Podzimní pozorování 2009

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jakkol
Příspěvky: 97
Registrován: 26. 07. 2009, 14:20

Podzimní pozorování 2009

#1

Příspěvek od Jakkol »

Dneska v Prostějově cca ve 3 hodiny jsem se díval na Plejády. Počasí mi přálo. Sedm sester je opravdu hezky vidět. Taky jsem se díval na Mars. Pozorování Marsu jsem skončil až ve 4 hodiny.




Sky-Watcher Newton 254/1200 Dobson, Sky-Watcher refraktor 90/910, triedr 12x25, hledáčky k dalekohledům, okuláry 25mm, 10mm, 15mm, 13mm, 6,5mm a 6mm, filtry: žlutý, červený, zelený, šedý, UHC Profi, Baader O III, folie Baader Astrosolar
Uživatelský avatar
Jakkol
Příspěvky: 97
Registrován: 26. 07. 2009, 14:20

Podzimní pozorování 2009

#2

Příspěvek od Jakkol »

I když bylo dneska zamračeno, podařilo se mi vidět zajímavé objekty. Sirius byl vidět krásně. Občas sice ped ním přeletěl nějáký malý mrak, ale jinak dobré. Taky jsem viděl NGC 1432.  
Sky-Watcher Newton 254/1200 Dobson, Sky-Watcher refraktor 90/910, triedr 12x25, hledáčky k dalekohledům, okuláry 25mm, 10mm, 15mm, 13mm, 6,5mm a 6mm, filtry: žlutý, červený, zelený, šedý, UHC Profi, Baader O III, folie Baader Astrosolar
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Podzimní pozorování 2009

#3

Příspěvek od Lukemon »

Tak co mrkly jste někdo na M44 a Mars?

Já se v 5h ráno probudil tak jsem si na to hned vzpoměl a vystřelil hned z postele s triedrem 10x50.

Moc pěkný,takový "klenot" mezi spoustou hvězd.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Podzimní pozorování 2009

#4

Příspěvek od michal.b »

Meteomodely sice na dnesni noc predpovidaly skoro zatazeno, ale predevsim vysokou oblacnosti, tak jsem se rozhodl risknou to, obetoval neruseny vikendovy spanek a naridil si budika na pul patou abych pripadne vyuzil 2 hodiny kdy neprudi Mesic. Vecerni pocasi napovidalo ze by to mohlo vyjit.
Rano mi sice delsi dobu trvalo nez mi doslo ze ten ramus neni jen sen, ale smrtelne vazny budik a po chvili jsem se donutil vylezt z vyhrate postele do chladne noci.
Orion se trpytil na jihozapade a az na par caru mraku se zdalo byt jasno. Capnul jsem SQM a vyrazil na blizky kopec. Pruzracnost a dohlednost byla vyborna, ale bylo zrejme ze neni uplne cisto a prechazi velmi ridke cirry. Dival jsem se jen ocima, po roce rozpoznaval stara znama zimne-jarni souhvezdi a vubec si uzival te nadhery klenouci se nad potemnelou krajinou.
Zrovna ve chvili kdy jsem se dival na Mars a chtel udelat mereni SQMkem, jsem periferne zaregistroval zablesk a pohyb za hlavou. Rychle jsem se otocil a jeste jsem stihnul spatrit cast letu velmi jasneho bolidu! Pod Kasiopejou prave dobrzdoval fantasticky meteor, ktery mohl v tom okamziku mit tak -8mag. Do hlubokeho ticha lesa jsem vykriknul nekolik nepublikovatelnych vyrazu a rychle mrknul na hodinky. Byl veeeelmi pomaly a uplne presne na nej sedel anglicky vyraz "fireball", protoze vypadal jako masivni letici ohniva kapka. Zanechaval jen relativne kratkou stopu, ne delsi nez 2 sekundy. Zcela famozni vsak byla sama "kapka", protoze jeji celo zarilo zluto-oranzove, zatimco zbytek byl syte zeleny! Malokdy se vidi metas s takto vyraznou barevnosti. Na konci drahy se rozpadnul na nekolik oranzove zhnoucich kusu, ktere postupne pohasly. Zazitek za vsechny prachy a jeden z nejkrasnejsich meteoru jaky jsem kdy videl.
Po chvili jsem pokracoval v obhlidce oblohy a konecne se dostal k tomu, na co jsem se tesil - zviretnikove svetlo. Jestli se o nem da rict, ze bije do oci, tak dnes to byl presny popis. Takto napadne jsem ho uz dlouho nevidel, od horizontu se zvedal majestatni kuzel, nejvyraznejsi byl v Panne a vytracel se az nekde na urovni Regula. V kombinaci s idealnim obzorem a vybornou dohlednosti to bylo velmi pusobive, zvlaste kdyz se pred nej promitalo nekolik pruhu tmavych a nasvicenych mraku. Mimochodem, v nejjasnejsim miste v Panne ukazovalo SQM-L o cca 0.15 MSA svetlejsi hodnoty nez o kousek vedle ve stejne vysce.
Kolem 6. hodiny se zacalo hlasit svitani a ja zamiril dospavat.
Z tohoto rana plyne ponauceni (pro me urcite): nenadavejte na pocasi a vyuzijte kazde jasne chvile, nikdy nevite co na vas ceka :)
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Podzimní pozorování 2009

#5

Příspěvek od ladis »

Ty blaho! Uplne jsem ho videl, jak jsi jej skvele popsal...

Gratuluju a zavidim ;)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Podzimní pozorování 2009

#6

Příspěvek od Regulus »

Z tohoto rana plyne ponauceni (pro me urcite): nenadavejte na pocasi a vyuzijte kazde jasne chvile, nikdy nevite co na vas ceka SmileyA všechno foťte :D
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Odpovědět