Pozoroval někdo tento úkaz ???

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 29
Registrován: 30. 12. 2005, 18:21

Pozoroval někdo tento úkaz ???

#1

Příspěvek od Venda »

Z 30 na 31 srpna 2008 byla krásná a jasná bezměsíčná noc.Vyrazil jsem na hvězdárnu.Ten večer jsem měl v plánu fotografovat nějaké galaxie a mlhoviny.Na hvězdárnu jsem přišel při soumraku kolem 20 hodiny.Než se dostatečně setmělo,krátil jsem si čas pozorováním planety Jupiter.Pak jsem to najednou uviděl !Přesně ve 20h37m SELČ.

Štěrbinou kopule hvězdárny jsem uviděl dva jasné oranžově zářící letící objekty.

Ano objekty.Byly to plošné objekty oválného tvaru, jejichž průměr jsem odhadl na 15 uhl.minut(polovina kotouče Měsíce).Letěly cca 40st.nad jižním obzorem ve směru od jihovýchodu na jihozápad.Oba objekty letěly stejnou rychlostí,stejným směrem ale každý ve své dráze.Objekty byly od sebe vzdáleny asi 20 st.Nevydávaly žádný zvuk ani nijak neblikaly pouze zářily jasnou oranžovou barvou.Pomatuji si že když jsem se na ně díval,nemohl jsem jako by tyto tělěsa okem zaostřit,byly rozmazané.Objekty byly velmi jasné asi 5x jasnější než Jupiter té noci.Tudíž velmi nápadné.Celý přelet trval asi 90 s. Objekty nad jihozápadním obzorem náhle zmizely.Vzhledem k tomu že se s přiblížením a vzdalováním objekty zvětšovaly a pak zmenšovaly,odhadnul jsem jejich výšku na 1až 2 km nad zemí.Tím se okruh možného pozorování někým jiným zmenšuje na nějakých 40 - 50 km od Sedlčan.Přesto jsem přesvědčen, že tento přinejmenším zajímavý úkaz někdo odpozoroval.

Prosím ho tímto, aby se mi ozval.

Václav Cháb
Meade Schmidt-Newton 254/1016 +  LXD 75,Coronado PST 40/400,Meade APO refraktor ED triplet 80mm,Triplet Binár 20x80 APO,LPI Meade,Binár 7x50.A další nezbytné příslušenství za mnoho peněz :-) .
Uživatelský avatar
mi.
Příspěvky: 262
Registrován: 07. 06. 2008, 03:56

Pozoroval někdo tento úkaz ???

#2

Příspěvek od mi. »

Ahoj, podle toho co jsi popsal tak něco podobného se řešilo trochu níž v tomto topicu: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 139;start=
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Pozoroval někdo tento úkaz ???

#3

Příspěvek od grajda »

Venda napsal: Z 30 na 31 srpna 2008 byla krásná a jasná bezměsíčná noc.Vyrazil jsem na hvězdárnu.Ten večer jsem měl v plánu fotografovat nějaké galaxie a mlhoviny.Na hvězdárnu jsem přišel při soumraku kolem 20 hodiny.Než se dostatečně setmělo,krátil jsem si čas pozorováním planety Jupiter.Pak jsem to najednou uviděl !Přesně ve 20h37m SELČ.

Štěrbinou kopule hvězdárny jsem uviděl dva jasné oranžově zářící letící objekty.

Ano objekty.Byly to plošné objekty oválného tvaru, jejichž průměr jsem odhadl na 15 uhl.minut(polovina kotouče Měsíce).Letěly cca 40st.nad jižním obzorem ve směru od jihovýchodu na jihozápad.Oba objekty letěly stejnou rychlostí,stejným směrem ale každý ve své dráze.Objekty byly od sebe vzdáleny asi 20 st.Nevydávaly žádný hluk ani nijak neblikaly pouze zářily jasnou oranžovou barvou.Pomatuji si že když jsem se na ně díval,nemohl jsem jako by tyto tělěsa okem zaostřit,byly rozmazané.Objekty byly velmi jasné asi 5x jasnější než Jupiter té noci.Tudíž velmi nápadné.Celý přelet trval asi 90 s. Objekty nad jihozápadním obzorem náhle zmizely.Vzhledem k tomu že se s přiblížením a vzdalováním objekty zvětšovaly a pak zmenšovaly,odhadnul jsem jejich výšku na 1až 2 km nad zemí.Tím se okruh možného pozorování někým jiným zmenšuje na nějakých 40 - 50 km od Sedlčan.Přesto jsem přesvědčen, že tento přinejmenším zajímavý úkaz někdo odpozoroval.

