Viděl jsem neidentifikovaný úkaz na obloze (UFO)

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
josef01
Příspěvky: 225
Registrován: 15. 05. 2005, 02:02

Viděl jsem neidentifikovaný úkaz na obloze (UFO)

#1

Příspěvek od josef01 »

Je mi 62let a nahoru koukám něco přes 40let,tedy doba dost dlouhá,abych se orientoval,poznal souhvězdí,viděl průlety družic,letadel,meteority i pár pěkných boloidů,pamatuji H.kometu,drobné iridiové záblesky....Ale k věci,je neděle 9.10.2005, 19.50SEC
po zprávách v televizi,beru triedr 10x50,vycházím na zahradu,abych jako obvykle zkontroloval,zdali někdo náhodou neukrad hvězdu.Obloha ideální-na Ostravské poměry-chvíli přivykám oči pouhým pohledem vzhůru,nejdříve východ,pak sever,něco se mi podvědomě nezdá,asi 50stupnů nad obzorem je jasná hvězda tak něco mezi 1,0,až -1.V duchu si promítám informace o jevech na obloze dnešního
večera,ale nic si nemohu vzpomenout,říkám to stáří
asi začíná,když k mému udivu se jas zvětšuje asi na dvoj,troj násobek,kontroluji,zdali se nejedná o pohyb,jas se dále zvětšuje až tak do velikosti autoreflektoru na vzdálenost cca100m,propadám panice,nebot mě napadlo,přídové svetlo letada,pád letadla,instinktivně padám na zem,levá ruka drží triedr,pavá narazí i s kolenem na zem,očekávám nejhorší.Přesto mi nedá a dívám se nahoru,jak to dopadne.Záře se přestala zvětšovat a najednou jak by vzpnul žárovku,jen velký črvený flek,který se velmi rychle začal vzdalovat směrem k západu a jeho velikost prudce klesala,až asi po 30 obloukových stupních zanikla nad obzorem v oparu.
Zvedl jsem se ze země,obvinil se,že jsem asi blázen,
bolest kolena mi připoměla,že nespím.Znovu jsem začal rekapitulovat onen zážitek i časově,20.01hod.
Hledím v ono místo,kde byla původně ona hvězda,nic jen tmavě modrá obloha.Následoval šok,jako by někdo opět rožnul novou hvězdu,nevěřím a kontroluji,zdali se to nepohybuje,ne jako přibitá tam opět je,tentokrát nepanikařím a přikládám triedr,úžasná modrozelená záře,ne, ona se opět zvětšuje,když to začalo,v duchu
počítám 21,22,23..odkládám triedr,záři již nebylo možno vzdržet,koukám pouhým okem,28,29 je to již
tak veliké,skoro jak polovina měsíce v úplnku,32,33
záře se vypla,zůstal červený flek-zrakový klam-asi ne,nebot opět se putce zmenšuje a mizí stejným směrem40,41 už není vidět v mlžném oparu nad obzorem.Třesu se,koleno i ruka je cítit,zmaten odcházím domů,je 20.05.35 na hodinkách Casio,řízených z Frankfurtu.Chci to ihned dát na forum,ruce se třesou,asi bych to nenapsal,v hlavě zmatek,jdu spát,nespím a uvažuji racionálně,co jsem to vlastně viděl,tedy skutečně a k tomu dvakrát.Ráno sedám k PC a píšu,podotýkám,že jsem
nepil,ani nehašišoval.
Josef Tomalčík Vratimov
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#2

Příspěvek od mkcz »

Nevím, co k Vašemu zážitku říci. A nechci nad ničím spekulovat. To co popisujete opravdu neodpovídá žádným mně známým úkazům nebo zážitkům. Na tu oblohu se dívám také mnoho let.
Mám také zajímavý zážitek.
Na přelomu července a srpna roku 2002 jsem s rodinou a známými trávil týden dovolené na překrásném místě na jih od Valašského Meziříčí, jen pár kilometrů od obce Jarcová. Bydleli jsme v romantické hájence 5 kilometrů v lese (žádná eletřina a světla). Nádherná obloha, odlehlé místo, ticho a klid a šumění lesa. Jeden večer jsme seděli u ohniště a opékali buřty a asi 5 minut po 23 hodině se nad lesem objevilo velmi prudké žlutobílé světlo. Jeho zdroj nebylo možno mezi stromy směrem k obloze identifikovat. Bylo tak prudké, že vznikaly druhotné stíny mezi stromy a úkaz trval 4 - 5 sekund. Žádný zvuk, jenom normální šumění stromů. Nic nerušilo klid. Subjektivně bych řekl, že jeho zdroj nebyl nikterak vysoko, protože poloha stínů se měnila. Bylo to zvláštní, čekal jsem, co se bude dít potom ale nestalo se vůbec nic. Nic ani v nejmenším nenarušilo naprostý klid, vyjma normálních zvuků nočního lesa. Jen na vysvětlenou - před 18 lety při službě v armádě jsem absolvoval něco kolem 140ti stráží. Noční les dobře znám a opravdu jsem nezaznamenal žádnou změnu. Ale to světlo bylo někde poměrně nízko nad ním. Na to bych přísahal.
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#3

Příspěvek od voko »

Zajímavé ...
Člověk je kolikrát na pochybách, když takové vyprávění slyší od někoho, kdo o astronomii nic neví, ale u vás dvou se to říct nedá a prohlásit vás za blázny se mi v každém případě příčí. Racionální vysvětlení pro to lze asi těžko najít.
Bylo by zajímavé, jak by vaše tvrzení zdůvodnil třeba někdo ze spolku Sisyfos ....
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
vl.siska
Příspěvky: 3
Registrován: 15. 10. 2005, 04:09

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#4

Příspěvek od vl.siska »

Zabývám se už nějaký rok takovýmito případy. Vyloučit se dá záblesk Iridia. Charakteristika pozorování je tak nejblíž asi jasnému bolidu, jen zatím žádný hlášen nebyl. Rád bych se pokusil najít nějaké vysvětlení - můžete navštívit stránky www.ufo.cz/zare/formular.htm a pokusit se vyplnit formular? To stejné platí i kolegovi mkcz. Díky moc
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#5

Příspěvek od Hadra »

R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
josef01
Příspěvky: 225
Registrován: 15. 05. 2005, 02:02

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#6

Příspěvek od josef01 »

Dodávám pro všechny,co taková pozorování spíše zlehčují,než by raději zapojili více mozkových závitů.
Ono totiž současné znalosti přírodních zákonů nejsou
konečné.Matematicko fyzikální zákony poskytují širokou škálu vysvětlení,je zde ovšem lidský faktor,totiž člověk je stvoření disponující velmi malými schopnostmi,tedy smysly.Proto když vidí nějaký ůkaz a ještě poměrně krátkou dobu,není vždy
objektívní,nýbrž subjektívní.Proto,když pozoruje více lidí,i tehdy se výpověti více či méně liší.
Budoucnost snad bude v komplexním rádiovým a optickým přístrojovým sledováním,ale amatér v našich podmínkách nemá šanci.Pokud bude vědecká
práce at už v jakémkoli směru na úrovni čističe bot,
a to dle mého názoru se dlouho nezmění,budem pořád jen něco o kousek dál, než byl neandrtálec.
Josef
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#7

Příspěvek od MIZ »

josef01 napsal: Dodávám pro všechny,co taková pozorování spíše zlehčují,než by raději zapojili více mozkových závitů.
Ono totiž současné znalosti přírodních zákonů nejsou
konečné.Matematicko fyzikální zákony poskytují širokou škálu vysvětlení,je zde ovšem lidský faktor,totiž člověk je stvoření disponující velmi malými schopnostmi,tedy smysly.Proto když vidí nějaký ůkaz a ještě poměrně krátkou dobu,není vždy
objektívní,nýbrž subjektívní.Proto,když pozoruje více lidí,i tehdy se výpověti více či méně liší.
...
To chce klid.
Já loni pozoroval Perseidy a jeden mi "zakličkoval". Vědom si svého amaterismu jsem se sem tehdy zaregistroval a zeptal se na tento IMHO vzácný jev. A místo nějakého vysvětlení jsem dostal řadu otázek typu zda poznám letadlo od meteoru, skrz kolik mraků jsem koukal, jak daleko byla bouřka až po náznaky typu jak bych osobně viděl srovnání svého IQ s venkovní teplotou apod. Téměř nikdo nepřipustil, že by se to mohlo opravdu stát a že by to i viděl takový astronomický nýmand jako já.
Mám aspoň zajímavý zážitek, ten mi nikdo nevezme a vyprávím o něm v rámci rodiny, kde mi všichni věří - neznají totiž žádný důvod, proč bych si to vymýšlel.
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#8

Příspěvek od MaG »

Lidský organismus/mozek, je stále dosti neprobádaný. Takže buďto bychom takovýto jev museli přisoudit jemu, nebo dosud řídkému, neposanému jevu přírodnímu. Obojí mi přijde stejně reálné a věřil bych na to víc než na skutečné UFO ve smyslu mimozemském.

Pokud někdo popisuje kličkující hvězdu/padající hvězdu/meteor - nedokážu já posoudit, v jakých úhlech vůči přímce to zdánlivě kličkovalo, jen připomínám známý fakt, že např. ISS při průletu kolem hvězd kolem nich zdánlivě zatáčí. Tento optický vjem je někdy patrný více - tipuji např. při pohledu do zenitu a při otáčení se kolem vlastní osy (lidského těla). Nedokážu posoudit ten meteor zmiňovaný výše, ale přinejhorším, pokud se nejednalo o nějaký řídký jev, mohlo jít o tento optický klam.
Zde nejde ani tak o to, jak jsme trénovaní/zkušení astronomové, jako spíš o to, že naše smysly nás mohou někdy chtě nechtě klamat.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#9

Příspěvek od MIZ »

Možná to chtělo nakreslit, ale to je asi nad moje schopnosti. :-[ Takový výtvor by vyžadoval ještě ví tolerance, než prostá otázka... :D
Ptal jsem se tehdy tady:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 4;start=45
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
vl.siska
Příspěvky: 3
Registrován: 15. 10. 2005, 04:09

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#10

Příspěvek od vl.siska »

Já myslím, že ani tady se nemusíte bát používat termín UFO. Je to zkratka neidentifikovaného létajícího objektu a není nutné hned za tím vidět malé zelené. Ze stejného důvodu je vlastně nesmysl říkat, že věřím/nevěřím na UFO - to prostě existuje v okamžiku, kdy jej neumíme objasnit. Myslím, že jediná možnost jak přijít těmto věcem na kloub, je systematicky a nezaujatě sbírat informace a pokoušet se najít přijatelná vysvětlení. Pokud se nenajdou, nic se neděje - nevíme přece ještě všechno o všem.
Uživatelský avatar
josef01
Příspěvky: 225
Registrován: 15. 05. 2005, 02:02

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#11

Příspěvek od josef01 »

Po konzultaci s několika odborníky na meteority,jsme došli k závěru,že se jednalo asi o vzácný případ shohy okolností,kdy moje pozorovací stanoviště bylo shodné s průmětem letu dvojčete a viděl jsem jej od počátku až do konce.Toto vysvětlení se dá akceptovat.
Josef
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#12

Příspěvek od voko »

Pád bolidu (podle tebou, jako i mkcz uváděných jasností by se zřejmě jednalo o bolid) v ose pozorování bylo to jediné, co mě v této souvislosti také hned napadlo, ale jak si vysvětluješ toto?
josef01 napsal: Záře se přestala zvětšovat a najednou jak by vzpnul žárovku,jen velký črvený flek,který se velmi rychle začal vzdalovat směrem k západu a jeho velikost prudce klesala,až asi po 30 obloukových stupních zanikla nad obzorem v oparu.
A potom, že by takový vzácný úkaz (tzn. dvojče) v tak hustě obydlené aglomeraci jakou ostravsko je, nezaznamenal kromě tebe (stejně tak v případě mkcz) nikdo jiný? Určitě by se o tom někde psalo nebo by to aspoň měla zaznamenat síť celooblohových kamer. Zkusil jsi pátrat po tomto v tebou přesně udávaném časovém intervalu?
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#13

Příspěvek od mkcz »

voko napsal: Pád bolidu (podle tebou, jako i mkcz uváděných jasností by se zřejmě jednalo o bolid) v ose pozorování bylo to jediné, co mě v této souvislosti také hned napadlo, ale jak si vysvětluješ toto?
A potom, že by takový vzácný úkaz (tzn. dvojče) v tak hustě obydlené aglomeraci jakou ostravsko je, nezaznamenal kromě tebe (stejně tak v případě mkcz) nikdo jiný? Určitě by se o tom někde psalo nebo by to aspoň měla zaznamenat síť celooblohových kamer. Zkusil jsi pátrat po tomto v tebou přesně udávaném časovém intervalu?
Za sebe mohu říci, že jsem dál nepátral po zaznamenaných průletech bolidů. Má to jeden důvod; na bolid mi přijde dost nepravděpodobná ta změna polohy stínů mezi stromy, bolid zazáří ve výšce několika desítek kilometrů a navíc se mi ta intenzita světla zdála na bolid nějak příliš velká. Ale samozřejmě nemohu stoprocentně tvrdit, že takhle nemůže bolid zazářit. Ale co ta měnící se poloha stínů během cca 5 sekund ? To by spíš odpovídalo mnohem nižšímu zdroji světla (tedy vůči našemu místu) a mnohem menší úhlové rychlosti (pokud by ten zdroj světla byl nízko nad lesem, nemusel by se po obloze pohybovat zase tak rychle jako třeba bolid a na tu změnu polohy stínů by to nejspíš stačilo), protože já jsem přímo ten zdroj skrze ty stromy neviděl, jediné co jsme my všichni tam viděli byla silná záře nad lesem a to že se zdroj té záře musel pohybovat dokládají již výše zmíněné, polohu měnící stíny stromů a to vše v intervalu cca 5 sekund.
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
TomZ
Příspěvky: 14
Registrován: 28. 04. 2006, 22:23

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#14

Příspěvek od TomZ »

Taky jsem nekdy v roce 1998 pozoroval neco co nevim co bylo. Videli jsme to 3.
Stali jsme venku a cekali na ostatni. Kratili jsme si chvili sledovanim oblohy.
To co jsme uvideli, bych popsal jako 4 svetelne body o jasnosti kolem 1-2m ktere vuci sobe nemenili polohu. Tyto body opsaly na obloze jakysi kriz nebo plus(asi tak 10° na vysku i sirku, nahoru, dolu znovu nahoru doleva do prava) a pak velmi rychle zrychlilo smerem nahoru a zmizelo. Jako kdyz lusknes prsty. Potom se ozvalo zaduneni. Ale pred tim jsme zadny zvuk motoru nebo čehokoliv neslyseli. Jinak ten pohyb po tom križi byl, jako kdyz delas kriz tuzkou na papir. Jakoby konstantni rychlost z bodu do bodu

Nikdo nepil. Bylo to nekdy na vanoce. Na male vesnici.

Kdyby to nakonec neulitlo silenou rychlosti s tou ranou na konci tak to byl vrtulnik, ktery byl po vetru. Proto jsme ho neslyseli. Ale bylo kolem 1h noci. a vzduch se moc nehybal. Aspon prizemi. Proste jsme to videli.
Uživatelský avatar
vrilcz
Příspěvky: 1
Registrován: 21. 06. 2006, 09:16

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#15

Příspěvek od vrilcz »

To co pise pan Josef01 musim potvrdit je pravda. on nemel halucinace. Vypadaji presne jako hvezdy. nevim co to je ale myslim si ze to neleta sem z vesmiru. sleduju je uz par let na urcitem uzemi.uz moc nekoumam co to je ale odkud to startuje. zatim to vypada na puvod jaky je dost sokujici a nebudu ho sem psat dokad nemam vice dukazu a abych nebyl oznacen jako blazen.
omluvte cestynu nejsem cistej cech.

icq 320247137
Odpovědět