Co tak dalekohledem na ISS nebo STS?

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Co tak dalekohledem na ISS nebo STS?

#1

Příspěvek od peta »

Zkousel jste uz nekdo koukat na stanici ISS, nebo raketoplany STS co tam litaj, dalekohledem? Docela by mne zajimalo, jestli je mozny videt vic nez jen osvetleny bod. Teoreticky by tam neco byt mnelo, pokud litaj ve vysce 400 km a treba ISS ma 100x80 m tak neni mozne... No urcite se o to pokusim... Mam dobsona 150/1200 tak snad to vubec pujde chytnout do zorneho pole pri 120x...

informace o preletech jsou na http://www.heavens-above.com/

peta


petr(zavinac)fajkos.com
Luky-12

Co tak dalekohledem na ISS nebo STS?

#2

Příspěvek od Luky-12 »

Nevím, ale myslím, že dalekohledem nemáte šanci se so ISS trefit (vždyť se pohybuje po obloze) ::) Luky
Luky-12

Co tak dalekohledem na ISS nebo STS?

#3

Příspěvek od Luky-12 »

Psal jsem tady hodne pismenek s diakritikou. Tak to opravim:
Nevim, ale myslim, ze dalekohledem nemate sanci se so ISS trefit (vzdyt se pohybuje po obloze) Luky
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Co tak dalekohledem na ISS nebo STS?

#4

Příspěvek od MaG »

Luky-12 napsal: Psal jsem tady hodne pismenek s diakritikou. Tak to opravim:
Nevim, ale myslim, ze dalekohledem nemate sanci se so ISS trefit (vzdyt se pohybuje po obloze)  Luky
No jeste jsem zkusil hruby odhad... Uleti li ISS po obloze za 300 sekund asi 150 stupnu, je to zhruba 1 stupen za dve sekundy. Zorne pole dalekohledu stezi bude 0,5 stupne, takze ISS jim profrci za 1 sekundu nebo mene.

Dovolim si ale tvrdit, ze namirime-li dalekohled na nejakou hvezdu, kolem niz ISS ma letet a mame-li dosti citlivou ruku, pak na montazi (asi lepe azimutalni), by se dala s klidnou rukou chvilku sledovat. To ovsem neni muj pripad. Mam tras v rukou jak starec :-)

Na kazdy prelet by timto zpusobem vysly asi 2 pokusy jak ji zkusit sledovat, ale zni to dost blaznive na to, aby se to mohlo povest.

Pokud jde ale nekomu jen o to zahlednout ji jako plosku a ne jen bod, pak by mohla i ta necela sekunda stacit a mohl by nam poreferovat, co stihl zahlednout. Myslim, ze s mapkou z Heavens-above je to realne - namirit na hvezdu kolem niz poleti a cekat. Pak namirit na dalsi a zas cekat. To by se dalo realizovat i 3x za 1 prelet, co myslite?

(nejsem cvok a nemam dalekohled....) :D

P.S. cim vice bude pri obzoru, tim bude pomalejsi (a bohuzel ale znacne mensi..)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
io
Příspěvky: 11
Registrován: 08. 04. 2002, 18:23

Co tak dalekohledem na ISS nebo STS?

#5

Příspěvek od io »

Tady se muzete podivat jak to delaji soudruhove v Nemecku. Maji teda vo chlup lepsi vybaveni nez je treba treidr ... http://www.iss-tracking.de/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Co tak dalekohledem na ISS nebo STS?

#6

Příspěvek od MaG »

Teda ! Tys nasel opravdu skvelou stranku na tohle tema.

Jeste mit toho Meada a de se na to :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Co tak dalekohledem na ISS nebo STS?

#7

Příspěvek od peta »

jo, jeste v ten patek odpoledne, co jsem psal ten dotazek, nez sem vypad z prace, jsem objevil spoustu stranek o tomhle tematu. nestacil sem se divit kolik lidi tohle sleduje... ale je pravda ze sledovani satelitu maji vsude reseno pres pocitac :(
taky jsem se zatim nedocet co jde vlaste videt ocima... jsou tam vsude jen rozmazany fotky pres dalekohledy od 8" do 20", tak snad okem by to mohlo byt zajimavejsi... docela dost me to cele fascinuje... videt raketoplanka nabodnutyho na ISS... :)
jen poradne namastit dosona at to poradne klouze...

peta

eMartin: jo, s tou hvezdou a pruletem kolem ni, to je zajimavy, dik za tip...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Co tak dalekohledem na ISS nebo STS?

#8

Příspěvek od peta »

tak,

prvni pozorovani probehlo, dopadlo fiaskem... koukal jsem pres newtona 150/1200 pri zvetseni 120x... mel sem ho namireny na hvezdu kolem ktere, ve vzdalenosti cca 15' mela proletet... kdyz tedy vyletla ISS ze stinu tak jsem na ni koukal jen triedrem a kdyz se blizila k inkriminovane hvezde priskocil jsem k newtonu... a nic... letela nekde mimo, ikdyz jen o kousek... jsem si ale jisty ze jsem koukal do spravnyho mista...

z toho mi vyplyva ze urceni pozorovaciho stanoviste jako "brno" nebude to nejlepsi, bydlim totiz uplne na okraji, takze to asi naky ten stupen na obloze udela...

mam tedy dotaz, nevite nekdo kde na netu je treba mapa i se souradnicemi? na mapach seznamu nebo atlasu souradnice nejsou :(

peta
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Co tak dalekohledem na ISS nebo STS?

