Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#1

Příspěvek od Cztwerec »

No, a mám to zadarmo! Mé pevné stanoviště na pozorování získalo novou dominantu - řadu pouličního osvětlení nad jižním a západním obzorem, východní je trochu osvícen Prahou >:(Co teď? Měl jsme peníze na dobsona 40, plánoval jsem jak budu zabezpečovat pozorovatelnu, jak často budu jezdit a vše je nanic, protože toto místo pomalu získalo nálepku "městská obloha". Ne, že by to bylo místo přímo ukázkové, ale poslední naměřená hodnota MHV 5,5 mag mě pro mé pozorování zde celkem vyhovovalo.

Takže k věci. Jak jsem již nedávno popisoval, chtěl bych něco co začíná průměrem 20 cm a je relativně přenosné. Jelikož zde asi pozorovat nebudu, chci jezdit za tmou, protože jsem vybaven automobilem. Vím, můžete namítnout, že dobson je relativně přenosný, ale sct, nebo jiné katadioptry např. od meade či celestronu mě přijdou vhodnější. Ovšem je to vhodné i pro průměry 20cm sct?Vychází mi i dobrá váha samotného dalekohledu...Jsem spíše založen na vizuál, ale změna na nekonečné pokusy s astrofotem by mě vůbec nevadila. Mám finanční omezení na 100 tis. Mám zůstat na pevném stanovišti, kde si mohu užít větší průměr(tak se ho nechci vzdát!) při horší kvalitě oblohy, nebo s menším průměrem objíždět tmavé lokality? Vím, že vám bude odpověď na mou otázku připadat jednoznačná, ale zkuste o tom popřemýšlet. Když si uvědomím v jakých podmínkách pozorují na Petříně, tak i přes ty lampy co zde vyrostly, je to pořád slušnější místo na  pozorování než v Praze. Se vší úctou k HHMP, samozřejmě...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#2

Příspěvek od vla »

To je téma do pranice, už se těším. Můj vývoj- začínal jsem pozorovat v těsné blízkosti Prahy, 2-3 km mimo osvětlení, pak jsem se přesunul cca 15 km od Prahy (Bubovice), pak cca20km od Prahy (Tobolka), pak 25km od Prahy, pak 30km od Prahy, pak 45 km od Prahy (Dobříš) a naposledy 75 km od Prahy (oblast Třemšína) a pokud mohu hodnotit tento vývoj Dobříš docela dobrá, do oblasti Berouna jen když jsem líný delší cesty a Třemšín vzhledem k vzdálenosti si budu rezervovat pro dny skvělého počasí, ale noc, kterou jsem tam letos strávil byla z hlediska světelného znečištění  (prakticky žádné)opravdu vyjímečná. Všechny vzdálenosti uváděny od kraje Prahy, takže např. Třemšín je ode mě 92 km, ale rozhodně se to vyplatí. Z hlediska velikosti dalekohledu pokud pořídíš 40 dobsona a budeš koukat v těsné blízkosti Prahy vyjde to jako 25 tka někde kde je tma. Doporučuji udělat si s zapůjčeným 200/800 pozorovací noc na uvažovaném místě u Prahy a pak totéž třeba u Třemšína, to ti pro rozhodnutí dá mnohem více naž naše určitě přesvědčivé a dobře míněné rady.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#3

Příspěvek od Cztwerec »

Díky, těším se na další názory. Přes víkend tu ale asi nebudu, tak se mi prosím nedivte, že neodpovídám. Takže hezký pozorovací víkend a snad v pondělí ;)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#4

Příspěvek od Duk »

Je to přesně tak, jak napsal "vla", slovo do pranice,
Je to velká výhoda a krásné pohodlíčko, když lze vylézt za barák na zahradu, zapnout elektriku a nic víc, dostaví-li se únava, 10minut a jsem v pelechu. Opačně, ve dvě ráno se proberu a bác ho, obloha jako křen, stačí se přemoct a jsem u montáže. Ochladí se, dojdu pro svetr, bundu či kulicha.
Je to pěkná představa, kterou se málokomu podaří naplnit.
To, co jsem výše popisoval je moje realita, ovšem žádný velký zázrak, pouliční osvětlení v těsné blízkosti, vyhasíná se svítáním. V zimním období nekonečné proudy spalin zhoršuje oblohu i dýchatelnost, takže nejlépe po půlnoci, kdy komíny dohasínají.
Proto, jak již uvedl "vla", vyjíždím rovněž do míst zapomenutých civilizací. Nazývám to poslední ráje na Zemi .
Nejbližší místo mám 6km, v zimě 10km (Litoboř) a to další je již podstatně dál cca 50km (koruna v Orlických horách)
Po všech pro a proti jsem to vyřešil zatím takto, v Litoboři bude kopule s pevnou montáží a 400mm komorou, doma TAL a na něm foto s objektívy, příp. nějaká 200-250mm komora a do Orlických nejspíš EQ6 s komorou, co budu používat doma.
Tahat čtyřstovku do hor, ač jsou zde moje nejideálnější podmínky, je nad mé síly. A pokud se najdou další nadšenci, bude zde pevná základna s vyšším průměrem na pevné montáži.

