Seeing

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Seeing

#121

Příspěvek od Cztwerec »

Vyprávěj nám o tom. Já o tom příběhu nevím... Docela by mě to zajímalo.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Seeing

#122

Příspěvek od Bill »

Howking píše:A to jsem točil uprostřed lesů 500m vysoko a oni to točí z balkonu vyhřátého paneláku
No jednak oni to točí furt, protože nikam nemusí - ale už to tady několikrát bylo, že pro seeing je lepší někdy údolí než kopec. Holt na planety budeš muset najít jiné místo, než na DSO :cry:
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Seeing

#123

Příspěvek od Dansemacabre »

Aladin sice hlásí střední a vysokou oblačnost, ale v Praze - Vinoři je až na lehký opárek vymeteno a parádní seeing. Jupiter ve třístovce na 250x skoro klidný!! Ale je teda fakt, že koukám přes kilometr pole a kolem nikde žádný beton.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Seeing

#124

Příspěvek od Cztwerec »

Já mohu říct pouze jediné - po tři dny u mě na jihozápad od Prahy, alespoň na focení absolutně špatný a podprůměrný seeing jak přes den tak v noci. Horší jsem tady zažil naposled minulý rok v listopadu. Saturn vypadá každý den jako duhový ovál a Jupiter má až dlouho po půlnoci snad náznak pásů na kotoučku, ani focení DSO nevychází i při perfektním zaostření přes masku i po 2 sec. expozici v tripletu totálně rozmazané hvězdy. Chvilku jsem si říkal, že mám něco s optikou jak Newtona tak čočky, ale i přes dobrou předpověď Meteoblue to vůbec nevyšlo, už to nikdy nebudu brát jako predikci. Je to k vzteku :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 613
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Seeing

#125

Příspěvek od TH »

Ještě pod vlivem dojmů z Refračumenda u Konojed jsem z pátku na sobotu vytáhl Istar 150/1800 a ED 100/900 na Saturna. Obraz byl celou dobu cca od 22.00 do 03.00 docela klidný v obou přístrojích. Jen jsem byl překvapen, že ani jednou jsem nerozeznal Cassiniho dělení v prstenci. Ani EDčko nic neukázalo!!! Když jsem trochu rozostřil, obraz se rozvlnil jako pod tekoucí vodou. Pozoruju přes 25 metrů travnatého dvora a pak jsou domky. Zkusím ještě pozorovat ze zahrady, kterou mám severně od vesnice a je to travnatá plocha s několika stromy. Zhruba 200 m v nepatrném svahu od prvního domu. Vytipoval jsem si také v okolí tři místa, kde bych chtěl vyzkoušet kvalitu seeingu oproti místu v obci. V Konojedech jsem v Istaru i při 200 násobném zvětšení na Saturnu viděl Cass. dělení skoro po celém obvodu, jasně definovaný tmavší vnější prstenec a na kotoučku planety atmosférické pásy. Doma ze dvora vidím jen jednolitou slitou žlutou plochu. Seeing všechny detaily maže.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Seeing

#126

Příspěvek od MilAN »

Tohle ale už není projev klasického seeingu, tohle je normálně proudění atmosférických vrstev. Mraky ještě nejsou vidět, ale to proudění už tam je.Tohle už není lokální záležitost. Tady se vyplatí na nic nečekat, zadělat dalekohled a otevřít flašku :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Seeing

#127

Příspěvek od vla »

Tohle bylo vidět včera i na družicových snímcích, kde se oblačnost těsně na západ od Prahy sunula přibližně na jih a na východ od Prahy souběžně, jen opačným směrem. Vidět to bylo jen v určitém spektru. Říkal jsem si, že bude ve vzduchu pěkný guláš a zdá se, že se to pozorováním potvrdilo.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Seeing

#128

Příspěvek od Artaban »

Třeba 20km severně od Prahy byl seeing tak 2/10. Jupiter byl doslova deformovám a okraj kotoučku byl téměř zubatý. I tak je zajímavé, že pořád bylo vidět pár detailů, krom těch slaboučkých, na který je třeba hodně dobrý seeing. Zvětšení 160x, R172 s binem.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
mystiq
Příspěvky: 47
Registrován: 27. 11. 2014, 09:54
Bydliště: Praha

Re: Seeing

#129

Příspěvek od mystiq »

Pozoroval niekto včera a predvcerom z Prahy a okolia? Neviem ci robim nieco spatne ale mesic i při zvetseni 50x nesiel poriadne doostřit. Zaciatkom tyzdna seeing bol nadherny ale posledne dva dni je to fakt slabota i ked je obloha pomerne jasna. Při zvetseni 25x mesic v pohode ale taktiez ziadna hitparáda to není.
Praha 9
Bresser Messier AR102s/600, ES 25mm , Hyperion 13mm
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Seeing

#130

Příspěvek od Artaban »

mystiq : Včera 20km severně od Prahy seeing sice horší, ale třeba Cassiniho dělení se trochu pozorovat dalo. Čím pozoruješ?
Teploty už někdy rychle po setmění padaj dolů. Máš dostatečně vytemperováno?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
mystiq
Příspěvky: 47
Registrován: 27. 11. 2014, 09:54
Bydliště: Praha

Re: Seeing

#131

Příspěvek od mystiq »

Prave ze Saturn som pozoroval taktiez a ako v tvojom pripade bol v pohode..sice len stym zvetsenim 50x. Mesic nevim proc za stejnych podmínek bol seeing strasne slaby. Je ale pravda ze to možno mohlo byt tymi rozdielami teplot a taktiez byl mesic občas v takom opare. Ak dnes bude obloha aspoň kusok jasna tak skusim dostatocne vytemperovat.

