Jak se správně dívat

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jak se správně dívat

#16

Příspěvek od stana »

Praváci snad drží flintu v pravé ruce a míří pravým okem..
U mě je dominantní pravé oko a pravá ruka..I když hokejku jsem držel jak levák..tj. na pravou stranu..
S tím pirátem jsem to nezkoušel, ale mám obavu o to, že v dotyku čehokoliv natěsno, po čem budu jezdit řasama, asi nebude to pravé..Z dlaně taky dělám naběračku a pak plácnu na oko a ne teda naplocho..
P.S. Druhé oko otevřené mít nemůžu jen tak, protože mi do něj razí světlý tubus a pak nevidím nic..Holt nepozoruju bohužel v té pravé tmě.. :-/
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak se správně dívat

#17

Příspěvek od MMys »

Jsem pravák a koukám pravým, levým mi to moc nejde a výsledek je podstatně horší. Je otázkou, je-li to tím, že jsem pravák, nebo tím, že jsem za ta léta od nějakých 13 let kdy jsem začal čučet do různých trubek (mikroskopy, dalekohledy) to pravé oko vytrénoval. Ale asi obojí, předpoklad i tréning.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Aladin
Příspěvky: 136
Registrován: 02. 02. 2009, 17:57

Jak se správně dívat

#18

Příspěvek od Aladin »

Člověka uklidní, že problémy, které řeším, jsou běžné.
Jako pravák mám dominantní pravé oko, ale třeba je to jen tím, že je od mládí používáno při míření.

Ještě k "bočnímu vidění". Zlepší se tréninkem rozlišovací schopnost tyčinek v oku? Je to nezvyk zaostřit pohled a snažit se přitom něco rozeznat vedle. Zatím těkám kolem objektu a "hledám vhodnou polohu". Obdivuji na kresbách detaily, které nejsou přímo vidět.
SW dobson 200/1200. Okuláry: 32mm, 25, 13 (Hyperion), 10, 8 (Hyperion), barlow 2x. Triedr: 7x50.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Jak se správně dívat

#19

Příspěvek od Tharos »

takze to chce natrenovat vydechovani spravnym smeremTak tak, chce to "natrénovat techniku", anebo eventuelně použít "přídavnou techniku" ;D



S velkým úspěchem za největších mrazů používám i to druhé ;D

Aladin: Ony buňky se přímo nezmění, ale dá se ohromně vytrénovat to, jak ten vjem z nich mozek zpracovává. Je spousta technik, jak z obrazu vydolovávat ty nejhraničnější detaily, a nejlepší je zkoušet jich co nejvíc (různé polohy bočního pohledu, odpočívání oka zavřením na pár vteřin, dlouhý statický boční pohled, přejíždění polem...) a sám pro sebe objevit ty nejlepší. U mně například u nejslabších mlhovin ještě více než statický boční pohled funguje projet pomalu zorným polem širší okolí a pak u mě úplně "jasně vyskočí", zda je v oblasti zájmu skutečně nějaké zjasnění. To samé používám třeba při detekci zodikálního mostu - porovnávám v tu chvíli jas oblohy ve velmi rozsáhlé oblasti, zajímá mě v tu chvíli prakticky až 1/3 celé oblohy.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jak se správně dívat

#20

Příspěvek od stana »

Jako dost by pomohlo, být měsíc v jeskyni ve tmě /mezi netopýry/...Ale to by asi za to nestálo... :)
To Tharos: ty s tím šnorchlem mě vždy pobavíš!!
;D :D
Kdybys byl kuřák, tak bys měl trénink ve výfuku "bokem"... ;D
P.S. Identifikaci něčeho na hranici viditelnosti řeším asi jako ostatní tak, že kývám tubusem a pozoruju pohyb téměř nepostřehnutelného "fleku" vůči pohybu...Teda že "ho tahám za sebou" v okuláru.. 8-)
Není to sice nic moc, ale dle mého na "zářez na pažbě" mi to stačí a beru to jako objekt pozorován...Pardon, spíš zpozorován/vyduchařen..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Aladin
Příspěvky: 136
Registrován: 02. 02. 2009, 17:57

Jak se správně dívat

#21

Příspěvek od Aladin »

Výborně, zas se něco přiučím.
Ty techniky hledání slabých objektů. Jen se bojím, že při hýbání dalekohledem objekt ztratím.
Dá se někde o těchto technikách dočíst víc?
SW dobson 200/1200. Okuláry: 32mm, 25, 13 (Hyperion), 10, 8 (Hyperion), barlow 2x. Triedr: 7x50.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jak se správně dívat

#22

Příspěvek od stana »

Jen se bojím, že při hýbání dalekohledem objekt ztratím.
Dá se někde o těchto technikách dočíst víc?To určitě ne a dobře namazaný Dobson je o ne hýbaní od severu k jihu ale lehkém kývání o pár úhlových minut a držím furt objekt v Z.P....
To Aladin: Teorie jsem/jsme ti natlačili do hlavy dost a dost, nezbývá než to otestovat s tou 250/1200/doporučuju/ nebo 300/1500/doporučuju taky/ a myslím si, že budeš nadmíru spokojen a u některých objektů budeš při dobré obloze a good seeingu sedat na zadek jak já na jaře loni!!
Ale to fakt s tím jarem jsem to nechtíc trefil, páč jednak slušná obloha a navíc fůra galaxií v Panně a Vlasech Bereniky a ve Lvu... ;)
A první "hvězda" na kterou jsem nový dalekohled namířil, čistě náhodou, byl Saturn...A se seťákem 10 mm při 150 x Cas. dělení ..... :)
P.S. Ber co největší průměr a na Komu se vystolicuj...Však se dá léčit... ;)
Jsem včera schválně čučel na okraj Z.P. a ta koma u hvězd se mi v třepotání průměrného seeingu ztrácela...Holt Ethos je Ethos a nevěřím tomu názoru, že okulár nemá na komu vliv!! I někteří majitelé Naglerů jsou více či méně dle typu okuláru komou ve svých soukromých recenzích opatrní...Je totiž zajímavé, že u některých typů okulárů jim koma vadí víc a u jiných míň....A je to názor jednoho majitele k různým typům okulárů..v zelených... >:(
Třeba majitel N22 typ 4 byl zklamám komatózností a u 26 N5 byl spokojen!? Tak jak je to doprd..le možné?!
:P
Podobné názory na komu jsem četl u majitelů světelných Newtonů s Panoptiky..Taky jsou víc náchylné na komu...Ale majitelé Ethosů si až tak na komu většinou nestěžují...Já teda taky moc ne...
Ale časem si komakorektor asi pořídím...Nebo se přes něj aspoň podívám a pak se uvidí..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Jak se správně dívat

#23

Příspěvek od Tharos »

Dá se někde o těchto technikách dočíst víc?Umíš alespoň trošku anglicky :)? Stačí bohatě na úrovni porozumění textu... Z české literatury bohužel neporadím, bohužel tu moc nesleduji, ale mám tu pár zajímavých anglicky psaných věcí v elektronické podobě. A vím, že v minimálně jedné z těch knížek je hezká pasáž o pozorovacích technikách. Jsem teď zrovna trošku vytížený (konečně vyrábím přehled a hrubé rozdělení účasníků na Šumava StarParty), ale později bych to ještě prohledal... Napíšu pak přes SZ.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jak se správně dívat

#24

Příspěvek od stana »

Jsem včera si schválně nechal "utéct" Venuši až na samý okraj Z.P. a furt slušný kotouček - vykrojený srpek...Tak nevím, proč furt strašíte s komou, když největší a o řád vyšší nekoukatelnost u kraje Z.P. dělá nekvalitní okulár...Ale o tom jste jaksi zapoměli, se ve své zarputilosti nováčkům zmínit a akorát jim motáte hlavu!
::)
P.S. Teda chápu, že s profesionálního hlediska je potřeba zmínit tuto vadu, akorát bych to bral se všemi souvislostmi a bral bych v potaz fůru jiných vad, co kazí obraz...Koma je dle mého to poslední..
To je můj názor, jako okukovače oblohy s Dobsonem - velkokukem od loňského jara...A s očima nic nemám...Jestli s hlavou, nevím..Na invalidní důchod to asi nebude..
:P
Ono před Dobsonem jsem měl samodělného Newtona 160 mm a okuláry z mikroskopu a nevím odkud...Ostatně tehdy nic nebylo, takže jsem rád, že vidím dnes jen tu komu a nic jiného..Navíc ve 100 ° ZP jsou mi nějaké nedokonalosti "za rohem" dočista víte kde...Jsem prostě nadšen jednak Dobsonem a jednak Ethosy...Míň jsem nadšen postupujícím světelným znečištěním a nekonečnou oblačností... >:(
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak se správně dívat

#25

Příspěvek od MilAN »


Je totiž zajímavé, že u některých typů okulárů jim koma vadí víc a u jiných míň....A je to názor jednoho majitele k různým typům okulárů..v zelených... >:(
Třeba majitel N22 typ 4 byl zklamám komatózností a u 26 N5 byl spokojen!? Tak jak je to doprd..le možné?!
 :P
Podobné názory na komu jsem četl u majitelů světelných Newtonů s Panoptiky..Taky jsou víc náchylné na komu...Ale majitelé Ethosů si až tak na komu většinou nestěžujíí..Ta dy je stano dobře vidět, že Ti autoři vůbec netuší , co to je koma.
koma způsobiuje , že je obŕaz bodu určitým způsobem deformován. Takže, ať se na ten obraz díváme čímkoliv, musí být stejný! To je KOMA
To, o čem se tu vedou stále ty bláboly, nemá s komou nic společného. Jde o to, že různé typy okulárů si při vysoké světelnosti dalekohledů nevedou stejně, a některé jsou náchylnější na šikmé paprsky. Tedy to, čím se ty okuláry liší ,není to, jak si poradí s komou , ale vady a náchylnost vlastních okulárů na šikmé paprsky
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jak se správně dívat

#26

Příspěvek od stana »

No to ano, ale ti lidi jsou třeba neznalí věci a koupí si klidně větší a komatóznější dalekohled a jsou spokojení...
Proč o tom mluvím..Jsem Aladinovi po té kauze strašení komou poslal P.M. - ku a teda o tom, ať se nenechá zblbnout strašákem komy a neubírá se kvůli komě k nákupu nějaké vychrtliny a ať jde směle do 250/1200...O tom to je!
Na co mi bude bez "viditelné komy" nějaký Dobson 150/1200 s okuláry které se budou předvádět v nedokonalostech.. Kdyby mě tu takto někdo se strašákem komy nakonec tak zblbnul, že si místo 250/1200 koupil 150/1200, tak byste tu měli jednoho tůze asi zklamaného amatéra!
Jsem docela rád, že tu kauzu "koma" čtu až teď, jináč bych si asi Dobsona 300/1500 nejspíš nekoupil! A to by byla velká ChYBA!!!
Toť vsjo...
Komakorektor si může po nákupu kvalitních okulárů koupit vždy...
Pardon, ale musel jsem říct "to svoje"..
To Aladin: Pardon, nejsi až tak nováček v okukování oblohy, ale třeba se ti moje zkušenost bude hodit..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Jak se správně dívat

#27

Příspěvek od Tulen »

Takže v nevyhlášené anketě vedou praváci koukající se pravým okem, ne levým. Takže je to buďto kec, nebo si to špatně pamatuju, nebo su ve skutečnosti přeškolenej levák. ;)
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak se správně dívat

#28

Příspěvek od MilAN »

Takže v nevyhlášené anketě vedou praváci koukající se pravým okem, ne levým. Takže je to buďto kec, nebo si to špatně pamatuju,No, spíš si to špatně pamatuješ běžnější je pravák -pravé oko vedoucí, levák - levé oko vedoucí
O zkřížené lateralitě si můžeš přečíst něco tady:
http://www.dejavu-clanky.estranky.cz/cl ... /levaci-i_
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Jak se správně dívat

#29

Příspěvek od mitovka »

to stana:

nebrat do uvahy svetelny zisk a 100 ° FOV, bol si s tym home-made newtonom taky nespokojny? kazdy tu novacikov niecim strasi, niekto komou, niekto sa tvari ze ak nemas 300mm a okulary v sucte ako jazdene auto tak to je o nicom.

Bez vycitky svedomia mozem napisat ze pred par rokmi som so svojim starym newtonom 125/1000 a okularmi z astro-cabinet 90 videl jupiter lepsie, ako v den najlepsieho seeingu r. 2008 (aspon tu kde byvam).

Vies, nepaci sa ti ze tu niekto "strasi" komou, ale myslim ze statisticky asi v 50% tvojich prispevkov v novacikovskych vlaknach sa vyskytne 300mm (alt. bojler), ethos (alt. zeleny granat) tak preco nepropagovat parracor?

to vseobecne:

Celkovo sa mi zda ze temy "poradte mi s kupou prveho dalekohladu" a pod. sa s nadsenim prispievatelov zrhnu vzdy na vasnivu debatu (propagaciu vlastnej zostavy) ktora nema s dotazom uz od druheho prispevku nic spolocne. clovek si sice chce kupit maly nesvetelny refraktor, ale uz stvrty prispevok pod jeho prvou spravou rozobera f4 a f6 u newtona, dalsia skupina ludi bude tvrdit ze trieder je ozaj perfektny uz v piatom prispevku .......

normalne ma tieto debaty nechavaju chladnym, ale v poslednej dobe zleho pocasia, mam pocit ze ludia pisu hocico len aby daco napisali, tak preco nie aj ja....

mitovka

P.S. som OT, ako vela prispevkov je, tak co


mitovka
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Jak se správně dívat

#30

Příspěvek od Tulen »


No, spíš si to špatně pamatuješ  běžnější je pravák -pravé oko vedoucí, levák - levé oko vedoucí
O zkřížené lateralitě si můžeš přečíst něco tady:
http://www.dejavu-clanky.estranky.cz/cl ... /levaci-i_
Milane, díky, aspoň to nemusím nikde hledat. ;)
Já osobně žádné dys- nemám, takže ta překřížená lateralita asi nebude můj případ. Takže buďto su maskovanej levák, nebo jsem měl na pravém oku za mlada víc dioptrií a naučil jsem se preferovat to levé - teď mám teda na obou očích stejně.
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Odpovědět