Viděl jsem neidentifikovaný úkaz na obloze (UFO)

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#796

Příspěvek od MilAN »

Určitě nejde o zapálení nějakých stupňů raket ani nic , co by souviselo s geostacionárními družicemi . Většinou se jedná o rotaci posledních stupňů nosných raket ( a že jich je nad obzorem vždy dostatek) a o silné zjasnění odrazem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
DanielM91
Příspěvky: 15
Registrován: 07. 07. 2018, 00:01
Bydliště: Velký Borek
Věk: 32

Neindetifikovatelný objekt

#797

Příspěvek od DanielM91 »

Zdravím, měl někdo to štěstí a dnes 4.9.2019 kolem 21:37 viděl vpravo od Dubhe čiré bíle světlo, které během cca 10vteřin pomalu plynule zhaslo? Co to mohlo být? Nějaká družice, satelit? Svítilo to více než Vega.A pomalu se to pohybovalo směrem na sever.
Newton 254/1200
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#798

Příspěvek od Karell »

Viděl jsem ho také, ale ty jsi asi přehlédl, že za sebou táhl nápis "Než na AF založíš nové vlákno, použij tlačítko HLEDAT" :)
Thomeeno
Příspěvky: 2
Registrován: 23. 08. 2019, 16:32

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#799

Příspěvek od Thomeeno »

MilAN píše:Určitě nejde o zapálení nějakých stupňů raket ani nic , co by souviselo s geostacionárními družicemi . Většinou se jedná o rotaci posledních stupňů nosných raket ( a že jich je nad obzorem vždy dostatek) a o silné zjasnění odrazem.
To mě docela překvapuje. Myslíte že by zjasnění odrazu vyvolalo efekt tak rychlého bliknutí (je to opravdu mžik, jako kdyby jednou blikl stroboskop) bez jakýchkoliv stop následného pohybu nebo čehokoliv jiného?
Mimochodem pár dní zpět jsem to kolem druhé ranní viděl nějakým severovýchodním směrem celkem vysoko nad obzorem...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#800

Příspěvek od MilAN »

Určitě je to pravděpodobnější a reálnější než to, o čem jsi spekuloval, že by to mohlo být
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#801

Příspěvek od adam.trhon »

Pozorování "UFO" z dneška. Určitě existuje nějaké vysvětlení, zvlášť, když jsme byli u letiště, ale opravdu mě nenapadá, co by to mohlo být.

Takže. V noci 26.10. 0:21 jsme pozorovali z Brněnských Ivanovic. Objekt letěl zhruba směrem od Andromedy k Beránkovi a pokračoval dál, rychlostí, která byla znatelně vyšší než družice, ISS nebo letadla. Jednalo se o tmavě oranžovou "tyčku", která letěla kolmo k dlouhé ose. Řekl bych, že úhlová velikost dlouhé osy byla srovnatelná s velikostí trojice hvězd v gama Trojúhelníku. Zářilo to míň, než nejjasnější hvězdy. Nic z toho neunikalo, ani to neblikalo, ani to neměnilo tvar.

Co jsme vyloučili:
Pták: neměnilo se to, letělo to zcela plynule, při nasvícení ptáka zespodu by bylo vidět víc než jen příčná tyčka.
Letadlo: ano, byli jsme u letiště. Jenže to neblikalo, nebyl vidět trup (jen oranžová "křídla"?), a letělo to hrozně rychle. Letadlo by muselo být dost blízko, a určitě bychom slyšeli motory.
ISS: vypadalo to jako oranžová tyčka a po obloze to letělo mnohem rychleji
Vyhořelý stupeň: Musel by být hodně blízko (viz. velikost), nebo obrovský. Navíc to nehořelo, nerotovalo, neprskalo.
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#802

Příspěvek od juh »

Aj keď ste to vylúčili ako prvé, najväčšiu šancu dávam tomu, že ste sledovali nie jedného, ale celú formáciu vtákov migrujúcich zo severu na juh.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#803

Příspěvek od hades »

A co třeba ocas papírového draka?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#804

Příspěvek od adam.trhon »

Řekl bych, že při rychlosti, kterou se to zdánlivě pohybovalo, by ptáci i ocas draka museli být natolik blízko, že bychom to poznali. Ptáci by mávali křídly, nebo bylo aspoň vidět tělo, ocas draka by se zase vlnil.
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#805

Příspěvek od Cztwerec »

Já jsem od nás z vidlákova viděl nedávno tohle:

https://www.partykostym.cz/letajici-lam ... esti-bily/

podlouhlé něco, co se stále "vlnilo" a zářilo oranžově... Ani dalekohled neodhalil co to je. Ale jsem skoro přesvědčen, že by to mohlo být tohle.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#806

Příspěvek od Jakub »

Ahoj všem, určitě jsem neviděl UFO, ale docela by mě zajímalo co jsem viděl :-) 29. 12. 2019 cca 18 hodin jsem viděl asi 8 - 12 za sebou letících "družic" v rozestupu kolem 5°. Letěli po trase někde od Lyry, mezi M. a V. vůz a dále k SV obzoru někam k Blížencům. Původně jsem myslel, že je to nějaký vojenský přesun C5, nebo C17 ve vyšších letových hladinách, čemuž by nasvědčoval i poslední vychýlený světelný bod, který neletěl v lajně, ale bokem od všech ostatních, ale ani jeden objekt, po celou dobu neblikl a ani jsem nezaslechl náznak motorů. Navíc mi přišly zdroje opravdu bodové, takže se domnívám, že to byly družice. Ale takové množství, v taktovém to zástupu jsem ještě neviděl. Dokážete mi někdo říci, o co se mohlo jednat? Díky a hezkého silvestra.
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#807

Příspěvek od Artaban »

Jakub : Možná satelity Starlink.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#808

Příspěvek od MilAN »

Starlinky kolem 18. hodiny mají větší rozestupy ( 2-5 minut ) a letějí po jiné trajektorii
Můžeš si je pro svoji polohu vygenerovat ze stránky : https://www.heavens-above.com/
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#809

Příspěvek od Jakub »

MilAN píše:Starlinky kolem 18. hodiny mají větší rozestupy ( 2-5 minut ) a letějí po jiné trajektorii
Můžeš si je pro svoji polohu vygenerovat ze stránky : https://www.heavens-above.com/
Pánové díky. Ty Starlinky by tomu i odpovídaly, zvláště ty před 18 hodinou (17:40 - 17:43), To bude ono a ta "jiná" trajektorie je jen mojí špatnou pamětí a posazení družic více k horizontu. Díky moc, zase jsem chytřejší.
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#810

Příspěvek od L@dis »

MilAN píše:Starlinky kolem 18. hodiny mají větší rozestupy ( 2-5 minut ) a letějí po jiné trajektorii
V neděli 29.12. před 18h jsme společně s návštěvníky hvězdárny v Benátkách také pozorovali onen " vláček". Podle mě Starlink. Poblíž zenitu letělo několik desítek družic od JZ směrem na SV. Zatím co začátek "vláčku" už dávno mizel za SV obzorem, od JZ vylétaly stále další. Rozmezí mezi sebou měly tak cca 5 stupnů. Několik jich letělo dokonce v páru, tak cca půl stupně od sebe. V zenitu jasnost tak okolo 2mag.
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Odpovědět