Hvězdy ve dne

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Hvězdy ve dne

#1

Příspěvek od MaG »

Přemýšlím nad tím, zda tu máme téma sdílející zkušenosti s pozorováním hvězd ve dne.

Dneska se mi podařilo díky Měsíci najít Aldebaran pomocí ED80. Nyní v 17 hodin už se mi vejdou do zorného pole 25 mm okuláru při zvětšení 40x. Nejhezčí je při pohledu 70x a 120x. Bohužel se mi nedaří zahlédnout ani jednu thétu z Hyád, které jsou nedaleko, ačkoli montáž mi najíždí přesně. Na tento malý refraktor je to asi moc. Jinak obloha je ale krásná, docela hodně modrá, takže ideální podmínky dnes. I když občas fouká nárazový vítr, celkově hodně dobrý seeing.

Kdysi jsem tohle dělal na Kleti třicítkou. Arcturus byl mým oblíbencem na denní prohlídky, protože je taky krásně oranžový. Taky jsem koukával na Vegu. Když byla možnost, podařilo se mi najít i dvojhvězdu Co Caroli (alfa CVn) a to je taky můj dosavadní rekord ve dne, viděl jsem obě složky, 2,9 a 5,5 mag.

Ještě zkusím 15cm SCT a snad najdu Aldebaran na fotkách s Měsícem. Taky zkusím pak nahrát video přes okulár.

Tady je fotka ze 17:15 SELČ

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Hvězdy ve dne

#2

Příspěvek od FunTomas »

5,5mag cez deň??? :o
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Hvězdy ve dne

#3

Příspěvek od MaG »

5,5mag cez deň???  :oJe to nejlepší metoda - vybíral jsem si dvojhvězdy. Zaboha si teď nevzpomínám na tu druhou dvojhvězdu, ale bylo to něco kolem dvojice 2+3 mag a ta byla v pohodě, podobně jako jasná složka Cor Caroli. No a vedle ní jsem viděl i tu slaboučkou složku. Na Kleti bývaly občas skvělé podmínky a volný dalekohled :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Hvězdy ve dne

#4

Příspěvek od MaG »

Podařilo se i podle Aldebaranu určit, že montáž mi na něj najíždí s odchylkou, kterou jsem přepočítal pro thétu Tauri a opravdu jsem na ni najel a mám ji v 9mm okuláru. Zatím jen tu bílou jasnější složku a marně pátrám po druhé, slabší :-)

Takže jsem se teď dostal na 3,4 mag, ale někde vedle musí být ta druhá 3,8 mag červenavé barvy. Teď tam mám SCT 15cm.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Hvězdy ve dne

#5

Příspěvek od MaG »

Byla to dnes krásná detektivka. Tu thétu jsem pak opakovaně nemohl najít a marně jsem po ní pátral snad hodinu. Nakonec jsem znovu pečlivě vše zkontroloval a znovu ji našel. Podařilo se mi ji přes okulár natočit, takže budu mít hezké porovnání jejího jasu i barvy proti Aldebaranu. Zatím ještě jeden hotpixel poblíž Měsíce, tentokrát posuutý už podstatně blíž. Doufám, že mi ho kolem Západu Slunce někdo cvaknete, mě už to zapadá za hranu domu a ven s tím chodit nechci. Myslím, že má 4 hodinová seance byla úspěšná a užil jsem si to. Ještě dodám do článku videa, ale až po večeři ;)

http://udalosti.astro.cz/?p=5334




P.S. v pozadí snímku jsou stopy po retuši smítek, zatím nebyl čas je eliminovat flatfieldem. Myslím ale, že Aldebarana najdete. Na něm žádné smítko nebylo, nemusíte mít tedy obavu, že bych ho nějak zvýrazňoval, nebo retušoval. Pouze jsem zvedl kontrast snímku.

----

A ještě jedna fotka. Nakonec jsem vyběhl s dalekohledem před barák a jen tak na 1/125 s to cvakl. Krásné setkání. A na podzim tu máme zákryty.

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Hvězdy ve dne

#6

Příspěvek od MaG »

Na závěr ještě doporučuji video. Mám z dneška opravdu radost. Hledat hvězdy ve dne je vážně zábavné.