Pozorujem inac cez AR102s/600 co na planety a mesic moc není ale při malych zvetsenich som spokojny.
Bresser Messier AR102s/600, ES 25mm , Hyperion 13mm
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Seeing

#132

Příspěvek od Shark »

Zdravím
:arrow: včera to šlo (alespoň u mně CHRUDIM) až tak po půlnoci do té doby zataženo, seeing špatný, kolem Měsíce silný opar a mraky, ale po 23té hod se začalo vyjasńovat a po půlnoci to bylo docela fajn. Koukal jsem taktéž Bresserem AR 102s/600 + 8mm hypík (75x)- obraz dobrý .
Co se týka temperace (teplota venku 14/15 C°) - Bressera jsem postavil na balkon cca kolem 23.35 takže temperace trvala asi 30-40 minut :)
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
mystiq
Příspěvky: 47
Registrován: 27. 11. 2014, 09:54
Bydliště: Praha

Re: Seeing

#133

Příspěvek od mystiq »

Tak vcera ten seeing bol podstatne lepsi, dal som tomu cas na temperaci cca 30minut ale celkovo uz i pri pohlade bolo vidno ze ta atmosfera je ovela kludnejsia nez tomu bolo vcera. Krasne vynikli rozne detaily ktore som vcera nemal sancu ani len na chvilku zazriet. Pokazila to akurat kolem 21h oblacnost a kolem 22h uz i opar ktory pak bol snad po celu noc a tym padom to uz neslo tak krasne vidiet. Ale inac po dlhsej dobe spokojnost.
Bresser Messier AR102s/600, ES 25mm , Hyperion 13mm
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Seeing

#134

Příspěvek od Shark »

Zdravím kolegy - chěl bych znát Váš názor
seeing - velice diskutabilní problém pří pozorování oblohy, zde na AF skoro každý (včetně mé maličkosti) uvadí hodnoty seeingu dle "Pickeringovy stupnice", která má 10 stupňů, stupeň 10 označuje nejlepší kvalitu pozorování a stupeň 1 nejhorší kvalitu.
Pick.png
Pick.png (22.39 KiB) Zobrazeno 5081 x
klasifikace seeingu seeingu obsahující 10 stupňů charakteristiky stavu atmosféry.
pickering scale.jpg
pickering scale.jpg (4.99 KiB) Zobrazeno 5081 x
Více zde: http://www.planetaryimaging.cz/co-to-je-planeta-/

:arrow: Dle čeho např stanovite seeing 6/10 nebo 7/10, zdá se mi to velice nepřesné (každý hodnotí co vidí a rozdíl je prakticky velmi málo patrný). Pro začínající astronomy i pro mnohé zkušenější je to velmi - řekl bych "nepraktické - uvažovat a rozmýšlet - je to 6 nebo 7". Můj osobní názor je, že 10 stupňů pro amatéry astronomy je zbytečné. (menší dalekohled = lepší seeing)

:arrow: Existuje i "Antoniadiho stupnice" používaná amatérskými astronomy k stanovení kvality pozorovacích podmínek při sledování hvězd. Stupnice využívá pětibodový systém na ohodnocení momentálních pozorovacích podmínek, kde stupeň 1 označuje nejlepší kvalitu pozorování a 5 nejhorší kvalitu.
I. - velmi dobrý (Very good) - dokonalá viditelnost, stabilní obraz
II. - dobrý (Good) - mírný neklid s okamžiky klidného obrazu trvajícími několik sekund
III. - střední (Moderate) - střední viditelnost s větším chvěním vzduchu
IV. - špatný (Poor) - špatná viditelnost s neustálým silným vlněním vzduchu
V. - velmi špatný (Very poor) - velmi špatná viditelnost, velké chvění vzduchu nedovolující zaznamenat podrobnosti objektu
výtah z https://cs.wikipedia.org/wiki/Antoniadiho_stupnice
Tato 5ti bodová stupnice vystihuje seeing přeně a jednoznačně.

Naprosto souhasím s příspěvkem na AF #54 od MilAN (viz níže), takto stanovený seeing podá zcela konrétní info
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 90#p335590
:arrow: Dosud jsem hodnotil seeing dle Pickeringovy stupnice, ale myslím si, že hodnocení dle 5ti bodové stupnice (slovně) je lepší, konkrétnější a pro mnohé astromomy jednodušší.
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Seeing

#135

Příspěvek od Artaban »

Dnes jsem se chtěl trochu pokochat Měsícem přes binohlavu a R172 zvětšením 160x, nebo 195x. Je pěkně průzračno, ale ten větřík zařídil tak špatný seeing, že po 15cti minutách, jsem to vzdal.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět