Seeing

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Seeing

#151

Příspěvek od Cztwerec »

Tak ono jde také o to, že Meteoblue počítá s ideálním terénem a prostředím, seeing vypočítává v podstatě stále jako model tedy bez ohledu na ostatní vlivy, na základě tlaku, vlhkosti, nadmořské výšky, proudění v různých vrstvách a to zejména troposféry. A to už ze zásady v podstatě nemůže vyjít na 100% skoro nikdy. Takže jako odhad to beru určitě, ale u mě předpověď nevyšla skoro nikdy :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

vliv seingu

#152

Příspěvek od vla »

Obecně se tvrdí, že čím větší průměr dalekohledu, tím více je porušená kvalita obrazu vlivem seingu. Neboli nemůžeme použít větší zvětšení. jak to dopadne, když třeba použijeme stejná zvětšení na různých průměrech? Třeba průměr 200mm a zvětšení 200 x, neboli 1 D a proti tomu průměr 400mm a zvětšení 200X, neboli 0.5 D. Vrtá mi to už nějakou dobu v hlavě, protože kolega LaH používá zpravidla hodně velká zvětšení a nemá s tím na průměru 450mm až tak velké problémy, jak mnozí udávají. Zatím jsem vypozoroval, že u menších refraktorů je zobrazení za stejného seingu výrazně ovlivněno kvalitou objektivu, stejný průměr, stejné zvětšení ovšem řádově kvalitnější optika dává řádově lepší výsledek.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Seeing

#153

Příspěvek od Artaban »

Já myslím, že se ten vliv seeingu na velké průměry trochu přehání. Taky si naopak myslím, že se ale někdy u větších průměrů podceňuje temperace a to za situace, kdy rychle klesá teplota. Velký dalekohled by měl ukázat víc detailů na planetách než menší.
vla píše:jak to dopadne, když třeba použijeme stejná zvětšení na různých průměrech? Třeba průměr 200mm a zvětšení 200 x, neboli 1 D a proti tomu průměr 400mm a zvětšení 200X, neboli 0.5 D
Když bude stejné zvětšení, tak oko uvidí prakticky jen ty detaily, které ještě dokáže rozlišit. V některých případech může být pak více světla u velkého dalekohledu výhodou a v některých taky nevýhodou.
Malé refraktory kolem 80mm a menší mají problém s temperací malej a proto se tam lépe ukáže kvalita optiky. Zároveň mnohdy rozlišení dalekohledu ani nepřesáhne kvalitu seeingu (např. 1,5") a obraz se tak zdá klidnější. Ovšem v konečném důsledku díky malému rozlišení víc detailů stejně neukážou.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv seingu

#154

Příspěvek od Psion »

vla píše:Zatím jsem vypozoroval, že u menších refraktorů je zobrazení za stejného seingu výrazně ovlivněno kvalitou objektivu, stejný průměr, stejné zvětšení ovšem řádově kvalitnější optika dává řádově lepší výsledek.
Tohle je plně v souladu s článkem, na který jsem dokazoval. Tedy čím lepší polychromatický Strehl (menší sferochromatismus) tím má seeing menší dopad na obraz. Na přiloženém obrázku je vidět, že při horším RMS APO dalekohledu je chyba násobně větší než u Achromátu. Pokud tedy dva dalekohledy stejného průměru a ohniskové délky mají RMS 0.05 (Strehl 0.90) a RMS 0.02 (Strehl 0.98) bude druhý dalekohled v horším seeingu méně seeingem ovlivňován.

Obrázek
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2176
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Seeing

#155

Příspěvek od astar »

Pokud je soustava dokonalá, Strehl 1 (ST) pak deformace vlnoplochy o 1/4 vlny způsobí pokles na 0,8. Mám li již soustavu ST 0,8 a k ní přidám 1/4 deformace( = 0,5 od ideálu) , tak pak je ST pouze 0,40 ???
Z toho vyplývá , že při vysoce kvalitní optice bude vliv singu menší než při horší .

Vynesení defokusace pro různé světelnosti není zrovna dobré. Podle vlnové povahy světla je defokusace závislá na 2 ^ světelnosti , tady tedy 1:(15/6,3)^2= 5,6x , při stejné výsledné hodnotě ST. Pro 1:15 dokonalé,(jedna vlnové délka, čára e) vychází defokusace +-0,25mm pokles ST na 0,8 . Při sférochromatické vadě je pak defokusace na každou stranu jiná a to podle toho kde leží ta která vlnová délka. Je to pak ještě složitější pokud dochází mísení okrajových vlnových délek a jejich vzdálenosti od stření vlnové délky.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Seeing

#156

Příspěvek od Psion »

Udělal jsem dnes test 3 dalekohledů. Achromát Unitron 75/1200, Meopta Newton 100/1000 a APO doublet s CaF2 Takahashi 100/900. První test byl na Měsíci v okolí kráteru Koperník při zvětšení cca 100x. Unitron měl nejméně jasný obraz daný průměrem dalekohledu, ale nejstabilnější obraz, díky tomu byly vidět podobné podrobnosti jako v Newtonu při zklidnění obrazu. Newton byl silně ovlivněn seeingem, dokonce se dost značně projevovala moje přítomnost u dalekohledu. V okamžiku zklidnění obrazu byl kontrastnější než u Unitronu, nicméně to byly opravdu jen krátké okamžiky. Naprosto nejlepší obraz měl Takahashi, neskutečný kontrast a ostrost i když obraz byl méně klidnější než v Unitronu, tak se objevovaly největší detaily z obou dalekohledů.

Druhý test byl na hezké dvojhvězdě Algieba ve Lvu. V Unitronu to byly dvě skoro dokonalé "kuličky", kde se polovinu času u hvězd objevoval první Airyho kroužek. Takahashi měl obraz méně klidný a Airyho kroužek se objevil tak 1/4 pozorovací doby. Newton měl obraz dvojhvězdy rozbitý pavoukem, občas probleskl Airyho kroužek na jasnější z hvězd a celkově byl obraz velmi neklidný. Výsledek je celkem jasný, Takahashi byl jednoznačně nejlepší na Měsíci, Unitron na dvojhvězdě, tedy stejný výsledek jako má mraky jiných pozorovatelů. Seeing tedy opravdu měl nejmenší dopad na Achromát F16, u zrcadla se projevoval nejhůře, přestože zrcadlo F10 se stíněním 25% není tak špatná volba.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1239
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Seeing

#157

Příspěvek od Zbych »

Díky za report. Ale myslím si, že Vláďa to měl na mysli trochu jinak. Někde jsem četl, že v našich podmínkách nemá dalekohled o větším průměru než 200 nebo 250 mm (teď nevím přesně) smysl. Ale já mám spíše opačné zkušenosti. Není nad průměr a nepřipadá mi, že by na průměr měl seeing výrazný vliv, spíš je pak problém použitého zvětšení, typ optické soustavy a další.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Seeing

#158

Příspěvek od Psion »

Ten průměr dalekohledu 200-250 mm byl vztažen k průměrnému seeingu v našich zemích, tedy kolem 2". Pokud má někdo výborný seeing, pak není problém používat 300-400 mm průměr dalekohledu. Ano zvětšením se sníží chyba seeingu, ale také rozlišení, tedy přeneseně dalekohled s 150mm průměrem při zvětšení 100x ukáže stejné podrobnosti jako dalekohled 300mm. Nakonec, bavíme se o tom celá léta stále dokola :)

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?p=82299#p82299


Obrázek
Naposledy upravil(a) Psion dne 14. 05. 2019, 00:47, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Seeing

#159

Příspěvek od MilAN »

A jak se na dobrém seeingu projeví vliv alkoholu ? Je to stejné , jako s ženami?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 1993
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Seeing

#160

Příspěvek od Beda »

In vino veritas, in aqua sanitas :D .
Jakoukoliv teleskopickou aperuru lze nahradit ..... ještě větší aperturou ;) ( což zvyšuje jas Airyho kroužků, bože ty už jsem tady dlouho neviděl :( )
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Seeing

#161

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:A jak se na dobrém seeingu projeví vliv alkoholu ? Je to stejné , jako s ženami?
Já ti nevím. Já bych řekl, že tady to je naopak - i dobrý seeing je rázem špatný :lol:
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Seeing

#162

Příspěvek od Psion »

Alkohol je výborný při seřizování souososti bino, takže doporučuji :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Seeing

#163

Příspěvek od MilAN »

Pepo, já bych to zjednodušil: dobrý alkohol je dobrý VŽDY :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Seeing

#164

Příspěvek od Psion »

Máš pravdu, lehký pohled do mého minibaru to potvrzuje :lol:
Přílohy
IMG_20190514_190332.png
IMG_20190514_190332.png (433.29 KiB) Zobrazeno 7265 x
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Seeing

#165

Příspěvek od Achernar »

Hledal jsem mezi tématy to, které by se mému včerejšímu zajímavému pozorování nejvíce hodilo a připadá mi, že je to tohle. Včera cca ve 21:30 jsem totiž z Blatné pozoroval zcela neobvyklý neklid oblohy. Všichni víme, že hvězdy se na obloze chvějí a že mihotají, většinou v nižších polohách nad obzorem, jakkoli se v menší míře chvějí i ty postavené výše. Včera se ale i hvězdy poblíže nadhlavníku chvěly ještě více než se obvykle chvějí ty u obzoru. A třeba Sirius měl neuvěřitelnou amplitudu změny jasnosti, kdy chvílemi úplně mizel a zas se objevoval v plné jasnosti v řádu delších zlomků vteřiny. A krom toho výrazně měnil barvu od jasně červené až po velmi nápadně svítivě zelenou. Celé to bylo velmi nápadné a výrazně jiné, než jsem kdy v životě viděl. O nějakou hodinu později už to takové nebylo.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Odpovědět