Prosím ho tímto, aby se mi ozval.

Václav Cháb
Tak trochu si nedovedu představit, jak je možné vertikální úzkou štěrbinou kopule hvězdárny sledovat objekty, které během pozorování změní azimut o 90°. To ta štěrbina sahá až skoro k zemi a dá se přijít až k ní? Díky za upřesnění. ::)

S tím odhadem výšky by jsem byl opatrný. Pokud nebyla prakticky žádná oblačnost a objekty nebyly ostré... ;)

Připomíná mě to moje pozorování z roku 1997, nebo tak nějak. Takový pták v noci, nasvícený zespoda oranžovým světlem nemá zrovna ostré obrysy, a když zaletí za nějaký vzdálený strom,... Ale nemám zrovna představu, jaká byůla tma- jen tak vzpomínám. ;D
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 29
Registrován: 30. 12. 2005, 18:21

Pozoroval někdo tento úkaz ???

#4

Příspěvek od Venda »

Z kopule hvězdárny lze bez problému pozorovat skoro polovinu oblohy.Lze přistoupit k okraji štěrbiny.

viz foto http://vaclavchab.nolimit.cz/image/3917406
Meade Schmidt-Newton 254/1016 +  LXD 75,Coronado PST 40/400,Meade APO refraktor ED triplet 80mm,Triplet Binár 20x80 APO,LPI Meade,Binár 7x50.A další nezbytné příslušenství za mnoho peněz :-) .
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Pozoroval někdo tento úkaz ???

#5

Příspěvek od grajda »

Nádhera! Díky za upřesnění. Jen škoda, že se zatím nenašel nikdo, kdo by tohle taky viděl. :-[
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
cwok
Příspěvky: 4
Registrován: 30. 09. 2005, 04:05

Pozoroval někdo tento úkaz ???

#6

Příspěvek od cwok »

Kolega z práce před chvíli referoval, že úkaz viděl také. Od ohně na chalupě, tuším, že jí má ve Žlebech u Čáslavi (okres Kutná Hora). Volal pak na Astonomický ústav, kde mu sdělili, že šlo pravděpodobně o zánik družice (nebo některých jejích nosných částí). Tak uvidíme...
Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 29
Registrován: 30. 12. 2005, 18:21

Pozoroval někdo tento úkaz ???

#7

Příspěvek od Venda »

Ahoj,
díky za info.Můžeš prosím ověřit čas pozorování?

Děkuji Venda
Meade Schmidt-Newton 254/1016 +  LXD 75,Coronado PST 40/400,Meade APO refraktor ED triplet 80mm,Triplet Binár 20x80 APO,LPI Meade,Binár 7x50.A další nezbytné příslušenství za mnoho peněz :-) .
Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 29
Registrován: 30. 12. 2005, 18:21

Pozoroval někdo tento úkaz ???

#8

Příspěvek od Venda »

Poznámka k úkazu:
Oba objekty měly stejnou velikost,jas i podobu.
Prostě byly stejné ???

Venda
Meade Schmidt-Newton 254/1016 +  LXD 75,Coronado PST 40/400,Meade APO refraktor ED triplet 80mm,Triplet Binár 20x80 APO,LPI Meade,Binár 7x50.A další nezbytné příslušenství za mnoho peněz :-) .
Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 29
Registrován: 30. 12. 2005, 18:21

Pozoroval někdo tento úkaz ???

#9

Příspěvek od Venda »

Přeposílám zde velmi zajímavé pozorování neznámých objektů tak jak mi jej poslal kolega
Tomáš Zalabák.

Zdravim,
nedaří se mi zaregistrovat na astrofórum, tak píši přímo vám touto cestou. V sobotu 30.8.2008 jsem byl v Hodkovicích nad Mohelkou (u Liberce) ,kde za jasných nocí bývám často s dalekohledem GSO Dobson 25O/1250 a taktéž jsem zahlédl něco co jsem předtím nikdy neviděl. V čase 22:20 jsem otáčel dalekohled směrem ke kulové hvězdokupě M 15 pegas a v tom si bočním pohledem všimnu ,že v souhvězdí kozoroha přibylo pět oranžových až načervenalých hvězd (nerovnoměrně nad sebou) které postupně zesilovaly až na cca -2 mag. po minutě se vedle zjevilo 5 dalších stejných objektů které připomínaly rozmístěním souhvězdí lva bez hlavy, tyto dosáhly -1 mag. Tyto formace se pomalu přesunovaly směrem k souvězdí střelce a směrem k střelci se začly i vzdalovat až v 22:24 úplně zmizely. Na obloze zůstal jeden objekt z první formace který se začal přibližovat až dosáhl -3,5 mag. skoro minutu stál téměř na místě kousek od jupitera na kraji střelce směr kozoroh, vypadalo to jako by jupiter měl najednou vedle sebe nepatrně větší mars-3,5 mag. Byl jsem tímto úkazem tak překvapen, že jsem málem zapomněl na dalekohled, námířil jsem na objekt s 8mm okulárem a v tu chvíli jsem si byl jist ,že skutečně vidím něco zvláštního, ukázal se rudý kotouč-ovál který měl uvnitř po obvodu rudé světla které mu dodávaly onu rudou barvu a tyto světla se bud´všechna najednou otáčela kolem středu své osy přibližně 1x za 2vteřiny ,nebo rotoval celý objekt ,nic neblikalo ani jsem v daný okamžik neslyšel žádný hluk , asi po třiceti vteřinách pozorování se to dalo do pohybu v okuláru to vypadalo jako rotující ovál s krátkým rudým závojem ,bez dalekohledu pohybující se slábnoucí rudá hvězda a během chvilky to zmizelo opět směrem jakoby do střelce. Jsem si jist ,že nešlo o druřici ani o letadlo obojí jsem dalekohledem pozoroval mnohokrát. Pokud bych u sebe neměl dalekohled tak by se to dalo vysvětlit těma čínskýma psaníčkama, ale to co ukázal okulár to určitě jako ten obrázek psaníčka z astrofóra nevypadalo ,ale tím je to horší ,že nevím jak tento úkaz objasnit.
Jsem rád ,že nejsem jediný kdo tyto objekky 30.8 pozoroval.
Mějte se krásně ,přeji hodně jasných nocí a snad časem zjistíme co to vlastně bylo...
Tomáš Zalabák
Meade Schmidt-Newton 254/1016 +  LXD 75,Coronado PST 40/400,Meade APO refraktor ED triplet 80mm,Triplet Binár 20x80 APO,LPI Meade,Binár 7x50.A další nezbytné příslušenství za mnoho peněz :-) .
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozoroval někdo tento úkaz ???

#10

Příspěvek od MaG »

Ty bláho, tak buď nám tu někdo pouští hračky létajících talířů, nebo tu máme nefalšované UFO. Zkus Vendo pozdravovat Tomáše a že se ptám, zda nemá něco společného se Zalabáky z Jablonce - Rýnovic? Popř. že si s ním my Jablonečáci rádi zapozorujem, taky tam občas jezdíme.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
cwok
Příspěvky: 4
Registrován: 30. 09. 2005, 04:05

Pozoroval někdo tento úkaz ???

#11

Příspěvek od cwok »

Ahoj, ještě přeposílám kolegovo upřesnění:

Nevím jestli jsem viděl stejné objekty co popisuje ten pán. Já jsem pozoroval čtyři body ve 21:28 které letěly konstantní rychlostí (asi jako družice) Od východu na západ na severní obloze ve výšce malého vozu.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Pozoroval někdo tento úkaz ???

#12

Příspěvek od Sasa3 »

Taky se přidám. Když jsem 30.8.2008 balil dalekohledy na výjezd za tmou, tak jsme kolem 21:00 (+- 15 minut) viděli jasný oranžový kruhový objekt velikosti kolem 10'. Vzdaloval se od nás (Říčany u Prahy) směrem na Prahu. Po čase z něj byla jenom jasná, téměř se nepohybující hvězda. Myslím si, že popisu docela vyhovují ty čínská psaníčka.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 29
Registrován: 30. 12. 2005, 18:21

Pozoroval někdo tento úkaz ???

#13

Příspěvek od Venda »

Na přání kolegy přeposílám tuto informaci. Venda

Zdravim,
můžete prosím vyřídit ,že nejsem příbuzný se Zalabákama z Jablonce, nebo o tom nevim:-) a že rád půjdu pozorovat.  Dále by mě zajímalo ,jestli ještě někdo pozoroval tyto oranžové objekty  dalekohledem?  
Děkuji
Tomáš
Meade Schmidt-Newton 254/1016 +  LXD 75,Coronado PST 40/400,Meade APO refraktor ED triplet 80mm,Triplet Binár 20x80 APO,LPI Meade,Binár 7x50.A další nezbytné příslušenství za mnoho peněz :-) .
Typek
Příspěvky: 131
Registrován: 23. 07. 2007, 20:07

Pozoroval někdo tento úkaz ???

#14

Příspěvek od Typek »

Pozoroval jsem zřejmě stejný úkaz jako vy.. mohlo to být shruba mezi 22:15-22:30 čas nevím přesně protože jsem u sebe neměl žádné hodinky a vzhledem k zahájenému porozování jsem si nechtěl svítit mobilem do očí.
Nejprve jsem shruba na azimutu kolem 150° uvidel těsně nad lesem jasnou hvězdu (cca 5° nad ideální horizont) ale nevěnoval jsme tomu zvláštní pozornost s tím že se jedná o Alfa PsA... po chvíli pozorování odhadem pár minut již byl objekt shruba na úrovni Omega Cap a namířil jsem na něj 15x70 a kromě té jasné "hvězdy" jsem viděl i 3 slabší "hvězdy" pohybovat se stejnou rychlostí vůči hvezdnému pozadí.. změnu jasu či vzájemné polohy objektů jsem neporozoval.

Všechny 4 objekty se jevily v triedru jako téměř bodové (ale jako by měly "komu").
Ta noc byla na létající obejty docela bohatá.. už při cestě na stanoviště meteor cca -2mag se stopou což me donutilo k tomu více sledovat očima než skrz dalekohled a videl jsem tak tento úkaz.
Ale co mě nejvíce dostalo bylo dopravní letadlo co se nevešlo do zorného pole 15x70(4.4°) a to jsem neporozoval u žádného letište . Celkem jsem se i lekl co to je protože letělo přesně nademnou a já se zrovna díval do střelce s dalekohledem

Místo porozování Horní Bečva, okr Vsetín, GPS 49°26'33.331"N, 18°18'58.983"E(Mapy.cz)
Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 29
Registrován: 30. 12. 2005, 18:21

Pozoroval někdo tento úkaz ???

#15

Příspěvek od Venda »

Děkuji ti za informace.Toho večera byla zdřejmě invaze UFO ;D.Jsem moc rád že jsem nebyl sám, kdo tento úkaz viděl.I když to bylo v jinou hodinu.
Zdraví a moc děkuje Venda
Meade Schmidt-Newton 254/1016 +  LXD 75,Coronado PST 40/400,Meade APO refraktor ED triplet 80mm,Triplet Binár 20x80 APO,LPI Meade,Binár 7x50.A další nezbytné příslušenství za mnoho peněz :-) .
Odpovědět