Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#241

Příspěvek od Cztwerec »

Kousek od nás, i v Polabí, ikdyž je to placka je tu ve finále dobrý výhled. Pozoroval jsem kousek od Černíků, je to vesnici za tím kde bydlím, nějak jsem si uvědomil, že když jsou vidět Liblice tak z dálky od severu, že by to mohlo jít i obráceně. A včera byla celkem daleká dohlednost, jedná se spíše o vzdálené foto... žádný extrém.

Sněžka 100 km
Sněžka.jpg
Sněžka.jpg (488.02 KiB) Zobrazeno 4981 x
Ještěd 75 km
Ještěd.jpg
Ještěd.jpg (517.4 KiB) Zobrazeno 4981 x
Bezděz 42 km
Bezděz.jpg
Bezděz.jpg (593.7 KiB) Zobrazeno 4981 x
Na sestavě TS 72/432 lanhtan, ASI 174 MMC. Expozici jsem nezvolil úplně dobře a bohužel byli pruhy po doostření ihned patrné. Příště si lépe pohraju s parametry snímání. Trošku mě svedlo velké množství světla i při IR filtru (742nm).
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#242

Příspěvek od LKamarad »

Jo, fčééééra jsem si večer vyběhnul na Milešovku - viditelnost byla sice dobrá, ale ta krajina v okolí - zvláště na jihovýchod mě nikterak nenadchla - bylo sice vidět až do Prahy, ale tolik "bordelu", kterým je naše krajina zasviněná, bylo těžce depresivní ..... :cry:
Čekal jsem na východ Měsíce - kousek nalevo od Lovoše ...... ale nad těma příšernejma fabrikama to bylo jak z postapokalyptickýho filmu .... :?
Až bude čas, tak to snad zpracuju....

Kvok.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#243

Příspěvek od Cztwerec »

Tady u nás ve vidlákově se říká, že když je vidět Sněžka tak jsou výjimečné podmínky, ale je fakt, že pouhým okem jsem tu skalku viděl vlastně dost mlhavě, spíš mi dost pomohl IR filtr a kamera. Jelikož s tím moc zkušeností nemám, tak jsem se skoro lekl, jak velký kontrast to má a co je vidět oproti neozbrojenému oku. Je prostě fakt, že se tu kouká líp dopoledne.
Lectorem iustus...
Pavel kraus
Příspěvky: 93
Registrován: 01. 10. 2017, 19:59

Re: Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#244

Příspěvek od Pavel kraus »

Mam dotaz videl nekdo z milesovky rakouske alpy ,ruzne ctu ze za vinikajici dohlednosti pry jsou videt nebo je to prakticky nemozne jsou pod obzorem atak
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#245

Příspěvek od Maser »

Martine, to jsou parádní snímky! Ta Sněžka díky odpolednímu slunci vypadá hezky plasticky, i lanovka je vidět. A toho IRka se nelekej. :D V IR je právě na tu dálku pořád vysoký kontrast. Já takhle v EOSu v živém náhledu viděl pojíždět letadla na letišti v Praze na 80km.
Jen tak dál. ;)

Pro Pavel kraus: Alpy z Milešovky vidět nejsou, je to nemožné, jelikož Země je (světe div se :lol: ) kulatá, tudíž lze z Milešovky vidět pouze nejvyšší vrcholy Šumavy, ale za ně už ne!
Každopádně zde je výborný program, který ti podobné dotazy zodpoví velmi přesně.

Generátor panoramat
klikni na svojí polohu, udej azimut, popřípadě nadmořskou výšku, pokud není na auto, a pak klikni na Show the panorama
;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 986
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#246

Příspěvek od ok1in »

Alpy jsou, pokud mě paměť neklame, z Milešovky dokonce vyfoceny (autor Jarda Lahovský) - je to ovšem velmi vzácná anomálie... ;)
Pavel kraus
Příspěvky: 93
Registrován: 01. 10. 2017, 19:59

Re: Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#247

Příspěvek od Pavel kraus »

Dobre a foto by nebylo z milesovky ti alpy
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 986
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#248

Příspěvek od ok1in »

Už je to dost dávno a šlo o zrcadlení - na observatoři už jsem velmi dlouho nebyl. Před mnoha lety jsem tam testoval automatickou meteostanici napojenou bezdrátově (radiostanicí) do datové sítě a s Jardou jsme vedli dlouhé debaty, jeho fotky z Milešovky byly úchvatné. Ani nevím, jestli tam ještě vůbec je - no, je to přinejmenším důvod se tam po letech zase vypravit... :idea:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#249

Příspěvek od MaG »

Přesně to zrcadlení mě napadlo. Za inverzí jsou kopce vidět výše, než by reálně šlo, viděl jsem takto vyvýšený Klínovec z Královky nad Jabloncem a zatímco normálně by byl nízko, tak na fotce je vidět výše (myslím, že to moje foto tu v tématu už je). Takže bych dál na téma Alpy nespekuloval, ale když to tu někdo píše.. Pořád si říkám, že podobně by snad mohl jít Ještěd ze Šumavy a naopak. Ale to by chtělo zkusit, za extrémních podmínek. Když to nepůjde, nic se neděje.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 986
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#250

Příspěvek od ok1in »

Na Milešovce byla "výhoda" v tom, že tam sloužili týdenní turnusy a Jarda je velmi aktivní a skvěle vybavený fotograf. Je to tak trochu o tom, že štěstí přeje připraveným. Zkusím ho nějak kontaktovat, vyškrábu se tam a ty fotky zkusím dohledat a oscanovat. Bylo toho povícero...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#251

Příspěvek od MilAN »

A může mi někdo vysvětlit, proč za inverze by měly být kopce výše ?

Dovedu pochopit, že všechny tyhle aplikace na kopce v dálce počítají s kulatou zemí, ale zřejmě nepočítají s refrakcí, takže je vidět dál. Ale nijak to v podstatě nesouvisí s inverzí ( kromě toho, že to není utopené a zastřené v zákalu)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#252

Příspěvek od KpS »

Nejprve k terestrické refrakci. Uvažuji paprsek původně rovnoběžný s povrchem a jeho vlnoplochu. Nahoře je vzduch řidší, světlo tam letí rychleji, vlnoplocha se začne naklánět úměrně vzdálenosti, kterou paprsek prošel. Jeho dráhu lze v rozsahu několika set kilometrů aproximovat kružnicí, která má za standardních atmosférických podmínek poloměr 38600 km. Rovnici x2/2R lze použít jak pro "propadání se" kulaté Země tak i pro zakřivenou dráhu paprsku. Jejich kombinaci s nějakým fiktivním výsledným poloměrem používají všechny programy na vytváření panoramat. Jak paprsek běží dál a dál, zakřivení dráhy se zmenšuje. Až vyjde z atmosféry, dráha přejde v asymptotu skloněnou o nějakých 36' a testrická refrakce přešla v astronomickou.

V oblastech s teplotní inverzí je vzduch ve vyšších vrstvách řidší než obvykle. Gradient hustoty a tedy i indexu lomu je vyšší, takže větší je i zakřivení paprsku. Vzdálené objekty zvedá výš. Teoreticky by mohl existovat tak velký gradient indexu lomu, při kterém by se světlo pohybovalo nad povrchem ve stálé výšce.
Karel
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#253

Příspěvek od Maser »

Vrchol v rakouských Alpách, který je alespoň 2500m vysoký a je Milešovce nejblíže, je nějakých 316km daleko a jmenuje se Großer Priel.
Proto, aby byl spatřen přímo, z pozice Milešovky, museli bychom vystoupat ještě alespoň o 3000m nad Milešovku!
Ten generátor panoramat umožňuje tuto situaci nasimulovat - ZDE

Já osobně jsem takové ohybové jevy nad inverzí neviděl, jen na fotkách od MaG. Nevím, jestli je tímto jevem možné Alpy z Milešovky spatřit (čím si je pan Jarda Lahovský jist, že na fotografii jsou Alpy?), ale pokud to je možné, dokonce je to vyfoceno, tak bych takový unikátní snímek rád viděl. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#254

Příspěvek od MaG »

Je to tak, sám bych to rád někdy zažil a podle toho si udělal obrázek. Do té doby to považuji za krajně neuvěřitelné.

Na druhé straně, když si vybavím, jak snadno jsou vidět Alpy ještě 160-180 km vzdálené z Kleti, pak je jasné, že přes 200 km to jde taky, ale 300? A z menšího kopce?

Fotku Klínovce mám koukám na druhé straně tohoto tématu. Podle simulace mi tehdy inverze přidala 100 metrů výšky. Tedy simulátor ukázal kopce stejně, jako bych stál na vrcholu rozhledny vyvýšené o 100 metrů. To není moc, ale kdoví, co taková inverzní vrstva ještě dovede.

A k tomu zrcadlení. Tu fotku Ještědu při zrcadlení nedohledám, ale někde jsem ji na netu viděl, jak byl deformovaný. A já mám pěkně deformovaný spodek Milešovky na té fotce z Vánoc 2006...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Pavel kraus
Příspěvky: 93
Registrován: 01. 10. 2017, 19:59

Re: Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#255

Příspěvek od Pavel kraus »

Zajimave odkazy ale proc teda vsude pisou ze Alpy videt jsou reklama Milesovky ? par lidi je videlo ,ja jsem je hledal z Milesovky tridrem 25x100 a videl jsem jen neake kopce Sumavy podle tech map na Milesovce, pek mi rekl pracovnik na te meteo observatori ze je to nemozne ze to merili a pouze zrcadlenim maji byt videt tak jsem byl zklamany docela kdyz mi par lidi reklo ze je videli a pry i francouzske Alpy? 800km neaky zkuseny pozorovatel atd, tak nevim co si myslet
Odpovědět