#9

Příspěvek od peta »

to o tech souradnicich beru zpet... na atlasu.cz to je, vlevo dole staci kliknout na navigator a vyjedou vam souradnice stredu pole mapy s presnosti na setiny sekundy... takze jsem nakonec zjistil. ze rozdil mezi katalogovym brnem a mym mistem dela na obloze opravdu pul stupne...

dnes jsou vecer dva prulety, takze jdu na to...

p.
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Co tak dalekohledem na ISS nebo STS?

#10

Příspěvek od MMys »

Taky jsem se v poslednich dnech o pozorpvani nekolikrat pokusil. Bohuzel na paralakticke montazi se toho moc delat neda. Sledovani je dost nepohodlne a objekt se spatne zameruje. Pri zvetseni 25x je to vpohode. ISS vypada jako malinky velmi jasny obdelnicek. Pri pristim pruletu jsem zkusil zvetseni 66x. To jiz bylo horsi. Stanici se mi podarilo dostat do zorneho pole jenom jednou, na cca pul vteriny. Pak jsem ji ztratil. Jenom se mihla zornym polem aniz jsem stihl zpozorovat nejake detaily. Nejsem si jisty, jestli metoda pruletu okolo hvezdy bude pouzitelna pri vetsich zvetsenich. Podle mne to nema moc sanci na uspech, nebot i kdyby se ISS do zorneho pole namireneho dalekohledu strefila, doba pobytu v zornem poli bude nepatrna. Pri zvetseni 120x odhadem tak ctvrt vteriny. To se clovek ani nevzpamatuje, aby ji zacal sledovat. Jedina sance by byla snad v pripade pruletu zenitem. Tam by u dobsona stacil jen pohyb v elevaci a to by se snad dalo zvladnout.

Nicmene budu se pokouset dal. Chtelo by to videokameru. Vidim jednu sanci: K dalekohledu pripojit videokameru a stanici sledovat pointacnim dalekohledem s okularem s osvetlenym krizem pri zvetseni cca 25-30x, kdy to jeste jde, a vsechno to nahravat. A nebo na to byt dva lidi, jeden by pointoval a druhy koukal do okularu s velkym zvetsenim, jestli se tam neco mihne.

Taky zkusim kontaktovat Libora Smida. Ten ma newtona 360mm s videokamerou. To by mohl zvladnout

Mejte se :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Crazy Vojta

Co tak dalekohledem na ISS nebo STS?

#11

Příspěvek od Crazy Vojta »

Nazdarek lidi !!

Tak v teto oblasti se mne zatim docela dari !! V soucastnosti vlastnim onoho 114mm newtona (ktereho se kazdym dnes zbavim a nahradi ho optika GS600) na EQ5 montazi a se sledovani detailu na ISS nemam problemy !! Mam ale par postupu, bez kterych bych nemel sanci. Pouzivam zvetseni 60x a jediny zpusob, jak stanici udrzet v zornem poli je nenavigovat dalekohled jemnymi pohyby, ale drsne rucne. Vyzaduje to naprosto presne vyvazeni, aby kdyz mate povolene obe osy, dalekohled v jakekoliv pozici drzel smer. Pak staci jiz jemne chytit tubus do rukou, pri pruletu kolem nejake jasne hvezdy zachytit stanici a pak jen jemne a konstante rukama ovladat tubus, ktery je na povolenych osach montaze a klouze jako po masle Po trose zkusenosti neni problem !! Tak preji hodne stesti, protoze ty jeji solarni panely a barvy stoji za to !!

Crazy Vojta
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Co tak dalekohledem na ISS nebo STS?

#12

Příspěvek od Cassi »

Už jsem to zkoušel  :) Použil jsem hledáček dobsona 96/400mm. Stihl jsem to i zaostřit a jentaktak jsem stíhal ji "honit".
Měl jsem 20mm okulár (zv. 20x) Rozelnal jsem ji jako oválek s nějakým malým výstupkem.
To byla honička :P
Cassi :hi:
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Co tak dalekohledem na ISS nebo STS?

#13

Příspěvek od MIZ »

Zkusil uz nekdo zaznamenat ISS kamerou? :karate:
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Co tak dalekohledem na ISS nebo STS?

#14

Příspěvek od lubomir »

no ja som fotil prelet ISS a ked zvacsim ciarocku tak tam vydis medzeri ,ja si myslim ,ze ISS sa na fotke iba javy ako ciara ale rozlisis ju pri velkom zvacseni negativu ako podlhovastu ruru.
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Co tak dalekohledem na ISS nebo STS?

#15

Příspěvek od MaG »

Nevím zda to dát zrovna sem, ale dnes začínají přelety ISS přes Měsíc.

Zabookujte si 11., 12., 13. a 15. května. Více o tom, kudy asi prochází pás přeletu je na IAN.

Předpokládám, že při době přeletu 2 sekundy je tu i šance si prohlédnout tvar ISS.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět