astronomická spektroskopie - pozorování exoplanet

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
adam..
Příspěvky: 80
Registrován: 17. 12. 2012, 11:10

astronomická spektroskopie - pozorování exoplanet

#1

Příspěvek od adam.. »

Zdravím vás, zajímala by mě jedna věc, která se týká pozorování exoplanet. Poslední dobou jsem se začetl do různých článků o exoplanetách a dozvěděl se tak o různých způsobech jejich objevu a pozorování. Časem jsem se dostal ke knížce Exoplanet Observing For Amateurs od autora Bruce L. Gary. Hodně mě překvapilo, že pozorování tranzitů exoplanet není záležitostí jen profesionálních astronomů, ale i těch amatérských s patřičným vybavením (celkem nákladným). Již s dalekohledem 250mm lze s dalším vybavením pozorování provádět. Proto jsem trochu začal hledat, zda i astronomická spektroskopie je na tom podobně, ale žádnou stránku, která se zabývá amatérským pozorováním exoplanet pomocí spektroskopie nenašel.

Proto mě tedy zajímá, jestli je možné provádět tyto pozorování i v amatérských podmínkách, nebo je to jen záležitostí "několikametrových" dalekohledů s hodně detailním spektroskopem. Nebo když se zeptám jinak - lze provádět v amatérských podmínkách tak detailní měření spektra hvězd, že lze rozeznat mírný posuv spektra? (Jestli jsem teda pochopil astro spektroskopii správně, tedy posuv spektra je způsoben přibližováním a oddalováním hvězdy, kolem které obíhá planeta)

Díky za odpoveď :)
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

astronomická spektroskopie - pozorování exoplanet

#2

Příspěvek od Cassi »

Ahoj, pozorovani exoplanet pomoci tranzitni fotometrie je v amaterskych podminkach jednodussi, nez mereni radialnich rychlosti. Ale i to je mozne, mrkni na tyto stranky (bohuzel ve francouzstine) - http://www.astrosurf.com/buil/extrasolar/obs.htm a jeste zde (v anglictine) http://www.astrosurf.com/buil/tauboo/exoplanet.htm
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
adam..
Příspěvky: 80
Registrován: 17. 12. 2012, 11:10

astronomická spektroskopie - pozorování exoplanet

#3

Příspěvek od adam.. »

Díky. To je to, co mě zajímalo :)
Odpovědět