Co tak dalekohledem na ISS nebo STS?

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Co tak dalekohledem na ISS nebo STS?

#16

Příspěvek od voko »

Tak já jsem si na ISS poprvé počíhal včera (vlastně už předevčírem, jak se dívám na čas). Mám SC na paralaktice s automatickým sledováním satelitů, takže jsem byl docela zvědavý na výsledek.
Na Heavens-above (pro jistotu i na CalSKY) jsem si pro stanoviště přesně ověřil čas průletu a hurá na věc. Ale ouha - asi čtvrt hodiny před průletem jsem ji navolil na Autostaru a zjistil jsem, že spočítal průlet asi o 3 minuty později. ??? Podcenil jsem nejnovější update dráhy ISS a skončil jsem dřív než začal. A protože jsem byl v polích bez Internetu, tak s tím už nešlo nic dělat. Tak jsem se ji pokusil sledovat aspoň ručně, ale ta paralaktika je hrozná. Hledáčkem 8 x 50 celkem bez problémů (ale též bez podrobností), ale do zorného pole SC (77x) jsem ji nedostal ani jednou. Takže je to pro mě výzva na příště ...
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
jaro
Příspěvky: 142
Registrován: 09. 03. 2006, 23:48
Bydliště: Košice, Slov.Republika
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Co tak dalekohledem na ISS nebo STS?

#17

Příspěvek od jaro »

Napíšem do tohto prastarého vlákna.
Pred mesiacom som pri pozorovaní z balkona videl letieť ISS, keď som bol pri mojom teleskope Celestron SCT 8 EDGE na azimutálnej montáži. Mal som nasadený okulár ES 24 68stupnov, čo mi dáva zvačšenie 84x. Reku, vyskúšam, či dokážem zamerať stanicu.
Dokázal som ju sledovať dobre, samozrejme nie v strede okuláru. Pekne bol vidieť hranatý jej tvar, no nerozoznal som nič viac bola veľmi jasná. Nabudúce skúsim s filtrom.
Skywatcher 450p, Celestron EDge HD 8", Meade Lightbridge 305/1524, monokular Fomei 20x50, trieder Tento 10x50, trieder TS 20x80.
Odpovědět