Viděl jsem neidentifikovaný úkaz na obloze (UFO)

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#31

Příspěvek od MaG »

Ten tvůj popis mi nejvíce sedí na ISS a Progress nebo Sojuz. Bohužel zatím marně pátrám v archivech po tabulce přeletů, současné elementy ISS sou nám k ničemu, chtělo by to loňský tle soubor.

Pokud by to byla ISS, klidně by mohla mít tu uvedenou jasnost, stejně tak ten doprovod .. proto jsem se ptal i na rychlost letu. Jistě znáš rychlost letu ISS, pokud ne, podívej se třeba dnes nebo v následujících dnech, myslím, že ISS ještě lítá večer.
Když mizí ve stínu, skutečně se tak děje postupně a je otázkou, od čeho by se náhle odrazil sluneční paprsek, ale modulů je tam na to dost.

Rychlost letu bude klíčový parametr a tvůj popis, že to trvalo 2 min na to krásně sedí.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#32

Příspěvek od Cassi »

No jo, ale ta "počáteční" a "pozdější" jasnost. ISS přece během přeletu nekolísá z jasnosti -2,5mag na 6mag.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#33

Příspěvek od MaG »

Já nevím, jak dlouho to pohasínalo. Tomek to viděl. Víš když ISS vlétá do stínu, že zeslábne a je pravda, že pak bývá jen obtížně vidět. Ber v potaz ale i to, že tou dobou, kterou Tomek uvádí, nemohlo být vidět hvězdy o 6 mag. Takže údaj může být nadhodnocen.

Já si jen myslím, že to mohla být družice a dokonce podle jasu nejspíš ISS. Přiznávám ale, že s ISS a Sojuzy/Progressy se nic zajímavého nedělo! Dokonce nic tou dobou z Ameriky nestartovalo. Viz. http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modl ... y/2005.htm

Takže já nevím co to mohlo být, ale družice se mi jevila jako rozumné vysvětlení ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#34

Příspěvek od Habl »

Tomku, v tvém záznamu chybí předeším dráhové (nejlépe 3 polohy) údaje obou objektů. Jejich rozsah jasností je značný.Pomohlo by pokud nezávislý pozorovatel tyto objekty pozoroval a mohl doplnit dráhové údaje.

Změna jasnosti objektů je těžko vysvětlitelná změnou odrazu slunečního záření od obou těles postupným velmi pomalým synchroním otáčením dokonce se zábleskem.Vzdálenost mezi tělesy neodpovídá na ISS. A nic jiného mne nenapadlo,

Když jsem pozoroval před 28 lety oddělení sondy Zond od třetího stupně nosné rakety, též jsem nevěřil že se může změnit dráha a očima pozorovat sice nepatrnou, ale znatelnou změnu trajektorie a jasnosti.
Habl

"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#35

Příspěvek od Tomek »

MaG napsal: Já nevím, jak dlouho to pohasínalo.Po první čtvrtině dráhy viditelného letu. Habl má pravdu, že nemám 3 záchytné body kromě Lyry, ale "JZ" a "Lyra" by mohla stačit. Taky připouštim, že mohlo jít o jasnost i o jednu magnitudu slabší, více ale ne.
Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
Pito
Příspěvky: 193
Registrován: 08. 05. 2006, 21:39

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#36

Příspěvek od Pito »

Ja si myslim že vesmír je natoľko velký že môžu existovať aj iné civilizácie nielen naša čo vi nato pito
Bresser 127/1200,Newt.200/850,Cass.150/920,Ref.ED 80 PRO ATA&& Canon EOS 300 D,Canon 3000,Canon EOS 400 D&& EQ-5 , Vlast. vyrobená montáž.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#37

Příspěvek od MaG »

Souhlasím, škoda jen, že o nich zatím nevíme oficiálně. Informace o létajících talířích a pod. mi zatím zdaleka nepřijdou uspokojivé. Soudný člověk však o existenci mimozemského života jistě nepochybuje.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Pito
Příspěvky: 193
Registrován: 08. 05. 2006, 21:39

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#38

Příspěvek od Pito »

Mi vlastne poznáme 3 až 4 rozmerni svet ale vo vesmire môže byť viac rozmerov ktore mi už nemusime pochopiť skratka je to dosť zaujimava a ťažka tema UFO. A že vo vesmire môžu existovať aj iné svety tak to mu sa viac priklanam skratka niesme tu sami .Pito
Bresser 127/1200,Newt.200/850,Cass.150/920,Ref.ED 80 PRO ATA&& Canon EOS 300 D,Canon 3000,Canon EOS 400 D&& EQ-5 , Vlast. vyrobená montáž.
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#39

Příspěvek od MIZ »

Pito napsal: Mi vlastne poznáme 3 až 4 rozmerni svet ale vo vesmire môže byť viac rozmerov ktore mi už nemusime pochopiť skratka je to dosť zaujimava a ťažka tema UFO. ...
Jsme sice v tématu poněkud spekulativním už svým názvem, nicméně bych to zas moc nepřeháněl. Vesmír má v makro měřítku 3 rozměry prostorové + 1 časový. Vnímáme, měříme, popisujeme čtyřrozměrný časoprostor. Dalších pravděpodobně 7 prostorových rozměrů má mikro-rozměry a nemáme o nich moc informací, dokonce ani ne přímé důkazy jejich existence.
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
Pito
Příspěvky: 193
Registrován: 08. 05. 2006, 21:39

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#40

Příspěvek od Pito »

Ale na to sme tu aby sme špekulovali či nie Pito ;)
Bresser 127/1200,Newt.200/850,Cass.150/920,Ref.ED 80 PRO ATA&& Canon EOS 300 D,Canon 3000,Canon EOS 400 D&& EQ-5 , Vlast. vyrobená montáž.
Uživatelský avatar
Pito
Příspěvky: 193
Registrován: 08. 05. 2006, 21:39

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#41

Příspěvek od Pito »

O.k. niečo podobne som videl tiež asi pred 16 rokmi a to sa tak rychlo nezabuda inak oblohu už pozorujem 25 rokov tak by som sa nemal myliť a to čo som vlastne videl informoval som aj ostatnich čo vedia do astronomie ale povediac pravdu dodnes som nedostal žiadnu uspokojivu odpoveď ale to nič nemeni postoj k veľkosti vesmíru Pito
Bresser 127/1200,Newt.200/850,Cass.150/920,Ref.ED 80 PRO ATA&& Canon EOS 300 D,Canon 3000,Canon EOS 400 D&& EQ-5 , Vlast. vyrobená montáž.
Uživatelský avatar
Pito
Příspěvky: 193
Registrován: 08. 05. 2006, 21:39

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#42

Příspěvek od Pito »

Tak čo nikto už za svojej ery života podobne nevidel Pito
Bresser 127/1200,Newt.200/850,Cass.150/920,Ref.ED 80 PRO ATA&& Canon EOS 300 D,Canon 3000,Canon EOS 400 D&& EQ-5 , Vlast. vyrobená montáž.
Uživatelský avatar
Vana
Příspěvky: 50
Registrován: 07. 02. 2006, 01:55

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#43

Příspěvek od Vana »

To co jsem viděl já bych pojmenoval spíše URO - Unidentified Rolling Object.
Bude to tak deset let, jel jsem v listopadu kolem 5-6 hod. ráno po čtyřproudové silnici od Olomouce na Prostějov. Bylo sucho a jasno, nad hlavou svítily hvězdy, ale v dálce za prostějovem, odhadem tak 20-30km daleko jsem viděl bouřku, občas se blýsklo. Zhruba v polovině cesty mezi oběma městy je táhlá levá zatáčka. Silnice byla úplně prázdná, jel jsem v levém pruhu cca 120km/h.
Najednou se zpod středového svodidla vykutálelo něco kulatého, silně žlutě zářícího s temným středem. Vypadalo to asi jako silně ozářené cédéčko. Mířilo to přímo do mé jízdní dráhy, pod auto mezi kola. Podvědomě jsem se na sedadle nadzvedl a očekával náraz. Nic se však nestalo, auto přejelo nad předmětem a ve zpětném zrcátku jsem jen stačil zahlédnout mizející objekt, stále silně zářící ale teď mírně do červena. Pokračoval ve své dráze přes cestu směrem ke krajnici. Než jsem se vzpamatoval, byl jsem o dobrého půl kilometru dál. Otočit se na čtyproudovce samozřejmě nešlo, couvat jsem už taky nechtěl takže tím příběh skončil.
Za dne jsem se ještě podíval na ty středove svodidla - pro oba směry jsou tak blízko u sebe, že by se mezi ně nikdo nemohl schovat, kdyby chtěl házet předměty po autech. Takže mi zůstala nevyřešená hádanka.
Uživatelský avatar
escom
Příspěvky: 39
Registrován: 07. 05. 2006, 01:40

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#44

Příspěvek od escom »

Hoj dnes teda 30.9.06 o 19:14 som videl v cca suhvezdi delfin cca 10° od altaira, jasny objekt jupiterovej magnitudy a po cca 10sekundach pomalicky zhaslo do nevidna, taketo nieco som videl uz asi 98-99 tusim to bol Januar o 6-7 rano ale malo to jasnost venuse. V tom case bola rano aj venusa takze som si ju pomilil avsak mi doslo ze venusa na juhu asi ne-e a vzapati tiez zhasla. Oba body boli stacionarne.
myslim ze satelity naklapali panely, ale ak niekto vie nieco presnejsie rad by som o tom vedel viac. dik za inufOOOOO.
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#45

Příspěvek od voko »

Dokážeš vyloučit záblesk Iridia?
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Odpovědět