Pravděpodobně vyšší kvalita na Vimeo:

alternativně na YT: https://youtu.be/hhvCMU8F1KA
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Hvězdy ve dne

#7

Příspěvek od zbignieww »

Velmi zajimave! Vysledkum prispela ovsem kvalita oblohy - "docela
hodne modra", jak pises. Dalo by se rict, ze takova barva oblohy je tehdy, kdy
proud vzduchu v atmosfere jde od severu ( ale ne z polskecho Slezka na Ostravu ) ?
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 613
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Hvězdy ve dne

#8

Příspěvek od TH »

To je dobrá náhoda. Ve stejný den jsem si chtěl vyzkoušet ustavení montáže AZ EQ6 GT ve dne, mezi 15. - 17. hodinou. Vůbec se mi nedařilo v mém newtonu 200/1000 nalézt Jupiter, ani hvězdy. Používal jsem okulár f=28mm. Přitom v jiném vlákně MilAn píše, že ty nejjasnější vidět dalekohledem jsou. Co nejpečlivěji jsem ustavil montáž (v AZ režimu) podle libely a podle buzoly. Ovšem GOTO se mi vůbec nepodařilo ustavit.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Hvězdy ve dne

#9

Příspěvek od MilAN »

Aby Go-To alespoň nějak fungovala , potřebuje se opřít alespopň a jeden bod na obloze. Nejjednodušší je určitě začít Venuší, protože tu lze v hledáčku najít, pokud montáž alespoň zhruba najede. Další objekt by se už měl dostat do zorného pole. Problém je, že ale musí být předem velmi dobře zaostřený dalekohled a výstupní pupila by neměla být zbytečně velká ( oko na denním světle ji bude mít nějakých 2-2,5 mm a k tomu by měla být přizpůsobená i výstupní pupila dalekohledu.) A Jupiter není vůbec nijak jednoduchý objekt - i když je dalekohled nasměrovám přesně. To hvězdy jsou jednodušší
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Hvězdy ve dne

#10

Příspěvek od Medved »

Když už o Jupiteru, tak zrovna včera po 19:00 SELČ jsem na něj koukal a viděl i všechny měsíce. Newton 150/750, okuláry 19, 10, 6 a 4 mm, optimální ty 4 a 6 mm. Byl vidět i v hledáčku 7x50 a cca 10 minut před západem Slunce jsem jej našel i okem (i levým, trochu pidlookým). Trochu víc písnu k Jupiteru 2015 - snad se k tomu dostanu.
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Hvězdy ve dne

#11

Příspěvek od MilAN »

Já bych to tedy upřesnil : ve dne = když svítí Slunce jako v poledne a ozařuje oblohu - ne před západem nebo tak, kdy je osvětlení již na 1/10 a měně toho poledního.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 613
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Hvězdy ve dne

#12

Příspěvek od TH »

Děkuju za upřesnění. Budu to muset vyzkoušet v pozdějších odpoledních hodinách. Jde mi hlavně o to, že chci zkusit nalézt tenký srpek Měsíce před a po novu pod hranicí 18ti hodin. Kdybych měl v roce 1995 vybavení, které mám dnes, tak bych se dostal určitě pod 17 hodin. Tenkrát jsem měl jen triedr 20x60, kompas a Hvězdářskou ročenku a našel jsem Měsíc necelých 18 hodin po novu. Nemám pevnou pozorovatelnu, tak musím pokaždé montáž ustavit.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4460
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Hvězdy ve dne

#13

Příspěvek od dvader »

Aby Go-To alespoň nějak fungovala , potřebuje se opřít alespopň a jeden bod na obloze. Nejjednodušší je určitě začít Venuší, protože  tu lze v hledáčku najít, pokud  montáž alespoň zhruba  najede. Další objekt by se už měl dostat do zorného pole.  Problém je, že ale musí být předem velmi dobře zaostřený dalekohled a výstupní pupila by neměla být zbytečně velká  ( oko na denním světle ji bude mít nějakých 2-2,5 mm a k tomu by měla být přizpůsobená i  výstupní pupila dalekohledu.)  A Jupiter není vůbec nijak jednoduchý objekt - i když je dalekohled nasměrovám přesně. To hvězdy jsou jednoduššíPokud se umí montáž ustavit na Slunce a je k dispozici sluneční fólie, tak je nejjednodušší ustavit a zaostřit na Slunce. Pak zpřesnit ustavení na Venuši, pokud je dostatečně daleko od Slunce...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Hvězdy ve dne

#14

Příspěvek od MilAN »

Sky Watcher obecně neumí Slunce,proto uvádím Venuši
Jde to samozřejmě přes souřadnice Slunce- montáž neví, že jede na Slunce, tam to vystředím a jedu dál.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Hvězdy ve dne

#15

Příspěvek od KpS »

V minulosti bývaly teodolity doplněny zenitovým hranolem pro denní zaměření Polárky k určování azimutů. Taková možnost začíná někde u parametrů 30x40 (např. Wild T2). V okuláru klesne plošný jas oblohy zhruba o magnitudu a Polárka zvýší díky objektivu svou jasnost cca o 6 magnitud. Přitom je důležité, že zůstane pro oko bodová. Tím se dostaneme s hlediska kontrastu do podobné situace jako při denním pozorování Venuše.
Karel
Odpovědět