Mapy oblohy

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
kika
Příspěvky: 3
Registrován: 31. 12. 2007, 17:41

Mapy oblohy

#16

Příspěvek od kika »

ja som našla minimapu na stránke http://www.fourmilab.ch/cgi-bin/Yoursky stačí zadať súradnice...je to ozaj minimapka ale zato praktická ;)
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1239
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Mapy oblohy

#17

Příspěvek od Zbych »

Je někde nějaká podrobná mapa cca od 10 magnitudy? Při pozorování dvojhvězd v UMa jsem narazil na hvězdu odhadem kolem 12 m, která ve Stallárku není (soubory hvězd do téměř 15 m tam nahrané samozřejmě mám).
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1239
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Mapy oblohy

#18

Příspěvek od Zbych »

To opravdu nejsou nikde nějaké mapy (online nebo ke stažení) podrobnější cca do 13 mag než Stellárko. Stačila by mi jen Velká medvědice :).
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3530
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Mapy oblohy

#19

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

To opravdu nejsou nikde nějaké mapy (online nebo ke stažení) podrobnější cca do 13 mag než Stellárko. Stačila by mi jen Velká medvědice :).
Ono totiž neni moc katalogů. Předpokládám, že Stelarium používá GSC, který je teoreticky do 15 mag, ale jsou v něm prostě díry a chyby - to pak používá i většina dalších programů, a tak je ten dosah stejný. Větší dosah a snadi trochu lepší pokrytí má USNO katalog, který umí určitě Cartes du Ciel, pravděpodobně se dá dát i do mnoha jiných programů.

No a pak je ultimátní "mapa oblohy" a to je DSS - digitalizované snímky celé oblohy, má to dosah až kam to fotilo (dál než kam kdy uvidíš), ale jsou to jenom obrázky, hvězdy nejsou popsané.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1239
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Mapy oblohy

#20

Příspěvek od Zbych »

Díky moc, toto http://www.nofs.navy.mil/data/fchpix/ pomohlo. Vypadá to, že jsem nic nového neobjevil :D. V GSC, pokud ho Stellárko používá, nejsou evidentně všechny hvězdy.
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Mapy oblohy

#21

Příspěvek od KpS »

Malé doplnění ohledně hvězdných katalogů pro Cartes du Ciel. Pro slabší hvězdy si lze ze stránek CdC stáhnout výběr z katalogu UCAC4 (16mag, 2GB). Katalogy USNOA2.0 (18mag) i USNOB1.0 (21mag) lze použít, ale pro ty, kteří vyžadují maximální dosah, jsou doporučené katalogy NOMAD (20mag), nebo PPMXL (20mag). Informace na www.ap-i.net/skychart. Na disku ovšem zaberou desítky a desítky GB.
Karel
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Mapy oblohy

#22

Příspěvek od MilAN »

Je někde nějaká podrobná mapa cca od 10 magnitudy? Při pozorování dvojhvězd v UMa jsem narazil na hvězdu odhadem kolem 12 m, která ve Stallárku není (soubory hvězd do téměř 15 m tam nahrané samozřejmě mám).Pokud hvězda byla složkou dvojhvězdy, tak dvojhvězdy byly záměrně z GSC vyloučeny. Takže, pokud něco takového v PC planetariu chybí, má to většinou na svědomí vlastní planetarium a jeho sw. GST byl vatvořen k výběru pointačníh hvězd pro HST, a tak byly z něhovyloučeny jednak nehvězdné objekty , nějak i proměnné hbvězdy a dvojhvězdy. Je na PC planetariách, jakými katalogy doplňují zdrojový GSC .
Ale pokud ti jde o určení jak přesnějších poloh, tak i magnitud, tak použij ALADIN, tam je celkem neomezený přístup k velkému množství katalogů a zdrojů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Mapy oblohy

#23

Příspěvek od Rekmarik »

Našel jsem pěkný odkaz na mapy Měsíce, který semi zdá docela užitečný
Ideál pro pozorování nebo zakreslování měsíčního povrchu že ...
Pokud už to tady jinde na AF je a nebo pokud to sem obecně nepatří .. tak prosím smazat :-X

Třeba bude někomu k užitku ...

http://www.arcturus.len.it/Atlante%20Lu ... una%20.htm


Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Mapy oblohy

#24

Příspěvek od MilAN »

Patří to sem. Jen je s podivem, že mapa od českého autora se musí hledat na cizím webu :-[
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Mapy oblohy

#25

Příspěvek od Rekmarik »

S odstupem času jsem znovu otevřel tyto stránky
http://www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html,
abych tam narazil na velmi zajímavý atlas noční oblohy s hvězdami do 10mag a DSO do 14mag.
V téhleté podobě je to ideální na A3 formát.

Ukázka - výřez:



autor pak nabízí ještě předchozí verzi méně podrobnou na A4 ..

Přesně tohle jsem asi hledal, jestli jsem to dobře pochopil v textu o autorských právech - pro osobní potřebu je možné volně stahovat

tady je na rozkliknutí komparace s jinými atlasy (Uranometria 2000, Triatlas, Sky atlas 2000 )
http://www.deepskywatch.com/Deep-Sky-at ... rison.html


Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mapy oblohy

#26

Příspěvek od ladis »

Tuto špičkovou mapu jsem si cca před 2 lety vytiskl na A3 a zalaminoval. Jen kvůli ní jsem si koupil levně v Tescu A3 laminátor. Mapy jsou perfektní a rád si v nich procházím i jen tak při kafi na gauči doma, když nepozoruju.

Osobně používám pro vyhledávání DSO jen 2 mapy - Triatlas a Deep Sky Hunter, není více potřeba.

Na plánování pak Astroplanner a případně CdC.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Mapy oblohy

#27

Příspěvek od Karell »

Kup si čtečku, třeba Amazon Kindle a ve spojení s červeným světlem to nemá chybu...:)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Mapy oblohy

#28

Příspěvek od Psion »

Dnes považuji nejlepší řešení iPad za pár tisíc a SkySafari PRO včetně ovládání montáže.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Mapy oblohy

#29

Příspěvek od Rekmarik »

Neodolal jsem a nechal jsem si to vytisknout na A3 je to sice velký, ale líbí se mi právě ta přehlednost a plocha, ve které se dá bloudit a hledat zajímavá místa přímo u dalekohledu .. laminace mě v obchodě za nějakých 5000,- odradila, tesco laminovačku nemám, ale docela by mě zajímalo za jak dlouho jsi to zalaminoval a na kolik to vlastně vyjde peněz .. ?

a ten Kindle není taky vůbec špatný nápad .. věci, které člověk využije i v mnoha jiných případech ...

Ipad má pro mě jednu nevýhodu, že se špatně nastavuje optimální podsvícení .. mě to vždycky svítí buď moc a nebo moc málo .. ale předpokládám, že ten SkySafari Pro má nejspíš problematiku podsvícení celého programu dobře vyřešené, když už je to placený program, další výhodou pro tablety je tu možnost být online a zabudovaný kompas ...

Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Mapy oblohy

#30

Příspěvek od Karell »

Pepo, ale iPad tě bude vždycky trochu oslňovat, kdežto ta čtečka je skutečně jako inkoust na papíře, nemá vlastní zdroj světla...
Odpovědět