Zajímavá oblaka

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Zajímavá oblaka

#31

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Mozna bys mela na fotky pouzit nejaky misto, ktery je pristupny i nam ostatnim ;)
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Zajímavá oblaka

#32

Příspěvek od KaPr »

Pri sve ceste po jedne vychodoasijske ostrovni zemi jsem si nenechal ujit moznost vylezt si na jeji nejvyssi horu - 3776m Fuji. Pri cekani na vychod Slunce jsem si vsiml zvlastniho mraku, ktery byl narozdil od ostatnich velmi stabilni jak co do polohy, tak tvaru. Nuni jsem si overil (snad), ze jde o altocumulus lenticularis vznikajici za vyraznou prekazkou v proudeni, kde kondenzuje voda vlhciho vzduchu. Mrak byl stabilni minimalne 4 hodiny. Foceno v automatickem modu fotoaparatem Kodak DX6440 ve vysce 3450m 30.8.06 v 05h05min mistniho casu.

KaPr
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

Zajímavá oblaka

#33

Příspěvek od Tomek »

Tomek napsal: Pri sve ceste po jedne vychodoasijske ostrovni zemi jsem si nenechal ujit moznost vylezt si na jeji nejvyssi horu - 3776m Fuji. Pri cekani na vychod Slunce jsem si vsiml zvlastniho mraku, ktery byl narozdil od ostatnich velmi stabilni jak co do polohy, tak tvaru. Nuni jsem si overil (snad), ze jde o altocumulus lenticularis vznikajici za vyraznou prekazkou v proudeni, kde kondenzuje voda vlhciho vzduchu. Mrak byl stabilni minimalne 4 hodiny. Foceno v automatickem modu fotoaparatem Kodak DX6440 ve vysce 3450m 30.8.06 v 05h05min mistniho casu.Pěkná fotka. Nevíš, proč je ten mrak na okraji rozostřený, když se nepohyboval?
Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Zajímavá oblaka

#34

Příspěvek od KaPr »

No, nejsem sice odbornik na mraky a jejich dynamicke chovani, ale rek' bych, ze kondenzace nastava na celni strane mraku, presouva se ke krajum (proto ty pasy) a dostava se do oblasti, kde jsou jine tlakove a tepelne podminky a zase se rozpousti. Ten mrak vlastne vznika v oblasti tlakoveho stinu za horou a je dynamickym utvarem, ackoliv se zda, ze je stabilni. Neco jako nase krev - zda se, ze ji mame porad 5-6 litru, ale krvinky se taky porad tvori a zanikaji.
KaPr
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

Zajímavá oblaka

#35

Příspěvek od Tomek »

Snad rozumím. Předpokládám, žes to nějak závratně dlouhou expozicí nefotil.
Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Zajímavá oblaka

#36

Příspěvek od KaPr »

Tomek napsal: Snad rozumím. Předpokládám, žes to nějak závratně dlouhou expozicí nefotil.Bylo to automatikou, takse nejaky zlomek sekundy.
KaPr
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Zajímavá oblaka

#37

Příspěvek od Martin Vyskočil »

JE to altocumulus lenticularis. Tenhle mrak se opravdu nepohybuje a funguje presne tak, jak bylo popsano vys. Ta fotka podle me neni rozmazana. Je to moc peknej zaber na krasne vyvinutej mrak. Jeste tak mit vetron a to stoupani vyuzit :-)
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Zajímavá oblaka

#38

Příspěvek od ivanmsk »

Nieco z domacej kuchyne (doslova - fotografovane z okna kuchyne mojho bytu) :)
31.8.2006, Olympus C-765UZ, "z ruky", automatika, zmensene.

Obrazok 800x600 www.szaa.sk/forum/oblaky/08_800x600.jpg

Obrazok 800x600 www.szaa.sk/forum/oblaky/10_800x600.jpg

Obrazok 800x600 www.szaa.sk/forum/oblaky/13_800x600.jpg

Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
QQ
Příspěvky: 112
Registrován: 27. 05. 2004, 09:39

Zajímavá oblaka

#39

Příspěvek od QQ »

27.8.06 v 17.57 SELČ



Větší obrázek je zde http://www.obrazyramy.cz/fotogalerie/di ... p?pos=-434
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Zajímavá oblaka

#40

Příspěvek od Miloš Hroch »

Když jsme se dnes ráno balili na chalupu, při pohledu na oblohu jsem si říkal, že dnes sebou určitě musím vzít fotoaparát a rozhodně jsem toho nelitoval. Během dne se v rychlém sledu na obloze objevovaly zajímavé ciry, cirokumuly a altokumuly. Navečer aby toho nebyo málo tak se ukázalo toto parhelium.

To co jsem ale viděl asi 10 minut po zmizení parhelia mi vyrazilo dech. Nad západem se v cca 19:15 SELČ objevily irizující oblaky (blíže např. zde:http://www.sundog.clara.co.uk/droplets/irid1.htm). Jev trval asi 15 minut a během této doby se dost výrazně měnila sytost zbarvení, než se oblaky v 19:30 definitivně skryly za altokumuly přicházejícími od západu. Máte-li někdo zaznamenaného něco podobného, tak to sem určitě hoďte. Nedoufal jsem, že to někdy uvidím na vlastní oči. Podotýkám, že to co vidíte na následujícím snímku, dnes pořízeném, není vada optiky!


--------------------------------------------------------
4.9.06 Trochu jsem upravil jas a kontrast, aby irizace lépe vynikla
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zajímavá oblaka

#41

Příspěvek od MilAN »

Něco z Dovolené s dalekohledem - Pivoň 2006:

zde je větší obr.




zde je větší obr.

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zajímavá oblaka

#42

Příspěvek od MaG »

MilAN napsal: Něco z Dovolené s dalekohledem - Pivoň 2006:


Myslíš, že jde o vlny v oblačnosti vznikající za Šumavou v důsledku stékání vzduchu? (podobně myslím vznikají lenticularis..??)
---------------

Irizaci jednu mám, ale ještě sem ji neuveřejnil, je to z hranic Bulharsko-Srbsko.
Očima byla dobře patrná, samozřejmě ne takto hezky tmavě, ta fotka simuluje pohled slunečními brýlemi.
Jak jsem si dnes dodatečně všiml, irizovaná jsou i oblaka podél stožáru lampy.
Na této hranici byly hned tři druhy svítidel - od plně cloněných s "rovným" sklem, přes šikmé reflektory (na snímku) po klasické lampy s baňatým krytem. Pokud se objeví na mém webu fotky z cesty zpět, což by do konce září mohly, tak budu o tom informovat víc.

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
LbA

Zajímavá oblaka

#43

Příspěvek od LbA »

Dnes vecer som siel zo Sniny do Humenneho a videl som nadhernu irizaciu nalavo aj napravo od slniecka, kym som vsak vystupil z auta a vybral fotoaparat, zmizla. Ale jeden zaber predsa mam...
Vlavo bola vyrazna irizacia... Len perletovo nasvieteny oblacik, ale na milion percent neslo o "falosne Slnko" Ten pomaly mizol a naskakovala parhelia napravo, ale kusok vedla take perletove farby naskakovali. Takto dymanicky som to este nezazil, za 10 minut bolo po vsetkom... A ja ako na truc som nemohol nikde zastavit auto :)
Fotene o 17:10 LSEC fotoaparatom CANON EOS350D. Objektiv 18mm expozicia 1/500 sekundy. ISO 100.
http://meteory.persoholic.org/obrazky/irizacia.jpg
Obrazok som trochu dosaturoval v Photoshope aby vynikli farby :)

Teoria halovych ukazov je tu
http://vega.fjfi.cvut.cz/docs/sfbe/opt_jevy/node22.html
LbA

Zajímavá oblaka

#44

Příspěvek od LbA »

Doplnim este vcerajsi ukaz o detail oblaku nalavo od Slnka. Trochu som zahybal krivkami a dosaturoval (chvalabohu som fotil do RAW formatu)...
Pozrite sem..
http://meteory.persoholic.org/obrazky/detail.jpg
Tesne predtym ten ziarivy oblacik hral perletovymi farbami... Toto som nezazil este.. :)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zajímavá oblaka

#45

Příspěvek od MaG »

LbA napsal: Tesne predtym ten ziarivy oblacik hral perletovymi farbami... Toto som nezazil este.. :)
Vůbec mi nejde do hlavy ten tvůj pojem "perleťové barvy". Ono totiž parhélium, tak jak jej máš vyfoceno na té fotce je přece nejprve červené uvnitř a pak přechází do žluté až po modrou a bílou. Uvnitř je delší na výšku a postupně bývá kratší až se prodlužuje v bílou čárku začínajícího parhélického kruhu. To co kostrbatě popisuju beru z vlastní zkušenosti napozorovaných parhélií i parhélického kruhu. Ten obláček má podle mně duhové barvy ne perleťové a je to způsobeno mírně protaženou vnější částí levého parhélia.

Srovnej např. s pravým parhéliem na této mojí fotografii:

Další i s kusem parhélického kruhu na stránce: http://udalosti.astro.cz/halo2005-06-21.htm
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět