Laserová korekce krátkozrakosti

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Laserová korekce krátkozrakosti

#1

Příspěvek od Vabra »

Zdravim ve spolek.

Po cca 15 letech kdy se mi ocni vada -3D na obou ocich prakticky nemeni (pred par dny jsem prekrocil 36) zacinam zjistovat zda nenastal vhodny cas k "trvalejsimu" reseni nez kazdych par let kupovat nove bryle.

Jsou zde mezi pozorovateli nejaci kolegove kteri maji vlastni pozitivni nebo take negativni zkusenost s laserovou operaci?

Zajima mne prakticke "zlepseni" z pohledu amaterskeho pozorovatele a fotografa nocni oblohy. Ci pripadna rizika.

PS: s cockama nemam zadnou zkusenost, nejak se mi prici strkat si neco umeleho pod vicka...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Beasty
Příspěvky: 353
Registrován: 29. 03. 2007, 22:18

Laserova korekce kratkozrakosti.

#2

Příspěvek od Beasty »

Ahoj. moje osobní zkušenost je nulová ale v mém okolí tuto korekci několik lidí prodělalo. Moje tchýně například přes zhruba šesti roky měla na obouch očích 6,5dpi a po laserové operaci používá brýle leda tak sluneční. Její osobní zážitek je pouze ten, že den po zásahu jí oči velmi bolely. ale v dnešní době se dá bolest velmi úspěšně řešit moderními analgetiky.
Další člověk který prodělal laserovou opareaci očí je moje kolegyně a kamarádka z práce. Ta nosila brýle L 8,5 dpi a P 6,5dpi. po zásahu má pouze 0,5 dpi na obě oči (ale to podle očních lékařů má prakticky každý dobře vidící člověk. Její negativní zážitek vůbec není spojen s bolestí očí, nýbrž s bolestí hlavy kvůli tomu jak se najednou mozek musel srovnat s úplně jiným přeostřováním.
A co se týče kontaktních čoček.....na ty přešla moje přítelkyně a dle jejích slov to není vůbec nepříjemné. snad několik prvních pokusů pomrkávala při apklikování "kusu umělé hmoty" do oka. navíc tvrdí že zrak má zkorigovanější než při používání brýlí.
Jaký to má vliv na pozorování dalekohledem samozřejmě posoudit nemůžu, ale na tvém místě bych to asi zkusil. uvidíš jak ti to bude vyhovovat. Rizika operace jsou dnes již minimalizovaná, přesto existují.
Beasty
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Laserova korekce kratkozrakosti.

#3

Příspěvek od ladis »

Presne tak. Oci mame jen jedny a i kdyz je riziko nizke, predstavte si, ze zrovna my bychom spadli do toho miziveho neuspesneho procenta. To by pro nas, jako amaterske astronomy, byl konec. Proto bych se radeji priklanel ke korekci pomoci kontaktnich cocek...

Sam jsem po x letech vyzkousel novy typ - Acuvue Oasys a musim rici, ze neco tak pohodlneho (i na zabavu do zakourenych prostor ci na plavani) jsem nikdy nepoznal!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Laserova korekce kratkozrakosti.

#4

Příspěvek od kk »

Jako mnoho jinych veci bude mozne pozitivni ci negativni dopad operace oci posoudit az po dost dlouhe dobe. Sam se k tomu neodhodlam, chybi mi pozorovani z "treti generace" po zmene :-).

Z astronomickych kruhu mam jednoho vzdalenejsiho znameho a jeho zkusenost bych (ja) shrnul takto: Pro praci a normalni zivot vyborne. Pro hvezdy blbe, protoze ma pocit unavenych oci. Taky nerad v noci ridi a to ze stejneho duvodu. Mozna by to sam pojmenoval trochu jinak, chapejte, ze mluvim o cizich zkusenostech.

Zdravi
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Laserova korekce kratkozrakosti.

#5

Příspěvek od Regulus »

Ten laser jsem nezkusil ale kdyby bylo dost financi tak bych o tom uvažoval ??? . Jinak používám ke korekci krátkozrakosti jak brýle tak čočky (btw ve většině případů je to opravdu jen o zvyku). Když čumím do okuláru, brýle sdělám, není to vůbec ono pozorovat obraz tak z dálky :). Co se týká kontaktních hrachů ;D tak ač při běžném dívání žádné zhoršení nepozoruju, tak mám pocit že obraz v dalekohledu přes ně nejde úplně zaostřit. Ale vyloženě jsem to nezkoumal, narazil jsem na to náhodou a to ještě tuším ve dne. Takže zatím to nevím na 100%, ještě to zkusím ověřit (samotného mě to zajímá a překvapiklo mě to) nebo se třeba vyjádří někdo jiný. Výhodu čoček vidím snad jen při pozorování meteorů kdy velikost korigovaného zorného pole je, na rozdíl od brýlí, 100%.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Laserova korekce kratkozrakosti.

#6

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Ja s cockama pri pohledu do okularu vidim perfektne :-)
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Laserova korekce kratkozrakosti.

#7

Příspěvek od Regulus »

Alien_MasterMynd napsal: Ja s cockama pri pohledu do okularu vidim perfektne :-)
Tak možná bych si je mohl občas vyčistit ;D. Ne, musím to ještě pořádně odzkoušet...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Viki
Příspěvky: 5
Registrován: 10. 07. 2008, 07:55

Laserova korekce kratkozrakosti.

#8

Příspěvek od Viki »

Ahoj,
taky uvažuji o kontakních čočkách, proto jsem se chtěla zeptat jestli by mi zde někdo nenapsal kolik tak zhruba stojí. Taky bych chtěla vidět ty objekty krásně zblízka. :)

Viki
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Laserova korekce kratkozrakosti.

#9

Příspěvek od grajda »

Taky by jsem si rád koupil kontaktní čočky. Musím na to jít znova na vyšetření, nebo stačí, když řeknu, jakou vadu potřebuju opravit? Díky.
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
Neci
Příspěvky: 84
Registrován: 07. 02. 2007, 23:49

Laserova korekce kratkozrakosti.

#10

Příspěvek od Neci »

grajda napsal: Taky by jsem si rád koupil kontaktní čočky. Musím na to jít znova na vyšetření, nebo stačí, když řeknu, jakou vadu potřebuju opravit? Díky.musis ist na vysetrenie a cenovo to na slovensku vyjde asi 500sk/mes
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Laserova korekce kratkozrakosti.

#11

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Záleží od typu čoček, já mám měsíční a ty vyjdou cca na 2000Kč na půl roku a asi 420Kč dezinfekční roztok do kterého se dávají na noc.
Jinak vyšetření je nutné už jen kvůli zjištění snášenlivosti konkrétního typu čoček (a vůbec zjištění jaký typ čoček je vůbec vhodný) a bývá zdarma. Čočky mají různý poloměr křivost, průměr, atd...
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Re: Laserova korekce kratkozrakosti.

#12

Příspěvek od Regulus »

Nebyl by tu někdo, kdo laserovou operaci prodělal a kdo by se podělil jak to ovlivňuje jeho astro-pozorování?
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Laserova korekce kratkozrakosti.

#13

Příspěvek od Rekmarik »

Regulus píše:Nebyl by tu někdo, kdo laserovou operaci prodělal a kdo by se podělil jak to ovlivňuje jeho astro-pozorování?
Omlouvám se že zasahuji, když jsem sám takovou operaci neprodělal, ale musím upozornit na fakt, že taková přenesená zkušenost je natolik individuální a obsahuje značné množství různých faktorů ovlivňující výsledek, že nemůže být brána za "bernou minci " pro ostatní. Doporučuji se v tomto směru obrátit na odborníka nejlépe na pracovišti, kde tyto zákroky dělají.
pozn: můj bratr prodělal takovou operaci před cca 30lety a zatím si nestěžoval :) čočky ani brýle nepotřebuje. (názorný příklad toho, jak je taková informace velmi hrubě orientační)
:)
Uživatelský avatar
Trnavsky
Příspěvky: 5
Registrován: 10. 05. 2012, 13:31

Re: Laserova korekce kratkozrakosti.

#14

Příspěvek od Trnavsky »

Zdravím Vás priatelia. Píšem môj prvý príspevok na tomto fóre. Sledujem však príspevky takmer denne a zaoberám sa s astrofoto cca 12 rokov. Som už staršia garnitúra 67 rokov. Do päťdesiatky som mal výborný zrak. Potom to pomaly začalo a zbieral som postupne dioptrie na obe oči , až to dosiahlo cca 3,5 D. Potreboval som okuliare na čítanie a prácu na monitore, ďaľšie na šoférovania alebo bifokály a multifokály. Okrem toho sa prejavila aj cylindrická vada. Dá sa s tým žiť, ale nie fotografovať hviezdičky.
Sklá sa rosia, potme prehadzovať brýle, resp. ich hľadať je veľmi otravné. Na prácu s rúčkou som potreboval iné ako na pozeranie do okuláru resp. na monitor. Napriek okuliarom som bodové zdroje svetla videl dvojmo a rozmazane. Kvalitné multifokálne okuliare s ľahkým a pevným rámom ma vyšli aj na 700 €.
Začal som uvažovať o laserovej operácii až keď to absolvoval mladší kolega a bol s tým spokojný. Dokonca po operácii sám šoféroval domov (čo považujem za hazard).
Napokon som sa rozhodol pre vyšetrenie na súkromnej klinike v Bratislave, lebo som sa obával možných rizík (vysoký vek, diabetes). Vyšetrenie je skutočne dôkladné a aj platené. Keď sa rozhodnete pre operáciu tak Vám cenu vyšetrenia odrátajú.
Po vyšetrení Vám operáciu odporučia, alebo zriedkavo nedoporučia.
Percento úspešnosti je v súčasnosti veľmi vysoké a prípad zhoršenia (čo vyžaduje reoperáciu) malé.
Každý sa musí rozhodnúť sám či do toho ísť. Ja osobne som tri roky po operácii spokojný.
Nevidím už tak perfektne ako v 20 rokoch. Ale čítam, šoférujem, pracujem na počítači a tiež pozorujem hviezdy (DSO) a fotografujem bez problémov. Nechcel by som sa vrátiť k otravným okuliarom. Kontaktné čočky som nikdy nenosil a ich nevýhody sú dobre známe.
Samotná operácia nie je bolestivá (je to v lokálnom umŕtvení s kvapkami), akurát neríjemný pocit, že sa Vám niekto hrabe v oku. Netrvá to dlho a mne operovali po týždni aj druhé oko. Oko vám odlepia po 24 hodinách a vidíte. Rekonvalescencia trvá pár týždňov, absolvujete znova tri kontrolné vyšetrenia. Doporučujem keď sa rozhodnete a našetríte, urobte si prieskum a zistite si osobné referencie.
SW 120/1000;APO ED 107/700; EQ-5; Barlow 2x; Canon EOS 40D;Canon EOS 5DmkII, obj. 1,4/35; 1,4/50; 2,8/100, 4L/200;SW N305/1500; EQ6 SS; trieder 20X70; ATIK 314L+; Lacerta MGEN
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Re: Laserova korekce kratkozrakosti.

#15

Příspěvek od Regulus »

Rekmarik píše:
Regulus píše:Nebyl by tu někdo, kdo laserovou operaci prodělal a kdo by se podělil jak to ovlivňuje jeho astro-pozorování?
Omlouvám se že zasahuji, když jsem sám takovou operaci neprodělal, ale musím upozornit na fakt, že taková přenesená zkušenost je natolik individuální a obsahuje značné množství různých faktorů ovlivňující výsledek, že nemůže být brána za "bernou minci " pro ostatní.
:)
To je asi jasné, přesto jsem chtěl vědět zda jsou nějaké obecnější zkušenosti pro tak specifický obor jako hvězdářství ;)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Odpovědět