Takže shrnu můj názor, objíždět okolí ano, ale s něčím rozumným, doma, pokud nejsou ideální podmínky využít transportní techniku a když je možnost vybudovat v "ideálních" podmínkách základnu, tak něco většího i za cenu, že budu muset dojíždět.
Zdraví D.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#5

Příspěvek od MilAN »

Já sice musím souhlasit s tím, co bylo napsáno přede mnou, ale osobně to řeším jinak.Mám stále v pohotovosti za dveřmi Dobson 400/2000, takže po 5 minutách mohu pozorovot.Je to sice z města, pod světly, ale pokud je průzračno, ta světla až tak nevadí. Takže na DSO to je sice horší, ale přes 15 mag. z města se dostanu vždy. Takže mohu pozorovat prakticky vždy a bez velké přípravy a cestování. A určitě ve městě uvidím věci, které bych menším dalekohledem neviděl. A vyjíždět stále také z různých důvodů nejde. A v okamžiku, kdy je něco mimořádného, kdy jsou dobré podmínky , kdy je na to i dost času, není potom problém vyjet do lepších podmínek. A tam si prohlédnu věci, které doma nejdou.
Takže, pokud mohu doporučit - co největší dalekohled, s kterým se dá jestě i cestovat, a hlavně ho využívat. To, že si časem pořídíš něco menšího, i malého , přenosnou montáž a pod., k tomu, pokud se budeš o astronomie zajímat déle a vážněji, k tomu stejně dojde. Ale radit na cesty malý a domů větší - to ode mne nečekej..
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#6

Příspěvek od Habl »

To dilema si musíš vyřešit sám. Skupina movitějších němců lítá třeba až do Namibie v Jižní Africe. U nás se jezdí auty na různá pozorovací stanoviště, ale i amatéři mají soukromé hvězdárny přímo v našich městech.

Z toho vyplývá, že Slunce, planety a Měsíc můžeš pozorovat i fotografovat i z města. Pokud chceš fotografovat nebo jen pozorovat DSO tak musíš za větší tmou do lokalit, kde světelné znečištění tolik neruší. Podle toho též uvažuj co je pro obě varianty vhodné za dalekohled.

Dalekohled by měl býti snadno převozný a s rychlým ustavením montáže.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#7

Příspěvek od Kami »

Tuto otázku si klade kde kdo. I já jsem byl jedním z nich.
 Jak už uvedl Duk,je to paráda vzít bačkory,odsunout střechu a pozorovat.Zajít na čaj,bábovku,......   ;D
 Pro mne bylo rozhodování lehčí. Jsem zatížen planetární astronomií,které městský osvit tolik nevadí. Přesto jsem hledal nejlepší místo v okolí našeho města. Stálo to mnoho problémů ,ale podařilo se. Zatím je jen zahrada s chatou ,ale v perfektním místě s výhledem na nerušený jih.  ::) Běžná mag. okem je tak 5.5

http://album.volny.cz/kamii/view.php?al ... page=0#img

 Na pořádné focení slabších objektů budu vyjíždět za tmou. Nejlepší je sotva 8km. Nic tam neruší,jižní a západní obzor je mínusový.

 Podle mě by bylo nejlepší mít doma v teple půlmetr  ;D a za tmou vyjíždět s expediční výzbrojí,pro pořízení nejlepších fotek. Podmínky v ČR stejnak málo kdy dovolí fotit dlouhým ohniskem.  600-800mm je akorát.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#8

Příspěvek od Homer »

Hmmm, já bych řekl, že to za řadu z nás řeší či vyřeší čas :).
Dokud je člověk na začátku kariéry, svobodný nebo živící malé děti, moc si nevyskykuje a z toho vyplývají i jeho možnosti a ochota partnerky pustit chlup do něčeho tak zbytečného jako je dalekohled....Proto spíše vyjíždí s něčím menším, dostupným, časem pořídí něco podstatnějšího, no a když potomci stojí na vlastních nohácha člověk má nějakou kačku "nazbyt", nic nebrání tomu pošilhávat po pevném stanovišti. Ony ty kosti a svaly nějak věkem tuhnou, závislost na horké kávě a bábovce stoupá, brouzdat v mokré tráve se nechce:) a to je pak nejlepší mít všechno doma. Jsem právě v této fázi Homer
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#9

Příspěvek od michal.b »

Cztwerec: pro tvoji situaci mam plne pochopeni, pobliz meho pevneho stanoviste vyrostlo parkoviste pro kamiony, 3 cerpaci stanice, asijska trznice a dve kasina ve stylu Las Vegas - MHV je tam ted o 0,5-1 mag horsi nez pred 10 lety >:(
Rika se, ze pro vizualni pozorovani je nejdulezitejsi prumer - s jedinou vyjimkou, a tou je kvalitni tmava obloha. Pokud bych mel tu moznost, volil bych cestovani za tmou - na misto kde byva alespon Bortle 4. Ponecham-li stranou techniku, tak samotny zazitek z pozorovani je o necem uplne jinem.
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#10

Příspěvek od Lightsscope »

Kami napsal: Tuto otázku si klade kde kdo. I já jsem byl jedním z nich.
 Jak už uvedl Duk,je to paráda vzít bačkory,odsunout střechu a pozorovat.Zajít na čaj,bábovku,......   ;D
 Pro mne bylo rozhodování lehčí. Jsem zatížen planetární astronomií,které městský osvit tolik nevadí. Přesto jsem hledal nejlepší místo v okolí našeho města. Stálo to mnoho problémů ,ale podařilo se. Zatím je jen zahrada s chatou ,ale v perfektním místě s výhledem na nerušený jih.  ::) Běžná mag. okem je tak 5.5

http://album.volny.cz/kamii/view.php?al ... page=0#img

 Na pořádné focení slabších objektů budu vyjíždět za tmou. Nejlepší je sotva 8km. Nic tam neruší,jižní a západní obzor je mínusový.

 Podle mě by bylo nejlepší mít doma v teple půlmetr  ;D a za tmou vyjíždět s expediční výzbrojí,pro pořízení nejlepších fotek. Podmínky v ČR stejnak málo kdy dovolí fotit dlouhým ohniskem.  600-800mm je akorát.

To panorama vypadá moc pěkně. Kde to je?

A tam se dá fotit s ohniskem 600 = 800 mm? Jaké to stanoviště musí být, aby se tam dalo fotit, dejme tomu, s ohniskem 1500 mm? (to mám já u svého dalekohledu)

Hora
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#11

Příspěvek od Kami »

hora napsal:

To panorama vypadá moc pěkně.  ;) Kde to je?

A tam se dá fotit s ohniskem 600 = 800 mm? Jaké to stanoviště musí být, aby se tam dalo fotit, dejme tomu, s ohniskem 1500 mm? (to mám já u svého dalekohledu)

Hora
 Panorama je foceno hned vedle chaty na louce kam jezdím pozorovat. Mimochodem je to 50m za cedulí Choceň.   ;D
 Lepší místo je na Polomu.Tam by šlo fotit v pohodě. Můžem se domluvit a testnout to.  ;) S ohniskem 1500mm nevím,nevím takové místo nenajdeš v celé ČR. :'(
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#12

Příspěvek od Duk »

Kami napsal:
  S ohniskem 1500mm nevím,nevím takové místo nenajdeš v celé ČR.   :'(
Nic ve zlém ;)

Budu tiše doufat, že to tak není :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#13

Příspěvek od MilAN »

hora napsal:

Jaké to stanoviště musí být, aby se tam dalo fotit, dejme tomu, s ohniskem 1500 mm? (to mám já u svého dalekohledu)

Co chceš fotit a na jaké montáži ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#14

Příspěvek od Cztwerec »

MilAN napsal: Takže, pokud mohu doporučit - co největší dalekohled, s kterým se dá jestě i cestovat, a hlavně ho využívat. To, že si časem pořídíš něco menšího, i malého , přenosnou montáž a pod., k tomu, pokud se budeš o astronomie zajímat déle a vážněji, k tomu stejně dojde.  Ale radit na cesty malý a domů větší -  to ode mne nečekej.. Ano, to je právě ono! Často jsem tady četl výroky typu:"s tou 15-kou jsem viděl mnohem víc než s 40-kou za městem", nebo "pod MHV 6 nepozoruji", to už mi přijde jako takový folklór, to bych musel skutečně pozorovat tak 5 x do roka, když by nesvítil Měsíc a byl bych někde uprostřed hor. Takže otázka dalekohledu je také v jeho přenosnosti a možnosti často pozorovat. Nechci aby se mi něco válelo někde na půdě...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#15

Příspěvek od michal.b »

On to ani nemusi byt folklor nebo machrovani - pokud ma clovek bezne pristup na mista s MHV 7+, tak pro nej skutecne muze byt pozorovani pod relativne svetlou oblohou neuspokojujici. Naopak pro toho, kdo cely rok nevytahne paty z velkomesta s MHV 4 je takove uvazovani tezko pochopitelne, protoze z jeho pohledu se jedna o skvele podminky a super zazitek. Ani jeden pristup neni ten dobry nebo ten spatny, je na kazdem aby si sam zvolil to co mu bude vyhovovat.
Odpovědět