Podezřelý objekt na denní obloze

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Podezřelý objekt na denní obloze

#1

Příspěvek od KaoS »

Před pěti minutami (cca 20:55 SELČ) jsem zahlédl podivný objekt na obloze, vypadal jako hvězda a byl velice snadno viditelný tedy jasný a nehybný. Netuším jakou musel mít objekt jasnost, rozhodně byl mnohem jasnější než venuše a nehýbal se.

Zářil cca 15 sekund a poté beze stopy zmizel, tedy stacionární meteor to být nemohl.

Napadá někoho co to mohlo být? Mě tedy ne.
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Podezřelý objekt na denní obloze

#2

Příspěvek od KaoS »

Pozice byla přibližně několik stupňů pod Vegou,

viděl to i můj kamarád a také nezaznamenal žádný pohyb nebo variace v jasnosti. Zhasnutí jsem viděl jen já, on zrovna běžel pro dalekohled.
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Podezřelý objekt na denní obloze

#3

Příspěvek od MaG »

Meteorologický balón? Viděl jsi to někde u Prahy?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Podezřelý objekt na denní obloze

#4

Příspěvek od KaoS »

Přímo v Praze :-)
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Podezřelý objekt na denní obloze

#5

Příspěvek od MaG »

Tak to dám za ten balón snad ruku do ohně, popis sedí naprosto přesně, eptej se JakubaK Je z Řevnic a vídá to často.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Podezřelý objekt na denní obloze

#6

Příspěvek od Cztwerec »

Bývá to Libuš a jejich meterologické balóny, ve větších výškách je dokonce odstřelují aby nepřekáželi leteckému provozu. Často vypadají úplně nehybně, tady na západě Prahy docela běžně viditelné. V období letního slunovratu jsem to pozoroval několikrát...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Podezřelý objekt na denní obloze

#7

Příspěvek od MilAN »

Bývá to Libuš a jejich meterologické balóny, ve větších výškách je dokonce odstřelují a.Neslyšel jsem, že by je odstřelovali, ony normálně prasknou  přetlakem.
(jen tak na okraj : máš představu, čím by je odstřelovali v té výšce ?)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Podezřelý objekt na denní obloze

#8

Příspěvek od MaG »

A proč by v té výšce vadily letadlům? Vždyť snad měří mnohem výše, než kam běžné letadlo dosáhne.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Podezřelý objekt na denní obloze

#9

Příspěvek od Cztwerec »

Představu o tom čím by to odstřelovali nemám, píšu z vlastní zkušenosti. Něco podobného jsem pozoroval někdy v Srpnu 1999, takže ano, dnes to může být jinak, ale také nemusí.

Kontaktoval jsem dvě osoby:

Pana Bočka z Astronomického Ústavu AV ČR Ondřejov

a (to už si bohužel nevzpomínám) pracovníka z Prahy - Libuše.

Pravda je trochu dvojsečná.

Z Ondřejova jsem dostal tuto odpověď:
Balon přibližně ve stejnou dobu dosahuje stejné výšky 30 km a pak praskne. Tento jev je doprovázený rozpadem na větší množství fragmentů.

Z Libuše toto:
Balon je po ukončení měření ničen na povel ze Země, aby později, nepřekážel třeba leteckému provozu. Tomu by nasvědčoval i pravidelný čas zániku, doprovázený Vámi popsaným rozpadem na větší množství fragmentů.

Jen perlička:
V letech 90 - 91 bylo možné v dalekohledu pozorovat balon jako velmi těsnou dvojhvězdu. V té době vynášely sondu dva menší balony současně...

Myslím, že to ale bude ono. Zprávy o pozorování přicházejí zhruba v období od poloviny května do poloviny srpna jak mi bylo dále popsáno vyčerpávajícím způsobem. Zánik přichází okolo 21. hodiny.

To je moje zkušenost, nic víc, nic míň. Já jsem ten jev zde popsaný KaoSem neviděl, třeba se jedná o něco jiného.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Podezřelý objekt na denní obloze

#10

Příspěvek od MaG »

Aha takže tím odstřelem jsi myslel, že ho na místě zlikvidují Já myslel úplně na jinou kravinu. Každopádně těžko si představím, jak by to mohlo vadit letadlům 20km pod tím. Asi tu spíš jde o to, že chtějí tu sondu shodit kontrolovaně na urč. místo spíš než aby jim upadla v době, kdy balón praskne jak je mu libo a tedy ten "odstřel" by dával smysl a fotky svítících úlomků čehosi, jak jsem tu už viděl, by tomu odpovídaly. Spíš mně udivuje že nestačí ho třeba vypustit.

Ta sonda pak padá volným pádem nebo na padáku a sbírá se?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Podezřelý objekt na denní obloze

#11

Příspěvek od Cztwerec »

Možná, to tak opravdu je ::). Já se domnívám, že je to pouze na jedno použití, a ta sonda jen vysílá data, která poté zachycují na zemi...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Podezřelý objekt na denní obloze

#12

Příspěvek od MaG »

Možná, to tak opravdu je ::). Já se domnívám, že je to pouze na jedno použití, a ta sonda jen vysílá data, která poté zachycují na zemi...A to mi jako slítne na hlavu, nebo přesně ví, kam spadne? Fíha, vždy sem si myslel, že je nějak zajištěno, aby mě to nezabilo :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Podezřelý objekt na denní obloze

#13

Příspěvek od Cztwerec »

Já nevím, já nejsem odborník ;D Možná by bylo dobré vznést opět po letech dotaz na ČHMÚ v Praze - Libuši. Já jsem jen tipoval... Ta sonda podle mého jen nebude návratová a bude zničena, jestli je to tedy ekonomické. Možná jen ve své hlavě pracuji s větou kterou mám ještě ze školy: meteorologické přístroje jsou soubory složitých přístrojů na měření aktuálních atmosférických podmínek. Ale to už asi melu blbosti...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Podezřelý objekt na denní obloze

#14

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Sondy jsou pro vícenásobné použití. Na sondě je přilepena informace s adresou ústavu a také to, že nálezce bude odměněn.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Podezřelý objekt na denní obloze

#15

Příspěvek od Cztwerec »

Tak to jsem opravdu nevěděl. Ještě jsem ji nikdy nenašel :D
Lectorem iustus...
Odpovědět