Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#16

Příspěvek od grajda »

jo- a nejlepší chemie je karotka a borůvky- jako piloti druhé světové, pokud však tady někdo cítí potřebu něčeho syntetickýho, nebo je línej se najezt (tj. hubne), tak ať si ty vitamíny koupí v tabletách ;D
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#17

Příspěvek od Miloš Hroch »

Ony kapky, o kterých se tu živě debatuje, se jmenují "Atropin". Jsou jen na předpis a způsobují maximální roztažení zorničky po dobu cca 2 dnů a úplnou odezvu přibližně po týdnu. Zítra běžim do lékárny a dám vědět jak jsem uspěl při zisku těchto kapek
Před nedávnem jsem absolvoval oční vyšetření, kde mi rozkapávali oči. Byl to jeden z nejhorších zažitků poslední doby. Naštěstí místo atropinu používají něco na bázi pilokarpinu, takže účinek pomine zhruba po 2-3 hodinách narozdíl od atropinu, kde může účinek přetrvávat i více dní. Jinak po aplikaci těchto cholinergik do oka nejen, že vypadáte jako Drákula, ale navíc se tak i chováte:

1) Bažíte po krvi toho doktora, který vám to do očí nakapal  ;D.
2) Seč to jde vyhýbáte se světlu (nebyl jsem schopen dojít z nemocnice ani na zastávku autobusu)

Jinak asi hodinu po aplikaci mi pohled vlastníma očima připadal jako pohled skrz nějakou hodně špatnou optiku. Proti gustu žádný dišputát, ale z vlastní zkušenosti bych se atropinu zdaleka vyhnul. Když už tak použít pilokarpin, jehož účinek pomine již během noční seance a nemusíte se plazit ve dne kanálem. Látky bez předpisu nikdo neprodá, protože se jedná o alkaloidy mající vliv na vegetativní nervový systém (parasympatikus) a při náhodném požití mohou být konce fatální.
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#18

Příspěvek od Ekolog »

Velmi zajímavá diskuze. Děkuji těm, kteří problém objastnili přede mnou.
Pro ty kteří by to chtěli vyzkoušet, dovolil bych si doplnit. Atropin se vstřebává i sliznicemi. LD 50 je okolo 100 mg. Čili řádově jako kyanid draselný. Maximální celková dávka kterou jsme per os používali v případě otrav organofosfáty byla 10 mg/75 kg. Pak již šlo o život a organofosfáty hrály podružnou roli. Zajímavé jsou i halucinogenní účinky atropinu, což by zajisté vhodně doplnilo zážitek z pozorování rozkapanými zorničkami. Osobně upřednostňuji kvalitní alkohol.
Vzhledem k vysoké toxicitě atropinu a různé odezvě u jednotlivých jedinců, důrazně varuji před pokusy s atropinem!
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#19

Příspěvek od caribic10 »

Tentokrát mi opravdu promiňte offtopic.. Ale jsme tu ještě na astronomickém fóru?

Mě toto téma připomíná jako někde v chemickém kroužku... Původně to byl "dobrě" myšlený nápad, ale sakra vyvarujme se těchto chemických sr.... To už se nedokážeme namlsat krásy přírody tak jak ji vidíme a známe? To k tomu musíme používat nějké hnusy z lékárny na předpis a ještě za to platit?

Lidi neblbněte! :(
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
wivo
Příspěvky: 95
Registrován: 28. 12. 2007, 03:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#20

Příspěvek od wivo »

Vazeni pratele temne oblohy,
toto tema jsem chtel rozvinout jiz davno, ale nevedel jsem zda si to vubec zde mohu dovolit. Za ucelem zvyseni zrakovych vjemu a zejmena citlivosti jsem na sobe podnikl nekolik pokusu s temito vysledky:

Umele roztahovani zornice je slepa ulicka, oko samo se nastavi nejlepe (samozrejme v soucinnosti s mozkem) aby vysledny obraz byl co nejkvalitnejsi pomer jas-kontrast-ostrost (brano u me jakozto jedince bez zrakovych vad) roztazeni zornice k poskytnuti vetsi sberne plochy tycinek jde na ukor snizeni kontrastu a ostrosti, a ma vyznam maximalne u lidi starsich a astronomu kteri pred pozorovanim popijeli kafe.(kafe=spolehlivy zuzovac zornic) nicmene metod k roztazeni zornic je spousta a nejedna se o rozkapavani, nybrz o podavani latek peroralne. Uz to tady nekdo psal, ale pri plne roztazene zornici se zobrazi i minimalni opticke vady oka. Proto je zapotrebi kombinace zvyseni senzibility nekolika vjemu soucasne.
Jako prvni je zapotrebi zvysit schopnost vjemu kontrastnich pomeru.
metoda je jednoducha, nicmene zere cas. viz. odkaz nize. http://www.osel.cz/index.php?clanek=4326 dalsi veci co je zapotrebi udelat, neni zvetsit sbernou plochu, ale zvysit citlivost. Zvyseni citlivosti neni veci jednoduchou, a pro nektere obcany i veci spolecensky nepripustnou. Zaprve je nutne zvysit koncentraci rodopsinu - jak urcite vite dulezitou roli hraje dostatek vitaminu A
ale taky latky urychlujici latkovou vymenu a metabolismus. Nemuzu opominout fakt zabraneni rozkladu a zpetneho vstrebavani rodopsinu do tela - to uz ale vi kazdy. Kdyby to bylo takhle jednoduchy, uz by to delal kazdej.. Jenze dalsi veci je prenos signalu do mozku a ackoliv chceme nebo ne, stejne tam jsou ztraty vznikajici jak nedostatecnym prokrvenim tak i rozdilnym pomerem neurotransmiteru u kazdeho jedince. Prvni problem se da jednoduse odstranit leky na snizeni viskozity krve, s vyresenim druheho je to uz horsi, nebot vetsina dostupnych pripravku na trhu obsahuje i kofein ktery druhotne suzuje zornice tak a zde nastupuje ta tolik spolecnosti zatracovana vec jakou jsou psychotropni latky, jejiz nevyhodou je jak oficialni nedostupnost, tak i pro potrebny efekt individualni a velmi presny davkovani jinak je to spis ke skode nez k uzitku. nahradou vsak lze pouzit rostlinne pripravky typu stimulancia, nebo na predpis vydavane leky (inhibitory MAO). Tolik asi k prenosu signalu a citlivosti, samozrejme lze take prenaseny signal zesilit, ale to uz zde opravdu rozepisovat nebudu, uz takhle me budete jiste zatracovat...

SKY 254/1200 ATDobson, SKY ED 80, N130/916 a par triedru..
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#21

Příspěvek od KDan »

I když pominu zdravotní rizika, spojená s podobným vylaďováním zraku, stejně by to podle mě bylo k ničemu. Po takové premedikaci, působící podobné roztomilosti, jako ovlivňování chování neurotransmiterů (třeba jejich inhibici) by potom bylo velmi nesnadné určit jestli to, co vnímáme, jsou už vidiny, nebo na noční oblohu skutečně patřící vesmírné oblohy. Skoro nepochybuju o tom, že i o těch slabších objektech by potom mnozí tvrdili, že je vidí barevně. To by byla vážně šílenost.
Uživatelský avatar
wivo
Příspěvky: 95
Registrován: 28. 12. 2007, 03:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#22

Příspěvek od wivo »

ano, bohuzel je to tak jak pises, nebudu nikomu nic nalhavat - pri slozitem davkovani lze jednoduse "ujet" a pak jde opravdu stezi odlisit zrakovy vjem od "zraku" vytvoreneho podvedomim. nicmene timto zpusobem lze zvysit senzitivitu, jen zalezi jak moc..  ja chtel jen popsat co vsechno lze..(a o cem vim ze funguje)
SKY 254/1200 ATDobson, SKY ED 80, N130/916 a par triedru..
Odpovědět