Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#1

Příspěvek od MaG »

Včera jsme pozorovali objekty ve Střelci, protože byla vynikající dohlednost. Jak vím z dlouhodobých pozorování na svém stanovišti, byly včera mimořádně dobré podmínky. Oblak ve střelci (Mléčné dráhy, ne M24) byl vidět velmi dobře a jevil v triedru pěkné detaily. Také hvězdokupy M6 a M7, které byly 4 resp. 5 st. nad obzorem, jevily se velmi dobře. Prostě super podívaná.

Když jsme náhodou sklopili dalekohled (200/1000) na objekt při obzoru (jasně svítící stelární nehybný objekt), vyklubalo se z něj startující letadlo (dalekohledem byla vidět světla na křídlech a posléze byl i vidět pohyb). No a tak se stalo, že jsme zabloudili i na objekty při obzoru.
Tu nás zaujal jeden, který jsme zprvu považovali za komín, ale čím dál víc se zdálo být jasné, že to je vysílač Praha-Žižkov. Podotýkám, že u nás na Vrkoslavicích (tj. v Jablonci nad Nisou) je to na vzdálenost 87 km. Jeho viditelnost by nebyla ničím extra, nebýt faktu, že jsme na něm pozorovali takové detaily, že jsem si byl po skončení pozorování jist, že to je on.

Vrcholem všeho bylo dnešní focení. Aleš vzal svůj 200/1000 a takto vznikl záběr, který jsem prozatím stihl připravit. Vysílač za pokročilého soumraku ohniskem 1000 mm. Snímky vložené vpravo jsou 1:1, přičemž první je jeden z nejostřejších záběrů, pravý je pak složenina všech 7-mi snímků doostřená v Registaxu.



Tolik naše astronomicky neastronomické pozorování. Lovu vzdálených světel zdar. (Aleš jej viděl okem, jak jinak.. MHV včera byla u nás 6,1 mag).
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#2

Příspěvek od voko »

Takže Ti nakonec při pozorování bude vadit i přesvětlená Praha ;D
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
HonzaM
Příspěvky: 46
Registrován: 29. 05. 2006, 17:51

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#3

Příspěvek od HonzaM »

Gratuluju!
Mám podobný "rekord" - dvojici vysílačů u Poříčan, cca 200 m vysokých, pozorovaných monarem 25x70 z Kunětické hory (u Pardubic). Taky na cca 80 km.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#4

Příspěvek od Martin Vyskočil »

V nedeli 13.5.2007 se mi podarilo s 15x70tkou dohlidnout z kopecku Hrobka u Hodkovic nad Mohelkou az do Prahy. Vzduch nebyl nijak zvlast pruzracnej a proto ani nevim, ktery objekty jsem presne videl. Ale byly to nejaky velky baraky :-)
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#5

Příspěvek od ladis »

Mne se podarilo videt z Trosek (Cesky raj) az na Rip a i dale az k Ceskemu stredohori.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
George_CZ
Příspěvky: 165
Registrován: 08. 04. 2007, 17:09

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#6

Příspěvek od George_CZ »

30.4. po 14h jsem se rozhlížel Lídlákem z Phy8 od Ďáblické hvězdárny směrem SZ až VSV. Okuláry 20 a 12mm, ale 12ka byla kvůli seeingu při hozorování vzdáleného horizontu na hranici koukatelnosti, 6ku jsem ani nezkoušel. Mělnický zámek s vinicemi (25km) - viditelnost skvělá, Bezděz a rozhledna na Vrátenské hoře - viditelnost dobrá (cca 45km), a tuším, že ta "bílá kaple na kopci" vpravo, v azimutu cca 30° (odhadem, neměl jsem busolu) byl Ještěd, vzdálený asi 80km. Ještě o 5-10° východněji jsem několikrát na horizontu v oparu zahlédl něco jako vlnící se "bílou čínskou zeď." Až později mi došlo, že to mohl být poslední sníh na hřebenech Krkonoš, takže dohled byl cca 100km, i když už hraniční, velmi nekvalitní.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#7

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Tak me pri cteni tohodle tematu napadlo, ze by mozna nemuselo bejt marny udelat za vyborny dohlednosti panoramatickou fotku treba pres nejakej dalekohled. Asi by to bylo dost fotek, ale nejspis by bylo videt dost velkej kus republiky 8)
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#8

Příspěvek od MaG »

To nejspíš jo. Ale panoramaticky bych to necvakal.

V zimě za inverze jsem z rozhledny Královka v Jizerkách viděl Krušné hory a podle fotografií nakonec identifikoval i 150 km vzdálený Klínovec. To bych v duchu tématu mohl dohledat a ukázat. Jinak samozřejmě nejlepší je koukání na Alpy na jihu Čech. Několikrát jsem je viděl z Kleti, jednou opravdu excelentně (paradoxně v květnu). Dohlednost byla 150 - 200 km, pokud si to dobře pamatuju, musel bych kouknout do mapy.

Fotky zkusím slíbit a dodat ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
M. Krupa
Příspěvky: 139
Registrován: 24. 01. 2004, 23:13

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#9

Příspěvek od M. Krupa »

Dneska byla hodně dobrá viditelnost, tak jsem udělal tuhle dálkovou fotku:



Větší verze je tady:
http://www.astromik.org/fot/spec/klet-v.jpg


Je to foceno z kopečku na GPS souřadnicích :
49°30'51.56"N,14°22'18.93"E  (mezi Hněvanicemi a Branišovicemi)

V popředí je Milevsko. Vpravo náměsí s kostelem (asi 7km vzduchem), uprostřed a vlevo sídliště.

Ten nejvyšší kopec vzádu je Kleť (asi 70km ).

Na nezmenšené fotce se dá rozeznat i kleťský vysílač.

Nebylo to foceno přes dalekohled. Fotil jsem to Panasonicem DMC-FZ7 s 12x zoomem.


Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#10

Příspěvek od MaG »

Na dálkové foto bych doporučil fotit něco se sluncem zboku nebo v zádech. Nicméně Kleť jsem už dlouho neviděl, ačkoli z Budějic sem ji vídal každý den, tak díky za připomenutí ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#11

Příspěvek od KpS »

Snímkem se vracím ke dni, kdy vyjímečná viditelnost umožnila denní pozorování komety McNaught. Nízko nad střechami paneláků se vlevo začíná zdvihat 3 km vzdálená pražská Vidoule. Panasonic DMC-FZ5.



Druhý snímek zde uvádím jen proto, že byl pořízen "astronomickou technikou" - LPI v primárním ohnisku SkyLuxu. Uznávám ovšem, že 10 km není pro toto vlákno žádná míra.

Karel
Uživatelský avatar
George_CZ
Příspěvky: 165
Registrován: 08. 04. 2007, 17:09

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#12

Příspěvek od George_CZ »

Dnes počasí "odfoukalo" vše, co bránilo dalekému rozhledu, takže jsem z Phy (SV hranice, od Miškovic) viděl zřetelně triedrem 10x50 nejen Bezděz (45km, detaily hradu a domů), Mělník (45km, detaily zahrad), ale i Ještěd (75 km, tvar vysílače a strukturu zalesnění hory), dokonce i hřebeny Krkonoš (100km, viditelné průseky lesů, seeing už horší, a obrysy hor se již ztrácely v oparu), a jako perličku překvapivě i Drážďanský vysílač (120 km, rozpoznatelný tvar věže).
Prostě paráda :D.
Triedr byl dokonce lepší na pozorování než Skylux - byl kontrastnější, barevnější, dovedu si představit tu absolutní parádu s binarem 25x100. Skylux dával s okulárem 20mm vybledlejší a průměrný obraz, u 12mm byl již patrný seeing a taky vadilo chvění tubusu ve větru, který byl docela silný.
Fotka níže je jen velmi slabý odvar toho, co bylo vidět "přes sklo", zkusím vytáhnout lepší z RAWu.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#13

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Musim te zklamat, ale neni to drazdansky vysilac, nybrz vysilac na Bukove hore vychodne od Usti nad Labem.

http://www.mapy.cz/?query=Loc:%2050%C2% ... =138036224
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#14

Příspěvek od MaG »

Ano, Bukovku poznám naslepo. Jednak jsem z Českolipska, pak je vidět i z Jizerek a v neposlední řadě tam montovali DVB-T anténu, tak jsem ji viděl před pár dny i v TV :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#15

Příspěvek od Vabra »

George_CZ napsal: ...takže jsem z Phy (SV hranice, od Miškovic) viděl zřetelně triedrem 10x50 nejen Bezděz (45km, detaily hradu a domů), Mělník (45km, detaily zahrad), ale i Ještěd (75 km, tvar vysílače a strukturu zalesnění hory), dokonce i hřebeny Krkonoš (100km, viditelné průseky lesů, seeing už horší, a obrysy hor již v oparu), a jako perličku překvapivě i Drážďanský vysílač (120 km, rozpoznatelný tvar věže).
[/img]
Par vzdalenosti ti tam nesedi (Melnik je z Miskovic jen neco malo pres 20 km, Bukova hora 65 km) ;)

Ale to nic nemeni na faktu, ze byl vcera velmi pekny a daleky rozhled do krajiny. Bohuzel jsem spechal koupat dite, ale jinak bych se urcite zastavil a neco zkousel fotit (sirsim sklem)...
Pavel Vabrousek
Odpovědět