Nadmořská výška

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
milan1960
Příspěvky: 823
Registrován: 10. 11. 2005, 21:38
Bydliště: Kopřivnice

Nadmorska vyska

#16

Příspěvek od milan1960 »

Ahoj to jsi se "zatoulal" docela dost daleko od domova. Měj se Milan
Canon EOS 400 D
Newton SkyWatcher 150/750 - na EQ-5
Schmidt-Cassegrain 127/1250 F 10 Multi-Coated optics CELESTRON Omni XLT 127
Kamerka ZWO A.S.I.120MC
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Nadmorska vyska

#17

Příspěvek od Rudy »

Toto zrovna nieje moja parketa, teda tie vychadzky nad 2000m, 3000m, 4000m .... , ale nedavno som sa rozpraval z mojim synovcom, ktory sa tomu dost intezivne venuje a jeho postrehy ma velmi zaujali a mozno by pomohli aj Vam pri planovani vasej vypravy do Chile. Ma za sebou zo par vystupov aj nad 4000m a len, co ja viem, to bolo  Top - Mt. Blanc 4810 m - 1x, Gran. Paradiso 4010 m - 3x, Tao Mt.Blanc - 3500 m - 2x a na buduci rok planuje vystup na  Mt. Elbrus 5 642 m. Poprosil som ho, ako by svoje postrehy a pocity v kratkosti popisal a nakoniec suhlasil aj s tym aby som ich na nasom fore zverejnil. Nieje astronom ale dohdli sme sa, ze ak mu dam nejake konkretne instrukcie, mohol by mi dat po vystupe na Mt. Elbrus podrobnejsi report zo zameranim na pozorovacie podmienky a ich vpliv na nadmorsku vysku.
Tu su jeho postrehy:
Názor horala. To že je tam tmavá obloha je holý fakt. Pretože mojim primárnym cielom nebolo pozorovanie hviezd nemôžem posúdiť či so stúpajúcou výškou sa znižovala aj viditeľnosť hviezd. Ak ano, tak len subjektívne a prisudzoval by som to najskôr aklimatizácii. Neaklimatizovaný človek ma vo vysokých výškach existenčné problemy. Organizmus sa vyrovnáva z nižším tlakom a nedostatkom kyslíka rôznym spôsobom od ľahkej nevolnosti až po opuch mozgu. Niekedy u niektorých jedincov problemy z výškou prichádzaju nenazdajky. Príhoda so života : vo výške slabo nad 5000 m sa Vás spýta člen expedície "je to normálne , že mi je už všetko jedno" . Základom každého výstupu je dostatočná aklimatizácia a ta je závisla tiež od konkrétneho jedinca. Neaklimatizovaný mozog ako aj oko je menej okysličený, tym sa znižuje aj efektivita spracovanania informácií. Tu platí staré známe: "pomali ďalej zájdeš" V južnej amerike bežne žijú ludia vo výške presahujúcej 4000m/m. V tejto výške je ale neodškriepiteľná čistota ovzdušia a víditeľnosť.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Nadmořská výška

#18

Příspěvek od Karell »

Pro uživatele Eliel7: hele, podobné aktivity tady ani nezkoušej, za to se uděluje dost rychle ban.
Odpovědět