Přelety ISS

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
marcellino4
Příspěvky: 92
Registrován: 27. 09. 2014, 12:38

Přelety ISS

#301

Příspěvek od marcellino4 »

Dakujem za vsetky rady. Skusim sa s tym pohrat. A ak sa mi nieco zmysluplne podari, skusim to sem hodit, pre inspiraciu ;)

Napada ma posledna otazka: ako daleko bola ISS, resp aku mala elevaciu?
Uživatelský avatar
Jan Češík
Příspěvky: 111
Registrován: 08. 10. 2014, 16:58

Přelety ISS

#302

Příspěvek od Jan Češík »

Co jsem fotil ten posledni snimek, tak tusim, ze to bylo neco malo nad 80 stupnu. Ale byl to teda fofr, kdyz byla v maximu.. :D
Napada me jeste, ze budes mit asi problem s vostrenim, kdyz budes mit pc (monitor) doma a dalekohled venku. Ne ze by se muselo ostrit primo na iss, ale i tak nevim, jak to vymyslis. Mozna budes muset koupit i prodluzku na monitor.. :D
Dalekohled: Sky-Watcher 6" 150/750 mm
Montáž: EQ-3-2
DSLR: Canon 450D
Kamera: Philips SPC 900NC, i-Tec iCam Tracer
Web: zednajena.blogspot.cz
Uživatelský avatar
marcellino4
Příspěvky: 92
Registrován: 27. 09. 2014, 12:38

Přelety ISS

#303

Příspěvek od marcellino4 »

Nj tiez som nad tym premyslal. Asi to urobim proste tak, ze v si premiestnim PC do izby, z ktorej budem sledovat ISS. Par krat som uz ISS sledoval cez okno otvorene dokoran. Max elevacia bola cca 50°.

Vecer som skusil vlozit staru webku (co som nasiel doma) namiesto okulara. Ale jedine co som videl bol kriz na ktorom je umiestnene zrkadlo. Stara webka nema moznost vynatia sosovky, tak je drobna. Ak by som od teba kupil funkcny kus? Nemas par fotiek ako vyzera tvoje dielo? ;)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Přelety ISS

#304

Příspěvek od MilAN »

a nebylo by jednoduchá k dalekohledu přizpůsobit zrcadlovku nebo kompakt, kdy není potřeba PC?Výhodou bude i větší zorné pole.
-----------
Z každé webky jsou odstranit čočky před čipem. Většinou tedy destruktivně pro ten miniaturní objektiv.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jan Češík
Příspěvky: 111
Registrován: 08. 10. 2014, 16:58

Přelety ISS

#305

Příspěvek od Jan Češík »

Nj tiez som nad tym premyslal. Asi to urobim proste tak, ze v si premiestnim PC do izby, z ktorej budem sledovat ISS. Par krat som uz ISS sledoval cez okno otvorene dokoran. Max elevacia bola cca 50°.

Vecer som skusil vlozit staru webku (co som nasiel doma) namiesto okulara. Ale jedine co som videl bol kriz na ktorom je umiestnene zrkadlo. Stara webka nema moznost vynatia sosovky, tak je drobna. Ak by som od teba kupil funkcny kus? Nemas par fotiek ako vyzera tvoje dielo?  ;)
Fotku bohuzel nemam (nejsem doma).
Kamerku neprodavam a asi bych ani nemel nervy na to vyrabet novou. Jak jsem ale rikal, na netu je kupa navodu jak cocky sundat. Urcite to zkus.
No a kdyz se nezadari, tak se svet nezbori - je to prece jenom webkamera.. :)
Dalekohled: Sky-Watcher 6" 150/750 mm
Montáž: EQ-3-2
DSLR: Canon 450D
Kamera: Philips SPC 900NC, i-Tec iCam Tracer
Web: zednajena.blogspot.cz
Uživatelský avatar
ufo
Příspěvky: 12
Registrován: 18. 11. 2015, 00:04

Přelety ISS

#306

Příspěvek od ufo »

Vcera som fotil v ohnisku Konus 114/900mm, Fotoaparat Samsung NX500

https://ulozto.cz/xPVadpKe/iss-jpg
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Přelety ISS

#307

Příspěvek od LukasNestak »

Môj prvý prelet ISS popred slnko :)
Trošku som si domyslel zvuk :oops:
https://www.youtube.com/watch?v=-K2HxAS ... e=youtu.be
Sorry za kvalitu, ale to bol môj prvý pokus o spracovanie videa v živote.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Přelety ISS

#308

Příspěvek od pedrosanchez »

K tématu:
https://www.fotoaparat.cz/clanek/2248/j ... u-stanici/

Jan Zahájský ji evidentně natočí s kamerkou a pak z toho vyloví snímek.

Pročetl jsem některé příspěvky ve vašem vláknu a rád bych se ji někdy pokusil ulovit. Teoreticky bych si mohl připravit dalekohled s DSLR do dráhy kousek před ISS a pak sekvenční focení v momentě kdy mi přeletí přes zorné pole. Jen bude asi fuška zaostřit, zvolit správné iso a čas, aby tam bylo něco vidět.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 613
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Přelety ISS

#309

Příspěvek od TH »

Na Astrofotky.cz zadej do vyhledávání slovo ISS a najde to desítky snímků pořízených různými metodami. Já jsem použil SW N200/1000 na azimutální montáži (sklopená EQ5) + Canon 600D + telekonvertor 2x. Vycentroval jsem si vláknový kříž v hledáčku dalekohledu, aby souhlasil se středem na čipu foťáku. Nastavil jsem 1/1000s, ISO800 a když se na obzoru objevila ISS, tak jsem se ji snažil udržet v hledáčku na středu kříže. Měl jsem uvolněné aretace na montáži, aby s ní šlo volně pohybovat. Držel jsem dalekohled oběma rukama a palcem pravé ruky jsem cvakal na tlačítko kabelové spouště. Je pohodlnější mít programovatelnou verzi, ale jde to i s obyčejnou. Nad obzorem je pohyb ISS pomalý, ale když prolétá nad hlavou, je to dost frmol. Chce to vyzkoušet předem, kde u dalekohledu stát a jak s ním otáčet, aby se dalo stále dívat do okuláru hledáčku. Během jednoho přeletu jsem nacvakal asi 70 snímků, z nichž se dalo něco vybrat. Přeju úspěšný lov a příjemnou zábavu.

Obrázek
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Přelety ISS

#310

Příspěvek od pedrosanchez »

TH píše: Obrázek
Děkuji Ti moc! Na tvoji fotku jsem se tam právě díval a rozplýval se blahem. Jsem rád, že jsi mi uvedl jak jsi přesně ISS fotil. Snad se mi to jednou povede, nakonec mám podobné vybavení. Zatím jsem ji sledoval tímto způsobem na EQ5 a samozřejmě bylo velmi náročné udržet ji v zorném poli. Asi by mi to šlo lépe s laserovým hledáčkem, který nepřevrací obraz, ale nevím zdali jej zvládnu vycentrovat s DSLR. Návod od Tebe si vytisknu a zkusím to obdobně.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Přelety ISS

#311

Příspěvek od MilAN »

Co si chceš tisknout, vždyť není nic už jednoduššího. Snažíš se hledáčkem sledovat ISS a cvakáš, nebo si ve foťáku nastavíš sériové focení a tu ISS honíš.Je to jen cvik.
Potom jsou samozřejmě náročnější metody, kdy je potřeba počítat nebo používat software na vedení montáže.Tam lze narazit na problémy. Tohle je normální lovení, jen místo pušky máš dalekohled a místo zvířete ISS. S ostřením snad není problém, zaostříš si někde na obloze na nějaké jasné hvězdě, nastavíš nejkratší čas a nejvyšší citlivost a fotíš. Když to bude přeexponované, tak příště snížíš ISO
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Přelety ISS

#312

Příspěvek od pedrosanchez »

Jasně, v principu tomu rozumím. Mám tak nějak úctu ke každému, kdo hezky fotí. ISS mi za minutu přeletí a příště třeba bude vidět až za několik dní. Napoprvé ji asi takto neulovím, ale věřím, že na nějaký pátý pokus už třeba ano.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 501
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Přelety ISS

#313

Příspěvek od rys »

Zdravím, mám dotaz, teď jsem pozoroval přelet ISS a po celou dobu vedle ní cca 15' něco letělo, nevíte co to bylo? Taky to někdo viděl? Děkuji Tomáš.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Přelety ISS

#314

Příspěvek od hades »

William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 501
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Přelety ISS

#315

Příspěvek od rys »

Jo, to bylo ono,takže už to bylo oddělené, protože to bylo od ISS poměrně daleko. (žádné rameno jsem neviděl). Ale, musím se přiznat že jsem se o tom dozvěděl poprvé. Tak to byla klika že to zrovna vyšlo. Díky moc. Tomáš.
Odpovědět