co jsem to viděl???

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
mortendo
Příspěvky: 26
Registrován: 03. 07. 2008, 22:01

co jsem to viděl???

#16

Příspěvek od mortendo »

asi si mohu už sám odpovědět....v jednom vlákně jsem našel vysvětlení, které sedí na všechny vlastnosti pozorovaného objektu....všechno by odpovídalo čínským psaníčkům viz http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... rt=225#225
TAL 100/1000
Uživatelský avatar
wivo
Příspěvky: 95
Registrován: 28. 12. 2007, 03:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

co jsem to viděl???

#17

Příspěvek od wivo »

Dobry vecer pratele temne oblohy,
konecne se dnes roztahlo, tak jsem s velkou radosti vzal narychlo lidlskop (ponevadz ten mam permanentne smontovanej) a jak si tak koukam po saturnu a vzapeti po mesici, spozoroval jsem zvlastni ukaz co mi neda spat. Zatim jsem nic podobneho nikdy nevidel, tak doufam ze mi Vy - zkuseni pozorovatele poradite co by to mohlo byt.
Kdyz jsem se dival na mesic ve 21:55, tak mi pres cele zorne pole prebehly 2 rovnobezne linky v odstupu cca 2 vterin. ani nevim k cemu to prirovnat, nebyly to cerne linky (jako draty apod.) byly videt jen diky tomu, ze se presne na nich lamalo svetlo nic vic. pro upresneni - mesic jsem mel priblizenej 120x a zrovna jsem pozoroval pohori. Pro predstavu asi nejlepsi prirovnani je, jako kdyz mate spatne naladenou televizi a v intervalu 2s vam pres obraz prejedou tenounky rovnobezny linky. Co se tyka lomu svetla, protoze jak rikam o zadnou barvu se nejednalo - pouze o lom, tak by se to dalo prirovnat jako kdyby ste si dali pred dalekohled hrnek s cajem (to samy nam udelal p.Prochazka na kurzu brouseni zrcadel) akorat ten lom byl perfektne rovnej. Jediny co me napadlo, jestli to nemohlo bejt zpusobeny nejakou tlakovou vlnou nebo necim podobnym, taky me napadla rozdilna teplota vzduchu od proletavajiciho letadla, ale to me napadlo prakticky okamzite a v okoli zadny letadlo neproletavalo (nehlede na to, ze to jsem uz videl a vypada to jinak)

nemate s tim nekdo zkusenost co by to mohlo byt?
popripade se to pokusim dale presneji popsat.


diky
SKY 254/1200 ATDobson, SKY ED 80, N130/916 a par triedru..
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

co jsem to viděl???

#18

Příspěvek od gsokuba »

zajímavý, ale bylo by lepší se pokusit to zakreslit na papír nebo v nejakym grafickym editoru pro lepší představu. :)
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
wivo
Příspěvky: 95
Registrován: 28. 12. 2007, 03:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

co jsem to viděl???

#19

Příspěvek od wivo »

nad tim jsem uz premejslel, jak by to slo nejlip naanimovat apod.
a napadlo me, ze nejlepsi by bylo - a nejlepe by to odpovidalo tomu co jsem videl, kdybych vzal lidlskop, nastavil ho zase na mesic, na drzak bych dal kompakt (afokalne) s prepnutym rezimem na filmovani a nakonec bych vzal sklenenou desku z ramecku na obrazky a tou bych pred objektivem pohnul z jedny strany na druhou a bylo by to presne ono...
SKY 254/1200 ATDobson, SKY ED 80, N130/916 a par triedru..
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

co jsem to viděl???

#20

Příspěvek od gsokuba »

nevěděl jsem kam tohle napsat sem to snad vadit nebude:) Předevčírem jsem koukal na NASA TV na live záběry mise STS-119 čož jsem i zároven ripoval na disk do kompu abych mohl pozdejš znova zhlídnout, ve chvili kdy už byl jeden z astronautů připravenej u otevřenejch dveří ISS do volnýho prostoru zrovna snímala kamera na skafandru astronauta on koukal jakoby napůl ze dvěří a ve spodní častí byla astmosféra země tak jsem viděl proletět objekt směrem k zemi strašnou rychlostí na videu je velkej tak půl centimetru a je bílej jen co zmizel tak zespoda vyletěl další a ten vypadal jako bíla kulička co letí z naší atmosféry a přitom měni kurz a letělo to taky hodně rychle, pak na dalším záběru kdy už kosmonaut vystupuje do prostoru a pod ním je vidět pěkne atmosfera země zní vílítne další takovej objekt a zas velkou rychlostí když si to pustim spomaleně tak je vidět jak objekt při odeltu z naší astmosfery jako zazáří můžete mi to prosím vysvětlit co to je? a to neni zdaleka všechno takovejch rychle letících objektů at už směrem z naší atmosféry nebo naopak mám na záběrech daleko víc a vůbec si nák nedovedu vysvětlit co to je? někde jsem četl že nasa to občas svadí na ulomky ledu nebo vadu kamery atd...

kdyby měl někdo zájem se na tyhle záběry mrknout tak pošlete SZ třeba mi to zvás někdo objasní :)
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

co jsem to viděl???

