obrazem jsem velmi spokojen - a i s tou polarizační funkcí.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
pardalin
Příspěvky: 62
Registrován: 23. 03. 2013, 15:15
Bydliště: Kroměříž
Věk: 46

Re: Herschelův hranol

#29

Příspěvek od pardalin »

Zdravím, mám jednoduchý dotaz. Proč se nepoužívají za herschelovým hranolem mlhovinové H alfa filtry? Bylo by něco vidět?
refra 80/600, SW dobson 200/1200; monar 25x70; https://astrofotky.cz/~pardalin
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Herschelův hranol

#30

Příspěvek od nou »

Nie bolo by vidno zhruba to isté ako bez filtra len v červenom. Tá 3-7nm šírka je stále príliš široká. Tie špecializované filtre na pozorovanie koróny chromosféry majú 100x menšiu šírku 0,07-0,05nm.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Odpovědět