Hvězdy ve dne

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 613
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Hvězdy ve dne

#16

Příspěvek od TH »

V minulosti bývaly teodolity doplněny zenitovým hranolem pro denní zaměření Polárky k určování azimutů. Taková možnost začíná někde u parametrů 30x40 (např. Wild T2).......
To je velice zajímavá informace a stojí to za vyzkoušení....
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
romcek
Příspěvky: 127
Registrován: 24. 06. 2019, 07:04

Pozorování objektů ve dne

#17

Příspěvek od romcek »

Ahoj,

Rád bych se Vás zeptal, na Vaše zkušenosti s astronomickým pozorováním ve dne. Popřípadně i s radami,vjak na to 8-)

Osobně si pamatuji své první nadšení, když jsem uviděl okem Venuši. Nedávno jsem ji dokonce pozoroval skoro celý den. Je mi ale jasné, že je to poměrně snadný objekt. Vypomáham si trochu mobilem abych ji vůbec našel.

Podařilo se Vám také neco dalšího (planety, hvězdy, satelity, komety), podělte se prosím , klidně i s fotkou ;)

Doufám že neduplikuji už založené téma
SW 200/1000 PDS
EQ5 (dual axis motor)
SW Planetary (4-6-9 mm), LET 28
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Hvězdy ve dne

#18

Příspěvek od MaG »

K vyhledání hvězd je potřeba mít ustavenou montáž a dělené kruhy, nebo se odpíchnou třeba od Měsíce. Na Kleti jsem se jejich 300/4500 dostal až na 5,5 mag u průvodce Cor Caroli, který je s výhodou oranžový na modré obloze. Doma zatím s SCT 150/1500 jsem se dostal na 3,3 mag u hvězd v Hyádách, ale evidentně to není strop - jenom musí být tak nádherně modrá obloha, jako dnes.

Jedno takové pozorování jsem publikoval na Vimeo
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Hvězdy ve dne

#19

Příspěvek od Achernar »

Na denní obloze jsem sám našel jen některé planety: kromě Merkura a venuše to byl Mars a Jupiter. Všechno ostatní, tedy Saturna a řadu hvězd, jsem ale viděl jen u druhých, protože sám nemám naváděnou montáž, ani dělené kruhy. Najít hvězdu lze, ale montáž musí být ustavená a dalekohled správně zaostřený, není to nic snadného.
V každém případě jsou to ale spíše pozorování pro zajímavost, žádné výhody to ne přináší. Jediná tělesa, u kterých to opravdu má smysl, jsou právě ty dvě vnitřní planety, tedy Merkur a Venuše.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
romcek
Příspěvky: 127
Registrován: 24. 06. 2019, 07:04

Re: Hvězdy ve dne

#20

Příspěvek od romcek »



To je čisto
:o
SW 200/1000 PDS
EQ5 (dual axis motor)
SW Planetary (4-6-9 mm), LET 28
Odpovědět