#21

Příspěvek od gsokuba »

nevim jestli to včera taky někdo viděl kolem 22:22h letělo něco přes celou oblohu směrem na východ a celou dobu to zařilo jako iridium v nejsilnější fázi možná i víc.
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

co jsem to viděl???

#22

Příspěvek od Lukina »

nevim jestli to včera taky někdo viděl kolem 22:22h letělo něco přes celou oblohu směrem na východ a celou dobu to zařilo jako iridium v nejsilnější fázi možná i víc.  

Nj, byla to ISSka... Neni to vubec neobvykly jev. Kdyz neco uvidis, tak se podivej treba na Calsky a budes mit hned jasneji. Ono dneska se muze ISSka smele rovnat v jasnosti s Krasopaní.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

co jsem to viděl???

#23

Příspěvek od gsokuba »

já jsem si to myslel ale nevěděl jsem že je takhle pěkně vidět, ted lituju toho že jsem sebou neměl výbavu na focení jelikož už mám delší dobu v plánu se jí pokusit vyfotit.

co jsem ted koukal na calsky tak dneska bych jí měl vidět ve 21.11 teda pokud jsem to správně pochopil
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

co jsem to viděl???

#24

Příspěvek od Lukina »

co jsem ted koukal na calsky tak dneska bych jí měl vidět ve 21.11 teda pokud jsem to správně pochopil  
jo, ale je jeste 40 minut do civilniho soumraku, takze toho asi jeste moc videt nebude. Pockej na tento prelet:
Appears 22h42m00s 0.7mag az:275.6° W horizon
Culmination 22h46m57s -4.1mag az: 3.6° N h:71.2°
distance: 374.4km height above Earth: 355.8km elevation of sun: -11°
Disappears 22h50m30s -1.5mag az: 90.0° E h:6.4°
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

co jsem to viděl???

#25

Příspěvek od hamr »

Pro GSO Kuba - další je 22,43 ten bude lepší pokud bude jasno.

P.S. Koukám, že Lukina to tam doplnil, takže dubluju ;).
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

co jsem to viděl???

#26

Příspěvek od denis.marc »

já jsme si to myslel ale nevěděl jsem že je takhle pěkně vidět, ted lituju toho že jsem sebou neměl výbavu na focení jelikož už mám delší dobu v plánu se jí pokusit vyfotit.

co jsem ted koukal na calsky tak dneska bych jí měl vidět ve 21.11 teda pokud jsem to správně pochopil

To bude spíše ještě dost těžko pozorovatelný (a na focení snad nemožný???) přelet, Slunce asi 2° pod obzorem. Vyzkoušel bych ten další od 22:44 SELČ.
http://www.heavens-above.com/PassSummar ... 9166666667 Časy pro Pardubice, zbytek republiky bude podobný, ale lze samozřejmě nastavit jiné místo.
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

co jsem to viděl???

#27

Příspěvek od gsokuba »

díky moc za radu doufám že se to dneska vydaří i když ted to moc venku na to nevypadá
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

co jsem to viděl???

#28

Příspěvek od denis.marc »

:) A než jsem to sem dopsal, už jsou tu dva příspěvečky. ;)
Uživatelský avatar
assassinX
Příspěvky: 133
Registrován: 29. 07. 2009, 16:13

co jsem to viděl???

#29

Příspěvek od assassinX »

Dnes som tomu pozorovaniu prilis nedal, po skontrolovani Jupitera, M31 a Dvojitej hviezdokopy v Perseovi som si len obcas potrenoval oko s triedrom, oplatilo sa vsak nepozerat stale len cez okular- nahodou som zrovna prebiehal volnymi ocami po oblohe, ked som spozoroval velmi jasny meteor. Skoda, ze sa v tom tolko nevyznam, neviem odhadnut magnitudu, ani presnejsiu polohu. Co je ale uplne neospravedlnitelne, nemal som pri sebe ani hodinky  :D. Tu je aspon taky laicky opis :

- cas pozorovania - hruby odhad 22:35 nasho casu
- draha letu - z Pastiera smer Polovne psy
- jasnost - jasnejsi ako Jupiter
- co ma vsak najviac zarazilo bolo to, ze meteor preletel asi 2x pomalsie ako ostatne pozorovane, naviac - a na to som vazne hladel s otvorenou hubou, zanechaval jasne oranzovu stopu a v polovici drahy sa z neho oddelily 2-3 fragmenty, ktore uz svietili na bielo. Ja som teda videl uz hocico, ale toto bol vazne aj na moj vkus riadny fireball  ;D.

Ak ste nahodou ste nahodou v tom case pozorovali severozapadnu oblohu, nemohli ste to prehliadnut.
BKP 7x50 CCCP
SW 80/400 AZ3
SW Dobson 200/1200
SW Plössl 25mm,10mm---Vixen LVW 22mm---BDP HYPERION 13mm---SW Planetary 6mm
UHC Astronomik Profi 1.25” --- BDP neutral 1.25” ND=0.9 (T=12.5%)
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

co jsem to viděl???

#30

Příspěvek od daghtus »

Zeby Perzeida?
Odpovědět