Hlásím velmi dobrý seeing!!!

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1463
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#571

Příspěvek od Yarkho »

Inými slovami, ak bliká Mars, seeing je aspoň polovica jeho priemeru, a teda 10".
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#572

Příspěvek od Artaban »

No poskakuje to, ale v malém dalekohledu zvětšením 120x jsem bez problému poznal V.Syrtu, tak ve velkém by to asi šlo, ale bez menších detailů. Škoda je pěkná průzračnost.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#573

Příspěvek od Psion »

Pravda, seeing děsivý, ale kontrast velmi pěkný, Syrtis Major a Tyrrhena Terra úplně vystupovaly jak černá na bílé.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#574

Příspěvek od Cztwerec »

No ještě mám další teorii která se ovšem v praxi osvědčila. Ten kontrast je daný i tím, že byl vítr a déšť vzduch propral, přičemž mě žádné další ukazatele nemusí dojímat. Potom taky stačilo sledovat pohyb mraků, takže do určité vrstvy spodní části byl ten pohyb vzduchu také opravdu velký. Obyčejně vyzkouším seeing na hvězdě nedaleko objektu, rozostřením difrakčního obrazce, ale tady to bylo jasné i bez hvězdy.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1463
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#575

Příspěvek od Yarkho »

Tiež som videl albedové útvary vrátane Syrtis Major, ktorá sa nedá s ničím zameniť. Tiež mám za to, že to je skôr transparenciou. Ale pozorovanie niečoho, čo zaberá veľkú časť kotúčika Marsu, a nedá sa s ničím spliesť, a navyše to vyzerá ako na dne variaceho hrnca... Na to sa odmietam pozerať :D

Ad transparencia: Tú vyhodnocujem viditeľnosťou objektov na horizonte za dňa. Napr. Žižkovskú vežu, Cukrák, Milešovku a podobne. Tam sa to pozná okamžite.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#576

Příspěvek od Cztwerec »

Já se dívám od nás na Sněžku, když není vidět je to špatné. Když ano je dobrá průzračnost. Viz. fotka v IR. Proto sháním AZ 3.

download/file.php?id=4635

Ke všemu je mnohem vyšší pravděpodobnost dobrého seeingu. Nesmí se ale jednat o den po studené frontě, nejvyšší pravděpodobnost je večer před příchodem studené fronty. A to nemusí být (a často ani není) ta průzračnost vůbec dobrá, naopak opar pomáhá.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#577

Příspěvek od Artaban »

Dnes se ta šílenost opakovala. Ve zvětšení 175x byl Mars doslova trhán na kusy. Pár stupňů nad nulou a bezvětří. Pomalu padala mlha. Od severu se blížila oblačnost. To radši pozorovat quasary za úplňku než planety :D
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 1993
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#578

Příspěvek od Beda »

možná by se vyplatilo založit ještě vlákno "hlásím špatný seeing" :mrgreen: . Méně zklamání ... ;)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#579

Příspěvek od Cztwerec »

Tak jsem dnes vytáhnul inštrumenty a vypadá to prachbídně, přitom MB hlásí i 1,0 " je to zajímavé... :)
Seeing.gif
Seeing.gif (391.14 KiB) Zobrazeno 1456 x
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 1993
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#580

Příspěvek od Beda »

Chtěl jsem dnes pozorovat Mars kolem kulminace. Přez den šmolkově modrá obloha a stoupající barometr ( nyní 1006 mb). Nicméně záběry z IR družice nyní, ve 23:50, ukazují rychle postupující oblačnost. Sever Čech může mít ještě cca. 2 hodiny jasno. Tady se to zatahuje, takže až příště ;) !
Ostatně uživatel Yarkho ve svém dnešním příspěvku na Mars 2020 č.155 , 04 říj 2020, 23:12 udělal podobnou zkušenost. Škoda !
Přílohy
meteo  IR družice , 4.10.2020,  23h45m.png
meteo IR družice , 4.10.2020, 23h45m.png (1.25 MiB) Zobrazeno 1441 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#581

Příspěvek od MilAN »

Tyhle globální snímky ale už neříkají, že nejsou vidět hvězdy, jen hezké malé měsíční halo a že asi před hodinou se to na chvíli protrhalo a bylo hezky vidět tah atmosféry. Jen nevím, proč i při tom jsem v tom dalekohledu, který prý není vůbec vhodný pro vizuální pozorování ( 10" SCT) , toho na Marsu viděl více, než je na kresbách těmi vychvalovanými refraktory , které určitě vznikají za lepšího seeingu :) Jen nevím, kde je chyba - jestli nebude v té teorii, která se snaží vysvětlit, proč musí být refraktor na vizuál lepší :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#582

Příspěvek od Cztwerec »

Já mám taky pocit, že se to moc řeší. Přes refrák se mi také kouká mnohem líp než přes katadioptr. Ale zase když koukám nějaké období s refrákem a přezbrojím na SCT je vidět, že průměr ničím nenahradíš... :D a když se sejdou podmínky, tak to už není o čem. Jinak bych řekl, že při průměrných vede refra.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#583

Příspěvek od MilAN »

Já si myslím, že tohle v jiném vlákně řeší hlavně asi 3 nebo 4 lidi - a ty patříš mezi ně. Jen nějak nevidím ty skvělé výsledky. Nakonec totiž vítězí hrubá síla, ne estetika. I za bídných podmínek-
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1463
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#584

Příspěvek od Yarkho »

Za dobrého seeingu, snáď i pri tom včerajšom, kedy sú turbulentné cely natiahnuté a zoradené do zhruba jedného smeru, musí priemer vyhrať. Mám overené na C9.25". Vysvetlenie je samozrejme v MTF: pri konštantnej apertúre ponúkne refrák lepší kontrast. Väčšia apertúra ale zvyšuje kontrast na danej priestorovej frekvencii.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#585

Příspěvek od Artaban »

Je mi jasný, že jeden z nich jsem já :) . To, že průměr vyhraje, je jasný, jen škoda, že to není pokaždý. Ty skvělé výsledky se mnohem lépe ukazují na snímku než kresbou. Jednak já kreslit dobře neumím a i kdyby, tak si moc dobře nedokážu představit, že nakreslím Mars do mrtě přeně tak, jak ho vidím. Kresby jsou prostě lepší horší, ale žádná není dokonalá a ty nejjemější detaily tam moc nebudou. Jenže ten celkový obraz a taky dojem dělají veškeré podrobnosti. Není to snadné. I velkém zvětšení nad třeba 250x je Mars v okuláru pořád malá kulička. Něco je vidět na první pohled a něco tam průběžně jen vylezá a je to méně kontrastní a i celkově často malé na hranici rozlišení. Mluvím za sebe, ale vím, že většina kresličů to má podobně. Takže kresba vypadá chudší na detaily, jako třeba ta moje z 25.9. dělaná za horšího seeingu. Co jsem ale chtěl kresbou taky ukázat což jde jistě jen přibližně, je kontrast viděných detailů. V podstatě tak jak je to na kresbě jsem asi viděl albeda.
Mars25.jpg
Mars25.jpg (6.9 KiB) Zobrazeno 1382 x
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět