Vzorec pro výpočet MHV

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Typek
Příspěvky: 131
Registrován: 23. 07. 2007, 20:07

Vzorec pro výpočet MHV

#1

Příspěvek od Typek »

V minulosti jsem tady narazil na vzorec kterým se dá vypočítat MHV pomocí jakékoliv hvězdy(nemusí být ani vysoko) a pomocí vrstvy vzduchu "Air Mass" byl bych rád kdyby jej někdo znal :)
zajímá mě to proto jelikož se u nás včera v noci počasí umoudřilo a vykoukly hvězdy a já se díval s dalekohledem jen z balkonu a přesto bylo vidět mnoho hvězd ale k zenitu nevidím protože nad námi mají na balkoně stříšku konkrétně je to tato hvězda:

Jméno : SAO 106368/HIP 102017
Magnituda: 8,53
Výška: 21,5°
Air mass: 2,74

Děkuji moc kdo poradí ;)
Uživatelský avatar
bzucino
Příspěvky: 261
Registrován: 08. 04. 2002, 21:21

Vzorec pro výpočet MHV

#2

Příspěvek od bzucino »

HMV se podle toho spocitat neda. Da se spocist oprava magnitudy hvezdy na zenit. Ta je

mag(zmerena) = mag(katalogova, skutecna) - AIRMASSes* (pokles magnitudy na jednu AIRMASS).

Z toho pak dostanes magnitudu hvezdy v zenitu, kde je prave 1 AIRMASS. Problemem je, ze napr. udaje z Hipparcha NEUDAVAJI vizualni magnitudu, ktorou ty vidis volnym okem. Pristroje nemaji filtry, ktere by byli identicke citlivosti lidskeho oka. Jestlize se nekde uvadi V magnituda, tak ta je priblizne rovna vizualni magnitude hvezdy, ale nejsou stejne. Navic, ruzne fotometricke systemy majice V magnitudu ti davaji u stejne hvezdy ruzne magnitudy. A to uz nemluvim napr. o planetarnich mlhovinach - to je extrem. Ruzne katalogy muzou udavat u stejne planet. mlhoviny vizualni magnitudu lisici se i o dve magnitudy!

Da se udelat ale jina vec, ze predpokladas ze MHV je funkci ztraty magnitudy na jednu AIRMASS. V tom se nevyznam, ale je mozne ze nekde existuji tabulky prevadejici mezi ztratou magnitudy a MHV. K takovymto tabulkam bych ale byl skepticky, protoze jejich vysledek by byl pouze orientacni.
Odpovědět