Laserová korekce krátkozrakosti

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
KU13AR
Příspěvky: 150
Registrován: 16. 01. 2017, 13:28
Bydliště: Žižkov
Věk: 44

Laserova korekce astigmatismu.

#16

Příspěvek od KU13AR »

Přidám svou trošku do mlýna. Trpím astigmatismem, do doby než jsem začal pozorovat vesmír dalekohledem, tak mi to nevadilo. Holt jsem nosil brýle. Vzhledem k tomu, že na jednom oku mám cyl D -3,75 a na druhém cyl D -5,00 - měl jsem i vždy problém s brýlemi, skla musela být na zakázku (od cyl D 2,50 vám je na počkání neudělají) a čekal jsem na ně i 8 týdnů a jen 2 skla mě mě stála cca 6-8 tis. TeleVue sice dělá korekční sklíčko Dioptrix, ale jeho max. D je -3,50 a stojí 122 USD. Někdo používá torické čočky a pochvaluje si je, ty se ovšem běžně dělají do cyl D -2,25. Takže jsou vhodné jen pro korekci lehčích vad a nikoliv v mém případě.

Hledání objektů a pozorování mi to dost komplikuje. Nejhorší bylo vyhledávání hledáčkem 8x50 - má malou dírku na pozorování okem a bez brýlí vidím hvězdy jako rozpité tečky malované vodovkami. S brýlemi mám zase sakra malé zorné pole v hledáčku. Toto mi pomohlo překonat zakoupení Red-dot hledáčku. Tak jako tak, na vyhledání objektu nasazuji brýle a poté je na okulár sundávám - většinou, někdy tisknu brýle na okulár. Vzhledem k tomu, že jsem si koupil okuláry 82°Meade UWA, tak to mám tak, že 1) buď si užiji široké zorné pole a oželím detaily nebo 2) pozoruji s natisklými brýlemi na okulár - dost nekomfortně - a jsem ochuzen o UWA zorné pole. Je dost otrava si furt nandávat brýle, pak sundávat.

Aktuálně v mém případě ani nemá cenu zabývat se ještě vyšší kvalitou okulárů - viz místní zasvěcené recenze a zkušenosti např. Hyperion vs ES, o zakřiveném poli v okrajích, vykreslenost hvězd atd., i tak musím oželet některý vysoké detaily na DSO. I přesto mě astronomie chytla a pozorování mě hodně baví. Oko je prostě součástí optické soustavy a sebelepší technické vybavení v tomto případě nepomůže.

Místo kupovaní větších průměrů a předražených TeleVue okulárů (i když nejlepších), jsem se rozhodl pro laserovou operaci obou očí metodou LASIK.

Již mám doporučení od svého očního a jsem objednán na předoperační vyšetření do ÚVN koncem tohoto měsíce. Vybral jsem ÚVN, protože sem toho názoru, že je lepší než leckterá soukromá pracoviště, která sice poskytují různé "slevy", ale zrak bych jim nesvěřil.
Přecejenom v UVN dělají oční operace i vojenským pilotům a laserové vybavení co mají je na TOP úrovni. https://www.uvn.cz/index.php?option=com ... 98&lang=cs

Cena za operaci obou očí bude předběžně stát 40 tis. Kč. Doufám, že vše proběhne jak má. Poté sem přidám svou zkušenost.
UL Nitelite 10", 24 ES68, 14, 8,8, 5,5 MEADE82 UWA, Nikon Aculon 10x50
Uživatelský avatar
KU13AR
Příspěvky: 150
Registrován: 16. 01. 2017, 13:28
Bydliště: Žižkov
Věk: 44

Re: Laserova korekce kratkozrakosti.

#17

Příspěvek od KU13AR »

UL Nitelite 10", 24 ES68, 14, 8,8, 5,5 MEADE82 UWA, Nikon Aculon 10x50
Uživatelský avatar
KU13AR
Příspěvky: 150
Registrován: 16. 01. 2017, 13:28
Bydliště: Žižkov
Věk: 44

Re: Laserova korekce kratkozrakosti.

#18

Příspěvek od KU13AR »

Vedlejším účinkem operace LASIK může být narušení nočního vidění - halo a paprsky kolem světelných objektů v noci - popis a v aj zde http://www.usaeyes.org/lasik/faq/lasik-pupil-size.htm
Dle většiny vyjádření, co jsem četl na forech do několika měsíců odezní, obecně platí, že čím modernější metoda, tím menší možná komplikace.
https://www.cloudynights.com/topic/4070 ... sharpness/
UL Nitelite 10", 24 ES68, 14, 8,8, 5,5 MEADE82 UWA, Nikon Aculon 10x50
Uživatelský avatar
KU13AR
Příspěvky: 150
Registrován: 16. 01. 2017, 13:28
Bydliště: Žižkov
Věk: 44

Re: Laserová korekce krátkozrakosti

#19

Příspěvek od KU13AR »

NN lepší si za ty prachy za laser koupit lepší brýle a dalekohled :-) Vidím sice už OK, v refráku už i krásně bodové hvězdy, ale vlivem sukce (nasátí oka a odpálení flapu) se mi časem udělalo mnoho zákalků na sklivci, takže pěknou modrou oblohu ani sníh už neuvidím bez hafo červíků. Všiml jsem si jich chvíli po operaci při čištění okulárů a koukání do světla. Teprve po čase se kousky, jako planetesimály začly spojovat a vytvářet roztodivné obrazce plující mým zorným polem i při běžném koukání. V noci však nejsou tak zřejmé. Jedinou možností je nechat si vysát sklivec operací virektomie pars plana, ale to má zase další a další rizika, včetně šedého zákalu. Zřejmě je pro astro vhodnější nechat si vysát a vymněnit celou čočku za jinou, než podstupovat odpalování rohovky laserem, tím se však ztratí schopnost akomodace. Lepší počkat na šedý zákal a mít operaci na pojištovnu a připlatit si za lepší nitrooční čočku od zeisse.
UL Nitelite 10", 24 ES68, 14, 8,8, 5,5 MEADE82 UWA, Nikon Aculon 10x50
Odpovědět